Cu ce se ocupa un referent?

•  
    • 144 mesaje
    3 Apr 2007, 13:17
    0 0
    Ma puteti lamuri si pe mine in aceasta privinta?Am primit o oferta de a lucra in parlament ca referent,dar habar n-am ce inseamna asta.Astept raspuns!!!
  •  
    • 4487 mesaje
    3 Apr 2007, 13:36
    0 1
    Depinde ce fel de referent. Dar in general cam treaba de secretariat.
  •  
    • 1721 mesaje
    3 Apr 2007, 15:27
    0 0
    Nu se ocupa cu treburi de secretariat. Pentru asta s-a inventat secretara. Noi, de exemplu, eram referenti comerciali toti (cu studii superioare) si faceam tot de la ofertare contracte, negociere si contractare. In principal, referentul este cel care raspunde de o anumita zona de lucru si intocmeste si supune avizarii dosarele.
  •  
    • 4487 mesaje
    3 Apr 2007, 15:43
    0 1
    mikaela_ank, aici te contrazic, ca prin unele firme, nu spun care, se poarta sa faca si lucruri de secretariat.
  •  
    • 105 mesaje
    3 Apr 2007, 18:17
    1 0
    intra pe un site de job-uri si cauta "referent" si gasesti descrierea postului pentru un astfel de job, de exemplu pentru:

REFERENT RESURSE UMANE:

Descrierea postului:

- Intocmirea, modificarea si desfacerea CIM:
    - Gestionarea dosarelor de personal si a carnetelor de munca;
    - Completarea registrului general de evidenta al salariatilor;
    - Mentinerea relatiei cu institutiile abilitate;
    - Gestionarea bazei de date a angajatilor, in format electronic;
    - Studiaza si aplica legislatia in vigoare.
    - Adeverinte pentru salariati
    - Centralizarea pontajelor lunare

REFERENT MARKETING:

Descrierea postului:

- Analiza pietei si a competitiei;
    - Realizarea saptamanala a comparatiilor de preturi;
    - Actualizarea site-ului companiei;
    - Participarea la diverse proiecte din cadrul Departamentului de Marketing.

REFERENT ADMINISTRATIV:

Descrierea postului:

- distribuire corespondenta, ridicare documente – clienti, furnizori, birou avocati, birou contabilitate;
    - reprezentarea imaginii companiei în relaţia cu clienţii, partenerii, colaboratorii
    - indeplinirea unor sarcini ocazionale încredinţate în completarea anumitor deplasări
    - aprovizionare cu produse de papetarie si birotica, curatenie si igiena
    - obtinere formularelor necesare pentru licitatii de la institutiile emitente;
    - mentine relatia cu bancile si trezoreria (ridicare extrase si o.p.)
  •  
    • 707 mesaje
    3 Apr 2007, 21:22
    2 0
    Face referate si da referinte!

...scuze, nu m-am putut abtine
  •  
    • 1555 mesaje
    4 Apr 2007, 19:49
    1 0
    face lucrari de sinteza si gandeste cu capu' scze, nu m-am putut abtine! depinde unde te angajezi ca referent, asta e ideea! eu n-am gsit loc de munca in care sa ti se respecte fisa postului! la noi Fisa Postului este inca doar "o hartoaga" care trebuie sa fie la dosar!
  •  
    • 128 mesaje
    10 Apr 2007, 08:57
    0 0
    de ce nu soliciti fisa postului inainte sau in momentul in care iti depui dosarul? in felul asta stii dacaesti potrivita pentru job sau nu. oricum pt institutia mentionata, ai de trecut un concurs.
    m-am uitat pe site-ul Cdep si se scotea la concus un singur post de referent la Directia generala pentru dezvoltare - Directia pentru urmarirea si receptialucrarilor de investitii. conditiile erau urmatoarele:
    - Condiţiile generale prevăzute de art.11 alin.(1) lit.a) - h) din Legea nr.7/2006 privind statutul funcţionarului public parlamentar
    - Studii medii cu diplomă de bacalaureat
    - 5 ani vechime