Iubire fara atasament

  •  
    • 815 mesaje
    5 Apr 2007, 14:14
    0 0
    bianca vad ca tu te gandesti serios la treaba cu detasarea..vrei sa reinventezi dragostea?
  •  
    • 4359 mesaje
    5 Apr 2007, 14:16
    0 0
    go zen
  •  
    • 156 mesaje
    5 Apr 2007, 14:22
    0 0
    Cam da jessica,ca prea am suferit,prea am pus totul la suflet.Imi plac mult scrierile misticilor orientali.
  •  
    • 815 mesaje
    5 Apr 2007, 14:34
    0 0
    daca tu suferi atat pentru o prietenie..nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fii pe la 40 de ani
  •  
    • 156 mesaje
    5 Apr 2007, 19:46
    0 0
    Jessica,ce vrei sa spui,cum ma vezi tu la 40 de ani?
    Eu ma vad o persoana cu ceva experienta de viata deja,ma vad tanara,ca nici acum nu arat de 34 de ani,nimeni nu-mi da varsta asta;daca as schimba ceva in viata mea ar fi partea asta cu banii si sa nu mai fiu asa dependenta emotional si as vrea sa fiu mai sigura pe mine;si sa-i ajut si pe altii,adica o persoana care sa-si plece urechea si la necazurile si nevoile altora;mi-ar placea sa nu am grija zilei de maine,grija asta sa-mi fie luata parca(')cu mana si mi-ar placea si un copil desi sunt cam batrana,adica cand copilul meu ar avea 37 de ani eu as avea 72 (in cel mai bun caz);in rest sunt multumita,apreciez,ma bucur,de ceea ce am.Sunt fericita in primul rand ca am parinti,familie,caini,eu vad ca inclin spre oameni,animale mai mult decat parte materiala.
  •  
    • 815 mesaje
    5 Apr 2007, 19:52
    0 0
    Vroiam sa spun ca te consumi prea mult..desi nu sunt in masura sa iti dau sfatul asta,ca si eu ma consum ca o proasta,dar daca la mine nu pot schimba macar la altii incerc..cu teoria stau bine..mai greu cu practica.Deci ziceam ca te consumi prea mult si in viatza intampinam multe probleme si nu se merita sa ne consumam atat de mult..mai intai noi si apoi altii.Daca suferim atat la o varsta inaintata ajugem sa fim internati al nebuni..nu zic ca 40 de ani e o varsta inaintata..doar ca pana atunci experimentezi multe in viatza si treci prin multe..
  •  
    • 156 mesaje
    5 Apr 2007, 20:41
    0 0
    Mersi jessica,da,ma consum mult,prea pun la suflet,de-aia vreau putin sa ma schimb,sa nu le pun asa tare la suflet pe toate.
    Oricum imi prinde tare bine ca discut cu voi ,ca voi sunteti obiectivi,ca e tare greu sa ne privim pe noi din afara.
  •  
    • 815 mesaje
    5 Apr 2007, 20:44
    0 0
    asa e.poop
  •  
    • 156 mesaje
    5 Apr 2007, 20:50
    0 0
    Te pup si eu,iti doresc o seara placuta;si eu butonez aici pe eva;e tare fain pe eva asta.
  •  
    • 815 mesaje
    5 Apr 2007, 21:04
    0 0
    aha .Mersi la fel...azi toata ziua am stat pe eva..ce maniaca sunt
  •  
    • 9367 mesaje
    5 Apr 2007, 22:29
    0 0
    fetele, vedetzi ca eva e un drog periculos: da dependentza!

    si obiceiuri nesanatoase
    eu azi am trimis un mail de serviciu si cautam sa atasez un emoticon. noroc ca mi-am dat seama la timp!

    zinabianca, partea cu "sa nu ai nici o grija, sa aiba cineva grija ta" mergea la ani mult mai putini.
    daca iti doresti un copil, e cazul sa ai (si sa fii in stare sa ai) tu grija altora.
    si nu, nu e prea tarziu pentru copil, eu la anii tai eram cu burtica la gura. si altele (vezi de ex. Nadia Comaneci) au nascut mult mai tarziu...
    dar mai intai trebuie sa invetzi sa stai pe picioarele tale. sa fii stapana pe tine; un copil inseamna foarte mult, iubire in primul rand dar si multa grija, multe sacrificii pentru el si foarte multa responsabilitate.
    fruntea sus, trage aer in piept si spune-ti: de azi sunt alt om. m-am maturizat. sunt propriul meu stapan si sunt in stare sa fiu pe picioarele mele.
    auto-sugestia face uneori minuni!
  •  
    • 156 mesaje
    6 Apr 2007, 08:01
    0 0
    Da,carmensylva,de-aia tot amanam sa fac un copil si sotul meu ma tot stresa,eu nu ma simteam pregatita,stiu ca iubire i-as oferi si sacrificii,dar partea cu banii ma ingrozeste(ingrozea);mai,sora mea nu e asa,ea e zodia berbec,e tare descurcareata si apriga si nu se lasa si cand te gandesti ca am fost crescute de aceeasi parinti;de-aia zic eu ca firea omului conteaza in primul rand;sotul meu e matur si mai realist,ei au fost 6 frati si sunt descurcareti toti,o sa ma autosugestionez si eu sa devin propriul meu stapan;mie cel mai frica mi-e de singuratate si saracie;si sora mea mi-a zis sa ma imaginez in fiecare zi ca-s instarita si ca am o casa faina,si un mercedes,si ca am si o piscina proprie si ca sunt inconjurata de toti cei dragi si de prieteni,asa nu-s nici singura si sunt si bogata;am incercat cateva zile la rand si parca frica asta de saracie imi era luata cu mana si eram mai sigura pe mine parca;
    mersi mult de sfaturi si va pup.
    carmensylva, cati ani are copilasul tau si ce e fetita sau baiat?
  •  
    • 156 mesaje
    12 Apr 2007, 11:37
    0 0
    Fetelor,m-am despartit de prietena mea cred ca definitiv,am ajuns la concluzia ca nu mai rezonam,ca avem doar pretentii una de la cealalta si numai ne certam;eu cred ca ea este o persoana prea egoista ,prea individualista pentru mine.
    Mersi tuturor de sfaturi.
  •  
    • 815 mesaje
    12 Apr 2007, 13:56
    0 0
    bianca..poate e mai bine asa pentru amandoua..oricum..life goes on!poop
  •  
    • 156 mesaje
    12 Apr 2007, 14:30
    0 0
    Da...,pup too.
  •  
    • 156 mesaje
    25 Apr 2007, 07:00
    0 0
    Fetelor am gasit o definitie a detasarii;pe mine m-a ajutat,poate va ajuta si pe voi;
    Va pup.
    Detasare=atitudine pshica constand in a ne detasa,in a ne desprinde,in a ne opri din desfasurarea sau sustinerea in noi a unui anumit mod de gandire(legat de diferite aspecte ale realitatii)pentru a putea sa-l analizam obiectiv,atent,in profunzime.
  •  
    • 1014 mesaje
    25 Apr 2007, 10:37
    0 0
    recunosc cinstit faptul ca nu am citit toate paginile.
    felul de detasare catre care doriti sa mergeti inseamna in fapt desensibilizare, si in final un soi de schilodire, sau de automutilare.
    categoric nu !
    ceea ce aveti nevoie este sa va pastrati intreaga sensibilitate, dar sa invatati sa acceptati faptele vietilor voastre asa cum sunt ele.
    puterea de a merge mai departe rezida nu in capacitatea de a uita cat mai rapid, ci in cea de intelegere si acceptare.
  •  
    • 815 mesaje
    25 Apr 2007, 10:38
    0 0
    bianca..stii ce fac eu pentru a nu pune suflet..sa nu ma atasez.
    Imi autosugerez ca nu e ceea ce cred eu..adik..de exemplu..la o cearta cu o prietena..imi zic ca nu trebuie sa ma chinui si sa caut vinovati sau sa plang,pentru ca de fapt nu exista prieteni adevarati,ca toti tradam la un moment dat..si asa ma linistesc.Sau cand ma cert cu prietenul,pentru a nu ma gandi dupa,incep sa imi caut altceva de facut,care sa ma tina ocupata,astfel incat sa nu mai am timp sa ma mai gandesc si la cearta cu prietenul..si ma ganedsc ca la un moment dat,ori el,ori altul tot ma va face sa sufar,pentru ca asta e firea naturii si nu am ce face in aceasta privinta.Pe mine ma ajuta cat de cat.Doar ca am descoperit cam tarziu..
    te-am pupat
  •  
    • 156 mesaje
    25 Apr 2007, 11:33
    0 0
    Da jessica,e buna ideea ta de a face altceva care sa te tina ocupata in momentul cand te certi cu prietenul,ca atunci nu mai suferi;ca o relatie sa mearga bine trebuie facute mici compromisuri de ambele parti,cu orice barbat am fi mici nepotriviri tot exista,pentru ca numai cu noi insine ne intelegem perfect;eu zilele astea nu m-am agatat asa de oameni(lume in general),am fost sa zic asa mai realista si mi-e bine ,ma simt mai libera;nu inseamna ca-i iubesc pe sot,oameni mai putin,ci inseamna ca-mi controlez cand vreau eu atasamentul de ei,ca ma pot desprinde cand vreau muschii mei de ei in cazul in care imi fac rau ;asta simt acuma;ieri de exemplu m-au oprit pe strada cei de la fundatia aia pentru copii World visionsi le-am oferit acel 2%din impozitul;nu insemna ca sunt insensibila ci doar ca (')controlez.
    Va pup.
  •  
    • 156 mesaje
    13 Mai 2007, 09:47
    0 0
    Fetelor,sunt trista,imi lipseste prietena mea,am mai discutat pe mail cu ea dar in contradictoriu,si eu i-am scris ultima "nu mai rezonam,nu sunt de acord cu nimic ce ai scris" ,asta fiind raspuns la un mail de-al ei;
    As face orice sa ma impac cu ea,sa mai fim prietene,pentru ca ma intelegeam tare bine altfel cu ea in afara gafelor noastre din ambele parti si sunt asa putini pe lumea asta pe care-i intereseaza de tine si cu care esti pe aceeasi lungime de unda si cu ea chiar eram;se apropie ziua ei in iulie,pana aunci nu o caut si m-am gandit sa-i iau un inel de aur(ii plac mult bijuteriile din aur)si prin cadoul asta (niciodata nu i-am luat ceva asa scump ca nu mi-am permis)ma gandesc ca i-as arata ca tin mult la ea;acum mi-a crescut si mie salarul de la 7.000.000 la 12 mil. incadrarea.
    Stiu ca nu ar mai fi ca inainte,dar decat sa nu mai fim prietene deloc,m-as multumi si cu mai putin(in cazul in care ar mai vrea sa ne impacam)
    Ce parere aveti de tot ce vreau sa fac,cum vedeti voi din afara toata situatia?
    Mersi mult,va pup.