Imi cade parul!!

  •  
    • 11438 mesaje
    3 Dec 2003, 13:39
    0 0
    lori,cauta la Plafar/farmacie....este o sticluta cu petrol si vitamina A(cred ca de la Gerovital).Mie mi-a facut bine dar puteam de la o posta de ziceai c-a intrat cisterna-n zona
  •  
    • 233 mesaje
    3 Dec 2003, 18:16
    0 0
    eu am folosit solutia de la gerovital cu petrol,ulei de ricin si vitamine..iar in afara de faptul ca miroseam ca naiba nu am vazut alte efecte. Poate la voi are efect! Bafta!
  •  
    avy
    • 490 mesaje
    4 Dec 2003, 09:46
    0 0
    Buna,
    Si mie imi cade parul destul de mult,lucrez la calculator(vreo 12 ore pe zi). La mine cauza principala pentru caderea parului e lipsa de fier din organism.Am inceput sa iau fier,produsul Fier biologic-de la Laboratoarele Medica(se gaseste la magazinele de produse naturiste)si pot spune ca nu -mi mai cade asa de rau,folosesc si un sampon cu mesteacan(tot de la naturisti) iar acum am inceput tratamentul cu apa argiloasa.Sper sa rezolv problema.
    Incearca sa te speli pe cap cu sampoane din plante(naturale) , eu una nu mai incredere in sampoanele de pe piata(gen Elseve,Pantene,etc).
    Am par ondulat si foarte greu ii gaseam un sampon care sa nu-l incurce, sa nu-l usuce dar acum cu samponul de mesteacan vad ca nu mai am probleme de acest gen
  •  
    • 132 mesaje
    4 Dec 2003, 11:12
    0 0
    Multumesc mult pentru informatii!
    Va pupic
  •  
    • 50 mesaje
    12 Dec 2003, 12:25
    0 0
    Scumpo,eu am incercat cu Revalid, dar a avut rezultate doar cat timp l-am luat.Intr-adevar, pe aceasta perioada, parul nu mi-a mai cazut aproape deloc,dar cum am incetat tratamentul a inceput sa cada iar.Asa ca nu stiu cat e de bun pe termen lung.Eu iti recomand tratamentele naturiste,sunt mult mai bune si cu efect mai lung.Si nici nu sunt atat de scumpe.
  •  
    • 11 mesaje
    12 Dec 2003, 19:27
    0 0
    Draga Coryna,unele Eve iti spuneau ca trebuie sa tratezi "cauza", nu "efectul",iar eu tocmai asta te sfatuiam sa faci,sa tratezi "cauza".Hai sa-ti explic ce se intimpla cu persoanele carora le cade parul:in perioadele de stres maxim sau de imunitate scazuta,organismul nostru produce niste substante care fac in asa fel ca scalpul nostru sa nu mai recunoasca firele de par ca apartinindu-i si...uite-asa se duce pe "apa simbetei" dragutul si iubitul nostru perisor,fiindca e respins de propriul nostru corp!Iar asta se cheama REBELIUNE!RAZMERITA!Iar noi trebuie sa facem in asa fel incit sa fim din nou recunoscute drept stapine atotputernice ale corpului pe care-l posedam!!!De aceea iti recomandam sa iei TINCTURA DE ECHINACEEA,care iti readuce la normal imunitatea organismului(asta binenteles ca nu se va intimpla intr-o saptamina sau doua sau trei,fiindca imunitatea nu a scazut intr-o saptamina sau doua sau trei,ci in luni de zile in care nu am facut nimic pentru imbunatatirea situatiei).SPIRULINA e un supliment nutritiv care contine mult calciu, vitamine si multe alte minerale care contribuie la bunul mers al functiilor organismului.Vitaminele A,E si F ca si uleiurile de ricin si parafina ajuta la "desfundarea" canalelor in care se formeaza firul de par,hranesc radacina si au ca rezultat un par frumos si sanatos.Binenteles,asta daca ai si gena care sa-ti confere o podoaba capilara extraordinara.Tot ce ti-am spus ca te-ar ajuta pe mine m-a facut sa arat din nou asa cum ma stiam,cu un par des si mai ales LUNG!Hai sa-ti mai vind un pont:nu toate sampoanele care apar pe piata sunt de calitate,ba chiar unele sint de-a dreptul nocive ;si-apoi ne intrebam de ce nu mai aratam cum eram cind ne-a facut mama!Si sa nu rideti Evelor ,dar mereu m-am intrebat cum de bunicile noastre aveau un par minunat ,sau cum de femeile apartinind etniei rrome(tigancile,mai bine zis) au un par des si stralucitor,demn de invidiat!Si..stupoare,am aflat ca bunica mea folosea acelasi"tratament" pentru par ca o tinara oachesa pe care mi-am facut curaj s-o intreb cum isi pastreaza "coama" intacta:in loc de sampon folosesc sapun de casa, se spala o data pe luna cu ceai de brusture in loc de apa,apa de la robinet e inlocuita cu apa de ploaie, se clatesc cu apa cu otet si fac "masti" cu gaz,care acum nu stiu pe unde se mai gaseste,poate pe la PETROM...Cam asta e,draga mea Coryna.Cred ca tot la mama natura ar trebui sa ne intoarcem,alta solutie nu vad!Si trebuie sa scapam de stres intr-un fel sau altul.Si cred ca discutiile astea ne destreseaza cit de cit,nu-i asa? SUCCES!
  •  
    • 562 mesaje
    15 Dec 2003, 09:09
    0 0
    Buna drage Eva! Sfaturile voastre sunt foarte bune toate. Eu am scapat de aceasta problema cu ajutorul unei retete pe care o prepar in farmacie. Ramasesem aproape cheala. Am incercat tot ce poate. De la gaz la usturoi. Doctora copilului mi-a dat o reteta pe care o folosesc de 16 ani.Parul nu mai cade si creste nemaipoment de repede.Vizibil.Are in compozitie acid tartic si pilocartina. Sunt cam opt substante. Rau este ca trebuie sa merg la o farmacista sa mi le descifreze pe celelalte si sa-mi spuna gramajul.EFECTUL ESTE SPECTACULOS. Eu o folosesc de doua ori pe an si nu mai am nici o problema. Cand o descifrez am sa vi-o scriu. Pupici.
  •  
    • 233 mesaje
    16 Dec 2003, 09:46
    0 0
    Cipris draguta mea, asteptam cu nerabdare sa ne scrii reteta miraculoasa poate va avea efect si la noi. Si sa ne spui cum se foloseste,da? Pupici dulci!
    Andreea
  •  
    • 562 mesaje
    16 Dec 2003, 13:58
    0 0
    Draga mea,se aplica in fiecare seara pe scalp cu o bucatica de vata imbibata in solutie.Trebuie sa iti speli parul cat mai rar.Este destul de dificil deoarece solutia are in compozitie si ulei de ricin, iar dupa doua zile ai impresia ca nu te-ai spalat pe cap de o luna.Tratamentul dureaza aproape trei saptamani. Daca rezisti si te dai in fiecare seara, deja dupa o saptamana iti creste parul vizibil.
    Am sa merg la farmacie sa o prepar si vi-o scriu si voua. Nu exista nici un risc. Este pentru toate tipurile de piele. Si inca un amanunt, este destul de scumpa. Cam un milion,acum.
    Pupici
  •  
    • 233 mesaje
    18 Dec 2003, 11:23
    0 0
    cipris,scuza-ma ca insist cu intrebarile insa vreau sa stiu daca acest tratament despre care ne vorbesti...are ca rezultat si indesirea parului sau doar cresterea in lungime a acestuia? Daca ar fi asa as da oricat pe el numai sa-mi vad parul cum era odata demuuuuult... Te pup!
    Andreea
  •  
    • 562 mesaje
    22 Dec 2003, 10:01
    0 0
    Draga mea Avy acest tratament, in primul rand indeseste parul. Ai sa vezi cum iti cresc firisoare de par din ce in ce mai dese.Si nu mai cade parul!! Dar ti-am spus, trebuie sa urmezi tratamentul constincios. Sa nu treaca o seara si sa nu te dai cu solutie. Chiar daca te speli pe cap, dupa ce te usuci te dai cu solutie.Am fost deja la farmacie dar nu era persoana care prepara reteta. Mai incerc. Nu va uit.
    Pupici.
  •  
    • 562 mesaje
    22 Dec 2003, 10:04
    0 0
    In loc de vyo am scris avy. Cred ca gandul meu este numai la concediu. Pupici.
  •  
    • 509 mesaje
    20 Ian 2004, 17:50
    0 0
    am sa va transmit si eu un tratament pentru par luat din formula AS:
    ulei de ricin, gaz si alcool(coniac sau votca de buna calitate) toate amestecate neaparat in cantitati egale.
    se agita solutia inainte de folosire pentru ca se stratifica, si se maseaza la radacina firului dupa ce parul este spalat si uscat, se inmoaie degetele in solutie si se maseaza astfel incat sa nu imbacsesti parul, folosesti cateva picaturi. nu e necesar sa te tunzi, dar totusi inainte de a incepe tratamentul e indicat macar sa-ti tai cativa centimetri din par. solutia trebuie sa ramana pe par pana la urmatoarea spalare, cca 5-7 zile. tratamentul este intr-adevar de lunga durata, tinut un an nu mai ai nevoie sa il folosesti 5 ani. EFECTUL ESTE ABSOLUT FANTASTIC, FIRUL SE INGROASA, PARUL CRESTE MAI REPEDE SI SE REGENEREAZA!! SUCCES
  •  
    • 1101 mesaje
    22 Ian 2004, 10:38
    0 0
    Cirips unde e postata reteta ta?
  •  
    • 562 mesaje
    22 Ian 2004, 15:43
    0 0
    Buna Eve! Asa cum v-am promis iata reteta!!!
    -acid salicilic-2grame
    -acid tartic-1 gram
    -cloralhidrat-1 gram
    -pilocarpina HCL-1 gram
    -glicerina-50grame
    -tinctura de caprici-15 grame
    -alcooldiluat 70 grade-200 grame.
    Aceste substante, impreuna dau solutia extraordinara.
    Curaj!!!
    Efectul este garantat, dar nu se gasesc substantele la toate farmaciile!
    Succes!
  •  
    • 562 mesaje
    23 Ian 2004, 16:35
    0 0
    Draga mea ai dreptate. Am fost la farmacie dar "desteapta" de farmacista nu mi-a trecut ultima substanta. Este uleiul de lavanda-15 picaturi. Eu am crezut ca este uleiul de ricin, dar nu. Este acest ulei de lavanda care are acelasi efect pe par, ca orice ulei. Il ingrasa. Deci adaugati.
    Daca sunteti din Bucuresti sa-mi spuneti si mie la ce farmacie gasiti toate substantele.Asta in cazul in care va hotarati pentru acest tratament. Dar rau, nu are cum sa va faca.
    Succes!
  •  
    • 1 mesaje
    30 Iul 2004, 13:41
    0 0
    Spuneti-mi va rog si mie daca uleiul de ricin se gaseste la orice farmacie.
  •  
    • 200 mesaje
    30 Iul 2004, 14:57
    0 0
    Uleiul de ricin se gaseste intr-adevar la orice farmacie sau daca nu la magazinele Plafar.
  •  
    • 415 mesaje
    30 Iul 2004, 17:47
    0 0
    In urma unei cure de slabire drastice am slabit.Dar...mi-a cazut si mult par.Pur si simplu imi cadeau suvite .
    La un moment dat am citit in formula As de o doamna care recomanda usturoiul .Si a mers.Asa cum au zis Evele aici.Se ia un catel de taie pe jumate si se freaca piele capului.Apoi se acopera parul.
    Miroase ca alta aia.dar cand vezi ca ajungi aproape cheala mai conteaza?
    Faza cea mai urata aici e ca atunci cand pielea capului vine in contact cu apa miroase...a usturoi.Mi-am dat seama de asta cand ma prins ploaia.Si pielea capului miroase asa luni bune ,chiar dupa ce nu te mai dai cu usutori.Insa partea buna a fost ca nu mi-a mai cazut si ca a inceput sa-mi creasca ...par.
    Si revalidul e f. bun.Eu l-am descoperit dupa faza cu usturoiul.Insa trebuie sa iei cat spune in prospect.Si-mi aduc aminte ca erau destul de multe comprimate de luat.Insa merita.
  •  
    • 2 mesaje
    2 Aug 2004, 14:44
    0 0
    am parul lung si din cauza stresului imi cadea foarte mult.De tuns nici nu voiam sa aud ;asa ca am urmat un tratament cu revalid si mi-a fost de mare ajutor.Dupa trei luni(cat trebuie urmat tratamentul) nu mai aveam nici o problema.In cazul meu a dat rezultate f bune