OARE E O RELATIE FARA VIITOR?

  •  
    22 Oct 2018, 16:52
    0 0
    Dragii mei, l-am cunoscut in urma cu un an de zile. Un barbat cu traume, care suferea dupa o tipa care juca la dublu, cand cu el cand cu altul. Mi-a spus asta de la inceput. Ca nu poate sa puna sentimente, ca a suferit si inca sufera si sa nu-mi pun prea mari sperante. M-a parasit la o luna de zile impacandu-se cu ea. Nu l-am condamnat foarte mult atunci pentru ca stiam si nu aveam o relatie, ieseam doar o data, de doua ori pe saptamana la un restaurant sau la o plimbare.Dupa nici o luna m-a cautat si m-a invitat la o cafea, spunandu-mi ca nu stie ce a fost in capul lui, ca-l face din vorbe, ca el are mereu incredere ca se va schimba. Mentionez ca aceasta situatie se perpetua de vreo 2 ani de zile. Am inceput din nou sa iesim si ne-am despartit, de fapt m-a parasit cand eram racita moarta, aveam febra peste 40 si am delirat la telefon. am incercat sa-l fac sa inteleaga ca eram bolnava, aveam febra si nu stiam ce vorbesc.Nu a fost chip sa ma inteleaga, decizie definitiva. Ne-am despartit. Ne-am impacat din nou prin martie, am fost plecati la munte unde cheltuielile le-am impartit cam jumate-jumate. Dupa paste iar m-a parasit si s-a impacat cu fosta. Ma suna saptamanal sa vada ce fac.Pe la inceputul lunii iunie, m-a cautat iar si-a cerut scuze si mi-a mai cerut o sansa. De la statutul de fucker  a vrut sa treaca la o relatie. Am inceput sa petrecem mai mult timp impreuna, am inceput sa raman week-end-urile la el, am inceput sa-i fac curat in casa, mancare etc. Am plecat in vara la mare unde iar am platit cheltuielile jumate-jumate. Problemele curg sau poate sunt doar in capul meu. De aceea am nevoie de sfatul vostru pentru a nu lua o decizie pripita si la nervi.
    Problemele ar fi cam urmatoarele:
    - nu vrea sa ne mutam deocamdata impreuna, ii este teama si daca eu consider ca nu mai pot astepta si nu mai am rabdare el ma intelege, dar ca nu mai are 20 de ani are 42 si vrea sa fie sigur ca ia decizia potrivita. I-am spus preferi sa ne despartim decat sa incercam de proba sa vedem daca putem convietui impreuna sau nu;
    - are sentimente pentru mine dar nu atat de puternice ca ale mele;
    - tot timpul imi spune ca-l stresez cu telefoanele, ca are nevoie de spatiu, are nevoie sa se vada cu prietenii, ca el vrea o relatie nu un urmaritor;
    - mi-a spus ca el este o persoana fara obligatii pe cand eu am un copil;
    - pe de alta parte imi spune ca vrea sa facem un copil impreuna;
    - nu ne cunoastem familiile (o cunosc doar eu pe sora lui);
    - l-am rugat sa ma ajute cu o suma de bani (150 lei) pe care i-am spus ca-i inapoiez intr-o saptamana. Nici nu a trecut o saptamana ca m-a intrebat cand ii inapoiez;
    - nu m-a intrebat niciodata daca ma descurc cu banii, daca am ce sa-i dau copilului ce sa manance.
    - nu se afiseaza cu mine pe site de socializare (facebook) ca ce trebuie sa stie lumea cu cine ste el;
    - nu-i convine mai nimic, tot timpul are ceva de obiectat vis-a-vis de cum gatesc, de cum spal pe jos.
    - ca sunt disperata in a ma muta cu el si asta ii da de gandit. Chiar il iubesc sau doar vreau sa scap de acasa? (stie ca nu prea ma inteleg cu parintii mei);
    - ca daca ma mut cu el trebuie sa cotizez, lucru pe care nu consider ca trebuia sa mi-l spuna pentru ca tot timpul am scos bani din buzunar si eram si eu constienta de treaba aceasta;
    - a fost si-a cumparat haine de iarna cu prietenii nu cu mine;
    - iese periodic cu prietenii si vezi doamne ca eu stramb din nas, dar cand vom sta impreuna ce se va intampla;
    - daca inainte mai ieseam prin oras acum programul nostru este urmatorul: ne vedem miercuri seara, mancam ceva si ne culcam ca suntem obositi si a doua zi mergem la serviciu, ne mai vedem sambata si duminica timp in care eu gatesc, fac curat si el sambata lucreza pana la 12-13, iar duminica pleaca in targ pana pe la vreo 14, apoi vine mancam, ne odihnim putin, apoi iar pune-te masa, scoala-te masa si daca se poate mai iese putin pe afara cu prietenii.
    - a decis sa-si faca firma si l-am rugat ca treaca codul CAEN si pentru domeniul de activitate pe care prestez eu (eu avand o problema cu firma, nu o pot face platitoare de TVA din varii motive.
    si altele dar nu vreau sa va plictisesc.
    Zilele trecute am vrut sa pun capat si mi-a spus ca daca asta doresc el nu are ce face, dar ca el considera ca lucrurile merg bine intre noi, sa nu ma grabesc, sa am rabdare ca in timp ne vom muta si impreuna, ca el nu este de lasat si ca o sa-mi para rau mai tarziu.Nu am putut sa o termin cu el. Nu am putut. am sufletul rupt. El se vede omul perfect. Voi cum vedeti lucrurile??? am nevoie de sfaturile voastre... va rog
  •  
    22 Oct 2018, 17:07
    0 0
    si mai e o problema. Imi repeta ca si doreste un copil, eu nu am reusit sa raman insarcinata si l-am rugat sa-si faca spermograma pentru ca el nu a lasat insarcinata nici o femeie pe cand eu am un copil si am mai avut o sarcina oprita din evolutie. Orice alta problema personala are rezolva imediat, pentru tot ce e pentru el isi gaseste mereu timpul necesar pentru a-si rezolva alte probleme.
  •  
    22 Oct 2018, 17:10
    0 0
    as vrea sa ies din aceasta relatie cu fruntea sus, sa-l fac sa vada ca nu e asa perfect cum spune el. I-am spus odata intr-o discutie cand el mi-a spus mai in gluma mai in serios ca sunt baba ca el isi poate gasi oricand o femeie mai tanara la 30 de ani. Si mi-a spus da pot si pot poate si la 20, dar eu nu am nevoie de o femeie din aia, eu am nevoie de o femeie asa ca tine, care sa ma spele, sa faca curat, sa faca mancare!!!!
  •  
    22 Oct 2018, 17:13
    0 0
    Astazi m-a sunat sa-mi spuna ca am facut galagie dimineata, ca ce tot am trantit. Si i-am spus ca pentru a nu-l mai deranja nu o sa mai dorm la el.
  •  
    22 Oct 2018, 17:14
    0 0
    eheee... si multe altele.
  •  
    22 Oct 2018, 17:21
    0 0
    PLUS CA SUNT CA SACOSA DUPA MINE. NU MI-A SPUS LASA-TI FAI FATA 2 SCHIMBURI DE HAINE AICI LA MINE. EU VINERE DE VINERE IMI FAC SACOSA CU CE MA IMBRAC LUNI LA MUNCA SI CU CE STAU LA EL PRIN CASA.
  •  
    • 1841 mesaje
    23 Oct 2018, 11:22
    3 0
    Oh doamne Madalina, nu numai ca e o relatie lipsta total de viitor, este o pierdere de vreme din timpul tau de femeie tanara care nu se mai intoarce. Fiecare moment petrecut alaturi de acest barbat care nu te pretuieste, nu te apreciaza, nu te rasfata, nu te face sa te simti iubita si nu are niciun gand cu tine, ci iti mai serveste cate jumatate de promisiune cat sa te tina menajera in casa si partenera in pat pe gratis, dar fara sa iti ofere nimic, nici macar vnu valideaza cuplul in public ... Fiecare astfel de moment este un moment pierdut din viata ta. Meriti mult mai mult. Da-i copilului tau un exemplu de demnitate, nu il/o invata ca e normal asa ceva intr-o relatie. Mult curaj, pleaca si nu te uita in urma.
  •  
    23 Oct 2018, 11:57
    0 0


     


    Acest mesaj a fost editat de către madalinateodora1976: 23 Oct 2018, 11:59
  •  
    23 Oct 2018, 11:59
    0 0
    Cum sa o fac? Simt ca mi se taie respiratia numai la gandul de a nu mai fi cu el, dar sa am certitudinea ca totul s-a terminat? cum sa o termin? ce sa-i spun?
  •  
    • 26 mesaje
    23 Oct 2018, 12:37
    0 0
    Meriti mult mai mult, nu e de tine.respecta- te si pune- I adio.roaga- te sa te linistesti
  •  
    • 26 mesaje
    23 Oct 2018, 12:39
    0 0
    Spune- I ce simti, fii sincera , vrei sa fii pretuita pt ca meriti
  •  
    • 970 mesaje
    23 Oct 2018, 21:14
    0 0
    Mie mi se taie respirația numai la gândul că omul ăsta te rănește emoțional și totuși tu îl lași să facă asta. Scumpo, ascultă-mă bine când îți spun: nu poți face pe cineva să te iubească sau să te respecte, atâta timp cât TU n-o faci. Știi ce spun? Pe românește, părăsește-l pe nemernic. Fiindcă eu, una, nu știu pe nimeni perfect.
  •  
    • 175 mesaje
    25 Iun 2019, 01:35
    0 0
    madalinateodora1976 said:Dragii mei, l-am cunoscut in urma cu un an de zile. Un barbat cu traume, care suferea dupa o tipa care juca la dublu, cand cu el cand cu altul. Mi-a spus asta de la inceput. Ca nu poate sa puna sentimente, ca a suferit si inca sufera si sa nu-mi pun prea mari sperante. M-a parasit la o luna de zile impacandu-se cu ea. Nu l-am condamnat foarte mult atunci pentru ca stiam si nu aveam o relatie, ieseam doar o data, de doua ori pe saptamana la un restaurant sau la o plimbare.Dupa nici o luna m-a cautat si m-a invitat la o cafea, spunandu-mi ca nu stie ce a fost in capul lui, ca-l face din vorbe, ca el are mereu incredere ca se va schimba. Mentionez ca aceasta situatie se perpetua de vreo 2 ani de zile. Am inceput din nou sa iesim si ne-am despartit, de fapt m-a parasit cand eram racita moarta, aveam febra peste 40 si am delirat la telefon. am incercat sa-l fac sa inteleaga ca eram bolnava, aveam febra si nu stiam ce vorbesc.Nu a fost chip sa ma inteleaga, decizie definitiva. Ne-am despartit. Ne-am impacat din nou prin martie, am fost plecati la munte unde cheltuielile le-am impartit cam jumate-jumate. Dupa paste iar m-a parasit si s-a impacat cu fosta. Ma suna saptamanal sa vada ce fac.Pe la inceputul lunii iunie, m-a cautat iar si-a cerut scuze si mi-a mai cerut o sansa. De la statutul de fucker  a vrut sa treaca la o relatie. Am inceput sa petrecem mai mult timp impreuna, am inceput sa raman week-end-urile la el, am inceput sa-i fac curat in casa, mancare etc. Am plecat in vara la mare unde iar am platit cheltuielile jumate-jumate. Problemele curg sau poate sunt doar in capul meu. De aceea am nevoie de sfatul vostru pentru a nu lua o decizie pripita si la nervi.
    Problemele ar fi cam urmatoarele:
    - nu vrea sa ne mutam deocamdata impreuna, ii este teama si daca eu consider ca nu mai pot astepta si nu mai am rabdare el ma intelege, dar ca nu mai are 20 de ani are 42 si vrea sa fie sigur ca ia decizia potrivita. I-am spus preferi sa ne despartim decat sa incercam de proba sa vedem daca putem convietui impreuna sau nu;
    - are sentimente pentru mine dar nu atat de puternice ca ale mele;
    - tot timpul imi spune ca-l stresez cu telefoanele, ca are nevoie de spatiu, are nevoie sa se vada cu prietenii, ca el vrea o relatie nu un urmaritor;
    - mi-a spus ca el este o persoana fara obligatii pe cand eu am un copil;
    - pe de alta parte imi spune ca vrea sa facem un copil impreuna;
    - nu ne cunoastem familiile (o cunosc doar eu pe sora lui);
    - l-am rugat sa ma ajute cu o suma de bani (150 lei) pe care i-am spus ca-i inapoiez intr-o saptamana. Nici nu a trecut o saptamana ca m-a intrebat cand ii inapoiez;
    - nu m-a intrebat niciodata daca ma descurc cu banii, daca am ce sa-i dau copilului ce sa manance.
    - nu se afiseaza cu mine pe site de socializare (facebook) ca ce trebuie sa stie lumea cu cine ste el;
    - nu-i convine mai nimic, tot timpul are ceva de obiectat vis-a-vis de cum gatesc, de cum spal pe jos.
    - ca sunt disperata in a ma muta cu el si asta ii da de gandit. Chiar il iubesc sau doar vreau sa scap de acasa? (stie ca nu prea ma inteleg cu parintii mei);
    - ca daca ma mut cu el trebuie sa cotizez, lucru pe care nu consider ca trebuia sa mi-l spuna pentru ca tot timpul am scos bani din buzunar si eram si eu constienta de treaba aceasta;
    - a fost si-a cumparat haine de iarna cu prietenii nu cu mine;
    - iese periodic cu prietenii si vezi doamne ca eu stramb din nas, dar cand vom sta impreuna ce se va intampla;
    - daca inainte mai ieseam prin oras acum programul nostru este urmatorul: ne vedem miercuri seara, mancam ceva si ne culcam ca suntem obositi si a doua zi mergem la serviciu, ne mai vedem sambata si duminica timp in care eu gatesc, fac curat si el sambata lucreza pana la 12-13, iar duminica pleaca in targ pana pe la vreo 14, apoi vine mancam, ne odihnim putin, apoi iar pune-te masa, scoala-te masa si daca se poate mai iese putin pe afara cu prietenii.
    - a decis sa-si faca firma si l-am rugat ca treaca codul CAEN si pentru domeniul de activitate pe care prestez eu (eu avand o problema cu firma, nu o pot face platitoare de TVA din varii motive.
    si altele dar nu vreau sa va plictisesc.
    Zilele trecute am vrut sa pun capat si mi-a spus ca daca asta doresc el nu are ce face, dar ca el considera ca lucrurile merg bine intre noi, sa nu ma grabesc, sa am rabdare ca in timp ne vom muta si impreuna, ca el nu este de lasat si ca o sa-mi para rau mai tarziu.Nu am putut sa o termin cu el. Nu am putut. am sufletul rupt. El se vede omul perfect. Voi cum vedeti lucrurile??? am nevoie de sfaturile voastre... va rog

     Scuze ca iti spun, mi se pare ca esti putin cam profitoare si cam ``agitata``. Nu stiu ce probleme personale ai tu, dar mi se pare ca numai dragoste nu e din partea ta. Te agatzi cu disperare de un barbat doar pentru a-ti rezolva tu niste treburi pe care nu le poti rezolva de una singura. Iar cu platitul in excursii, scuze, dar iti platesti partea ta. Asta, daca nu ai pretentie sa te intretina pentru favorurile tale sexuale.