Mamă vitregă

  •  
    • 3 mesaje
    7 Aug 2018, 02:29
    0 0
    Hei ... Sper să primesc câteva răspunsuri și sfaruri de la persoane care trec sau au trecut prin așa ceva. De curând am devenit mama vitregă a unei fetițe de 4 anișori. Sunt oarecum speriată să zic așa deoarece nu știu cum să fac față atacurilor mamei naturale. Încă de la început a avut o problemă cu mine și m-a jignit mereu. Anul trecut am avut o perioadă foarte scurtă în care am stat cu fetița ( primul nostru contact ) iar ea a fost foarte veselă și comunicativă. Bineînțeles că la vederea pozelor, mama naturală a început să amenințe și să jignească iar .... Știu că o va influența pe cea mică ( mi-a și zis că va face orice să o întoarcă împotriva mea ) și sincer nu am nici cea mai mică idee despre cum aș putea să mă lupt cu lucrul acesta. Fetița nu locuiește nici cu noi, însă nici cu mama naturală, ci cu bunicii, însă mama ei o vizitează mai fes decât o facem noi ( noi nu putem decât în concedii ... cam de 2 ori pe an ) . Înca este mică și nu înțelege prea bine de ce tati are altă nevastă, însă cum pot să lupt eu cu mama ei naturală ( lucru care mi se pare absurd ) .... a pățit cineva să fie atât de urâtă de fosta soțului încât să-i facă viața grea? Menționez că am încercat să vorbesc cu ea și nu acceptă nimic... nu este deloc de acord ca fata să stea cu mine .... Sfaturi? Păreri? Mulțumesc.
  •  
    • 366 mesaje
    12 Sep 2018, 10:11
    0 1
    Iulia009 said:Hei ... Sper să primesc câteva răspunsuri și sfaruri de la persoane care trec sau au trecut prin așa ceva. De curând am devenit mama vitregă a unei fetițe de 4 anișori. Sunt oarecum speriată să zic așa deoarece nu știu cum să fac față atacurilor mamei naturale. Încă de la început a avut o problemă cu mine și m-a jignit mereu. Anul trecut am avut o perioadă foarte scurtă în care am stat cu fetița ( primul nostru contact ) iar ea a fost foarte veselă și comunicativă. Bineînțeles că la vederea pozelor, mama naturală a început să amenințe și să jignească iar .... Știu că o va influența pe cea mică ( mi-a și zis că va face orice să o întoarcă împotriva mea ) și sincer nu am nici cea mai mică idee despre cum aș putea să mă lupt cu lucrul acesta. Fetița nu locuiește nici cu noi, însă nici cu mama naturală, ci cu bunicii, însă mama ei o vizitează mai fes decât o facem noi ( noi nu putem decât în concedii ... cam de 2 ori pe an ) . Înca este mică și nu înțelege prea bine de ce tati are altă nevastă, însă cum pot să lupt eu cu mama ei naturală ( lucru care mi se pare absurd ) .... a pățit cineva să fie atât de urâtă de fosta soțului încât să-i facă viața grea? Menționez că am încercat să vorbesc cu ea și nu acceptă nimic... nu este deloc de acord ca fata să stea cu mine .... Sfaturi? Păreri? Mulțumesc.

      Ce  asteptari  aveai  de  la  femeia  la  care    i  ai  furat  barbatul???? Mama  naturala  e  mama  , indiferent  de  ce    vrei  sau  crezi  tu!

  •  
    7 Oct 2018, 16:15
    0 0
    Draga mea, nu-ti fie teama de nimic!!! Suntem multe care trecem prim aceasta situatie si indiferent cum ai devenit sotia lui, pentru multe foste sotii numai faptul ca respiri este deja deranjant. Eu zic sa iti vezi de casnicia ta si sa o ignori pe fosta, prioritate sa fie sotul tau si copilul lui, nimic altceva. Incercati sa mergeti mult mai des la copil ca mi se pare extrem de putin de 2 ori pe an si comporta-te normal cu fetita lui , ea nu are nici o vina ca mama ei nu accepta realitatea si doreste sa se razbune. Traieste-ti viata frumos si comporta-te cu multa dragoste cu a mica si nu pune la suflet nimic din ce spune mama ei, e clar ca nu te suporta si asta inseamna ca esti de zeci de ori mai buna daca tu nu vorbesti urat de ea. Tu incearca sa il sprijini pe sotul tau in relatia cu fiica lui si cam atat, nu te necaji pentru restul fiindca nu merita.Avem o viata si trebuie sa o traim frumos in armonie si iubire
  •  
    • 742 mesaje
    7 Oct 2018, 20:58
    0 0
    Gabi..nota 10 de la mine !
  •  
    • 4 mesaje
    9 Oct 2018, 13:27
    0 1
    Incearcă s-o păruieşti din când în cand să te prindă de frică !