Pietre la rinichi

•  
    • 83 mesaje
    23 Sep 2003, 16:08
    0 0
    As dori sa aflu de la Evele care au avut probleme cu asa ceva,sau persoane apropiate lor, cum se pot scoate(nu ma refer chirurgical), sau dizolva.
    Cu multumiri, zuzen.
  •  
    • 354 mesaje
    24 Sep 2003, 09:30
    0 0
    Eu am avut niste probleme acum citiva ani,chiar am eliminat o piatra(sint niste dureri...).Am facut tratament cu Rowatinex si acum ma simt bine,desi nu cred ca au plecat toate pietricele de acolo.
    Mergi la doctor,fa-ti o ecografie sa vezi exact despre ce e vorba.Nu e de gluma!
    Sanatate!
  •  
    • 29 mesaje
    24 Sep 2003, 10:24
    0 0
    In primul rind trebuie sa mergi la medic sa-ti puna un diagnostic.Daca te intereseaza tratamentele naturiste pe baza de plante iti dau telefonul unei prof.univ.Valentina Liciu din Bucuresti care s-a specializat numai in afectiuni renale si ginecologice.Eu urmez un tratament pentru polifibromatoza 7-8 cm uterina si sint foarte multumita pina acum.Pentru detalii mai multe intra pe www.formula-as.ro si cu motorul de cautare vei gasi detalii. Telefonul este 01/6506296.
    Multa sanatate!
  •  
    • 83 mesaje
    24 Sep 2003, 10:28
    0 0
    Multumesc mult. E vorba de prietenul meu. L-a gasit cu o piatra, nu stiu cat de mare.
    Pupiki.
  •  
    • 45 mesaje
    24 Sep 2003, 15:26
    0 0
    Argila face bine, si nu numai la rinichi. Ma refer la argila Bocan, de care scrie si in Formula As si care nu e scumpa. Dar ptr ca nu are gust bun deloc, prietenul tau poate lua pastile de argila, de care insa eu nu stiu nimic. Parca si berea ajuta. Oricum merita sa incerce prin mijloace naturiste, asa cred eu. Sanatate!
  •  
    • 16 mesaje
    24 Sep 2003, 20:49
    2 0
    mama mea a avut cam acum un an pietre la rinichi..a fost la doctor si erau destul de multe..a urmat un tratament naturist si in aproximativ jumate de an n-a mai avut nici urma..tratamentul eraimineata pe stomacul gol putin suc de ridiche neagra amestecat cu suc de morcovi daca ai probleme cu stomacul..cand a fost iar la doctor ca se simtea mult mai bine medicul a ramas cu gura cascata ca nu mai avea nik..
    sper sa-ti foloseasca sfatul.
  •  
    • 83 mesaje
    25 Sep 2003, 09:34
    0 0
    Sarut-mana mult de tot!
    Sunteti niste dragute.Zuz.
  •  
    • 296 mesaje
    25 Sep 2003, 14:40
    0 0
    stiu si eu ca berea ajuta, dar mai bine nu, ca poate creea dependenta (..) si dupa aia zice ca face doar tratament pentru rinichi;
    eu o tot dau pe bioenergie, foarte simplu, se sparg si le elimina prin urina;
    si puiul meu are pietricele, un doctor ia zis sa bea ceai de cozi de cirese si matasea porumbului neindulcit, iachhhh; altul i-a zis: nu bea ceai ca iti face rau la nu stiu ce, na, cum o dai tot nu-i bine;
    acum bea bere cam o 1/2 litru/zi;
    eu beau bere decand ma stiu si n-am nici macar nisip
  •  
    • 10 mesaje
    25 Sep 2003, 16:23
    3 0
    Prietenul meu a avut o bijuterie de 9 mm. La ecografie nu se vedea nimic, dar dupa ce a luat solutie de contrast la Sp Panduri doctorii au descoperit si locul si marimea ei. I-au dat tot felul de medicamente, dar avea din ce in ce mai des crize infernale reusind sa imi strice si mie si lui concediul. Astfel ca m-am enervat si cind am revenit in Bucuresti am mers la Colentina la dr.Balea Marius si i-a dat rovatinex si un praf de la farmacie care a costat vreo 40 de mii. A baut ceai de matase de porumb si nu exagerez dar dupa exact 3 zile a eliminat-o. Era ca o conopida si am dus/o la acelasi doctor sa ii spuna de ce facut pietroiul. I/a recomandat sa nu mai manince seminte, cacao si culmea rosii - ele erau cauza. Adevarul este ca minca in exces. Nu exista masa fara rosii. Succes la eliminare!
  •  
    • 37 mesaje
    2 Oct 2003, 10:27
    0 1
    Un tratament naturist iti pot spune si eu -a fost aplicat de fiica mea ,cu bune rezultate.
    Dimineata se bea 1 cescuta cu ceai de mesteacan,f.cocentrata(ceaiurile se gasesc la plafar).
    Pe parcursul zilei este bine sa bei cel putin 3l de ceai(in loc de apa).Ceaiul se compune din parti egale de: osul iepurelui,turita mare,si mesteacan. Mesteacanul este cam amar dar are rolul de a dizolva piatra. Ceea ce nu au reusit doctorii,a reusit reteta asta.
    Tratamentele naturiste dureaza; fa-l 1 luna.Nu astepta dureri cind elimini piatra ptr. ca ea se dizolva si se elimina ca nisip f. fin, fara dureri.
    Bafta si multa sanatate.
    Sint cea care a aparut f.putin(2-3 postari sub pseudonimul etna)
    Va pup pe toate!
  •  
    • 10 mesaje
    7 Oct 2003, 08:02
    0 0
    sotul meu a trecut acum o luna, o luna si ceva printr-o perioada crunta, cu dureri insuportabile cauzate de niste calculi renali. am fost cu el la medic, iar acesta i-a prescris un tratament format din Urinex, papaverina si diclofenac. Se ia cate una din fiecare, de trei ori pe zi, preferabil dupa mese. vreau sa-ti spun ca dupa vreo doua-trei saptamani a scapat de dureri si cred ca si de o parte din calculi. si nu uita, cat ma multe lichide.
  •  
    • 1 mesaje
    4 Aug 2006, 22:37
    2 1
    buna, nu prea am intrat pe eva...aveam un cont mai demult... legat de pietrele la rinichi. e DUREROS!! nu ma asteptam sa fac asa ceva...nu mi-a trecut prin cap. ink nu cred k am scapat de ele...ink mai am dureri, chiar dak prima si ultima criza am avut-o prin martie... ideea e k mi-a facut mama decoct de patrunjel, nu ma intrebati cum...poate voi stiti mai bine. cred k mi-a facut bine, dar nu am prea tinut cont de treaba asta, care se pare k e destul de grava si...acum am din nou dureri...asa k, tratati-va knd aveti ocazia si beti mult lichide!!! e o jena continua si e foarte nasol...
  •  
    • 10 mesaje
    18 Mai 2009, 14:42
    3 0
    Pietrele de la rinichi se pot distruge prin metoda ESWL - Litotritie extracorporeala cu unde de soc. Cu ajutorul undelor de soc se pulverizeaza piatra in fragmente si se elimina pri urinare. prin cateva sedinte se elimina piatra. Sedinat dureaza 30 minute. La clinica Gral Medical daca mergeti cu trimitere de la medic, tratamentul este gratuit
  •  
    • 1 mesaje
    6 Mar 2010, 22:01
    15 2
    Eu,vreau sa va spun tuturor,ca am gasit un tratament cu rezultate foarte bune!Am avut o piatra de 4,2cm si am eliminat-o progresiv.Daca nu descopeream acest tratament,trebuia sa ma operez,acum exista o sansa pentru cei cu pietre mari.

detalii la cristinelgherasim@yahoo.com
  •  
    flp
    • 1 mesaje
    9 Mar 2010, 17:25
    6 2
    Salut!
    daca vrei o cura cu produse naturale iti recomand atat pt. pitre la rinichi cat si pentru o fiere lenesa, cu depuneri de nisp si pietre,o cura de 3 luni cu produse pe baza de aloe vera.
    Vei elimina pietrele de la rinichi prin urina (cu ajutorul produselor piatra se va sfarama)fara durere .
    Am recomandat si altor persoane si au avut rezultatul dorit.
    Am avut si eu acum cativa ani si le-am eliminat fara bisturiu si fara medicamente,doar cu o cura de produse naturale.
    E foarte important sa bei si lichide.
    Daca esti interesata iti pot lasa o adresa de email.
    Sanatate tuturor!
  •  
    • 2 mesaje
    15 Mar 2010, 01:44
    5 1
    Buna. Sunt o "Eva" de varsta a-III-a si in viata mea am trecut prin prea multe rele si f.putine bune. Am fost si eu o "producatoare de perle" dar nu am facut operatie pentru asa ceva deoarece la momentul acela incepusem un TRATAMENT NATURIST pentru o CIROZA USCATA. Tratamentul naturist urmat
    ma ajutat sa scap si de pietre la rinichi si de ciroza si de multe alte boli.Acest tratament nu este necesar sa il cumperi mereu. Este destul sa il cumperi o singura data si il poti urma pana te plictisesti.( Nu
    este o gluma). Intra pe http://tristan.1r.ro si informeaza-te.
  •  
    • 86 mesaje
    15 Mar 2010, 11:35
    0 0
    flp,este valabila cura cu aloe si pentru litiaza biliara? din cate am mai citit pietrele din bila nu se dizolva.multumesc
    .
  •  
    • 18 mesaje
    17 Mar 2010, 10:01
    0 1
    Din cate stiu eu, un consult medical e necesar in cazul pietrelor la rinichi. Doar o analiza poate indica ce dimensiuni au pietrele si daca pot fi dizolvate printr-un tratament naturist sau printr-o metoda clasica medicala. Doctori foarte buni se gasesc pe site-urile de ratinguri, restul depinde de fiecare cum abordeaza problema.