Jigniri in cuplu

  •  
    • 26 mesaje
    29 Mai 2018, 08:26
    0 0
    Eu dormeam, el s a trezit la 5.30 sa meargă la munca. Avea pregatit de cu seara 2 mere, o caserola cu carne si rosii si pâine de casă în frigider. Seara trecuta am făcut un compot de mere ca sa aiba la lucru, eu in loc sa il pun in termos l am întrebat: Nu ar fi mai bine sa l pun mâine ca sa nu mai fie fierbinte cand il bei? iar el a spus :"Da" (lucreaza intr un mediu foarte cald). Am lăsat compocompotul pe aragaz si m-am pus sa dorm. Am adormit amândoi in jur de ora 00. Dimineata in schimb l am auzit prin somn jignindu ma din bucătărie, (nu am inteles exact ce a spus) am mers in bucătărie si am spus ce e ? el nimic... zi odata ce ai? si el "Ti am zis să opresti compotul ala ca se evaporă toata apa, poftim acum de unde compot?" Initial am crezut ca l a vărsat el cand a incercat sa l puna in termos dar era pana si chiuveta uscata. El spune : Am plecat. Eu: Bine pa. Si da sa ma pupe si eu întorc capul. I am spus din usa nervoasă : Aseara cand tu am spus dacă sa l pun in termos sau nu, ai spus ca sa l las să se răcească... poate s a evaporat ca e cald in casa. Eu nu lucrez, pentru ca nu mi gasesc de lucru, in schimb am banii mei strânsi de cand lucram, deci nu stau pe banii lui, pana la ora 14.20 sunt la scoala de limbi straine (daneza) el ajunge acasa la 14.40. Cum ar trebui sa ma comport? La urma urmei nu m a luat de slugă sau de servitoare nu? M a luat pentru ca vrea sa ne căsători, suntem impreuna de 5 ani. Eu ar trebui sa ma comport cu el cum? Nu e prima data cand ma înjură... in celelalte dati isi ceară scuze si spunea ca nu mai face... si intr adevăr nu mai făcea o perioada... dar uneori tot ma mai înjură... deci cu vorba buna nu merge o perioada prea lunga... Ce sa fac? Sa l ignor? Sa l las sa si faca singur de manacare? si sa se pregătească singur pentru lucru? Sau?? Va multumesc frumos.
  •  
    • 26 mesaje
    29 Mai 2018, 08:36
    0 0
    Dacă el nu apreciaza ceea ce fac pentru el? Uneori apreciaza... mereu imi spune ca sunt cea mai bine gospodina... ca sunt frumoasă.. mă strange în brate mereu... este tandru si călduros... dar uneori da cu bata in balta... stiu ca nu l pot avea perfect... dar nici nu vreau sa fiu injurata... ca se ajunge mai departe peste cativa ani.Lucreaza mult ai e foarte obosit.. si incerc sa i intru in voie asa cum pot mai bine. Sunt genul de om care las totul de la mine doar să fie armonie in casa.
    Mă gândeam că poate dacă il las in lipsa mea o perioada mai lunga de timp... sa ma întorc acasă pe la 17.. 18... sa vada cum e cand nu stie nimic de mine... sa vada cum i ar fi fara mine... poate ti da seama... de care eforturi fac ca să i fie lui bine...chiar nu mai stiu... El nu are susținere din partea nimănui, eu il sustin in orice.. nu vb cu familia lui... deci eu sunt tot ceea ce el are.. in acest caz nu ar trebui sa fie atent la cum se comporta... ?? Oare chiar exista familii in care e totul perfect ? E totul roz? Nu se cearta si nu se jignesc ?
  •  
    • 26 mesaje
    29 Mai 2018, 08:36
    0 0
    Dacă el nu apreciaza ceea ce fac pentru el? Uneori apreciaza... mereu imi spune ca sunt cea mai bine gospodina... ca sunt frumoasă.. mă strange în brate mereu... este tandru si călduros... dar uneori da cu bata in balta... stiu ca nu l pot avea perfect... dar nici nu vreau sa fiu injurata... ca se ajunge mai departe peste cativa ani.Lucreaza mult ai e foarte obosit.. si incerc sa i intru in voie asa cum pot mai bine. Sunt genul de om care las totul de la mine doar să fie armonie in casa.
    Mă gândeam că poate dacă il las in lipsa mea o perioada mai lunga de timp... sa ma întorc acasă pe la 17.. 18... sa vada cum e cand nu stie nimic de mine... sa vada cum i ar fi fara mine... poate ti da seama... de care eforturi fac ca să i fie lui bine...chiar nu mai stiu... El nu are susținere din partea nimănui, eu il sustin in orice.. nu vb cu familia lui... deci eu sunt tot ceea ce el are.. in acest caz nu ar trebui sa fie atent la cum se comporta... ?? Oare chiar exista familii in care e totul perfect ? E totul roz? Nu se cearta si nu se jignesc ?
  •  
    • 1841 mesaje
    29 Mai 2018, 22:54
    1 0
    Injuraturile si orice forma de abuz verbal sunt de neiertat. Cred ca ar trebui sa il asezi la masa si sa ii spui foarte serios ca nu vei continua relatia cu el daca mai indrazneste vreodata sa te abuzeze verbal si sa te umileasca cu injurii si ca la prima asemenea abatere iti iei bagajele si ai plecat, fara discutii. Super serioasa trebuie sa fii la faza asta. Fara scuze si explicatii, un asemenea comportament nu este scuzabil de nimic pe lume niciodata nu conteaza cat e de obosit sau nervos si nici macar daca l-ai intaratat tu (s-ar putea sa foloseasca toate aceste scuze). Asigura-l ca nu tine deloc niciuna din scuzele astea si ca modul in care se comporta si reactioneaza este responsabilitatea lui de adult, deci fara comentarii asa ceva nu se mai poate repeta niciodata, nici acum, nici peste 5 ani cand veti avea copii, nici peste 40 de ani la azil, promisiunea de a pleca fara sa privesti in urma ramane in picioare daca te mai injura vreodata. 

    Doamne fereste asta e culmea sa te injure omul care se presupune ca te iubeste cel mai mult. Asa un comportament abuziv cum zici si tu exista pe un fond de valori gresite, care trebuie discutate in profunzime si trebuie facut sa inteleaga ca asa ceva nu e tolerabil. Altfel maine copiii vor vedea cum tata o injura pe mama si vor invata ca e normal intr-o familie sa te mai si injuri la nervi, ca deh, iar fiica ta va fi si ea injurata de barbatul ei, iar fiul tau isi va injura sotia.. Vrei un astfel de viitor? Evident ca nu.. 

    Hai mult curaj si pune piciorul in prag, sunt convinsa ca te iubeste, dar are undeva profund niste valori foarte gresite baiatul asta, ceva ce probabil a vazut si el la randul lui acasa si crede ca e normal. Intrerupe ciclul asta acum inainte sa ajunga si la copiii vostri mai departe. Curaj!