Însărcinată si singura printre straini

  •  
    • 2115 mesaje
    23 Mar 2018, 18:39
    0 0
    Dar eu ma gandesc la altceva si anume cat de disperata poti fi sa-ti doresti sa obligi un om sa-si recunoasca legal copilul, pentru ca recunoasterea lui de catre tata ii aduce si unui parinte si celuilalt si obligatii si drepturi. Daca omul nu este dispus la un lucru atat de normal stiind ca au avut o relatie si a incurajat-o sa pastreze copilul, dar a parasit-o la greu ce asteptari mai poate avea Catalyyna de la tatic?
  •  
    • 1841 mesaje
    24 Mar 2018, 00:30
    0 0
    Evident ca este foarte bine sa stabileasca paternitatea ca el sa fie obligat de stat sa ii plateasca cresterea copilului. Indiferent daca s-a dus pe luna, exista proceduri si doar n-o sa stea degeaba ca nu il gaseste, ci sa ii deschida proces oricum, asta-i culmea sa nu actioneze pentru ca e plecat ala. E ca si cum nu te-ai duce la vot ca esti satul de putere: un nonsens. Evident ca trebuie urgent sa deschida procedurile de paternitate.

    Odata stabilita paternitatea, nici nu trebuie sa ii vireze el banii stabiliti de stat, ci statul ordona angajatorului sa ii retina direct din salariu, daca are. Daca nu, cred ca se lanseaza si alte proceduri in plus. Nu e vorba de dorit un astfel de tata, e vorba de asumat responsabilitatile financiare pentru copilul produs, sub nicio forma sa nu il lase sa scape, mai da si exemplu lumii intregi ca e ok ca barbatii sa produca prunci pe unde apuca ca poate scapa si nu ii mai trage nimeni la raspundere.

    Ar trebui sa se orienteze catre o organizatie care ar putea sa o sprijine si legal cu sfaturi, pentru ca toate procedurile exista, trebuie doar sa se adune si sa se responsabilizeze, ca nu va creste copilul doar din laptop.

    Catalina, bafta multa. Cum ziceam mai sus, gata, de acum esti adult, incepe sa-ti asumi responsabilitatile unui adult. Mult curaj, vei avea nevoie, si multa putere sa treci prin toate incercarile cu incredere si cu zambetul pe buze! Femeile sunt de neoprit cand vine vorba de puii lor si sunt convinsa ca ai in tine o forta nebanuita, si ca te vei surprinde si pe tine insati de cate esti capabila ca sa ii oferi totul copilului tau. Sanatate, putere si responsabilitate iti doresc!
  •  
    • 2115 mesaje
    24 Mar 2018, 07:51
    1 0
    Eu nu vorbeam de "dorit un astfel de tata", ci de dorinta de a-l obliga la recunoasterea oficiala a copilului, de a-l pune la plata. Asumarea fortata a paternitatii aduce cu sine si drepturi tatalui, iar de aici incepe razboiul, cearta, razbunarea, plimbatul piciului de la unul la altul, etc pentru ca asa sunt oamenii, cand o relatie s-a terminat devin dusmani.
  •  
    • 1890 mesaje
    24 Mar 2018, 13:51
    0 0
    outofhere said:

    Odata stabilita paternitatea, nici nu trebuie sa ii vireze el banii stabiliti de stat, ci statul ordona angajatorului sa ii retina direct din salariu, daca are. Daca nu, cred ca se lanseaza si alte proceduri in plus. Nu e vorba de dorit un astfel de tata, e vorba de asumat responsabilitatile financiare pentru copilul produs, sub nicio forma sa nu il lase sa scape, mai da si exemplu lumii intregi ca e ok ca barbatii sa produca prunci pe unde apuca ca poate scapa si nu ii mai trage nimeni la raspundere.

     Si de unde sa ia statul banii daca ala e cine stie pe unde, munceste la negru si doarme pe cartoane sub prelata???

    Iar exemplu lumii intregi este altul: fetele sa nu se lase pacalite si sa aduca pe lume prunci atunci cand ele insele habar n-au pe ce lume calca. Dar, asta e, acum e "tardiv de tarziu"! Oaia care nu stie sa-si duca lana s-o manance lupul. Acum sta cu mana intinsa la asociatii caritabile!

  •  
    • 2115 mesaje
    24 Mar 2018, 14:58
    0 0
    Catalyyna said:Nu lucrez ....Pana in luna a 3-a am lucrat aici in Elvetia 

     Ce lucrai tu in Elvetia si ce lucra/lucreaza acum el in Norvegia? El lucreaza acolo legal sau fara acte, forme? Mai mult, in astia 3 ani nu ati avut prieteni comuni, adica stie cineva ca ati fost impreuna, ai de la cine afla adresa lui, are facebook, il poti localiza?
    Exista tot felul de intelegeri/conventii intre state, iar Ministerul Justitiei este desemnat ca autoritate transmitatoare. Trebuie doar ca testul sa dovedeasca paternitatea acestui om si tu sa ai idee unde poate fi gasit. Cauta un avocat sa te indrume pentru ca nimic nu este imposibil, numai tu sa fii sigura ca el este tatal - altfel platesti scump.

  •  
    • 2115 mesaje
    25 Mar 2018, 21:06
    0 0
    scorpion112 said:

     Acum sta cu mana intinsa la asociatii caritabile!

     Doar de aia exista, nu?

  •  
    • 1890 mesaje
    26 Mar 2018, 08:46
    0 0
    white_storm2 said:autoritate transmitatoare. Cauta un avocat sa te indrume pentru ca nimic nu este imposibil, numai tu sa fii sigura ca el este tatal - altfel platesti scump.

     Sunt sigura ca e sigura ca el e tatal. Chestia e alta, de unde gaseste ea avocatul sa-i dea consultanta sau sa o reprezinte moka? La asociatia aia caritabila?? 

  •  
    • 1890 mesaje
    26 Mar 2018, 08:59
    0 0
    |Daca totusi gaseste avocat din oficiu, ala te reprezinta asa, de parul broastei, sa aiba activitate. In general, la astfel de cazuri isi "fac mana" avocatii tineri care inca n-au procese rasunatoare.
  •  
    • 2115 mesaje
    26 Mar 2018, 19:23
    0 0
    Scorpioano, sunt total de acord cu tine ca moral fata asta a gresit de la cap la coada, dar acum nu se mai poate face nimic, copilul se va naste si ea are nevoie de ajutor moral si financiar, chiar un avocat "din oficiu" cu care lucreaza asociatia respectiva (si chiar nu cred sa fie unul de duzina, chiar deloc) va face fata cu brio, ca n-are mare lucru de facut, iar el colaborand cu asociatia respectiva sunt sigura ca nu este unul de aruncat.

    P.s. Am facut o greseala , nu exista avocat "din oficiu" la asociatiile astea!
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 26 Mar 2018, 19:43
  •  
    • 151 mesaje
    1 Apr 2018, 23:24
    0 0

     Mda, unii masculi sunt nemernici si porci, dar tu l-ai intrebat inainte de a avea un copil cu el daca isi doreste unul? Cum sa il anunti tu , o femeie trecatoare prin viata lui ca ii pui in poala un copil fara acordul sau? Pai nici nevasta nu are privilegiul asta, trebuie aflat daca domnul vrea, mai nou. Chiar daca prin actul casatoriei este de acord cu casatoria si implicit cu "greselile" , "scaparile"  din care rezulta un copil, ca altfel primea cu portia de la altele si cu pret.
     N-am niciun sfat, doar pareri de rau pentru puiul vostru, sa fii puternica si sa ai grija de el, sa nu il abandonezi pentru nimic in lume! 

     

    Daca femeile ar face copii numai cu acordul bărbaților, apoi s-ar duce de râpă specia umana... in câțiva ani am fi ca dinozaurii...o specie dispărută.
  •  
    • 151 mesaje
    1 Apr 2018, 23:43
    0 0
    Catalyyna said:Buna ziua tuturor!Simt nevoia sa ma deacarc si sa spun cuiva povestea mea ... Am avut o relatie de 3 ani cu tatal copilului.Ne-am iubit nebuneste nu puteam trai unul fara celălalt...sau mai degrabă eu nu puteam trai fara el,era totul pentru mine.Totul a fost bine si frumos pana cand am ramas însărcinată.La început pana in a 6 a luna imi spunea mereu ca își doreste acest copil,ca o sa avem o familie in sfarsit,etc...ma facea sa visez si sa cred ca totul va fi bine si frumos...La un moment dat am descoperit ca el inca vorbea la telefon cu fosta lui soție,plecata in Norvegia.Cand am decis sa fim impreuna el mi-a spus ca intre ei doi s-a terminat,insa din ce auzisem ca ii spunea la telefon dadea sa se inteleaga altceva...Am stat de vorba cu el cerându-i explicatii la care mi-a spus ca ei mai vorbesc din cand in cand ca simplii prieteni ptr ca au avut o relatie lunga de 5 ani si nu se.pot uita..Am fost de acord mai mult ca sa nu il supar pentru ca il iubeam prea mult insa sufletul meu a fost rupt in doua...Ori ma iubeste pe mine ori pe fosta lui sotie?! Multe nopti stateam si plangeam si ma intrebam daca nu o sa ma părăsească si pe mine si pe copil ptr a se intoarce la ea ..ceea ce si cred ca a facut...Neavand foarte multi bani a decis sa plece in starinatate pentru 2-3 luni sa avem bani atunci cand se va naste băiețelul nostru..Stiam ca asa e bine insa ma durut.preferam sa traim mai modest decat sa plece de langa mine ...aveam un sentiment ca nu se va mai intoarce curand ...A venit ziua cand a plecat si ghiciti unde ...in Norvegia la fosta sotie spunandu.mi ca se duce la un var de-al ei care il ajuta sa gaseasca de muncă..bineinteles ca nu am crezut .... Ma durut enorm de tare nu era zi sa nu sufar si sa nu ma rog sa se întoarcă...Au trecut 2 luni in care am avut numai probleme ( moartea mamei,pierderea casei,complicatii in sarcina) El stia de toate astea si imi arunca scuza ca el trebuie sa ramana acolo ca sa munceasca ..Nici cand eram in spital nu l-a interesat prea tare ..cand aveam nevoie de bani imi spunea ca nu are pentru moment dar o sa imi trimita el...In final am ajuns pe străzi ..I-am cerut disperata ajutorul pentru ca nu mai aveam pe nimeni care sa faca ceva ptr mine insa degeaba.cu cat ii spuneam ca nu mai rezist cu atat el devenea mai.rece si indiferent...In final am decis sa plec inapoi in Elvetia unde.momentan stau la un simplu prieten care a avut inima mare si a decis sa ma ajute ....un străin pana la urma...un străin caruia ii datorez enorm pentru ca ma ajutat in situatia in care eram....Acum mai am putin pana la nastere si tot incerc sa dau de tatal copilului sa il conving sa vina aici macar sa il vada ...el spune ca are.probleme mari acolo si de accea nu poate veni in plus imi tot reprosează ca de ce am plecat ca de ce nu am stat in tara..(eu chiar nu aveam unde sa stau acol ce sa fac? Mai merita sa mai încerc? In sufletul meu e tot ce mi-as dori...ca el sa fie cu mine ca la.inceput ...

     

    Draga mea, individul nu are si nu a avut nici cea mai mica intentie sa-si asume responsabilitatea unei familii. Asta e, te-a lăsat baltă când erai in necaz, si totusi, ai răzbit fără el ! Fii mândră de tine, ai supraviețuit greutatilor si dă-l dracu' de fătălău ! De acum, priveste inainte, si uită-l . Sfatul meu e sa-ti pierzi urma si sa nu te mai găsească . Sa-ti explic de ce: daca il obligi sa recunoasca copilul si sa plateasca pensie, o sa capete si drept de vizita si de vacante cu copilul. Vei avea nevoie de semnatura lui oriunde vreme de 18 ani de acum incolo: la gradinita, la scoala, la medic, pt pasaport, ca sa iesi cu copilul din tara....adica vei fi legata si de maini si de picioare . Si iti va pune bete in roate peste tot , doar ca sa se razbune că iti dă cățiva gologani pe luna pt copil. Mai bine vezi-ti de copilul tau, cauta o slujba, organizeaza-te. Vezi ca in Romania exista asociatii care protejeaza mama si copilul; poti sa gasesti acolo ajutor. Curaj , sa ai asta in minte: esti puternica si vei răzbi !
  •  
    • 2115 mesaje
    2 Apr 2018, 15:28
    0 0
    coana_mare said:

     Mda, unii masculi sunt nemernici si porci, dar tu l-ai intrebat inainte de a avea un copil cu el daca isi doreste unul? Cum sa il anunti tu , o femeie trecatoare prin viata lui ca ii pui in poala un copil fara acordul sau? Pai nici nevasta nu are privilegiul asta, trebuie aflat daca domnul vrea, mai nou. Chiar daca prin actul casatoriei este de acord cu casatoria si implicit cu "greselile" , "scaparile"  din care rezulta un copil, ca altfel primea cu portia de la altele si cu pret.
     N-am niciun sfat, doar pareri de rau pentru puiul vostru, sa fii puternica si sa ai grija de el, sa nu il abandonezi pentru nimic in lume! 

     

    Daca femeile ar face copii numai cu acordul bărbaților, apoi s-ar duce de râpă specia umana... in câțiva ani am fi ca dinozaurii...o specie dispărută.

     S-au schimbat "vremile", coana mare. Io am flacai, pai ce, daca o ...aia pe una tre'e s-o  ia si acasa?


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 2 Apr 2018, 15:29
  •  
    • 2115 mesaje
    2 Apr 2018, 16:07
    0 0
    coana_mare said:
    .

     

    Draga mea, individul nu are si nu a avut nici cea mai mica intentie sa-si asume responsabilitatea unei familii. Asta e, te-a lăsat baltă când erai in necaz, si totusi, ai răzbit fără el ! Fii mândră de tine, ai supraviețuit greutatilor si dă-l dracu' de fătălău ! De acum, priveste inainte, si uită-l . Sfatul meu e sa-ti pierzi urma si sa nu te mai găsească . Sa-ti explic de ce: daca il obligi sa recunoasca copilul si sa plateasca pensie, o sa capete si drept de vizita si de vacante cu copilul. Vei avea nevoie de semnatura lui oriunde vreme de 18 ani de acum incolo: la gradinita, la scoala, la medic, pt pasaport, ca sa iesi cu copilul din tara....adica vei fi legata si de maini si de picioare . Si iti va pune bete in roate peste tot , doar ca sa se razbune că iti dă cățiva gologani pe luna pt copil. Mai bine vezi-ti de copilul tau, cauta o slujba, organizeaza-te. Vezi ca in Romania exista asociatii care protejeaza mama si copilul; poti sa gasesti acolo ajutor. Curaj , sa ai asta in minte: esti puternica si vei răzbi !

    Ce de noutati i-ai spus!!! Ce de sfaturi bune ai dat!
    Cand o creste copilul ala si o sa o ia pe ma-sa la intrebari despre cine e taica-su te duci tu sa ii explici, nu? Si pana creste copilul cu ce bani il tine singura si fara ajutor de niciunde? Pfoai!!!!
    "Asociatiile" nu te tin pe viata in brate, te ajuta dar nu este ceva pe termen lung, sunt o solutie de avarie, de urgenta in niciun caz  nu ramai atarnat de gatul lor. Ar fi culmea!!!

  •  
    • 151 mesaje
    11 Apr 2018, 14:12
    0 0
    white_storm2 said:
    coana_mare said:

     Mda, unii masculi sunt nemernici si porci, dar tu l-ai intrebat inainte de a avea un copil cu el daca isi doreste unul? Cum sa il anunti tu , o femeie trecatoare prin viata lui ca ii pui in poala un copil fara acordul sau? Pai nici nevasta nu are privilegiul asta, trebuie aflat daca domnul vrea, mai nou. Chiar daca prin actul casatoriei este de acord cu casatoria si implicit cu "greselile" , "scaparile"  din care rezulta un copil, ca altfel primea cu portia de la altele si cu pret.
     N-am niciun sfat, doar pareri de rau pentru puiul vostru, sa fii puternica si sa ai grija de el, sa nu il abandonezi pentru nimic in lume! 

     

    Daca femeile ar face copii numai cu acordul bărbaților, apoi s-ar duce de râpă specia umana... in câțiva ani am fi ca dinozaurii...o specie dispărută.

     S-au schimbat "vremile", coana mare. Io am flacai, pai ce, daca o ...aia pe una tre'e s-o  ia si acasa?

     

    Daca feciorul tau nu vrea copii, ori se abtine, ori foloseste un prezervativ.
  •  
    • 151 mesaje
    11 Apr 2018, 14:24
    0 0
    white_storm2 said:
    coana_mare said:
    .

     

    Draga mea, individul nu are si nu a avut nici cea mai mica intentie sa-si asume responsabilitatea unei familii. Asta e, te-a lăsat baltă când erai in necaz, si totusi, ai răzbit fără el ! Fii mândră de tine, ai supraviețuit greutatilor si dă-l dracu' de fătălău ! De acum, priveste inainte, si uită-l . Sfatul meu e sa-ti pierzi urma si sa nu te mai găsească . Sa-ti explic de ce: daca il obligi sa recunoasca copilul si sa plateasca pensie, o sa capete si drept de vizita si de vacante cu copilul. Vei avea nevoie de semnatura lui oriunde vreme de 18 ani de acum incolo: la gradinita, la scoala, la medic, pt pasaport, ca sa iesi cu copilul din tara....adica vei fi legata si de maini si de picioare . Si iti va pune bete in roate peste tot , doar ca sa se razbune că iti dă cățiva gologani pe luna pt copil. Mai bine vezi-ti de copilul tau, cauta o slujba, organizeaza-te. Vezi ca in Romania exista asociatii care protejeaza mama si copilul; poti sa gasesti acolo ajutor. Curaj , sa ai asta in minte: esti puternica si vei răzbi !

    Ce de noutati i-ai spus!!! Ce de sfaturi bune ai dat!
    Cand o creste copilul ala si o sa o ia pe ma-sa la intrebari despre cine e taica-su te duci tu sa ii explici, nu? Si pana creste copilul cu ce bani il tine singura si fara ajutor de niciunde? Pfoai!!!!
    "Asociatiile" nu te tin pe viata in brate, te ajuta dar nu este ceva pe termen lung, sunt o solutie de avarie, de urgenta in niciun caz  nu ramai atarnat de gatul lor. Ar fi culmea!!!

     </ Fără supărare, dar in ce secol trăiesti ? Adică e bun un "tată" cu orice preț , cum o fi, bețiv, curvar, puturos, iresponsabil... ce educație poate sa-i dea copilului ? Când copilul o fi mare si o va intreba pe maică-sa, un singur răspuns e de ajuns: " Am cunoscut un tip pe care l-am iubit sincer si asa ai aparut tu. El a avut alte prioritati in viata, nu a vrut o familie cu mine , cu noi. Mai multe nu stiu despre el." Ce sa-i spui mai mult ? Ia intra pe forumul avocat.net capitolul divorturi si va piere cheful de impartit copilul doar ca să aibă si el "tată"... Asociatiile caritabile pt asta sunt, ăsta e scopul lor ...sa ajute mama si copilul aflati in dificultate.

  •  
    • 2115 mesaje
    11 Apr 2018, 22:14
    0 0
    coana_mare said:
    white_storm2 said:

     </ Fără supărare, dar in ce secol trăiesti ? Adică e bun un "tată" cu orice preț , cum o fi, bețiv, curvar, puturos, iresponsabil... ce educație poate sa-i dea copilului ? Când copilul o fi mare si o va intreba pe maică-sa, un singur răspuns e de ajuns: " Am cunoscut un tip pe care l-am iubit sincer si asa ai aparut tu. El a avut alte prioritati in viata, nu a vrut o familie cu mine , cu noi. Mai multe nu stiu despre el." Ce sa-i spui mai mult ? Ia intra pe forumul avocat.net capitolul divorturi si va piere cheful de impartit copilul doar ca să aibă si el "tată"... Asociatiile caritabile pt asta sunt, ăsta e scopul lor ...sa ajute mama si copilul aflati in dificultate.

     Coana draga, tu confunzi lucrurile putin, dar e de inteles. Nu am spus si eu clar ca recunoasterea  paternitatii ii da si drepturi tatalui? Ia mai citeste ca poate ti-a scapat!
    Dintr-un laptop si ceva bijuterii de aur nu cresti un copil. Apoi, fata asta nu se marita cu el, cu o custodie comuna (poate, dar ma indoiesc ca el va vrea din moment ce sta departe de ea si copilul lor) el va oferi doar ajutor financiar, tocmai pentru ca asociatiile astea nu te tin in carca pana ti se realizeaza plodul. Pana la urma este o datorie morala a lui  si vezi ca eu traiesc in secolul asta, poate esti din alt secol tu!!!
    Eh, "e usor a scrie versuri/cand nimic nu ai a spune/insirand cuvinte goale/ce din coada au sa sune."

  •  
    • 2115 mesaje
    12 Apr 2018, 00:51
    0 0
    coana_mare said:
    white_storm2 said:
    coana_mare said:

     

     

    Daca femeile ar face copii numai cu acordul bărbaților, apoi s-ar duce de râpă specia umana... in câțiva ani am fi ca dinozaurii...o specie dispărută.

     S-au schimbat "vremile", coana mare. Io am flacai, pai ce, daca o ...aia pe una tre'e s-o  ia si acasa?

     

    Daca feciorul tau nu vrea copii, ori se abtine, ori foloseste un prezervativ.

      Nici n-am ajuns acolo, crestem inca...
    Da' esti suparata rau...
    Chiar crezi ca un forum de ra--t ca asta formeaza oameni? 

  •  
    • 366 mesaje
    12 Apr 2018, 10:15
    0 0
    white_storm2 said:
    coana_mare said:
    white_storm2 said:
    coana_mare said:

     

     

    Daca femeile ar face copii numai cu acordul bărbaților, apoi s-ar duce de râpă specia umana... in câțiva ani am fi ca dinozaurii...o specie dispărută.

     S-au schimbat "vremile", coana mare. Io am flacai, pai ce, daca o ...aia pe una tre'e s-o  ia si acasa?

     

    Daca feciorul tau nu vrea copii, ori se abtine, ori foloseste un prezervativ.

      Nici n-am ajuns acolo, crestem inca...
    Da' esti suparata rau...
    Chiar crezi ca un forum de ra--t ca asta formeaza oameni? 

       Bre , da  daca  aveai  fete  , cum  era????

  •  
    • 1890 mesaje
    14 Apr 2018, 03:44
    0 0
    white_storm2 said:

     Coana draga, tu confunzi lucrurile putin, dar e de inteles. Nu am spus si eu clar ca recunoasterea  paternitatii ii da si drepturi tatalui? Ia mai citeste ca poate ti-a scapat!
    Dintr-un laptop si ceva bijuterii de aur nu cresti un copil. Apoi, fata asta nu se marita cu el, cu o custodie comuna (poate, dar ma indoiesc ca el va vrea din moment ce sta departe de ea si copilul lor) el va oferi doar ajutor financiar, tocmai pentru ca asociatiile astea nu te tin in carca pana ti se realizeaza plodul. Pana la urma este o datorie morala a lui  si vezi ca eu traiesc in secolul asta, poate esti din alt secol tu!!!
    Eh, "e usor a scrie versuri/cand nimic nu ai a spune/insirand cuvinte goale/ce din coada au sa sune."

     Da, sa zicem ca il gaseste si-l obliga statul sa plateasca pensie alimentara sau cum s-o mai numi ea, fara alte indatoriri Copilul creste, ajunge la randul lui adult, tatal va imbatrani si deodata isi aduce aminte ca are un fiu caruia ii va cadea in carca. Chiar cunosc un caz in acest sens cand tatal nu a vrut in ruptul capului sa recunoasca copilul. In anii '60 "nu se purtau "teste de paternitate", fata ramanea cu rusinea de a avea un copil din flori si cu sperante ca doar-doar o va lua iresponsabilul de nevasta. Intre timp, "craiul" s-a casatorit cu altcineva dar n-a avut copii. Anii au trecut, a imbatrinit, bolile au inceput sa-i dea tarcoale, a devenit un psihotic ipohondru, se speria si daca il durea un deget, credea ca e infarct. A incercat sa ia legatura cu baiatul (dupa aproape 40 de ani), dar bineinteles ca fecioru-sau i-a dat cu flit!

  •  
    • 1890 mesaje
    14 Apr 2018, 03:48
    0 0
    omulcumartoaga said:

       Bre , da  daca  aveai  fete  , cum  era????

    Trebuie invatate sa nu-si desfaca picioarele oricum, oricand si la oricine.  Ca sexul se poate face folosindu-ti capul nu ce ai intre picioare.