Însărcinată si singura printre straini

  •  
    • 5 mesaje
    16 Mar 2018, 07:03
    0 0
    Buna ziua tuturor!Simt nevoia sa ma deacarc si sa spun cuiva povestea mea ... Am avut o relatie de 3 ani cu tatal copilului.Ne-am iubit nebuneste nu puteam trai unul fara celălalt...sau mai degrabă eu nu puteam trai fara el,era totul pentru mine.Totul a fost bine si frumos pana cand am ramas însărcinată.La început pana in a 6 a luna imi spunea mereu ca își doreste acest copil,ca o sa avem o familie in sfarsit,etc...ma facea sa visez si sa cred ca totul va fi bine si frumos...La un moment dat am descoperit ca el inca vorbea la telefon cu fosta lui soție,plecata in Norvegia.Cand am decis sa fim impreuna el mi-a spus ca intre ei doi s-a terminat,insa din ce auzisem ca ii spunea la telefon dadea sa se inteleaga altceva...Am stat de vorba cu el cerându-i explicatii la care mi-a spus ca ei mai vorbesc din cand in cand ca simplii prieteni ptr ca au avut o relatie lunga de 5 ani si nu se.pot uita..Am fost de acord mai mult ca sa nu il supar pentru ca il iubeam prea mult insa sufletul meu a fost rupt in doua...Ori ma iubeste pe mine ori pe fosta lui sotie?! Multe nopti stateam si plangeam si ma intrebam daca nu o sa ma părăsească si pe mine si pe copil ptr a se intoarce la ea ..ceea ce si cred ca a facut...Neavand foarte multi bani a decis sa plece in starinatate pentru 2-3 luni sa avem bani atunci cand se va naste băiețelul nostru..Stiam ca asa e bine insa ma durut.preferam sa traim mai modest decat sa plece de langa mine ...aveam un sentiment ca nu se va mai intoarce curand ...A venit ziua cand a plecat si ghiciti unde ...in Norvegia la fosta sotie spunandu.mi ca se duce la un var de-al ei care il ajuta sa gaseasca de muncă..bineinteles ca nu am crezut .... Ma durut enorm de tare nu era zi sa nu sufar si sa nu ma rog sa se întoarcă...Au trecut 2 luni in care am avut numai probleme ( moartea mamei,pierderea casei,complicatii in sarcina) El stia de toate astea si imi arunca scuza ca el trebuie sa ramana acolo ca sa munceasca ..Nici cand eram in spital nu l-a interesat prea tare ..cand aveam nevoie de bani imi spunea ca nu are pentru moment dar o sa imi trimita el...In final am ajuns pe străzi ..I-am cerut disperata ajutorul pentru ca nu mai aveam pe nimeni care sa faca ceva ptr mine insa degeaba.cu cat ii spuneam ca nu mai rezist cu atat el devenea mai.rece si indiferent...In final am decis sa plec inapoi in Elvetia unde.momentan stau la un simplu prieten care a avut inima mare si a decis sa ma ajute ....un străin pana la urma...un străin caruia ii datorez enorm pentru ca ma ajutat in situatia in care eram....Acum mai am putin pana la nastere si tot incerc sa dau de tatal copilului sa il conving sa vina aici macar sa il vada ...el spune ca are.probleme mari acolo si de accea nu poate veni in plus imi tot reprosează ca de ce am plecat ca de ce nu am stat in tara..(eu chiar nu aveam unde sa stau acolo) ce sa fac? Mai merita sa mai încerc? In sufletul meu e tot ce mi-as dori...ca el sa fie cu mine ca la.inceput ...
  •  
    • 12208 mesaje
    16 Mar 2018, 15:59
    0 0
    Nimic nu va mai fi cum iti doresti , cand te hotarasti sa faci un copil , trebuie sa te gandesti mai bine . BARBATII fug de casnicie si obligatii , cu cat il vei cauta mai mult cu atat va fugi de tine !
  •  
    • 1841 mesaje
    16 Mar 2018, 23:24
    0 0
    Draga mea, nu am niciun sfat si nici nu cred ca iti trebuie, cred ca vrei doar o vorba buna si sa simti ca nu esti singura pe lume, ca te aude cineva. Ei bine, sa stii ca nu esti, aici suntem, tot straini intr-adevar, insa aici te poti descarca. Unii altii poate te vor mai certa pe ici pe colo, dar sa stii ca vei gasi si intelegere si sprijin moral. Multa sanatate si noroc tie si copilului tau, sper sa va gasiti linistea si sa poti avea grija de el asa cum merita. Mult success. Chiar daca te-ai incurcat cu un barbat complet neserios, tot nu meriti sa fii tratata asa, in timpul sarcinii ar trebui sa fii numai ocrotita si ingrijita de barbat. Nu te merita, si nici pe copil, insa te inteleg ca nu vrei sa renunti la speranta de a-l face sa se intoarca, insa sper ca la un moment dat vei realiza ca mai bine singura decat cu asa un barbat, si mai bine singur copilul tau decat cu asa un tata. Iti urez numai bine. Mai scrie de cate ori simti nevoia sa te descarci.
  •  
    • 1890 mesaje
    17 Mar 2018, 06:26
    0 1
    Tare mai sunteti naive si usor de amagit!
  •  
    • 2115 mesaje
    17 Mar 2018, 20:02
    0 0
    Catalyyna said:Buna ziua tuturor!Simt nevoia sa ma deacarc si sa spun cuiva povestea mea ... Am avut o relatie de 3 ani cu tatal copilului.Ne-am iubit nebuneste nu puteam trai unul fara celălalt...sau mai degrabă eu nu puteam trai fara el,era totul pentru mine.Totul a fost bine si frumos pana cand am ramas însărcinată.La început pana in a 6 a luna imi spunea mereu ca își doreste acest copil,ca o sa avem o familie in sfarsit,etc...ma facea sa visez si sa cred ca totul va fi bine si frumos...La un moment dat am descoperit ca el inca vorbea la telefon cu fosta lui soție,plecata in Norvegia.Cand am decis sa fim impreuna el mi-a spus ca intre ei doi s-a terminat,insa din ce auzisem ca ii spunea la telefon dadea sa se inteleaga altceva...Am stat de vorba cu el cerându-i explicatii la care mi-a spus ca ei mai vorbesc din cand in cand ca simplii prieteni ptr ca au avut o relatie lunga de 5 ani si nu se.pot uita..Am fost de acord mai mult ca sa nu il supar pentru ca il iubeam prea mult insa sufletul meu a fost rupt in doua...Ori ma iubeste pe mine ori pe fosta lui sotie?! Multe nopti stateam si plangeam si ma intrebam daca nu o sa ma părăsească si pe mine si pe copil ptr a se intoarce la ea ..ceea ce si cred ca a facut...Neavand foarte multi bani a decis sa plece in starinatate pentru 2-3 luni sa avem bani atunci cand se va naste băiețelul nostru..Stiam ca asa e bine insa ma durut.preferam sa traim mai modest decat sa plece de langa mine ...aveam un sentiment ca nu se va mai intoarce curand ...A venit ziua cand a plecat si ghiciti unde ...in Norvegia la fosta sotie spunandu.mi ca se duce la un var de-al ei care il ajuta sa gaseasca de muncă..bineinteles ca nu am crezut .... Ma durut enorm de tare nu era zi sa nu sufar si sa nu ma rog sa se întoarcă...Au trecut 2 luni in care am avut numai probleme ( moartea mamei,pierderea casei,complicatii in sarcina) El stia de toate astea si imi arunca scuza ca el trebuie sa ramana acolo ca sa munceasca ..Nici cand eram in spital nu l-a interesat prea tare ..cand aveam nevoie de bani imi spunea ca nu are pentru moment dar o sa imi trimita el...In final am ajuns pe străzi ..I-am cerut disperata ajutorul pentru ca nu mai aveam pe nimeni care sa faca ceva ptr mine insa degeaba.cu cat ii spuneam ca nu mai rezist cu atat el devenea mai.rece si indiferent...In final am decis sa plec inapoi in Elvetia unde.momentan stau la un simplu prieten care a avut inima mare si a decis sa ma ajute ....un străin pana la urma...un străin caruia ii datorez enorm pentru ca ma ajutat in situatia in care eram....Acum mai am putin pana la nastere si tot incerc sa dau de tatal copilului sa il conving sa vina aici macar sa il vada ...el spune ca are.probleme mari acolo si de accea nu poate veni in plus imi tot reprosează ca de ce am plecat ca de ce nu am stat in tara..(eu chiar nu aveam unde sa stau acol ce sa fac? Mai merita sa mai încerc? In sufletul meu e tot ce mi-as dori...ca el sa fie cu mine ca la.inceput ...

     Mda, unii masculi sunt nemernici si porci, dar tu l-ai intrebat inainte de a avea un copil cu el daca isi doreste unul? Cum sa il anunti tu , o femeie trecatoare prin viata lui ca ii pui in poala un copil fara acordul sau? Pai nici nevasta nu are privilegiul asta, trebuie aflat daca domnul vrea, mai nou. Chiar daca prin actul casatoriei este de acord cu casatoria si implicit cu "greselile" , "scaparile"  din care rezulta un copil, ca altfel primea cu portia de la altele si cu pret.
     N-am niciun sfat, doar pareri de rau pentru puiul vostru, sa fii puternica si sa ai grija de el, sa nu il abandonezi pentru nimic in lume! 

  •  
    • 5 mesaje
    18 Mar 2018, 18:23
    0 0
    Va multumesc tuturor pentru faptul ca imi sunteți alaturi...incerc sa fiu puternica mai ales ca se apropie momentul in care il voi tine in brate pe micutul meu..Nu stiu cum o sa trec peste aceasta dezamagire ,cat va dura pana voi uita cat de cat ...Ma doare enorm insa nu am ce face decât sa incerc sa ma intaresc si sa trec peste .De la tatal copilului nu am mai primit nici un semn de cateva zile ...cred ca a uitat ca mai exist ... A fost intr-adevar gresala mea ca am avut incredere in el si ca l-am iubit si ca inca il mai iubesc dupa tot ce s-a întâmplat...este un om pur si simplu iresponsabil.. acum sper sa fie totul bine cu ingerasul meu pentru ca el e tot ce conteaza
  •  
    • 2115 mesaje
    19 Mar 2018, 18:38
    0 0
    Sa nu te lasi, faci testul si il pui la plata pe tatic, doar n-ai facut copilul cu seminte aduse de un porumbel? Poate crede domnul ca scapa de obligatii, arata-I ca nu esti fraiera, dar ai grija pe viitor!
    Cum zicea cineva candva "p.... costa bani"
  •  
    • 5 mesaje
    20 Mar 2018, 19:39
    0 0
    Asta sigur am sa fac...pana la urma este si copilul lui si este normal sa ajute la cresterea lui...macar la inceput.Sunt atatea lucruri de cumparat si sincer nu cred ca o sa ma descurc.Oricum dupa nastere o sa ma angajez,insa o sa fie greu si sper sa ma ajute macar puțin
  •  
    • 2115 mesaje
    21 Mar 2018, 14:57
    0 0
    Catalyyna said:Asta sigur am sa fac...pana la urma este si copilul lui si este normal sa ajute la cresterea lui...macar la inceput.Sunt atatea lucruri de cumparat si sincer nu cred ca o sa ma descurc.Oricum dupa nastere o sa ma angajez,insa o sa fie greu si sper sa ma ajute macar puțin

     Vrei sa spui ca tu acum nu lucrezi? Ar fi pacat, pe perioada concediului de maternitate si de crestere a copilului aveai cu ce te descurca. Nu te poti angaja imediat dupa nastere, deci era bine daca aveai un job. Bafta oricum!

  •  
    • 5 mesaje
    21 Mar 2018, 23:00
    0 0
    Nu lucrez ....Pana in luna a 3-a am lucrat aici in Elvetia dupa care tatal.copilului a decis sa ne intoarcem in Romania ca va avea el grija de mine si de copil...Acum am vrut sa ma reîntorc la munca ,insa mi s.a spus ca am sarcina prea inaintata si nu mai este posibil sa ma reangajeze.. Imi pare enorm de rau ca am renuntat la.serviciu si ca m.am bazat pe tatal copilului pentru ca nu s.a tinut deloc de promisiuni ....
  •  
    • 1841 mesaje
    22 Mar 2018, 15:26
    1 0
    Vai doamne biet suflet in ce situatie esti, si gravida, si dezamagita si fara serviciu... Este foarte important sa ai sustinerea necesara acum in perioada asta dificila - cu parintii cum este situatia? Ai putea sa te intorci la ei? Nu am mai recitit deci nu stiu daca ai zis mai sus, insa din ce vei trai? Din ce vei intretine copilul? E destul de riscanta situatia ta: ori te intorci si ceri ajutorul familiei, ori mergi la un adapost sau o asociatie pentru sprijinul tinerelor mame, de exemplu. Si evident cum s-a scris mai sus il obligi la pensie alimentara prin instanta urgent, deci imediat stabilirea paternitatii trebuie sa fie prioritatea ta.

    In general, cred ca nu realizezi ce inseamna sa cresti un copil, mai ales singura, mai ales fara venituri.. Acum din ce traiesti? Imi pare tare rau sa aud prin ce treci, dar asta e o lectie clara ca nu trebuie in viata noi femeile sa ne bazam niciodata pe barbati, trebuie sa avem intotdeauna veniturile noastre. Hai curaj, e timpul sa te aduni si sa actionezi, trebuie sa te responsabilizezi acum ca vine copilasul pe lume curand.
  •  
    • 5 mesaje
    23 Mar 2018, 08:46
    0 0
    Cu părinții nu ma inteleg deloc.De fapt nici nu am mai pastrat legatura cu ei de ani buni.Tatal meu s-a recasatorit cand eram mica ,iar sotia lui nu m-a acceptat asa ca am ramas cu mama,care acum este moartă.Nu e nimeni din familie care sa ma ajute ,trebuie sa ma descurc singura cum pot.M-am inscris la o ascociatie si o sa imi dea dupa nastere o suma de bani cu care sa ma descurc cat de cat,pana atunci mai am niste bani cu care am venit aici si traiesc din ei plus am obiecte pe care sa ke vand...un laptop,ceva aur...Incerc sa ma descurc cum pot..e foarte greu dar incerc sa ma tin tare...
  •  
    • 1841 mesaje
    23 Mar 2018, 11:57
    0 0
    Catalyyna said:Cu părinții nu ma inteleg deloc.De fapt nici nu am mai pastrat legatura cu ei de ani buni.Tatal meu s-a recasatorit cand eram mica ,iar sotia lui nu m-a acceptat asa ca am ramas cu mama,care acum este moartă.Nu e nimeni din familie care sa ma ajute ,trebuie sa ma descurc singura cum pot.M-am inscris la o ascociatie si o sa imi dea dupa nastere o suma de bani cu care sa ma descurc cat de cat,pana atunci mai am niste bani cu care am venit aici si traiesc din ei plus am obiecte pe care sa ke vand...un laptop,ceva aur...Incerc sa ma descurc cum pot..e foarte greu dar incerc sa ma tin tare...

     Catalina imi pare rau sa aud despre trecutul si conflictele cu familia, dar ma bucur ca esti optimista si e foarte bine, bebe are nevoie de tine linistita pentru ca simte tot ce simti si tu. Insa realist vorbind trebuie sa cauti solutii pe termen lung. Dintr-un laptop si cativa cercei nu o vei duce mai mult de cateva luni, iar asta in cel mai bun caz, poate nici o luna, iar ajutoarele de la asociatii nu sunt suficiente sa te intretii cu un copil, vei vedea cate costuri exista, de la nasterea in sine cu spitalizarea si tot ce tine de recuperare, controale, pana la vaccinuri, scutece, vitamine etc. Deci trebuie sa constientizezi aspectele practice si sa te ocupi de ele acum ca ai inca un pic de timp, odata nascut copilul mama singura cu bebe vei fi atat de ocupata incat n-ai nicio sansa sa iti gasesti job de exemplu, nici sa dormi n-o sa reusesti. E o perioada magica si e bine sa ai un pic de naivitate ca sa indraznesti sa mergi inainte, in loc sa te sperii si sa te descurajezi prea usor, insa si o doza sanatoasa de realism si maturitate e necesara acum, ca vine bebe si gata copilareala, esti parinte de acum, si un suflet nevinovat se bazeaza pe tine 100% cel putin 18 ani de acum incolo Multa bafta iti doresc!


  •  
    • 1890 mesaje
    23 Mar 2018, 15:47
    0 0
    white_storm2 said:Sa nu te lasi, faci testul si il pui la plata pe tatic, doar n-ai facut copilul cu seminte aduse de un porumbel? Poate crede domnul ca scapa de obligatii, arata-I ca nu esti fraiera, dar ai grija pe viitor!
    Cum zicea cineva candva "p.... costa bani"

     Da??? Ma faci sa rad! Ea n-are bani de o paine, abia o duce de azi pe maine, sta la cineva care a cules-o din mila, de unde bani pentru teste de paternitate??? Si apoi de unde il agata pe tata cand el vantura lumea precum norii si cocorii??

  •  
    • 1890 mesaje
    23 Mar 2018, 15:57
    0 0

    Catalyyna said:Cu părinții nu ma inteleg deloc.De fapt nici nu am mai pastrat legatura cu ei de ani buni.Tatal meu s-a recasatorit cand eram mica ,iar sotia lui nu m-a acceptat asa ca am ramas cu mama,care acum este moartă.Nu e nimeni din familie care sa ma ajute ,trebuie sa ma descurc singura cum pot.M-am inscris la o ascociatie si o sa imi dea dupa nastere o suma de bani cu care sa ma descurc cat de cat,pana atunci mai am niste bani cu care am venit aici si traiesc din ei plus am obiecte pe care sa ke vand...un laptop,ceva aur...Incerc sa ma descurc cum pot..e foarte greu dar incerc sa ma tin tare..

    Cum credeai ca se fac copiii??? Te rogi de barza? Fara familie, fara serviciu, pariez ca si fara scoala prea multa, fara sot, fara nimic de care sa te legi, te-ai apucat de facut copii si acum astepti la mila unuia si altuia?! Sa vinzi laptopul?! O mai fi fi vechi de pe timpul lui Tutankamon... Poate pe aur sa iei ceva, dar cat aur poti avea sa te intretii o perioada de timp??

  •  
    • 2115 mesaje
    23 Mar 2018, 15:58
    0 0
    scorpion112 said:Tare mai sunteti naive si usor de amagit!

     Unele sunt naive iar altele rau intentionate, au impresia ca atarnand un copil de gatul omului asta va sta drepti in fata ei si ii va ridica o statuie. 
    Inca nu mi-e clar cum sta treaba, dar fata are nevoie doar de ganduri optimiste, mai tarziu vede ea ...

  •  
    • 2115 mesaje
    23 Mar 2018, 16:04
    0 0
    scorpion112 said:

     Da??? Ma faci sa rad! Ea n-are bani de o paine, abia o duce de azi pe maine, sta la cineva care a cules-o din mila, de unde bani pentru teste de paternitate??? Si apoi de unde il agata pe tata cand el vantura lumea precum norii si cocorii??

       
    Si tu ma faci sa rad, pai pentru ce naiba exista legi pe lumea asta? Poate ai "mari" se strecoara cumva, dar omul de rand plateste si ce n-a facut.
    Da' de ce sa-l "agate" ea? 

  •  
    • 1890 mesaje
    23 Mar 2018, 17:10
    0 0
    white_storm2 said:

     Unele sunt naive iar altele rau intentionate, au impresia ca atarnand un copil de gatul omului asta va sta drepti in fata ei si ii va ridica o statuie. 
    Inca nu mi-e clar cum sta treaba, dar fata are nevoie doar de ganduri optimiste, mai tarziu vede ea ...

     Optimista a fost si ea cand a ramas insarcinata si uite unde a ajuns! Pai asa as putea si eu sa ma arunc in valuri chiar daca nu stiu sa inot si sunt optimista ca ma descurc eu cumva.

  •  
    • 1890 mesaje
    23 Mar 2018, 17:14
    0 0
    white_storm2 said:

       
    Si tu ma faci sa rad, pai pentru ce naiba exista legi pe lumea asta? Poate ai "mari" se strecoara cumva, dar omul de rand plateste si ce n-a facut.
    Da' de ce sa-l "agate" ea? 

     Pai n-ai citit  ca incearca sa dea de tatal copilului si ala se da lovit??? Crezi ca il leaga cineva si il aduce inapoi la fleata aia? Gata, a zburat puiul cu ata! Unde este legea??

  •  
    • 2115 mesaje
    23 Mar 2018, 18:24
    0 0
    "Actiunea de stabilire a paternitatii se poate intenta in termen de nu mai putin de un an de la nasterea copilului de catre mama sau de reprezentantul sau legal" (in lipsa ei), dar fiind un drept al copilului - acesta nu se prescrie pe toata durata vietii sale.
    "Potrivit legislatiei in vigoare cheltuielile de judecata vor fi suportate de persoana chemata in instanta fiindca din vina lui s-a ajuns la procesul respectiv." Daca aceasta persoana va fi exculsa de la paternitate, mama va suporta cheltuielile de judecata, deoarece din vina ei s-a ajuns in instanta.
    Codul Civil.

    P.s. Ea singura nu il poate obliga, dar legea poate si nici n-o costa pe ea nimic.
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 23 Mar 2018, 18:27