Cautam nasi

  •  
    • 4 mesaje
    25 Ian 2018, 02:27
    0 0
    Servus, suntem un cuplu din Brasov, ambii avem 27 de ani, dorim sa ne cununam religios, intr-un cadru foarte restrans ( parintii nostrii + bunici). Problema este ca nu am stiut pana astazi ca nasii sunt obligatorii, iar acum desigur am realizat ca nu avem prieteni insurati sau prea multe alternative in a gasii nasi. Ne intrebam daca este cineva pe aici, care isi doreste sa ne ajute in a ne fii nasi? Desigur nu se pune problema de bani, daruri sau alte obligatii.
  •  
    • 3765 mesaje
    25 Ian 2018, 20:58
    0 3
    Inseamna ca parintii vostrii si bunici v-au tinut in pestera.

    Vezi ca si la botez iti trebuie nasi.

    Acest mesaj a fost editat de către igivansenior: 25 Ian 2018, 20:58
  •  
    • 4 mesaje
    26 Ian 2018, 01:08
    3 0
    igivansenior said:Inseamna ca parintii vostrii si bunici v-au tinut in pestera.

    Vezi ca si la botez iti trebuie nasi.

     

    In primul rand, ne numaram printre cei norocosi care au vazut o bucata mare din lumea asta ( si nu, nu in mediul virtual). In al doilea rand nu va inteleg necesitatea de a comenta la un subiect unde este clar ca nu puteti contribuii constructiv. In ultimul rand, desi nu trebuie sa imi justific salbaticia, aceasta se explica de la sine tocmai datorita oamenilor de speta dumneavoastra.
  •  
    • 3765 mesaje
    26 Ian 2018, 07:16
    0 3
    Din cate stiu eu, cam in toate tarile trebuie nasi la cununie. Poate doar in jungla amazoniana printre triburi, sa nu existe notiunea de parinti spirituali.
    Dar mi se pare ridicol sa trezesti in fata ofiterului de stare civila sau in fata popii si sa te uiti prin jur cand te intreaba de martori sau nasi.
    Faptul ca te-ai plimbat brambura prin lume nu justifica lipsa de informatie, ci dimpotriva, amplifica prostia ta.
  •  
    • 1841 mesaje
    26 Ian 2018, 09:34
    0 0
    Conceptul de nasi de cununie nu e deloc atat de raspandit precum s-ar crede in Romania, eu nu l-am mai vazut niciunde am mai calatorit niciodata. Nasi pentru botezul copilului da, de multe ori cate un nas sau o nasa necasatoriti unul cu altul, dar pentru casatorie nu.
  •  
    • 3765 mesaje
    26 Ian 2018, 14:08
    0 0
    In religia crestina exista conceptul nas. In religia musulmana exista conceptul de nas, de cununie zic. Dintr-un foc ai acoperit peste 50% din populatia lumii.
  •  
    • 1841 mesaje
    26 Ian 2018, 15:37
    0 0
    igivansenior said:In religia crestina exista conceptul nas. In religia musulmana exista conceptul de nas, de cununie zic. Dintr-un foc ai acoperit peste 50% din populatia lumii.

    La crestini ortodocsi adica, care sunt o minoritate din crestini.
    Iar la musulmani nasii sunt de fapt parintii, care isi combina copiii in casatorii pre-aranjate. 
    Deci nu e chiar asa.


  •  
    • 3765 mesaje
    26 Ian 2018, 18:32
    0 0
    Ortodocsi nu sunt minoritari printre crestini. Sunt a doua biserica, ca numar dar este pe acelasi palier cu cea catolica, ca importanta.
    Daca e sa iei tarile in care majoritatea sunt crestini ortodocsi, se strang vreo 300 de milioane de preacredinciosi si prea mariti. Rusia, Romania, Serbia, Bulgaria Etopia, Grecia.
    Si in biserica catolica exista nasi.Ca nu se mai pune accentul pe ei, e alta poveste.
    Iar la musulmani in unele parti ale lumii, parintii intradevar au rol in alegerea partenerului pentru copii lor dar ponderea lor ca nasi este mica. Spre foarte mica.
    Acest mesaj a fost editat de către igivansenior: 26 Ian 2018, 18:33
  •  
    • 4 mesaje
    27 Ian 2018, 10:58
    0 0
    igivansenior said:Din cate stiu eu, cam in toate tarile trebuie nasi la cununie. Poate doar in jungla amazoniana printre triburi, sa nu existe notiunea de parinti spirituali.
    Dar mi se pare ridicol sa trezesti in fata ofiterului de stare civila sau in fata popii si sa te uiti prin jur cand te intreaba de martori sau nasi.
    Faptul ca te-ai plimbat brambura prin lume nu justifica lipsa de informatie, ci dimpotriva, amplifica prostia ta.

     

  •  
    • 4 mesaje
    27 Ian 2018, 11:04
    1 0
    nene esti eronat in ceea ce priveste conceptul de nasi de-a lungul religiilor, inclusiv in ortodoxismul din Grecia si Rusia nasii exista ca si concept insa nu sunt obligatorii.
    In mod natural in Romania trebuiau sa fie obligatorii.
    In orice caz... mi-am rezolvat problema , nu cred ca orice viitoare discutie aici are vrun sens.
    Asa ca, unchieşule igivansenior, du-te si fii in trol si pe alte forumuri, topice in nemarginita-ti intelepciune.
  •  
    • 3765 mesaje
    27 Ian 2018, 11:29
    0 0
    dan7527 said:nene esti eronat in ceea ce priveste conceptul de nasi de-a lungul religiilor, inclusiv in ortodoxismul din Grecia si Rusia nasii exista ca si concept insa nu sunt obligatorii.
    In mod natural in Romania trebuiau sa fie obligatorii.
    In orice caz... mi-am rezolvat problema , nu cred ca orice viitoare discutie aici are vrun sens.
    Asa ca, unchieşule igivansenior, du-te si fii in trol si pe alte forumuri, topice in nemarginita-ti intelepciune.

     

    Sa nu-mi spui ca ti-ai gasit nasi de pe net, ca nu te cred!!

  •  
    • 1 mesaje
    29 Apr 2018, 00:44
    0 0
    Buna, Va admir pt curajul de a posta acest subiect pe net. Ma bucur ca v-ati gasit nasi si imi pare rau ca a trebuit sa va confruntati cu comentarii din partea oamenilor care nu inteleg topic-ul. Ne-ar fi placut sa ne cunoastem si sa va fim nasi daca ne placeam unii pe altii. Si noi suntem un cuplu din Brasov si nu avem prieteni care sa formeze un cuplu la randul lor. Vreti sa ne cunoastem?
  •  
    • 85 mesaje
    1 Mai 2018, 07:54
    0 0
    Parerea mea e ca  la starea civila sunt de ajuns  doi martori si nu sunt sigura daca e obligatoriu sa fie casatoriti.
    Nu aveti un coleg sau o colga de serviciu mai apropiata sau chiar seful vostru merita intrebat.O casatorie inseamna stabilitate ,si totodata seriozitate la locul de munca ,deoarece apar mai multe cheltuieli care vrei nu vrei va veti lovi .
  •  
    • 1 mesaje
    18 Aug 2018, 13:32
    0 0
    Buna ziua! As vrea sa va intreb daca anunțul mai este valabil.Suntem un cuplu din Prahova care au două fetițe.
  •  
    • 1 mesaje
    23 Aug 2018, 23:54
    0 0
    Buna ziua, suntem un cuplu de 26 si 28 de ani ce vom avea nunta in Brasov pe 9 Septembrie 2018, din pacate stim ca mai sunt doua saptamani pana la nunta, cautam un cuplu casatorit cu care vom putea tine o legatura in viitor, fara pretentii.... din pacate nasi nu ne pot cununa din cauza unor neconcordante de idei...din pacate a trebuit sa apelam la aceasta cale deoarece apropiatii nostri majoritatea sunt necasatoriti... pentru mai multe detalii va rog sa ne contactati daca sunteti interesati.