Buna ziua..imi doresc un copil....insa iubitul meu nu

  •  
    23 Ian 2018, 14:11
    0 0
    Buna ziua, am 25 de ani,iar iubitul meu are 31...suntem impreuna de 9ani,si acum 3ani ne-am mutat impreuna .A luat apartament prin prima casa...Amandoi lucram...Insa cand ii spun ca vreau sa avem si noi un copil el nu este de acord..spune ca nu este momentul acum,ca nu avem banii..Insa eu nu sunt de acord cu lucru acesta,deoarece banii nu o sa avem niciodata de ajuns...e o rata la un apartament pe 30de ani,si cheltuieli vor exista mereu,iar salariile vor fi aceleasi mereu..Insa el in schimb vrea sistem audio...si alte chestii de genu..Cand ii spun ca x a facut nunta si are copil el imi spune ca nu il intereseaza ce fac altii...si cu ce il incalzeste pe el daca se insoara...si cu copilul cand ii spun ca imi doresc copil,suntem de atata timp impreuna..vreau si eu un copil..o familie...imi spune pt ce vreau eu copil...sa ii dau motive..deci pur si simplu nu mai stiu ce sa fac...eu imi doresc enorm de mult sa am un copil..va rog sa ma ajuta-ti cu niste sfaturi
    Acest mesaj a fost editat de către nycoleta_girl_2007: 23 Ian 2018, 14:12
  •  
    • 366 mesaje
    23 Ian 2018, 14:51
    2 0
    nycoleta_girl_2007 said:Buna ziua, am 25 de ani,iar iubitul meu are 31...suntem impreuna de 9ani,si acum 3ani ne-am mutat impreuna .A luat apartament prin prima casa...Amandoi lucram...Insa cand ii spun ca vreau sa avem si noi un copil el nu este de acord..spune ca nu este momentul acum,ca nu avem banii..Insa eu nu sunt de acord cu lucru acesta,deoarece banii nu o sa avem niciodata de ajuns...e o rata la un apartament pe 30de ani,si cheltuieli vor exista mereu,iar salariile vor fi aceleasi mereu..Insa el in schimb vrea sistem audio...si alte chestii de genu..Cand ii spun ca x a facut nunta si are copil el imi spune ca nu il intereseaza ce fac altii...si cu ce il incalzeste pe el daca se insoara...si cu copilul cand ii spun ca imi doresc copil,suntem de atata timp impreuna..vreau si eu un copil..o familie...imi spune pt ce vreau eu copil...sa ii dau motive..deci pur si simplu nu mai stiu ce sa fac...eu imi doresc enorm de mult sa am un copil..va rog sa ma ajuta-ti cu niste sfaturi

       Se  pare  ca  ti  ai ales omul  nepotrivit , lasand  la  o parte  faptul  ca  la  16  ani , preocuparea  ta  principala  ar  fi  trebuit  sa  fie  alta  decat  sa ti  o  tragi  cu  handralai  mai  mare .

       Omul  se  simte  foarte  confortabil  cu  "maimutica"  la  dispozitie , si  nu  vrea  sa  i  fie  tulburat  confortul.

        Marea  problema , este  ca  apartamentul  este  a  lui , si  tu  nu  ai  prea  multe  optiuni!

  •  
    • 1841 mesaje
    23 Ian 2018, 14:55
    2 0
    Adica apartamentul e cumparat de el, inainte de casatorie, pe numele lui, nu pe numele amandurora? Si platiti amandoi rate la el? Pentru ca daca da, ai o problema mult mai serioasa in relatie decat faptul ca nu vrea copil, si faptul ca nu vrea copil in cazul asta e chiar o binecuvantare deghizata... Astept sa ne clarifici.
  •  
    • 77 mesaje
    23 Ian 2018, 15:34
    0 0
    A-ti dori un copil este ceva natural, frumos, bun. Dar...este nevoie de 2 pentru asta. Si ca sa fie copilul ala fericit in viata trebuie sa fii foarte atenta ca femeie cu ce barbat "il faci". Nu-mi place verbul a face cand este vorba despre copii dar altul nu mi-a venit in minte. Asa ca mai intai pune-ti intrebari in legatura cu acest iubit. Poate ca pur si simplu nu va potriviti, ca nu aveti acelasi proiect de viata. Unii isi doresc copii, altii nu. Nu este obligatoriu ...
  •  
    23 Ian 2018, 15:43
    0 0
    outofhere said:Adica apartamentul e cumparat de el, inainte de casatorie, pe numele lui, nu pe numele amandurora? Si platiti amandoi rate la el? Pentru ca daca da, ai o problema mult mai serioasa in relatie decat faptul ca nu vrea copil, si faptul ca nu vrea copil in cazul asta e chiar o binecuvantare deghizata... Astept sa ne clarifici.

     

  •  
    • 366 mesaje
    23 Ian 2018, 15:44
    0 0
    nycoleta_girl_2007 said:
    outofhere said:Adica apartamentul e cumparat de el, inainte de casatorie, pe numele lui, nu pe numele amandurora? Si platiti amandoi rate la el? Pentru ca daca da, ai o problema mult mai serioasa in relatie decat faptul ca nu vrea copil, si faptul ca nu vrea copil in cazul asta e chiar o binecuvantare deghizata... Astept sa ne clarifici.

     

     Multumim  pentru  clarificari!

  •  
    23 Ian 2018, 15:45
    0 0
    Nu noi nu suntem casatoriti,si da rata la apartament si facturile le platim la comun..banii sunt la comun..da si apart.e pe numele lui la fel si imprumutul...
  •  
    • 3765 mesaje
    23 Ian 2018, 16:33
    1 0
    nycoleta_girl_2007 said:Nu noi nu suntem casatoriti,si da rata la apartament si facturile le platim la comun..banii sunt la comun..da si apart.e pe numele lui la fel si imprumutul...

     
    Cum a facut imprumut la prima casa doar el? Eu stiam ca trebuie sa fi casatorit sa faci parte din prima casa.

  •  
    • 1841 mesaje
    23 Ian 2018, 16:44
    2 0
    nycoleta_girl_2007 said:Nu noi nu suntem casatoriti,si da rata la apartament si facturile le platim la comun..banii sunt la comun..da si apart.e pe numele lui la fel si imprumutul...

     
    Draga mea, mersi pentru clarificari si imi pare tare rau pentru ca treci prin asta, pentru ca in cazul de fata tu esti dependenta financiar de el in sensul ca tragi la caruta lui. Este total neindicat mai ales necasatoriti fiind ca tu sa ii platesti imprumutul lui, in apartamentul lui. Realizezi ca in momentul in care lui ii se pune pata te poate da afara din casa lui si ramai cu banii luati. Trebuie sa rediscutati urgent situatia si sa faci acte pentru casa cota parte din ce ai contribuit, cum sa iti lasi finantele chiar asa in mainile unui barbat care, dupa cum vezi, n-are ganduri de cale lunga cu tine? Draga mea, trezeste-te macar acum si daca nu accepta sa treaca casa pe numele tau cota parte din contributie atunci scapa urgent de el, nu rezolvi nimic cu un copil, ci dimpotriva ramai si cu un copil de gat doamne fereste daca va scoate pe amandoi in strada cand s-o plictisi si vrea si mai multe jocuri video.

  •  
    • 2115 mesaje
    26 Ian 2018, 10:15
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 2 Feb 2018, 14:07
  •  
    • 2115 mesaje
    26 Ian 2018, 10:58
    2 0


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 2 Feb 2018, 14:06
  •  
    • 2115 mesaje
    2 Feb 2018, 14:06
    0 0

  •  
    • 151 mesaje
    21 Feb 2018, 12:51
    2 0
    Draga mea, O sa le iau in ordine: 1) Apart. este al lui iar tu il plătesti jumatate. Adica ii faci cadou o jumatate de apartament. Mare greseala ! Tu trebuie sa fii constienta ca din punct de vedere legal, nu ai niciun drept in casa aia si oricand i se pune pata, te poate invita sa parasesti locuinta LUI. Deci de aici ar trebui sa incepi inainte sa te lansezi in aventura maternitatii. 2) Banii la comun - alta greseala majora. Răposata mea bunică avea o vorba: femeia trebuie sa aibă păinea si cuțitul. Adica , orice ar fi, tu sa fii capabila sa traiesti pe cont propriu, fara sa depinzi de nimeni. Cele mai multe nenorociri ale femeilor vin fin faptul ca sunt total dependente de barbatii lor. Si astfel accepta cele mai mari mizerii pt ca "nu am unde sa ma duc", "casa e a lui", "banii sunt la el"... Rezolva urgent situatia asta: pune-ti un ban deoparte, sa fie numai al tau. 3) La 31 ani el nu vrea copil . Pt ca un copil te leaga pe viata . Iar el nu vrea sa fie legat pe viata de tine. Chiar daca v-ati desparti, tot va fi obligat sa plateasca pensie alimentara si copilul il va si mosteni, vrând-nevrând.. D'aia nu vrea copil. Pt el esti lozul câstigător: fată bună, muncitoare, ii plateste ratele la casa, îi face mâncare, îi spala si calca rufe, e disponibila cand are el chef.... Dar tu ? Cu ce te alegi din toata relatia asta ? Ca fericirea dragostei e trecătoare, ca să mă exprim elegant. La ideile astea 3 trebuie sa cugeti ... Mult curaj !