Relatii

  •  
    • 16 mesaje
    21 Ian 2018, 11:48
    0 0
    Buna tuturor, am si eu o problema cu iubitul meu, sa spun asa. Noi avem aproape 2 ani de relatie, in fine. Am fost impreuna din clasa a 12 a iar din pacate nu am reusit sa intram amandoi la aceiasi facultate el intrand iar eu nu pentru ca am picat proba sportiva, mentionez ca e o facultate militara. In fine el a intrat in Bucuresti iar eu sunt la facultate in Oradea, problema e ca de ceva timp imi spune ca nu mai are spatiu si ca il bat la cap si il stresez pentru ca vreau sa vorbim destul de mult, cand a plecat la facultate am cazut de acord ca nu o sa iesim in club unul fara altul dar el acum vrea...credeti ca ar trebui sa fiu de acord cu asta? Pentru ca sincer ma deranjeaza foarte tare, ma doare pentru ca anul trecut cand el era inchis in liceu pentru ca a facut liceu militar eu nu am iesit din casa deloc doar pentru ca el se simtea gelos. Suntem amandoi gelosi cred. In fine el acum vrea asta si ma deranjeaza foarte tare si nu stiu cum sa gestionez sentimentele. Eu aici sunt singura in afara de facultate iar el sta in camin deci nu simte asa timpul ca mine..ce ar trebuii sa fac?
  •  
    • 73 mesaje
    21 Ian 2018, 12:11
    2 0
    mergi in club linistita Gasesti altul. Relatiile la distanta nu merg. Iti convine sau nu, el tot va iesi si este firesc, doar nu o sa stea inchis la 20-21 de ani.. Suna a inceput de sfarsit, impaca-te cu ideea.
  •  
    • 16 mesaje
    21 Ian 2018, 14:05
    0 0
    Intr-un fel sunt constienta dar tin la el foarte mult, oare nu exista o modalitate sa reparam asta?
  •  
    • 16 mesaje
    21 Ian 2018, 14:07
    1 0
    nu pot sa trec peste noi ne-am despartit intre craciun si revelion si eu perioada aia am fost distrusa nu ma puteam concentra pe nimic el vorbea foarte aiurea, cred ca il iubesc, poate pentru ca e primul cu care m am culcat si tin mult sa fie doar unul, la fel a fost si pentruel eu am fost singura...nu stiu ce sa fac
  •  
    • 73 mesaje
    21 Ian 2018, 15:29
    1 1
    Cristina.IoanaS said:nu pot sa trec peste noi ne-am despartit intre craciun si revelion si eu perioada aia am fost distrusa nu ma puteam concentra pe nimic el vorbea foarte aiurea, cred ca il iubesc, poate pentru ca e primul cu care m am culcat si tin mult sa fie doar unul, la fel a fost si pentruel eu am fost singura...nu stiu ce sa fac

      N-ai idee de cate ori o sa mai zici asta, peste cati o sa mai crezi ca nu poti sa treci. Dar o sa treci. A fost primul, ai stat in casa pentru el, inteleg, dar astea nu sunt un as in maneca sa-l tina in veci langa tine. Si deja baiatul da semne ca vrea sa iasa din relatie. Fa-ti un bine si obisnuieste-te cu ideea. Esti f tanara, o sa treaca... toate trec. Nimeni nu datoreaza nimic nimanui, indiferent de "sacrificiile" pe care ne imaginam ca le facem. Nu au fost sacrificii, doar alegeri. Acum alege sa cunosti alti baieti, cui pe cui se scoate. Curaj!

  •  
    • 2115 mesaje
    21 Ian 2018, 15:58
    0 1


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 15:29
  •  
    • 73 mesaje
    21 Ian 2018, 17:04
    0 1
    Eu zic ca se va indragosti de altul si fara sa caute trasaturile primului. La varsta asta toate relatiile devin esuate. Ce inseamna o relatie "reusita" la 20 de ani? Maritis le 23?
    Acest mesaj a fost editat de către Astriki: 21 Ian 2018, 17:05
  •  
    • 2115 mesaje
    21 Ian 2018, 18:22
    0 1


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 15:31
  •  
    • 73 mesaje
    21 Ian 2018, 18:52
    0 0
    Femeile incep o relatie cu gandul de a tine, nu? Vorbesc de femeile normale, nu de pitiponceala mentionata de tine. Se intampla sa nu mearga, varii motive. Cum o gaseste pe cea reusita, cu omul drag cu care sa se inteleaga? Asteptand semne divine, uite asta este omul tau si cu asta vei trai in pace si armonie, amin? Am cunostinte de genul asta, visand la relatii din basme, singure si la ora asta. Omul potrivit il descoperi, nu ti-l pune nimeni pe tava, stand cumintica acasa. Si nu cred ca vine la 20 de ani, iti place sau nu, sunt alte vremuri. Doar nu i-am zis sa sara dintr-una in alta, ci doar sa cunoasca si alti baieti.
  •  
    • 77 mesaje
    21 Ian 2018, 18:59
    1 0
    In ziua de azi relatiile intre tineri sunt foarte fragile. Unul sau altul sau amandoi schimba usor macazul emotional. In mod firesc , el ar fi trebuit sa respecte un pic relatia voastra, dorinta ta dar e tanar si are nevoie sa exploreze viata. Posibil ca in sinea lui sa nu vada nimic rau, nimic care sa compromita sentimentele voastre dar se inseala. Pe tine te raneste iar provocarile il asteapta la colt. Il cunosti bine, cred, stii poate daca va ceda ispitei sau nu. Pe de alta parte, abia asta e un test! Un lucru e sigur: nimeni nu are drept de proprietate asupra cuiva! Suntem liberi . Iubirea adevarata inseamna sa dai libertate celuilalt ca sa se poata gasi, regasi. Relatia nu inseamna lant si nici cusca.
  •  
    • 2115 mesaje
    21 Ian 2018, 19:08
    0 1


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 15:32
  •  
    • 77 mesaje
    21 Ian 2018, 19:21
    0 0
    white_storm2 said:
    Astriki said:Femeile incep o relatie cu gandul de a tine, nu? Vorbesc de femeile normale, nu de pitiponceala mentionata de tine. Se intampla sa nu mearga, varii motive. Cum o gaseste pe cea reusita, cu omul drag cu care sa se inteleaga? Asteptand semne divine, uite asta este omul tau si cu asta vei trai in pace si armonie, amin? Am cunostinte de genul asta, visand la relatii din basme, singure si la ora asta. Omul potrivit il descoperi, nu ti-l pune nimeni pe tava, stand cumintica acasa. Si nu cred ca vine la 20 de ani, iti place sau nu, sunt alte vremuri. Doar nu i-am zis sa sara dintr-una in alta, ci doar sa cunoasca si alti baieti.

     E bine ca ai mentionat asta pentru ca din pacate asa se cam intelegea. O relatie in ziua de azi la atat se rezuma, nu este nicio conectare in niciun domeniu, doar sex si cand se plictisesc, neavand nimic in comun se catalogheaza ca o relatie esuata. De acord ca un tip nou este ceva de cucerit, de cunoscut, de trait, dar totul se sfarama in fata vietii reale!

     

    Asa-i si nici nu stii cum e mai bine! Ca generatiile mai in varsta care au rezistat in casnicii mai mult sau mai putin adevarate, frumoase, fericite, care au facut sacrificii si compromisuri? Ori ca cele tinere care nu mai sunt dispuse la suferinta. Femeile dau semne de emancipare puternica iar barbatii sunt in dificultate caci pur si simplu nu sunt obisnuiti cu asa schimbare. Inainte femeia era mai supusa, mai toleranta, mai simpla in pretentii, mai clara cumva . Acum nu-i asa. 

  •  
    • 2115 mesaje
    21 Ian 2018, 19:26
    0 1


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 15:33
  •  
    • 73 mesaje
    21 Ian 2018, 19:34
    0 0
    asta ai vrut tu sa intelegi. Si nu sunt de acord cu tine, ca doar la asta se rezuma relatiile in ziua de azi. Nu cand vorbim despre oameni cu o oarece inteligenta emotionala si pot face diferenta intre un partener indragostit si unul care vrea doar sex. Relatiile pot fi frumoase, partenerul poate fi ideal 4-5 ani, dar poate ajunge in momentul in care nu mai e. Ce faci atunci? Continui sa stai agatat intr-o relatie care poate a fost ideala doar in capul tau? Am avut doua relatii lungi, de 5, respectiv 6 ani. S-au rupt. Ceea ce parea ideal la 16 ani, la 21 n-a mai fost, la fel si urmatoarea. Cred ca trebuie sa atingi un anumit grad de maturitate astfel incat, chiar daca o relatie nu este ideala din start, sa lucrezi, sa construiesti, si sa incerci sa o aduci cat mai aproape de acest status.
    Acest mesaj a fost editat de către Astriki: 21 Ian 2018, 23:16
  •  
    • 73 mesaje
    21 Ian 2018, 19:41
    0 0
    white_storm2 said:
    Astriki Asteptand semne divine, uite asta este omul tau si cu asta vei trai in pace si armonie, amin? 

     Ah, cu asta m-ai lovit! Si deja esti descalificata!!!

     Fara intentie, nu-ti cunosc filosofia de viata, si nici nu inteleg e ce o iei personal. Cat despre descalificari, le-ai inceput de aseara, cu ghicitori si suspiciuni. 

  •  
    • 2115 mesaje
    21 Ian 2018, 19:58
    0 1


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 15:33
  •  
    • 3765 mesaje
    21 Ian 2018, 20:26
    0 1
    Cristina.IoanaS s ca e primul cu care m am culcat si tin mult sa fie doar unul,

    Unul pe an!!??
  •  
    • 615 mesaje
    21 Ian 2018, 23:05
    0 0
    Era o intrebare care circula acum cativa ani pe net: o femeie cu 3 divorturi este considerata o femeie care nu stie ce vrea sau dimpotriva, este o femeie care stie ce vrea?
    Eu zic ca o femeie care stie ce vrea de la viata nu sta intr-o casnicie doar de dragul ei si de a nu fi catalogata nu stiu cum daca divorteaza (apropos de mult admiratele casnicii de pe vremea bunicior, cum eu rezistat ele frumoasele cate 50 de ani, sincer cred ca daca se intamplau in vremurile de acum, nici jumate nu cred ca rezistau, de fapt rata de divort in Europa este mai mare de 50%).
    Eu zic ca nu mai traim in stil satesc in care lumea comenta si cataloga pe altii in diferite feluri in functie de abaterile de la etica vremii. Ca mai sunt unii care traiesc cu frica de vocea lumii e altceva, dar cred ca noua generatie nu mai e afectata de parerile altora. Fiecare isi traieste viata asa cum considera.
    Asa ca eu zic ca relatia cu feciorul din poveste are sanse sa se termine, dar asta numai in timp se va vedea. Daca tot nu poti sa te desprinzi de el (cum as fi facut eu de ex), las-o si tu mai moale, lasa-l pe el sa initieze vreun contact cu tine, o sa-ti dai seama daca mai e ceva ori ba. Intre timp eu as cunoste si alte persoane, la nivel de amici, consider ca o posibila relatie reusita are la baza o prietenie puternica intre parteneri.
    Acest mesaj a fost editat de către amizade: 21 Ian 2018, 23:06
  •  
    • 77 mesaje
    22 Ian 2018, 11:15
    0 0
    amizade said:Era o intrebare care circula acum cativa ani pe net: o femeie cu 3 divorturi este considerata o femeie care nu stie ce vrea sau dimpotriva, este o femeie care stie ce vrea?
    Eu zic ca o femeie care stie ce vrea de la viata nu sta intr-o casnicie doar de dragul ei si de a nu fi catalogata nu stiu cum daca divorteaza (apropos de mult admiratele casnicii de pe vremea bunicior, cum eu rezistat ele frumoasele cate 50 de ani, sincer cred ca daca se intamplau in vremurile de acum, nici jumate nu cred ca rezistau, de fapt rata de divort in Europa este mai mare de 50%).
    Eu zic ca nu mai traim in stil satesc in care lumea comenta si cataloga pe altii in diferite feluri in functie de abaterile de la etica vremii. Ca mai sunt unii care traiesc cu frica de vocea lumii e altceva, dar cred ca noua generatie nu mai e afectata de parerile altora. Fiecare isi traieste viata asa cum considera.
    Asa ca eu zic ca relatia cu feciorul din poveste are sanse sa se termine, dar asta numai in timp se va vedea. Daca tot nu poti sa te desprinzi de el (cum as fi facut eu de ex), las-o si tu mai moale, lasa-l pe el sa initieze vreun contact cu tine, o sa-ti dai seama daca mai e ceva ori ba. Intre timp eu as cunoste si alte persoane, la nivel de amici, consider ca o posibila relatie reusita are la baza o prietenie puternica intre parteneri.

     

      Foarte adevarat! Generatia tanara isi traieste viata cum vrea si face bine, cred. Desigur ca se poate trece usor in extrema cealalta...Oamenii trebuie sa se obisnuiasca cu ideea ca sentimentele nu sunt eterne si ca orice relatie are un sfarsit. Am citit destul de des fraze de genul: am investit mult in relatia si in omul X, energii si bani si deci ma simt distrusa ca X m-a parasit. Nu trebuie gandit asa ci pur si simplu trebuie traita o relatie la modul firesc, natural si fara contabilitate. Ce dai , da liber si fara sa te gandesti ca-ti cumperi partenerul prin asta si ca ti-l fixezi pentru eternitate in viata ta. Trebuie schimbata mentalitatea caci doar asa vor fi evitate suferintele si dezamagirile. 

  •  
    • 366 mesaje
    22 Ian 2018, 12:55
    0 1
    white_storm2 said:
    Astriki said:Eu zic ca se va indragosti de altul si fara sa caute trasaturile primului. La varsta asta toate relatiile devin esuate. Ce inseamna o relatie "reusita" la 20 de ani? Maritis le 23?

      Vrei sa ne "batem" in argumente?
    Pai daca fetele se iau dupa pitipoancele aflate sub reflectoare, daca si adultii le sfatuiesc ca tine, cum naiba sa nu fie asa multe "relatii esuate"? Altadata erau numite cumva... urat, acum se ascunde termenul in spatele unei ipocrizii de nedescris, a unei prefacatorii, dar viata reala este alta, stigmatul ramane...
    Nu "maritis la 23 de ani", maritis in cunostinta de cauza cu omul potrivit, cu omul drag si cu care te intelegi, ca nu te legi la cap doar pentru o perioada si apoi iti pui coada pe spinare si te tirezi in lume, lasand in urma ta doar prapad. Relatiile din ziua de azi cu atata informatie la purtator se rezuma la unele pur fizice, nimic in rest, lumea este saraca sufleteste, preia din occident numai raul, distrug tot ce le-a ramas din strabuni ca fiind vechi si prost gandit.
    Si as mai putea sa plictisesc lumea, dar am o reputatie de aparat, ca sunt un om rau.

       Ce  bine  le  zici  mataluta , doar  ca  n  are  cine  sa  te  auda!

     Iubirti  va  in  draci , ca  sunteti  posedati!