Probleme în dragoste

  •  
    • 141 mesaje
    11 Ian 2018, 13:53
    0 0
    omulcumartoaga said:
    Nicoleta08888 said:
    omulcumartoaga said:
    Nicoleta08888 said:
    omulcumartoaga said:
    Nicoleta08888 said:
    scorpion112 said:Asta e! Sa o lasi cum a cazut! Sa recunosti ca a fost o greseala (dar sa n-o mai repeti), ca relatia asta a fost moarta din fasa si sa-ti continui viata fara sa te uiti inapoi.

     

    Mulțumesc pentru sfat! Sper sa am tăria sa nu ma mai gândesc.

       Nu  "sper" , ci  trebuie  sa  o  ai!

     

     

    Voi face eforturi. Măcar am învățat ceva din experienta asta...

       Chisar  imi  pare  rau  pentru  ce  ti  s  a  intamplat , par  sa  fi  fost  o  fata  cuminte  si  din  pacate  , cele  din  acesta  categorie  se  frig  cel  mai  rau!

     Raman  la  parerea  ca  omul  a  fost  si  este  un  nenorocit  profitor!

     

     

    Nu știu dacă neapărat a profitat. M-a mai și ajutat cu unele chestii. Dar probabil ca a văzut totul ca pe o aventura, ca nu m-a apreciat și ca nu a simțit ceva pentru mine. Nu cred ca i-a pasat ca ma voi îndrăgosti.

       Inseamna  ca  nu  ne  ai  spus  intreaga  poveste , si  in  ce  a  constat  ajutorul !

     POana  la  urma , ai  profitat  si  tu  intr  un  fel  de  relatie , ceea  ce  te  inculpa  mai  mult.

     

    Nu i-am cerut sa facă asta, el s-a oferit. Eu deja îl iubeam, știa asta. M-a ajutat cu unele lucruri.
  •  
    • 366 mesaje
    11 Ian 2018, 13:54
    0 1
    scorpion112 said:El e vinovat 80% si ea 20%. Si da, o consider vinovata si fata de ea insasi, ca nu s-a respectat mai mult (nu merita un mos Insurat), si fata de sotia lui, care nu i-a facut numic rau.

       Avand  toate  datele  acum , eu as  merge pana  la  65% cu  35%!!!, intru  cat  recunoaste  ca  a  avut  si  beneficii , mai  mari  sau  mai  mici!

  •  
    • 141 mesaje
    11 Ian 2018, 14:10
    0 0
    outofhere said:Un barbat care isi inseala nevasta 10 ani intregi (valabil si pentru o femeie) nu o iubeste de fapt nici pe nevasta, nici pe amanta. Este foarte preocupat de el insusi, crezand ca isi permite tot ce vrea, si cu dansa-ntr-nsa si cu sufletul in rai, best of both worlds, stabilitate si copii si camin acasa si aventuri cu o fata tanara lesinata dupa el cand si cum vrea, pe care o poate lasa cand a cam imbatranit si nici fizic nu ii mai arde sa tina pasul cu 2 relatii in paralel si parca s-ar aseza si el la casa lui cu sotia mai linistit.

    Deci, draga mea, da, din pacate nu te-a iubit, indiferent de serviciile aleatorii pe care ti le-a oferit uneori, pentru ca daca te iubea isi lasa urgent nevasta si sa casatorea cu tine si iti oferea prioritate in viata lui, cum face ORICE om cand iubeste pe cineva.

    Deci cu atat mai mult - curaj sa lasi asta in urma. Mergi la un psihoterapeut daca e necesar, de multe ori este chiar si dupa relatii mai scurte, d'apoi dupa 10 ani.

     

    M-am gândit sa merg și la psiholog. Poate va reuși sa ma ajute sa uit tot ce s-a petrecut și sa încep o viata noua. Eu sunt vinovata ca am fost foarte copilăroasa și m-au amăgit amabilitatea și bunele lui maniere. Și nici nu îl știam din facultate ca fiind vreun afemeiat. Chiar am crezut ca s-a îndrăgostit. Și dacă nu m-ar fi ajutat într-o oarecare măsură, tot l-aș fi iubit. I-am făcut cadouri de nenumărate ori eu, fără sa aștept ceva.
  •  
    • 141 mesaje
    11 Ian 2018, 14:12
    0 0
    omulcumartoaga said:
    scorpion112 said:El e vinovat 80% si ea 20%. Si da, o consider vinovata si fata de ea insasi, ca nu s-a respectat mai mult (nu merita un mos Insurat), si fata de sotia lui, care nu i-a facut numic rau.

       Avand  toate  datele  acum , eu as  merge pana  la  65% cu  35%!!!, intru  cat  recunoaste  ca  a  avut  si  beneficii , mai  mari  sau  mai  mici!

     

    Nu i-am cerut nimic si, dacă nu m-ar fi ajutat, tot îl iubeam. Niciodată nu m-am gandit sa am beneficii. Din contra, i-am oferit eu cadouri. El nu e genul romantic.
  •  
    • 1841 mesaje
    11 Ian 2018, 14:19
    0 0
    scorpion112 said:El e vinovat 80% si ea 20%. Si da, o consider vinovata si fata de ea insasi, ca nu s-a respectat mai mult (nu merita un mos Insurat), si fata de sotia lui, care nu i-a facut numic rau.

     imi place cum impartim noi doua dreptatea aici in % chiar

    Pana la urma esential e sa se rupa de situatia asta de acum, e clar ca omul nu o mai vrea, iar ea e inca tanara si poate sa isi refaca viata si sa fie fericita, trebuie doar sa inceteze sa isi piarda vremea cu acest caz pierdut.

  •  
    • 141 mesaje
    11 Ian 2018, 14:28
    0 0
    outofhere said:
    scorpion112 said:El e vinovat 80% si ea 20%. Si da, o consider vinovata si fata de ea insasi, ca nu s-a respectat mai mult (nu merita un mos Insurat), si fata de sotia lui, care nu i-a facut numic rau.

     imi place cum impartim noi doua dreptatea aici in % chiar

    Pana la urma esential e sa se rupa de situatia asta de acum, e clar ca omul nu o mai vrea, iar ea e inca tanara si poate sa isi refaca viata si sa fie fericita, trebuie doar sa inceteze sa isi piarda vremea cu acest caz pierdut.

     

    Da, o sa îmi propun sa îmi vad de viata mea și sa îl uit. După ce închei și legătură profesionala pe care o am cu el, ma detașez complet. Sper sa reușesc sa fiu mai deschisa și sa le acord atenția cuvenita bărbaților care îmi vor ieși în cale. Îmi va fi greu. Ma gândesc ca poate am făcut o obsesie pentru el.
  •  
    • 366 mesaje
    11 Ian 2018, 15:33
    0 0
    Nicoleta08888 said:
    outofhere said:
    scorpion112 said:El e vinovat 80% si ea 20%. Si da, o consider vinovata si fata de ea insasi, ca nu s-a respectat mai mult (nu merita un mos Insurat), si fata de sotia lui, care nu i-a facut numic rau.

     imi place cum impartim noi doua dreptatea aici in % chiar

    Pana la urma esential e sa se rupa de situatia asta de acum, e clar ca omul nu o mai vrea, iar ea e inca tanara si poate sa isi refaca viata si sa fie fericita, trebuie doar sa inceteze sa isi piarda vremea cu acest caz pierdut.

     

    Da, o sa îmi propun sa îmi vad de viata mea și sa îl uit. După ce închei și legătură profesionala pe care o am cu el, ma detașez complet. Sper sa reușesc sa fiu mai deschisa și sa le acord atenția cuvenita bărbaților care îmi vor ieși în cale. Îmi va fi greu. Ma gândesc ca poate am făcut o obsesie pentru el.

       Eu  cred  ca  de  fapt  pana  la  urma  iti  place  cum  ti  o  trage sub  coada , si  de  aia ,  nu  prea  iti  vine  sa  renunti , dupa  10  ani  de  calareala!

  •  
    • 141 mesaje
    11 Ian 2018, 17:42
    0 0
    omulcumartoaga said:
    Nicoleta08888 said:
    outofhere said:
    scorpion112 said:El e vinovat 80% si ea 20%. Si da, o consider vinovata si fata de ea insasi, ca nu s-a respectat mai mult (nu merita un mos Insurat), si fata de sotia lui, care nu i-a facut numic rau.

     imi place cum impartim noi doua dreptatea aici in % chiar

    Pana la urma esential e sa se rupa de situatia asta de acum, e clar ca omul nu o mai vrea, iar ea e inca tanara si poate sa isi refaca viata si sa fie fericita, trebuie doar sa inceteze sa isi piarda vremea cu acest caz pierdut.

     

    Da, o sa îmi propun sa îmi vad de viata mea și sa îl uit. După ce închei și legătură profesionala pe care o am cu el, ma detașez complet. Sper sa reușesc sa fiu mai deschisa și sa le acord atenția cuvenita bărbaților care îmi vor ieși în cale. Îmi va fi greu. Ma gândesc ca poate am făcut o obsesie pentru el.

       Eu  cred  ca  de  fapt  pana  la  urma  iti  place  cum  ti  o  trage sub  coada , si  de  aia ,  nu  prea  iti  vine  sa  renunti , dupa  10  ani  de  calareala!

     

    Poate ca a contat și aspectul asta. E singurul cu care am întreținut relații sexuale. E normal sa existe și un soi de obișnuință.
  •  
    • 77 mesaje
    11 Ian 2018, 21:07
    0 0
    outofhere said:
    Microscop said:Nicoleta, trebuie sa fii foarte tare de data asta pentru ca sigur te va cauta insistent! Nu mai ceda pentru ca nu vei iesi niciodata din cosmarul asta. Spunea cineva mai sus ca el este singurul responsabil, o, nu! Intr-un triunghi conjugal toti trei sunt responsabili. Esti sigura sigura ca sotia nu stie? Eu cred ca stie, ca simte macar...Tu asuma-ti partea de responsabilitate si de vina si retrage-te rapid, oricat te-ar durea sufletul. Oricat te-ar cauta si ar insista! Trebuie sa dai , sa-ti dai dovada de maturitate, moralitate, intelepciune macar acum! Sa-ti vrei cu adevarat binele. 

     
    Sunt perfect de acord cu tine. Spuneam mai sus ca el este responsabil fata de nevasta-sa, nu singurul responsabil in general. Dar nu ea e responsabila fata de nevasta omului, ci fata de ea insasi, sa se respecte si sa pretinda mai mult in viata asta decat un barbat care-si inseala nevasta.


    El este responsabil fata de nevasta asa cum nevasta este responsabila fata de el. Daca ea nu mai vrea relatie intima...adulterul este cam logic. Nu scuz ci doar explic. El mai este responsabil si fata de Nicoleta, fiind mai mare in varsta. Nu s-a gandit deloc la ea, la viitorul ei. Eu ii ziceam in alt comentariu sa se gandeasca si la femeia inselata ca sa aiba o viziune mai completa a povestii , cei trei sunt legati oricum. Sotia si amanta au in comun un barbat. E un triunghi. 

     

  •  
    • 77 mesaje
    11 Ian 2018, 21:15
    0 0
    Nicoleta08888 said:
    Microscop said:Nicoleta, trebuie sa fii foarte tare de data asta pentru ca sigur te va cauta insistent! Nu mai ceda pentru ca nu vei iesi niciodata din cosmarul asta. Spunea cineva mai sus ca el este singurul responsabil, o, nu! Intr-un triunghi conjugal toti trei sunt responsabili. Esti sigura sigura ca sotia nu stie? Eu cred ca stie, ca simte macar...Tu asuma-ti partea de responsabilitate si de vina si retrage-te rapid, oricat te-ar durea sufletul. Oricat te-ar cauta si ar insista! Trebuie sa dai , sa-ti dai dovada de maturitate, moralitate, intelepciune macar acum! Sa-ti vrei cu adevarat binele. 

     

    Nu cred ca știe soția. Habar nu am cum se poarta acasă. Ideea e ca deocamdată depind cumva de el (sunt implicata într-un proiect, iar el are drept de decizie). Cel puțin un an de zile depind de el. Dacă as refuza, as pierde bani. Îmi e sa nu se răzbune pe mine. Problema e ca am mai încercat sa ma apropii de alți bărbați, dar nu reușeam. Întotdeauna îmi venea el în minte, ii comparam cu el și de fiecare data le găseam defecte.

     
      Il cunosti de 10 ani! Cat de bine totusi il cunosti? Foarte posibil sa se razbune avand el putere de decizie. Poti incerca sa-i spui ca vrei sa pui punct povestii cu el, mai ales ca el insusi te indeamna sa-ti vezi de viata. Da-i dreptate si vezi cum se comporta. Viata ne invata ca astfel de triunghiuri conjugale merg inainte multi ani, cu suferinta de o parte sau alta...si cu risipa amantelor. E greu sa rupi pisica in doua dar nu imposibil. 

  •  
    • 77 mesaje
    11 Ian 2018, 21:24
    0 0
    outofhere said:
    scorpion112 said:
    outofhere said:l Deci nu accepta niciodata sa te invinovateasca cineva pe tine de asta, aia e responsabilitatea lui. Responsabilitatea ta este relatia ta si faptul ca ai acceptat in viata ta un barbat care inseala,

     Bravo asa! Deci ea e nevinovata, crin si nufar neprihanit, margareta stropita cu roua! A luat-o cu forta in relatia asta? Nu. A acostat-o intr-un bar, parc, petrecere sau mai stiu eu ce, turnandu-i minciuni ca e neinsurat, vaduv sau divortat? Nu. I-a promis ca divorteaza si se insoara cu ea? Nu. Deci s-a aruncat in relatia asta in totala cunostinta de cauza, deci nu cred ca beneficiaza de circumstante atenuante. Ma intreb daca era de cealalta parte a baricadei, recte sotia lui, cum ar fi fost? La urma urmei omul a incercat. I-a cazut gasculita in plasa, prost era sa zica: "Ia-mi, Doamne!"

     
    Scorpion, tu o consideri pe ea vinovata fata de nevasta omului? Ea nici nu era nascuta cand omul asta s-a dus si a luat-o pe femeia lui de sotie si i-a jurat fidelitate si credinta. Cum sa fie responsabila amanta de faptul ca el decide sa isi insele sotia? Relatia lui e responsabilitatea lui. Amanta e responsabila de sine insasi, ca nu pretinde mai mult de la viata decat sa fie pe locul doi, si ca este atrasa de un barbat imoral care inseala. Insa amanta nu ii datoreaza nimic sotiei, sotul este cel care ii datoreaza sotiei ce a promis, si anume fidelitate. El nu a fost violat, ci a intrat in alta relatie cu buna stiinta, inselandu-si nevasta, sa nu il mai scoatem nevinovat din poveste totusi, si sa blamam femeile. Asta e culmea.


    Asa la prima vedere si la prima gandire amanta nu este vinovata fata de sotie. Dar daca aprofundezi , eu zic ca da. Femeie e amanta, femeie e si sotia- care e si mama! Ca amanta ar cam trebui sa te gandesti si la femeia aia, din solidaritate sa zicem. Plus ca viata e ciudata. Ti se intampla cam ce ai facut altora...Situatia asta nici vorba ca ar fi singura in lume; multi, prea multi oameni traiesc asa. Din pacate. Caci aduce mereu suferinta oricum ai lua-o. 

     

  •  
    • 141 mesaje
    11 Ian 2018, 21:35
    0 0
    Microscop said:
    Nicoleta08888 said:
    Microscop said:Nicoleta, trebuie sa fii foarte tare de data asta pentru ca sigur te va cauta insistent! Nu mai ceda pentru ca nu vei iesi niciodata din cosmarul asta. Spunea cineva mai sus ca el este singurul responsabil, o, nu! Intr-un triunghi conjugal toti trei sunt responsabili. Esti sigura sigura ca sotia nu stie? Eu cred ca stie, ca simte macar...Tu asuma-ti partea de responsabilitate si de vina si retrage-te rapid, oricat te-ar durea sufletul. Oricat te-ar cauta si ar insista! Trebuie sa dai , sa-ti dai dovada de maturitate, moralitate, intelepciune macar acum! Sa-ti vrei cu adevarat binele. 

     

    Nu cred ca știe soția. Habar nu am cum se poarta acasă. Ideea e ca deocamdată depind cumva de el (sunt implicata într-un proiect, iar el are drept de decizie). Cel puțin un an de zile depind de el. Dacă as refuza, as pierde bani. Îmi e sa nu se răzbune pe mine. Problema e ca am mai încercat sa ma apropii de alți bărbați, dar nu reușeam. Întotdeauna îmi venea el în minte, ii comparam cu el și de fiecare data le găseam defecte.

     
      Il cunosti de 10 ani! Cat de bine totusi il cunosti? Foarte posibil sa se razbune avand el putere de decizie. Poti incerca sa-i spui ca vrei sa pui punct povestii cu el, mai ales ca el insusi te indeamna sa-ti vezi de viata. Da-i dreptate si vezi cum se comporta. Viata ne invata ca astfel de triunghiuri conjugale merg inainte multi ani, cu suferinta de o parte sau alta...si cu risipa amantelor. E greu sa rupi pisica in doua dar nu imposibil. 

     

    Posibil sa nu îl cunosc foarte bine. Eu am fost orbita de pasiunea pentru el și eram dispusa sa trec peste multe, sa ii iert. As putea încerca să îi spun, dar îl știu orgolios și cred ca s-ar și răzbuna. Nu știu ce ar trebui făcut. Deși, nu ar strica sa fiu directa.
  •  
    • 3765 mesaje
    12 Ian 2018, 10:22
    0 0
    Daca simti nevoia de caldura dupa ce-l lasi p-ala cu familia lui cu tot, sa stii ca sunt aici. Sa vorbim.
  •  
    • 366 mesaje
    12 Ian 2018, 10:48
    0 0
    igivansenior said:Daca simti nevoia de caldura dupa ce-l lasi p-ala cu familia lui cu tot, sa stii ca sunt aici. Sa vorbim.

     Nebunaticule , lasa  fata  sa  si  refaca  viata!

  •  
    • 3765 mesaje
    12 Ian 2018, 11:04
    0 0
    omulcumartoaga said:
    igivansenior said:Daca simti nevoia de caldura dupa ce-l lasi p-ala cu familia lui cu tot, sa stii ca sunt aici. Sa vorbim.

     Nebunaticule , lasa  fata  sa  si  refaca  viata!

     

     

    Pai asta si fac, ii imbunatatez viata. Sunt clipe  delicate pentru ea si are nevoie de un umar pe care sa-si verse lacramioarele. Si daca mai iese ceva, asta e. Pentru asta sunt aici, nu!? Sa ajutam

  •  
    • 141 mesaje
    12 Ian 2018, 11:06
    0 0
    igivansenior said:
    omulcumartoaga said:
    igivansenior said:Daca simti nevoia de caldura dupa ce-l lasi p-ala cu familia lui cu tot, sa stii ca sunt aici. Sa vorbim.

     Nebunaticule , lasa  fata  sa  si  refaca  viata!

     

     

    Pai asta si fac, ii imbunatatez viata. Sunt clipe  delicate pentru ea si are nevoie de un umar pe care sa-si verse lacramioarele. Si daca mai iese ceva, asta e. Pentru asta sunt aici, nu!? Sa ajutam

     

    Bine ca exista oameni gata oricând sa te ajute!
  •  
    • 366 mesaje
    12 Ian 2018, 11:46
    0 0
    Nicoleta08888 said:
    igivansenior said:
    omulcumartoaga said:
    igivansenior said:Daca simti nevoia de caldura dupa ce-l lasi p-ala cu familia lui cu tot, sa stii ca sunt aici. Sa vorbim.

     Nebunaticule , lasa  fata  sa  si  refaca  viata!

     

     

    Pai asta si fac, ii imbunatatez viata. Sunt clipe  delicate pentru ea si are nevoie de un umar pe care sa-si verse lacramioarele. Si daca mai iese ceva, asta e. Pentru asta sunt aici, nu!? Sa ajutam

     

    Bine ca exista oameni gata oricând sa te ajute!

       Esti  o  norocoasa! , dar  verifica  l  inainte , sa  nu  fie  insurat!

     

  •  
    • 3765 mesaje
    12 Ian 2018, 12:47
    0 0
    Nicoleta08888 said:
    igivansenior said:
    omulcumartoaga said:
    igivansenior said:Daca simti nevoia de caldura dupa ce-l lasi p-ala cu familia lui cu tot, sa stii ca sunt aici. Sa vorbim.

     Nebunaticule , lasa  fata  sa  si  refaca  viata!

     

     

    Pai asta si fac, ii imbunatatez viata. Sunt clipe  delicate pentru ea si are nevoie de un umar pe care sa-si verse lacramioarele. Si daca mai iese ceva, asta e. Pentru asta sunt aici, nu!? Sa ajutam

     

    Bine ca exista oameni gata oricând sa te ajute!


     

    Mi-e gandul si fapta doar pentru semenii mei. O vorba buna, o mangaiere sufleteasca la ceas de seara.

  •  
    • 3765 mesaje
    12 Ian 2018, 12:49
    0 0
    omulcumartoaga said:
    Nicoleta08888 said:
    igivansenior said:
    omulcumartoaga said:
    igivansenior said:Daca simti nevoia de caldura dupa ce-l lasi p-ala cu familia lui cu tot, sa stii ca sunt aici. Sa vorbim.

     Nebunaticule , lasa  fata  sa  si  refaca  viata!

     

     

    Pai asta si fac, ii imbunatatez viata. Sunt clipe  delicate pentru ea si are nevoie de un umar pe care sa-si verse lacramioarele. Si daca mai iese ceva, asta e. Pentru asta sunt aici, nu!? Sa ajutam

     

    Bine ca exista oameni gata oricând sa te ajute!

       Esti  o  norocoasa! , dar  verifica  l  inainte , sa  nu  fie  insurat!

     

     Ar fi o noutate pentru ea

  •  
    • 141 mesaje
    12 Ian 2018, 14:05
    0 0
    omulcumartoaga said:
    Nicoleta08888 said:
    igivansenior said:
    omulcumartoaga said:
    igivansenior said:Daca simti nevoia de caldura dupa ce-l lasi p-ala cu familia lui cu tot, sa stii ca sunt aici. Sa vorbim.

     Nebunaticule , lasa  fata  sa  si  refaca  viata!

     

     

    Pai asta si fac, ii imbunatatez viata. Sunt clipe  delicate pentru ea si are nevoie de un umar pe care sa-si verse lacramioarele. Si daca mai iese ceva, asta e. Pentru asta sunt aici, nu!? Sa ajutam

     

    Bine ca exista oameni gata oricând sa te ajute!

       Esti  o  norocoasa! , dar  verifica  l  inainte , sa  nu  fie  insurat!