Iubitul meu e zgârcit

  •  
    • 1 mesaje
    4 Ian 2018, 20:30
    0 0
    Fetelor, am văzut numeroase subiecte cu iubiti zgîrciți dar nu am gasit un raspuns la situatia mea. Deci in momentul de față trec printr-o perioada mai grea din punct de vedere financiar. Locuiesc cu el in chirie de aproximativ un an, de fiecare dată am făcut 50/50 la tot, chirie, utilități, mâncare. Acum nu ma mai descurc, iar el nu ma ajută, deci trebuie sa ma ajute părinții mei. Mentionez ca are propria firma si ii merge chiar bine. Pe lângă toate astea, am fost intr-o vacanta cu părinții, vacanță inițiată si organizată de el. Iar la final a mers la tata sa ii ceară bani de drum. Va dati seama ce a fost in capul lui tata in momentul ăla. Chiar si de crăciun, i-am facut o groaza de cadouricu sacrificii uriase, iar el a venit cu ceva infim. Nu e om rău, dar totusi, daca el ar fi in situatia mea, eu i-as oferi suport. Mentionez ca asa sunt si părinții lui, asa a fost crescut. Vreau sa vorbesc cu el despre asta, dar nu stiu cum. Poate ca e si vina mea ca la început nu prea il lăsam sa plateasca una alta pentru mine. Dar chiar a anulat o vacanta pentru ca eu nu aveam bani sa plec, sau in alta vacanta a plecat singur cu prietenii lui, iar eu am stat ca fraiera acasa singură. Până la faza cu cerutul bani de la tata, am trecut cu vederea tot, dar acum sunt la capătul puterilor. Dar totusi vreau sa ii dau ocazia sa vada lucrurile astea. Cum credeți că ar trebui sa abordez situatia asta cu el? Multumesc!
  •  
    • 742 mesaje
    4 Ian 2018, 23:11
    0 1
    Schimba-l...
  •  
    • 366 mesaje
    5 Ian 2018, 07:42
    0 2
    Browding said:Fetelor, am văzut numeroase subiecte cu iubiti zgîrciți dar nu am gasit un raspuns la situatia mea. Deci in momentul de față trec printr-o perioada mai grea din punct de vedere financiar. Locuiesc cu el in chirie de aproximativ un an, de fiecare dată am făcut 50/50 la tot, chirie, utilități, mâncare. Acum nu ma mai descurc, iar el nu ma ajută, deci trebuie sa ma ajute părinții mei. Mentionez ca are propria firma si ii merge chiar bine. Pe lângă toate astea, am fost intr-o vacanta cu părinții, vacanță inițiată si organizată de el. Iar la final a mers la tata sa ii ceară bani de drum. Va dati seama ce a fost in capul lui tata in momentul ăla. Chiar si de crăciun, i-am facut o groaza de cadouricu sacrificii uriase, iar el a venit cu ceva infim. Nu e om rău, dar totusi, daca el ar fi in situatia mea, eu i-as oferi suport. Mentionez ca asa sunt si părinții lui, asa a fost crescut. Vreau sa vorbesc cu el despre asta, dar nu stiu cum. Poate ca e si vina mea ca la început nu prea il lăsam sa plateasca una alta pentru mine. Dar chiar a anulat o vacanta pentru ca eu nu aveam bani sa plec, sau in alta vacanta a plecat singur cu prietenii lui, iar eu am stat ca fraiera acasa singură. Până la faza cu cerutul bani de la tata, am trecut cu vederea tot, dar acum sunt la capătul puterilor. Dar totusi vreau sa ii dau ocazia sa vada lucrurile astea. Cum credeți că ar trebui sa abordez situatia asta cu el? Multumesc!

      De ce mai stai cu el>>???

  •  
    • 615 mesaje
    5 Ian 2018, 10:58
    1 0
    Nu cred sa fie vorba numai despre faptul ca e 'zgarcit', el nici nu cred ca stie cum ar trebui sa se sprijine doi oameni intr-un cuplu. Cel mai grav mi s-a parut faptul ca te-a lasat acasa singura si el a plecat in vacantacu prietenii si ca a venit cu cerutul banilor de benzina dupa ce el invita lumea intr-o excursie (putea sa spuna de la inceput sa puneti bani de benzina cu totii ca sa stie lumea daca le mai convine excursia). Nu e vorba ca el fiind barbat ar trebui sa plateasca pentru tine, dar faze din astea enumerate mai sus mi se par aiurea.
    Imagineaza-ti ca faceti un copil si tu nu ai bani de jumatea ta de sticla de lapte sau de scutec, ce faci? Eu inteleg ca suntem egali, dar in momentele in care unul are o situatie deosebita, il lasam asa sa moara si noi ne vedem de viata ca si cum nimic nu se intampla? Ma mir ca nu mancati diferit, tu o coaja de paine si el o friptura, ca doar de atatia bani ti-ai permis.
  •  
    • 615 mesaje
    5 Ian 2018, 11:01
    0 0
    Si ca sa raspund la intrebare, de ce vrei sa il 'repari'? Lasa-l sa isi gaseasca una ca el daca o exista, vezi-ti de viata ca ai sanse foarte mici sa mai dai peste unul ca asta.
  •  
    • 77 mesaje
    6 Ian 2018, 09:47
    1 1
    Unii oameni traiesc cu frica de saracie si deci sunt foarte dramuiti cu banii. Sau pur si simplu asa au fost crescuti, educati, stransi la punga. Daca nu vrei totusi sa te desparti de el, poti incepe sa-l tratezi cum te trateaza el pe tine. Pana te restabilesti cu banii, cere ajutorul alor tai si nu astepta de la el! Nu-i mai face cadouri scumpe! Mergi si tu singura undeva! In felul asta va observa, poate, schimbarea ce ar trebui sa o faca. Impartitul cheltuielilor pe dindoua e cumva bun si cumva rau. Ia partea buna daca exista sentimente, daca el are calitati la care tii!
  •  
    • 16 mesaje
    9 Ian 2018, 13:34
    0 0
    Nu ai ce face cu el, de obicei oameni nu se schimba. Ei se schimba pe moment in anumite situatii dar revin rapid la ceea ce sunt. In cazul asta la zgarcenie. Dar nu te iubeste e clar! Cum sa nu te ia in vacanta pt ca nu ai bani?! Eventual ramanea cu tine acasa....
  •  
    • 16 mesaje
    9 Ian 2018, 13:34
    0 0
    Nu ai ce face cu el, de obicei oameni nu se schimba. Ei se schimba pe moment in anumite situatii dar revin rapid la ceea ce sunt. In cazul asta la zgarcenie. Dar nu te iubeste e clar! Cum sa nu te ia in vacanta pt ca nu ai bani?! Eventual ramanea cu tine acasa....
  •  
    • 5575 mesaje
    15 Ian 2018, 08:14
    2 0
    O sa ti se ia de faze de genul asta,in timp. Am avut si eu un astfel de specimen si oricat am fost eu de fata independenta si cu banii mei,in final tot i-am dat un sut in oo si mi-am vazut de drum.Am pierdut totusi cativa ani din viata cu el,crezand ca va intelege si el ceva din ideea de cuplu,parteneriat,echipa. Nu,n-a inteles nimic. Daca esti fata isteata,da-i pasi acum,cat nu te-ai legat mai mult de el. Nu vrei sa stii fum se va zgarvi can va veni vorba de lucruri mai mare,daca ramai gravida si nasti,de exemplu,sau cand va fi sa cumparati chestii pentru copil,pentru familie sau daca un parinte de-al tau ajunge in situatia sa aiba nevoie de bani pt tratamente,spitalizare. Scapa de el cat mai poti. Nu e deloc normal si nu sustin tocatul barbatului de bani,nici gand,dar vei avea asa niste dezamagiri...le simti gustul de pe acum. Mai bine singura decat cu un asshole. E needucat si nu pierde timpul sa il educi ca nu ai sanse. El asa vrea sa fie. Fugi cat mai poti.
  •  
    • 1890 mesaje
    15 Ian 2018, 09:47
    1 0
    Faza cu zgarcenia, sa zicem ca e mai strans la punga, chibzuit cu banii, econom, etc. Dar faza cu plecatul in excursie cu prietenii si ca le-a lasat singura acasa e de neadmis!
  •  
    • 12208 mesaje
    16 Ian 2018, 10:04
    0 2
    DACA SUNTETI UN CUPLU, vorbiti si problema banilor ! Daca sunteti doar colegi de apartament atunci si mai si trebuiesc puse toate pe hartie fara abatere , si mai lasa cadourile , nu vezi ca nu ai cu cine , ce trebuie sa ti se intample sa deschizi ochii ????
    Acest mesaj a fost editat de către gabriela42: 16 Ian 2018, 10:04
  •  
    • 2115 mesaje
    22 Ian 2018, 12:57
    0 1


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 15:44
  •  
    • 3765 mesaje
    22 Ian 2018, 20:11
    0 1
    white_storm2 said:
    Browding said:Fetelor, am văzut numeroase subiecte cu iubiti zgîrciți dar nu am gasit un raspuns la situatia mea. 

     Asa si? S-au terminat barbatii sau a lui e poleita?

     

    Poate o da cu miere.

  •  
    • 1841 mesaje
    22 Ian 2018, 20:50
    0 0

    Este extrem de neplacut sa fii cu un barbat zgarcit, insa in cazul barbatului tau e mai mult decat zgarcenie, e nepasare. Daca ar fi unul dramuit la bani care propune tot felul de metode inventive de a va petrece timpul liber pe degeaba eu chiar as aprecia, dar chiar sa plece in concediu fara tine pentru ca el are bani si tu nu... doamne, cred ca ii faceam guler concediul ala, ce lipsa de galanterie n-am pomenit asa ceva. Astea sunt trasaturi profunde de caracter, chiar nu cred ca il poti schimba. Se pune problema daca pe termen lung il poti tolera exact asa cum e si eventual si mai rau, ca lumea se mai strica la batranete si tabieturile devin si mai nasoale. Sau il lasi la o parte si iti gasesti un barbat adevarat cat inca mai esti tanara
  •  
    • 12208 mesaje
    23 Ian 2018, 10:24
    0 1
    Se numeste egoist !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  •  
    • 18 mesaje
    24 Ian 2018, 21:58
    0 0
    Browding said:Fetelor, am văzut numeroase subiecte cu iubiti zgîrciți dar nu am gasit un raspuns la situatia mea. Deci in momentul de față trec printr-o perioada mai grea din punct de vedere financiar. Locuiesc cu el in chirie de aproximativ un an, de fiecare dată am făcut 50/50 la tot, chirie, utilități, mâncare. Acum nu ma mai descurc, iar el nu ma ajută, deci trebuie sa ma ajute părinții mei. Mentionez ca are propria firma si ii merge chiar bine. Pe lângă toate astea, am fost intr-o vacanta cu părinții, vacanță inițiată si organizată de el. Iar la final a mers la tata sa ii ceară bani de drum. Va dati seama ce a fost in capul lui tata in momentul ăla. Chiar si de crăciun, i-am facut o groaza de cadouricu sacrificii uriase, iar el a venit cu ceva infim. Nu e om rău, dar totusi, daca el ar fi in situatia mea, eu i-as oferi suport. Mentionez ca asa sunt si părinții lui, asa a fost crescut. Vreau sa vorbesc cu el despre asta, dar nu stiu cum. Poate ca e si vina mea ca la început nu prea il lăsam sa plateasca una alta pentru mine. Dar chiar a anulat o vacanta pentru ca eu nu aveam bani sa plec, sau in alta vacanta a plecat singur cu prietenii lui, iar eu am stat ca fraiera acasa singură. Până la faza cu cerutul bani de la tata, am trecut cu vederea tot, dar acum sunt la capătul puterilor. Dar totusi vreau sa ii dau ocazia sa vada lucrurile astea. Cum credeți că ar trebui sa abordez situatia asta cu el? Multumesc!

    Sincer, cand s-ar fi intors din excursia cu prietenii, nu ar mai fi trebuit de mult sa fii acolo... A fost magar de-a binelea.
    Eu zic sa rupi matza in doua, discuti transant cu el. Fara ocolisuri si menajamente. Asa am procedat si eu.  Acum a meu s-a dat pe brazda, mai vine cu cate o floare, prajituri... Nici eu nu exagerez, are salariul de 3 ori mai mic ca al meu si ar fi absurd sa-i pretind cine stie ce. 

  •  
    • 366 mesaje
    25 Ian 2018, 10:20
    1 1
    jderjerpelit said:
    Browding said:Fetelor, am văzut numeroase subiecte cu iubiti zgîrciți dar nu am gasit un raspuns la situatia mea. Deci in momentul de față trec printr-o perioada mai grea din punct de vedere financiar. Locuiesc cu el in chirie de aproximativ un an, de fiecare dată am făcut 50/50 la tot, chirie, utilități, mâncare. Acum nu ma mai descurc, iar el nu ma ajută, deci trebuie sa ma ajute părinții mei. Mentionez ca are propria firma si ii merge chiar bine. Pe lângă toate astea, am fost intr-o vacanta cu părinții, vacanță inițiată si organizată de el. Iar la final a mers la tata sa ii ceară bani de drum. Va dati seama ce a fost in capul lui tata in momentul ăla. Chiar si de crăciun, i-am facut o groaza de cadouricu sacrificii uriase, iar el a venit cu ceva infim. Nu e om rău, dar totusi, daca el ar fi in situatia mea, eu i-as oferi suport. Mentionez ca asa sunt si părinții lui, asa a fost crescut. Vreau sa vorbesc cu el despre asta, dar nu stiu cum. Poate ca e si vina mea ca la început nu prea il lăsam sa plateasca una alta pentru mine. Dar chiar a anulat o vacanta pentru ca eu nu aveam bani sa plec, sau in alta vacanta a plecat singur cu prietenii lui, iar eu am stat ca fraiera acasa singură. Până la faza cu cerutul bani de la tata, am trecut cu vederea tot, dar acum sunt la capătul puterilor. Dar totusi vreau sa ii dau ocazia sa vada lucrurile astea. Cum credeți că ar trebui sa abordez situatia asta cu el? Multumesc!

    Sincer, cand s-ar fi intors din excursia cu prietenii, nu ar mai fi trebuit de mult sa fii acolo... A fost magar de-a binelea.
    Eu zic sa rupi matza in doua, discuti transant cu el. Fara ocolisuri si menajamente. Asa am procedat si eu.  Acum a meu s-a dat pe brazda, mai vine cu cate o floare, prajituri... Nici eu nu exagerez, are salariul de 3 ori mai mic ca al meu si ar fi absurd sa-i pretind cine stie ce. 

      Unde l ai gasit>??

    Dupa ce ca i parlit , e si needucat!!, da o avea  nasul mare!