inca o relatie esuata...gelozie, posesivitate..eu

  •  
    • 143 mesaje
    4 Ian 2018, 20:09
    0 0
    Buna, am mai scris mai demult pe aici.
    Cred ca desi am o varsta nu am invatat nimic din greselile mele. Deci am o relatie de 5 luni, sau am avut. Principalul motiv de cearta: gelozia si posesivitatea mea.
    Totul a inceput de cand fiind noi prin a doua luna s-a dus la nunta acasa la el cu o prietena din copilarie, mirii fiind prieteni comuni. De aici a inceput neincrederea mea...Bun..Ne-am certat enorm, scandaluri...ca merge la prea multe cursuri de devoltare.. El are foarte multe amice si tine legatura cam cu toate fostele. E o persoana foarte diplomata. Bun,ca sa nu va plictisesc...
    Ne-am reprosat, jignit enorm de multe. Tine foarte mult la o gasca a lui de amici cu care am facut revelionul..una dintre ele avea ceva cu mine nu stiu ce i s-a nazarit si nu a vorbim mai deloc cu mine toata noaptea. In fine, am acumulat eu multe frustrari si  ma urlam la el....
    Ii faceam crize in ultimul timp. Intr-o seara am facut un scenariu si l-am rugat sa imi zica daca are ceva cu fata aia cu care a fost la nunta...ca este imposibil, ca blabla si a recunoscut ca au fost impreuna cam 1 luna...si ea este plecata din tara...acum foarte mult timp..
    M-a mintit ca nu a avut, m-a durut asta...I-am zis sa punem punct ca nu mai pot crede in el si ca numai ne certam...ideea e ca nu stiu daca poti iubi pe cineva dupa 5 luni dar eu simt ca o iau razna cand stiu ca nu mai este langa mine, desi totul a fost toxic si cred ca si-a facut cruce ca a scapat de mine :(


  •  
    • 366 mesaje
    5 Ian 2018, 08:00
    0 0

    Blue29 said:Buna, am mai scris mai demult pe aici.
    Cred ca desi am o varsta nu am invatat nimic din greselile mele. Deci am o relatie de 5 luni, sau am avut. Principalul motiv de cearta: gelozia si posesivitatea mea.
    Totul a inceput de cand fiind noi prin a doua luna s-a dus la nunta acasa la el cu o prietena din copilarie, mirii fiind prieteni comuni. De aici a inceput neincrederea mea...Bun..Ne-am certat enorm, scandaluri...ca merge la prea multe cursuri de devoltare.. El are foarte multe amice si tine legatura cam cu toate fostele. E o persoana foarte diplomata. Bun,ca sa nu va plictisesc...
    Ne-am reprosat, jignit enorm de multe. Tine foarte mult la o gasca a lui de amici cu care am facut revelionul..una dintre ele avea ceva cu mine nu stiu ce i s-a nazarit si nu a vorbim mai deloc cu mine toata noaptea. In fine, am acumulat eu multe frustrari si  ma urlam la el....
    Ii faceam crize in ultimul timp. Intr-o seara am facut un scenariu si l-am rugat sa imi zica daca are ceva cu fata aia cu care a fost la nunta...ca este imposibil, ca blabla si a recunoscut ca au fost impreuna cam 1 luna...si ea este plecata din tara...acum foarte mult timp..
    M-a mintit ca nu a avut, m-a durut asta...I-am zis sa punem punct ca nu mai pot crede in el si ca numai ne certam...ideea e ca nu stiu daca poti iubi pe cineva dupa 5 luni dar eu simt ca o iau razna cand stiu ca nu mai este langa mine, desi totul a fost toxic si cred ca si-a facut cruce ca a scapat de mine

    Pai  daca  tu  nu  stii  ce  vrei , noi  ce  sa  ti  facem!

    Oricuk=m , nici  atitudinea  ta  nu  e  OK , si  nu  ajungi  departe  in  relatii  cu  ea!

     

  •  
    • 2 mesaje
    5 Ian 2018, 10:39
    0 0
    Blue29...asa cum a spus si omulcumartoaga, nu vei ajunge nicaieri cu atitudinea asta. Draga mea...tot ce trebuie sa faci este sa ai incredere in tine, iubeste-te si respecta-te si vei vedea cum toate se vor rezolva de la sine. Cum vrei ca un om sa te iubeasca si sa te respecte daca nici tu nu o faci?? Cum poti tu sa iubesti pe altcineva daca tu nu te iubesti pe tine? Atunci cand iubesti nu ceri nimic in schimb. Pur si simplu iubesti.
  •  
    • 366 mesaje
    5 Ian 2018, 10:43
    0 1
    papushyka said:Blue29...asa cum a spus si omulcumartoaga, nu vei ajunge nicaieri cu atitudinea asta. Draga mea...tot ce trebuie sa faci este sa ai incredere in tine, iubeste-te si respecta-te si vei vedea cum toate se vor rezolva de la sine. Cum vrei ca un om sa te iubeasca si sa te respecte daca nici tu nu o faci?? Cum poti tu sa iubesti pe altcineva daca tu nu te iubesti pe tine? Atunci cand iubesti nu ceri nimic in schimb. Pur si simplu iubesti.

     Definitia  pe  care  tu  o  dai  iubirii  este  de  multa  vreme  uitata  si  prafuita , iubirea  fiind  poleita  in  ziua  de  astazi  in  aur  si  mertane!

  •  
    • 2 mesaje
    5 Ian 2018, 11:21
    1 0
    omulcumartoaga said:
    papushyka said:Blue29...asa cum a spus si omulcumartoaga, nu vei ajunge nicaieri cu atitudinea asta. Draga mea...tot ce trebuie sa faci este sa ai incredere in tine, iubeste-te si respecta-te si vei vedea cum toate se vor rezolva de la sine. Cum vrei ca un om sa te iubeasca si sa te respecte daca nici tu nu o faci?? Cum poti tu sa iubesti pe altcineva daca tu nu te iubesti pe tine? Atunci cand iubesti nu ceri nimic in schimb. Pur si simplu iubesti.

     Definitia  pe  care  tu  o  dai  iubirii  este  de  multa  vreme  uitata  si  prafuita , iubirea  fiind  poleita  in  ziua  de  astazi  in  aur  si  mertane!

     Este uitata doar de cei care vor sa o uite, este uitata de cei care aleg sa traiasca superficial...de fapt e mult spus "sa traiasca", ei doar exista! Sunt mult prea grabiti sa traiasca, mult prea absorbiti de mediul virtual si departe de realitate, departe de viata lor, departe de ei.

  •  
    • 615 mesaje
    5 Ian 2018, 11:21
    3 0
    Mie mi s-ar parea complicata rau relatia cu unul care are in jur atatia sateliti. Inteleg sa mai ai cate o amica, dar sa tii legatura cu toate fostele plus actualele 'amice' despre care mai si minte ca nu a fost nimic intre ei, dar totusi a fost, mi s-ar parea cam stresant.
    Si nu e ca ea nu ar oferi incredere si respect, dar cui sa le ofere? Unuia care toata ziua trimite mesaje la foste si la amice, care merge la nunta cu o 'amica' si nu cu prietena/iubita lui, care minte si depre relatiile cu 'amicele'. Eu cred ca orice femeie as sta intr-o continua stare de stres/gelozie/criza cu asa individ langa ea.
    Si tu cand ai vazut ca pleaca la nunta cu altcineva, de ce nu i-ai facut de atunci vant? Nu-i clar ca omul are harem? Ca e disponibil pentru oricine si oricand?
    Si din toata povestea asta tie iti pasa mai mult ca el nu sufera dupa tine. Mai bine zi merci ca ai scapat de el. O sa il uiti in fiecare zi si o sa treaca. O fi avut el ceva de te-a atras, dar lasa-l acolo ca sta bine.
    Acest mesaj a fost editat de către amizade: 5 Ian 2018, 11:23
  •  
    • 143 mesaje
    5 Ian 2018, 19:51
    0 0
    Ideea e ca lui nu i se pare ceva iesit din comun, adica i se pare normal...sa pastreze legatura, ca au trecut ani si nu mai este atractie, este prietenie. Plus ca cica si prietenul aleia il stie pe al meu si ca a stat si cateva zile la ei cand a fost plecat in strainatate. Mda...Ori sunt eu nebuna, dar eu nu am reusit sa raman in relatii de amicitie cu fostii...sau ca le vreau binele...nici raul...dar imi e indiferent. Suntem diferiti ca oameni, dar el e disponibil mereu pentru toate...azi mi-a scris pe whataap ca ce fac...am asa un gust amar, poate vrea sa ramana amic si cu mine ....
  •  
    • 143 mesaje
    5 Ian 2018, 23:09
    0 0
    Sunt si fraiera...in seara asta l-am chemat la mine ca am facut paste... L-am cam atacat si el mi-a zis ca isi doreste sa nu mai fiu geloasa si ca daca se duce la cursuri sau in delegatii sa nu mai fiu asa. Mda..A plecat acasa ca avea nu stiu ce Cv de trimis si ca maine se trezeste foarte dimineata. M-a pupat pe frunte si eu pe buze. Sunt un pic cam lesinata dupa el cred...
  •  
    • 77 mesaje
    6 Ian 2018, 09:53
    0 0
    Nu vei putea avea nicio relatie reusita daca nu lucrezi la gelozia ta, la posesivitate! Posesivitatea este cu adevarat un mare defect. Nimeni nu apartine nimanui! Nu-i chiar usor sa gestionezi nenumaratii prieteni si ex iubitele, imi dau seama dar problema cea mai mare e in tine. Gelozia si posesivitatea sunt semne clare de autostima scazuta, de neincredere. Sa nu crezi ca un barbat fara prieteni si fara exe iti va rezolva problemele!
  •  
    • 3765 mesaje
    6 Ian 2018, 12:29
    0 1
    Blue29 said:..A plecat acasa ca avea nu stiu ce Cv de trimis si ca maine se trezeste foarte dimineata.

     

    Cv-urile se pot depune si online. Dar cand vrei sa scapi dintr-o relatie, reinventezi apa calda.

  •  
    • 143 mesaje
    6 Ian 2018, 14:52
    0 0
    Asa e...doar ca el lucreaza 12 ore in ultimul timp..iar noi ne-am obosit psihic cu certurile..îmi e mai rau fără el decât cu el si voi continua..Voi schimba eu ceva si daca nici asa nu va merge..macar am incercat
  •  
    • 3765 mesaje
    7 Ian 2018, 09:16
    0 1
    Cu cat inchei relatia mai repede cu atat mai bine. Altfel doar lungesti o suferinta.
  •  
    • 143 mesaje
    7 Ian 2018, 12:11
    0 0
    Aseara m-am dus la el la 00 sa ii zic la multi ani...era cu baietii intr-adevar. Mi s-a parut ca s-a bucurat de surpriza. Nu pot sa renunt la el
  •  
    • 615 mesaje
    7 Ian 2018, 15:51
    2 0
    Tu ai ajuns ca femeile alea care se plang de ceva si au nevoie de cineva sa le asculte si atat. Oricat am da noi sfaturi despre cum am face noi si oricat de anormal ti se pare tie ce se intampla intre voi, tu nu vrei sa te desparti, vrei doar sa te vaiti.
    Eu zic ca esti dependenta emotional de el, nu stiu cum au fost celelalte relatii ale tale dar cred ca tu te poti salva singura din situatie, cu ajutorul unui psiholog. Nu e normal sa suferi intr-o relatie in halul asta si sa nu te poti desprinde de partener.
  •  
    • 366 mesaje
    8 Ian 2018, 08:16
    0 1
    Blue29 said:Sunt si fraiera...in seara asta l-am chemat la mine ca am facut paste... L-am cam atacat si el mi-a zis ca isi doreste sa nu mai fiu geloasa si ca daca se duce la cursuri sau in delegatii sa nu mai fiu asa. Mda..A plecat acasa ca avea nu stiu ce Cv de trimis si ca maine se trezeste foarte dimineata. M-a pupat pe frunte si eu pe buze. Sunt un pic cam lesinata dupa el cred...

     esti  ............................tuta  rau!

  •  
    • 143 mesaje
    8 Ian 2018, 10:28
    0 0
    Probabil...doar ca mie nu mi se pare normal sa fie asa open...sa dea ador la fete de pe Facebook..amice..foste..uneori cred ca sunt eu aia geloasa si eu gresesc
  •  
    • 366 mesaje
    8 Ian 2018, 10:47
    0 1
    Blue29 said:Probabil...doar ca mie nu mi se pare normal sa fie asa open...sa dea ador la fete de pe Facebook..amice..foste..uneori cred ca sunt eu aia geloasa si eu gresesc

     Alegerea  e  a  ta , si  e  putin  probabil  ca  l  vei  schimba  de  a  lungul  timpului.

    Ori  il  accepti  asa  cum  e , ori  reorienteaza  te!

      Bafta!

  •  
    • 143 mesaje
    9 Ian 2018, 14:24
    0 0
    Aseara ne-am certat pana la ora 2 dimineata...cica mi-a dat dedline..ori termin cu gelozia ori ne despartim..cred ca e o lupta cu mine insami..cred ca am demoni uneori
  •  
    • 143 mesaje
    9 Ian 2018, 14:25
    0 0
    L-am intrebat pe o scara de la 1 la 10 cat tine la mine si mi.a zis ca 7...kkt..ma.simt ca o proasta care m-am umilit si am incercat sa schimb ceva
  •  
    • 143 mesaje
    9 Ian 2018, 14:25
    0 0
    L-am intrebat pe o scara de la 1 la 10 cat tine la mine si mi.a zis ca 7...kkt..ma.simt ca o proasta care m-am umilit si am incercat sa schimb ceva