Cum se numea filmul acela....?????

  •  
    • 175 mesaje
    29 Dec 2017, 00:59
    0 0
    Buna seara si un calduros ``La multi ani`` tuturor chatistelor. Stateam azi si ma uitam pe Antena 1 la filmul ala Scufita Rosie reinterpretat in varianta horror moderna si mi-am adus aminte de un alt film, ``Alba ca Zapada`` reinterpretat in varianta moderna, nici horror dar nici comedie romantica. Si din pacate mi-am adus aminte ca nu am vazut sfarsitul filmului. Daca il stie cineva, va rog sa mi-l povestiti si sa imi spuneti unde sa gasesc filmul acela. 
    Dar sa va povestesc inceputul.
    In perioada moderna, pe la 1990 si ceva, era fata unui mogul din Australia. Si era unicul copil al mogulului a carui avere era imensa. Incomensurabila. Mama fetei, pe care nu mai stiu cum o chema in film, dar tot Alba ca Zapada ii voi spune, a murit cand era ea foarte mica. Mogulul s-a insurat cu o spioanca pusa de niste teroristi sa il saboteze pe mogul. Spioanca avea si ea niste copii care nu erau copiii mogulului, pe care il voi numi, pentru ca nu stiu cum se numea in film, Regele Leu. Iar pe spioanca aia profitoare, Vrajitoarea cea Rea. Impreuna cu plozii ei complotau tot timpul impotriva Albei ca Zapada sa o indeparteze de tatal ei si sa ii fure corporatia si intreaga avere. Biata Alba ca Zapada, neavand niciun fel de ajutor si pentru ca Vrajitoarea si plozii ei voiau sa o ucida, a plecat in lume. Dar Vrajitoarea cu spionii ei a gasit-o si le-a ordonat sa o ucida sau sa o inchida definitiv. Alba ca Zapada a primit o doza de somnifere, a adormit temporar si intre timp un Print pe cal Alb a vazut-o si a vrut sa ajunga la ea. Dar printul avea o fosta sotie foarte rea, un fel de vrajitoare tot asa din aceeasi gasca de spioni Mata Hari care ar fi facut orice pentru bani. Ba chiar s-a incurcat si cu unul din copiii Vrajitoarei, inselandu-si sotul. Si Vrajitoarea cea Rea, vazand ca intarzie anihilarea fetei si afland de Print si de fosta sotie, Mata Hari, a decis sa o angajeze pe Mata Hari, fosta sotie a Printului sa o ucida pe Alba ca Zapada. Mata Hari era o femeie foarte rea, crescuta si educata in spiritul ``fetitelor`` din serviciile secrete. Desi nu isi mai iubea sotul, nu mai avea grija de copiii lor si isi urma doar cariera ei, totusi a devenit geloasa pe iubirea pe care Printul i-o purta Albei ca Zapada si a decis sa se lase platita de Vrajitoarea cea Rea sperand ca va ramane cu unul din plozii Vrajitoarei cu care il inselase pe Print si cu toata averea Regelui Leu, tatal Albei ca Zapada. 
    Ei, dragii mei, aici cred ca am adormit la film pentru ca nu stiu sfarsitul. Voi ce ziceti ca s-a intamplat? Alba ca Zapada, afland, a renuntat la Print ca sa ii protejeze, s-a horatat sa ramana langa Print si alaturi de tatal ei sa invinga fortele intunericului si ``fetitelor`` cu tupeu de borfase sau a ales alt print mai puternic sa ii invinga pe ceilalti? Daca stiti sfarsitul, astept mesajele voastre.
  •  
    • 3765 mesaje
    29 Dec 2017, 10:43
    1 0
    Si piticii cand apar?
  •  
    • 175 mesaje
    29 Dec 2017, 12:22
    0 0
    igivansenior said:Si piticii cand apar?

     Sunt deja in back up chorus.

  •  
    • 3765 mesaje
    29 Dec 2017, 22:14
    0 0
    simona_carmen said:
    igivansenior said:Si piticii cand apar?

     Sunt deja in back up chorus.

     Valeau! Chiar ca e o interpretare libera si moderna a mai multor basme. Cam ceva in genul "Into the woods". Cam asa se intampla cand amesteci lucrurile.

  •  
    • 175 mesaje
    30 Dec 2017, 01:49
    0 0
    igivansenior said:
    simona_carmen said:
    igivansenior said:Si piticii cand apar?

     Sunt deja in back up chorus.

     Valeau! Chiar ca e o interpretare libera si moderna a mai multor basme. Cam ceva in genul "Into the woods". Cam asa se intampla cand amesteci lucrurile.

     Sa stiti ca am vazut filmul acela, dar ma intriga ceva. De ce aceste fiinte minuscule si infractoare numite in film impropriu ``oameni`` cred ca au mai multe drepturi decat gigantii si vrajitoarele? Au dreptul sa fure si sa ucida dar lor nu trebuie sa li se intample nimic rau atunci cand gigantii sau vrajitoarele cer razbunare sau dreptate? Nu pricep aceasta lipsa de logica decat ca un fel de aroganta si nesimtire dusa la extrem. Eu stiu ca legea si moralitatea ar trebui sa fie egale pentru toti. Dar se pare ca, in film, ca si in viata reala, uni se cred ``mai egali`` ca altii si considera ca au dreptul sa fure si sa ucida fara sa li se intample nimic rau. Pacat, dar daca oamenii nu isi fac dreptate unii altora, Dumnezeu nu doarme....

  •  
    • 175 mesaje
    30 Dec 2017, 02:11
    0 0
    Morala 1 a filmului: daca esti Gigant, fereste-ti fruntea.
    Morala 2 a filmului: daca esti gigant si cauti infractorul care a furat si ti-a ucis sotul, ai grija si de complicii acelui infractor.
  •  
    • 3765 mesaje
    30 Dec 2017, 13:56
    0 0
    simona_carmen said:
    igivansenior said:
    simona_carmen said:

     Sa stiti ca am vazut filmul acela, dar ma intriga ceva. De ce aceste fiinte minuscule si infractoare numite in film impropriu ``oameni`` cred ca au mai multe drepturi decat gigantii si vrajitoarele? Au dreptul sa fure si sa ucida dar lor nu trebuie sa li se intample nimic rau atunci cand gigantii sau vrajitoarele cer razbunare sau dreptate? Nu pricep aceasta lipsa de logica decat ca un fel de aroganta si nesimtire dusa la extrem. Eu stiu ca legea si moralitatea ar trebui sa fie egale pentru toti. Dar se pare ca, in film, ca si in viata reala, uni se cred ``mai egali`` ca altii si considera ca au dreptul sa fure si sa ucida fara sa li se intample nimic rau. Pacat, dar daca oamenii nu isi fac dreptate unii altora, Dumnezeu nu doarme....

     

    Pentru ca filmele sunt facute de oameni iar omul cam trebuie sa iasa mereu invingator. Daca erau facute filme de giganti sau vrajitoare, sigur vedeam filme in care giganti erau baietii buni, partea pozitiva

    Sau sunt facute ca o parabola, in care raul este prezentat sub forma unor giganti. Prinde mai bine asa

    Nu stiu filmul despre care incerci sa aflii informati. Probabil este un film de televiziune iar aici informatiile sunt slabe. Pe imdb gasesti aproape toate filmele facute in lume de la inceputuri pana acum. Daca stii macar un actor sau actiunea, exista sanse. Sau sa cauti un site din Australia care se ocupa de filme.

     

  •  
    • 3765 mesaje
    30 Dec 2017, 13:56
    0 0
    Sau cauti in programul Antenei 1 si vezi ce fim a fost in programul din ziua aia.