Sfat

  •  
    • 48 mesaje
    25 Dec 2017, 00:09
    0 0
    marie_nicole said:Multumesc din suflet ghost, te-am simtit mai apropiata de mine decat multe dintre neamuri sau cunoscuti. de discutat, iti imaginezi ca as discuta in perioada asta, pt ca sunt dezorientata. "Era o teroare in capul meu, nu mai eram eu, uneori imi doream sa adorm si sa nu ma mai trezesc."-ai descris mai mult decat perfect ce se petrece cu mine. Nu m-am mai simtit asa de la moartea fratelui meu, ma trezeam dimineata si speram ca e doar un cosmar si cand realizam ca e realitate incepea durerea crunta si parca eram in cusca, voiam ceva care sa faca sa treaca mai repede starea aceea. Asa si acum, azi dimineata m-am trezit si cand am realizat ca e realitate ceea ce mi-a spus a revenit durerea si teama. Amizade, merg singura la psiholog, si da, ai dreptate o relatie de genul am avut cu tata. A fost mai autoritar, ca sa nu il vad nemultumit preferam sa nu mai fac un lucru sau sa il fac fara sa stie. Am renuntat la multe placeri din cauza asta, ba chiar nici o familie nu mi-am putut intemeia la timp pt ca nu accepta sa ies cu vreun baiat.Simt ca tine la mine atata timp cat nu prea imi manifest niste nemultumiri mai vehement. Sunt multe de povestit din relatia asta, dar azi noapte am adormit cu un gand: i-am dosrit din tot sufletul ca urmatoarele lui sarbatori, pana la sfarsitul vietii, sa fie amarate si dureroase cum sunt sarbatorile de anul acesta pt mine. Dar si la el treaba vine din familie, din copilarie, mi-a explicat psihologul, cica maica-sa i-a facut si i-a lasat sa se descurce. De aici si egoismul lor. Dar hai sa va mia cer o parere in legatura cu o intamplare petrecuta luna trecuta (abuzez acum de bunatatea voastra fata de mine): de cand am inceput procedurile pt FIV eu am renuntat la serviciu (mare prostie, stiu) pt ca ecografiile de monitorizare se fac o zi da, una nu, si de la firma nu au acceptat sa-mi iau liber asa. BUn, deci luna trecuta, dupa ce a luat mama pensia si el salariul, banii au fost pusi la locul lor, la gramada. Dupa vreo 5 zile, numara domnul banii si lipsea o suma destul de frumusica. Ma intreaba daca stiu ceva de ei, facem un calcul cam ce cumparasem in perioada aia si nu prea ieseau. Mi-a zis ca el alti bani nu are de unde sa mai aduca, adica am cam inteles eu ca ma suspecteaz ca as fi pus eu bani deoparte. Cand l-am intrebat, a zis ca nu prea crede asta, dar unde sunt banii atunci. Si a ramas problema in coada de peste. Peste vreo 3-4 zile, venim seara din oras, pun gecile noastre in dulap. A doau zi, pe la pranz, cand am vrut sa merg pana la magazin, iau geaca, cobor pe scari si ma gandesc sa fac curat in buzunare, ca am obiceiul de indes acolo bonurile de la magazine. Cand, ce sa vedeti? 500 lei, in buzunarul meu, indoiti (2 bancnote de 200 si una de 100; de 200 luase el la salariu). Am inlemnit, am facut cale intoarsa si alba la fata i-am povestit mamei. Nu am inteles nici pana in ziua de azi cum au ajuns banii aceia in buzunarul meu, in conditiile in care cu o seara inainte nu aveam nimic (iar eu cand ies cu el la cumparaturi nu prea iau bani la mine). Nu stiam ce sa fac, cum sa-i zic. Pana la urma l-am mintit zicandu-i ca am gasit banii cazuti intr-un sertar, ma rog, cum este unde tinem noi banii. Cine mi-a pus banii aia in buzunar, Sf. Duh?


    Tu nu te mai gandi la ce ti-a spus el ca te paraseste sau mai stiu eu ce...Duca-se .Iti face o mare favoare.Gandeste-te! ce ai avea de regretat?faptul ca traiesti cu teama, ca iti e frica sa faci ceva sau sa zici ceva sa nu cumva sa ii pice rau la stomac domnului?stii cum am inteles eu ca nu am ce regreta ?cand am vazut ca orice am incercat sa fie bine,tot nu a fost.El tot nemultumit.Pentru ca asa sunt astia .Odata ce te prind ca dansezi dupa gandirea lor defecta, profita si mereu se comporta asa indiferent de raspunsul tau.Daca le faci pe plac, se dau pe brazda o zi doua, trei, o saptamana.Apoi iar vin cu alte si alte pretentii la care tu trebuie sa inchizi ochii. Legat de bani?eu in locul tau nu il minteam ca i-am gasit ci il infruntam.Nu inteleg ce a urmarit. Sa te acuze ca i-ai luat tu ?ok si de ce nu i-a facut ''luati''de tot daca vroia sa te acuze de ceva.Ce rost avea sa ti-i puna in buzunar?Deja omul are probleme serioase daca face scenarii din astea demne de filme. Gandeste-te si pune in balanta plusuri si minusuri in relatia cu el.Daca cele rele cantaresc mai mult , nu ai nimic de pierdut daca te desparti de el. Meriti mai mult, meriti sa fii respectata si apreciata pentru ceea ce esti, nu sa traiesti in teroare.Si cum ti-a mai spus cinevaaca ai avea o fata si ar trai cu unul cum e el(asa cum il cunosti tu), cum ti-ar fi ?ai fi multumita?daca raspunsul e nu, atunci vezi-ti de drum separat de el.Cum ziceam nu pierzi nimic.E bine ca te duci la un psiholog totusi.Te poate ajuta sa accepti ceea ce trebuie sa faci mai departe ca sa iti fie bine.Pana vezi cum rezolvati situatia,sfatul meu e sa renunti la ideea de a aavea copil.Sa nu fie mai rau mai tarziu.Stii cum eram eu?nu mai stiam sa zambesc, vedeam ca nu imi e bine, stiam ca nu e viata pe care mi-o doream,dar nici nu puteam pleca de la el.Imi doream sa nu ma mai trezesc dimineata ca sa se termine suferinta pentru ca efectiv nu puteam sa imi strang lucrurile si sa plec.Genul asta de om odata ce te prinde in capcana, te termina psihic.Azi se poarta urat, maine frumos si te face sa te rasgandesti.Nu te amagi, daca simti ca nu e viata pe care ti-o doresti, renunta.Poate fi si mai rau de atat. Vorbeste cu el si spune-i tot ce te deranjeaza, apoi analizeaza ce raspunsuri ti-a dat .In functie de cum simti ca iti doresti sa iti traiesti viata asta si ce raspunsuri iti da el, ia o decizie.Ori da , ori ba.Viata e prea scurta ca sati-o traiesti stresata, suparata, cu teama ca domnu e cu fundul in sus in fiecare zi.

     

  •  
    • 48 mesaje
    25 Dec 2017, 00:13
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către ghostbv: 25 Dec 2017, 00:32
  •  
    • 48 mesaje
    25 Dec 2017, 00:31
    0 0
    marie_nicole said:Multumesc din suflet ghost, te-am simtit mai apropiata de mine decat multe dintre neamuri sau cunoscuti. de discutat, iti imaginezi ca as discuta in perioada asta, pt ca sunt dezorientata. "Era o teroare in capul meu, nu mai eram eu, uneori imi doream sa adorm si sa nu ma mai trezesc."-ai descris mai mult decat perfect ce se petrece cu mine. Nu m-am mai simtit asa de la moartea fratelui meu, ma trezeam dimineata si speram ca e doar un cosmar si cand realizam ca e realitate incepea durerea crunta si parca eram in cusca, voiam ceva care sa faca sa treaca mai repede starea aceea. Asa si acum, azi dimineata m-am trezit si cand am realizat ca e realitate ceea ce mi-a spus a revenit durerea si teama. Amizade, merg singura la psiholog, si da, ai dreptate o relatie de genul am avut cu tata. A fost mai autoritar, ca sa nu il vad nemultumit preferam sa nu mai fac un lucru sau sa il fac fara sa stie. Am renuntat la multe placeri din cauza asta, ba chiar nici o familie nu mi-am putut intemeia la timp pt ca nu accepta sa ies cu vreun baiat.Simt ca tine la mine atata timp cat nu prea imi manifest niste nemultumiri mai vehement. Sunt multe de povestit din relatia asta, dar azi noapte am adormit cu un gand: i-am dosrit din tot sufletul ca urmatoarele lui sarbatori, pana la sfarsitul vietii, sa fie amarate si dureroase cum sunt sarbatorile de anul acesta pt mine. Dar si la el treaba vine din familie, din copilarie, mi-a explicat psihologul, cica maica-sa i-a facut si i-a lasat sa se descurce. De aici si egoismul lor. Dar hai sa va mia cer o parere in legatura cu o intamplare petrecuta luna trecuta (abuzez acum de bunatatea voastra fata de mine): de cand am inceput procedurile pt FIV eu am renuntat la serviciu (mare prostie, stiu) pt ca ecografiile de monitorizare se fac o zi da, una nu, si de la firma nu au acceptat sa-mi iau liber asa. BUn, deci luna trecuta, dupa ce a luat mama pensia si el salariul, banii au fost pusi la locul lor, la gramada. Dupa vreo 5 zile, numara domnul banii si lipsea o suma destul de frumusica. Ma intreaba daca stiu ceva de ei, facem un calcul cam ce cumparasem in perioada aia si nu prea ieseau. Mi-a zis ca el alti bani nu are de unde sa mai aduca, adica am cam inteles eu ca ma suspecteaz ca as fi pus eu bani deoparte. Cand l-am intrebat, a zis ca nu prea crede asta, dar unde sunt banii atunci. Si a ramas problema in coada de peste. Peste vreo 3-4 zile, venim seara din oras, pun gecile noastre in dulap. A doau zi, pe la pranz, cand am vrut sa merg pana la magazin, iau geaca, cobor pe scari si ma gandesc sa fac curat in buzunare, ca am obiceiul de indes acolo bonurile de la magazine. Cand, ce sa vedeti? 500 lei, in buzunarul meu, indoiti (2 bancnote de 200 si una de 100; de 200 luase el la salariu). Am inlemnit, am facut cale intoarsa si alba la fata i-am povestit mamei. Nu am inteles nici pana in ziua de azi cum au ajuns banii aceia in buzunarul meu, in conditiile in care cu o seara inainte nu aveam nimic (iar eu cand ies cu el la cumparaturi nu prea iau bani la mine). Nu stiam ce sa fac, cum sa-i zic. Pana la urma l-am mintit zicandu-i ca am gasit banii cazuti intr-un sertar, ma rog, cum este unde tinem noi banii. Cine mi-a pus banii aia in buzunar, Sf. Duh?

     

    1 zici ca ai vrea sa discuti nu ca o sa discuti.Ce te impiedica? iti e teama de reactiile lui? sau de raspunsuri.?Pregateste-te si pentru raspunsuri care nu o sa iti placa .Chiar daca o sa te doara ce o sa auzi, ce mai conteaza? oricum tot te doare si sa stai cu stres ca poate pleaca, poate nu-i convine ciorba ca e prea sarata, acra, nu-i place mai stiu eu ce ai facut sau nu ii convine ce ai zis. Trebuie sa stopezi asta. Ori face si el niste compromisuri, ori de nu vrea tie oricum nici asa cum sunteti nu iti e bine.Macar stii in ce directie va indreptati, daca mai are vreun rost sa iti dai interesul

     2Senzatia aia e generata de frica.Comportamentul lui nu e normal iar tu meriti mai mult.Gandeste-te la asta.El are o problema , nu se reactioneaza asa cand te nemultumeste ceva.Si gandeste-te cu nu ai de ce sa te temi, cum ziceam : si de se termina nu cred ca ai pierdut nimic

  •  
    • 2115 mesaje
    25 Dec 2017, 17:56
    0 1


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 16:10
  •  
    • 31 mesaje
    26 Dec 2017, 08:10
    0 0
    Doamne, am scris tot ce s-a mai intamplat dar vad ca nu a aparut postarea. Adica trebuie sa scriu din nou?
  •  
    • 3765 mesaje
    26 Dec 2017, 15:35
    0 1
    marie_nicole said:Doamne, am scris tot ce s-a mai intamplat dar vad ca nu a aparut postarea. Adica trebuie sa scriu din nou?

     

     

    Nu neaparat. Poti sa si povestesti. Intr-un alt cadru, la un pahar de vin rosu, intr-o lumina difuza...

  •  
    • 31 mesaje
    26 Dec 2017, 17:27
    0 0
    preotii au vin rosu, lumanarile dau o lumina difuza....sa ma spovedesc?! nu am tinut post.
  •  
    • 48 mesaje
    26 Dec 2017, 18:27
    0 0
    marie_nicole said:Doamne, am scris tot ce s-a mai intamplat dar vad ca nu a aparut postarea. Adica trebuie sa scriu din nou?

     

     Cam da.

  •  
    • 48 mesaje
    26 Dec 2017, 18:31
    0 0


    Acest mesaj a fost editat de către ghostbv: 26 Dec 2017, 18:41
  •  
    • 3765 mesaje
    26 Dec 2017, 19:43
    0 1
    marie_nicole said: preotii au vin rosu, lumanarile dau o lumina difuza....sa ma spovedesc?! nu am tinut post.

     

     

    Departe de mine orice gand bisericesc.

    Dar e uimitor cum poti transforma o situatie de preludiu in ceva cu sutana si plecaciuni.

    Oare sa fi ramas statornica stilului misionarului si sa nu fi gustat din placerile unui postludiu?

  •  
    • 31 mesaje
    26 Dec 2017, 21:31
    0 0
    Nu sunt bisericoasa. La anii mei cred ca am gustat cate...ceva.
  •  
    • 3765 mesaje
    26 Dec 2017, 21:39
    0 1
    marie_nicole said:Nu sunt bisericoasa. La anii mei cred ca am gustat cate...ceva.

     

     

    Din pacate nu si preludiu.
    Altfel nu-mi explic nerecunoasterea unei stari incipiente sexului. Vinul rosu si lumina difuza sunt elemente primordiale in crearea unei atmosfere premergatoare sexului. Daca mai pui toata imaginea in fata unui semineu, este deja orgasm.

    Stii ce-i ala orgasm, nu? Sau si aici o sa avem parte de surprize surprize?


    Acest mesaj a fost editat de către igivansenior: 26 Dec 2017, 21:39
  •  
    • 2115 mesaje
    26 Dec 2017, 23:42
    0 1

     


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 1 Feb 2018, 16:11
  •  
    • 3765 mesaje
    27 Dec 2017, 07:37
    0 1
    white_storm2 said:
    igivansenior said:
    marie_nicole said:Nu sunt bisericoasa. La anii mei cred ca am gustat cate...ceva.

     

     

    Din pacate nu si preludiu.
    Altfel nu-mi explic nerecunoasterea unei stari incipiente sexului. Vinul rosu si lumina difuza sunt elemente primordiale in crearea unei atmosfere premergatoare sexului. Daca mai pui toata imaginea in fata unui semineu, este deja orgasm.

    Stii ce-i ala orgasm, nu? Sau si aici o sa avem parte de surprize surprize?

     Siktir, taman acu' v-ati gasit? In sfanta zi de sarbatoare?
     Altfel sa stiti ca nasul meu rosu e de la zapada si ger, nu de la jena!  

     

    Din cate stiu eu Craciunul e o singura zi.  Inchipuie-ti ca si atunci suntem oameni si  nu devenim brusc in ziua de Craciun calugari sau calugarite. Si din cate mai stiu, nasterea este un motiv de sarbatoare, cu veselie in glas si in suflet.

    Nu te stiam atat de pudica Craciun fericit si tie!


    Acest mesaj a fost editat de către igivansenior: 27 Dec 2017, 07:39
  •  
    • 366 mesaje
    27 Dec 2017, 13:00
    0 0
    igivansenior said:
    white_storm2 said:
    igivansenior said:
    marie_nicole said:Nu sunt bisericoasa. La anii mei cred ca am gustat cate...ceva.

     

     

    Din pacate nu si preludiu.
    Altfel nu-mi explic nerecunoasterea unei stari incipiente sexului. Vinul rosu si lumina difuza sunt elemente primordiale in crearea unei atmosfere premergatoare sexului. Daca mai pui toata imaginea in fata unui semineu, este deja orgasm.

    Stii ce-i ala orgasm, nu? Sau si aici o sa avem parte de surprize surprize?

     Siktir, taman acu' v-ati gasit? In sfanta zi de sarbatoare?
     Altfel sa stiti ca nasul meu rosu e de la zapada si ger, nu de la jena!  

     

    Din cate stiu eu Craciunul e o singura zi.  Inchipuie-ti ca si atunci suntem oameni si  nu devenim brusc in ziua de Craciun calugari sau calugarite. Si din cate mai stiu, nasterea este un motiv de sarbatoare, cu veselie in glas si in suflet.

    Nu te stiam atat de pudica Craciun fericit si tie!

       Vad  c  ai  vrea  sa  i  umbli  la  pisicuta!

  •  
    • 3765 mesaje
    27 Dec 2017, 15:16
    0 1
    Pisicuta cui?
  •  
    • 366 mesaje
    28 Dec 2017, 08:05
    0 1
    igivansenior said:Pisicuta cui?

     A  sotului!

  •  
    • 31 mesaje
    28 Dec 2017, 11:07
    0 0
    Fiecare cu ce-l doare pe aici.... Mai am o mare rugaminte, nu stiti persoane care ar dori sa adopte pui de pisicuta de 2 luni sau poate ceva mai mari, de 8 luni?
  •  
    • 366 mesaje
    28 Dec 2017, 12:36
    0 1
    marie_nicole said:Fiecare cu ce-l doare pe aici.... Mai am o mare rugaminte, nu stiti persoane care ar dori sa adopte pui de pisicuta de 2 luni sau poate ceva mai mari, de 8 luni?

     

     Eu  ti as  adopta  pisicutza!

  •  
    • 31 mesaje
    28 Dec 2017, 15:05
    0 0
    M-am lămurit. Era prea frumos ca sa nu apară și așa ceva.