Am nevoie de ajutor...

  •  
    • 3 mesaje
    1 Aug 2017, 12:07
    0 0
    Bună ziua. Am ajuns sa scriu pe site-uri cu lacrimi in ochi pentru că nu am pe nimeni cu care sa pot vorbi sau discuta despre asta. Nu știu ce să mă fac cu viața și familia mea. Simt ca nu mai pot duce toate aceste lucruri Am 18 ani. Și încă trăiesc cu ai mei urmând să plec la facultate abia la anul. Taica miu e un alcoolic , care vine beat aproape în fiecare seară, consuma mare parte din bani pe băutură, e mereu in pat dormind și lucrează foarte puțin. Maică-mea e bolnava de schizofrenie, se tratează dar în continuare nu poți avea mari pretenții de la ea. Maica mea e singura cu un loc de muncă stabil dar câștigă în jur de 11-12 milioane. Considerând că eu am și un frate de 7 ani nu pot spune că ducem o situație buna. Abia avem mâncare, nu mi am mai luat haine de luni întregi,mi am mai luat câteva din alocația mea dar fiind extrem de ieftine nu au ținut foarte mult. Primesc bani și haine de mila rudelor dar cum am crescut, mai multe primește fratele meu. Am vrut sa mă angajez undeva dar din cauză faptului că frate miu e inca prea mic sa fie autosufient nu pot sa plec sa l las singur cu orele sau cu tata care nu poate avea grija nici de el. Plang și mă consum foarte des pe tema asta și simt că nu o sa ies din situata asta niciodată. Mi e frica , mă tem că nu o sa ajung la facultate că nu o sa pot sa mai vad soarele și partea fericită a vieții niciodată. Cum sa procedez ? Ce pot face ? Pentru că de fiecare data in care incerc sa gândesc pozitiv, sa sper că lucrurile sa fie mai bune îl văd pe taica miu căzând prin casa la cat de beat e, pe mama luând pungi de pastile in fiecare zi, pe frate miu scriind pe tabla magnetica ' mami și tati se ceartă ' Ce sa fac cu viața mea? Dacă ați trecut prin așa ceva sau ceva asemănător va rog, ajutati-ma pentru că nu știu cum să ies din asta.
  •  
    • 2115 mesaje
    1 Aug 2017, 15:09
    0 2
    Ragnarvildir said:Bună ziua. Am ajuns sa scriu pe site-uri cu lacrimi in ochi pentru că nu am pe nimeni cu care sa pot vorbi sau discuta despre asta. Nu știu ce să mă fac cu viața și familia mea. Simt ca nu mai pot duce toate aceste lucruri Am 18 ani. Și încă trăiesc cu ai mei urmând să plec la facultate abia la anul. Taica miu e un alcoolic , care vine beat aproape în fiecare seară, consuma mare parte din bani pe băutură, e mereu in pat dormind și lucrează foarte puțin. Maică-mea e bolnava de schizofrenie, se tratează dar în continuare nu poți avea mari pretenții de la ea. Maica mea e singura cu un loc de muncă stabil dar câștigă în jur de 11-12 milioane. Considerând că eu am și un frate de 7 ani nu pot spune că ducem o situație buna. Abia avem mâncare, nu mi am mai luat haine de luni întregi,mi am mai luat câteva din alocația mea dar fiind extrem de ieftine nu au ținut foarte mult. Primesc bani și haine de mila rudelor dar cum am crescut, mai multe primește fratele meu. Am vrut sa mă angajez undeva dar din cauză faptului că frate miu e inca prea mic sa fie autosufient nu pot sa plec sa l las singur cu orele sau cu tata care nu poate avea grija nici de el. Plang și mă consum foarte des pe tema asta și simt că nu o sa ies din situata asta niciodată. Mi e frica , mă tem că nu o sa ajung la facultate că nu o sa pot sa mai vad soarele și partea fericită a vieții niciodată. Cum sa procedez ? Ce pot face ? Pentru că de fiecare data in care incerc sa gândesc pozitiv, sa sper că lucrurile sa fie mai bune îl văd pe taica miu căzând prin casa la cat de beat e, pe mama luând pungi de pastile in fiecare zi, pe frate miu scriind pe tabla magnetica ' mami și tati se ceartă ' Ce sa fac cu viața mea? Dacă ați trecut prin așa ceva sau ceva asemănător va rog, ajutati-ma pentru că nu știu cum să ies din asta.

     Dar tu nu ai rude? Rude, care sa va cunoasca situatia, care sa se implice...

  •  
    • 742 mesaje
    2 Aug 2017, 02:04
    0 0
    O poveste foarte trista,am ajuns la o virsta la care pot spune ca acolo unde omul nu are putere sa rezolve o nedreptate...intervine D-zeu .Tot ce induri tu acum D-zeu iti va da de 10 ori ceva care tu trebuie sa-i multumesti .Sunt foarte increzator ca problemrle se vor rezolva intimp.Cauta momentul cind tata-l tau e treaz si roaga-l sa te asculte.spune-i tot cum iti e de greu pentru virsta ta.Mai sunt oameni carora lea fost greu si au trecut peste greutati mult mai mari.Se spune ca dupa greu vine si bine chiar dovedit !
  •  
    • 3765 mesaje
    2 Aug 2017, 09:53
    0 0
    Ragnarvildir said:Bună ziua.

     

     

    Din ce tara esti?

  •  
    • 3 mesaje
    2 Aug 2017, 11:19
    0 0
    White storm, am rude după cum am spus mai sus care ajută cat de cat și încearcă să vorbească cu taica miu, dar într-un final fiecare din ei are propria familiei și nici unul nu are de gând să își complice prea mult viața cu ce e inafara ei.
    Igivan, trăiesc în România. În nordul ei
  •  
    • 2115 mesaje
    2 Aug 2017, 15:26
    0 2
    Ragnarvildir said:White storm, am rude după cum am spus mai sus care ajută cat de cat și încearcă să vorbească cu taica miu, dar într-un final fiecare din ei are propria familiei și nici unul nu are de gând să își complice prea mult viața cu ce e inafara ei.
    Igivan, trăiesc în România. În nordul ei

     Eu te sfatuiesc sa nu te lasi in grija lui D-zeu, sa-ti iei viata in propriile maini, sa-ti gasesti de lucru sa te poti sustine financiar, facultatea mai poate astepta in cazul tau, oricum in zilele noastre nu mai conteaza, toata lumea face una, sa ai grija si de fratiorul tau, dar si de parinti. Alcoolismul este boala grea, cine stie ce motive l-au impins pe tatal tau spre asta, mama sigur n-a vrut sa ajunga asa, iar fratele tau n-are nicio vina ca e mic si are nevoie de ajutor.
    Cauta-ti un job! 

  •  
    • 3765 mesaje
    3 Aug 2017, 14:22
    0 1
    Ragnarvildir said:
    Igivan, trăiesc în România. În nordul ei

     

     

    Ma indoiesc. Ai folosit o expresie care nu e specifica limbii romane. Plus ca nu prea exista expresia "nordul romaniei"

  •  
    • 3 mesaje
    3 Aug 2017, 21:30
    0 0
    igivansenior said:
    Ragnarvildir said:
    Igivan, trăiesc în România. În nordul ei

     

     

    Ma indoiesc. Ai folosit o expresie care nu e specifica limbii romane. Plus ca nu prea exista expresia "nordul romaniei"

     

    Am fost câțiva ani în Italia până când ai mei au fost concediați. Ne-am întors acum 4 ani poate că încă mai am câteva influențe in limbaj. Ceea ce am scris mai sus e relativ viața mea de când m-am mutat. Și ba da. Orice tara are puncte cardinale draga
  •  
    • 3765 mesaje
    3 Aug 2017, 22:42
    0 1
    Ragnarvildir said:
    igivansenior said:
    Ragnarvildir said:
    Igivan, trăiesc în România. În nordul ei

     

     

    Ma indoiesc. Ai folosit o expresie care nu e specifica limbii romane. Plus ca nu prea exista expresia "nordul romaniei"

     

    Am fost câțiva ani în Italia până când ai mei au fost concediați. Ne-am întors acum 4 ani poate că încă mai am câteva influențe in limbaj. Ceea ce am scris mai sus e relativ viața mea de când m-am mutat. Și ba da. Orice tara are puncte cardinale draga

     

     

    Cu cine ai fost in Italia?

  •  
    11 Aug 2017, 12:44
    0 1
    Am gasit asta: ACORDARE de consultanta Juridica GRATUITA !!
    Pagina web:
    www.asistenta-avocat.ro
  •  
    • 2115 mesaje
    1 Sep 2017, 09:54
    0 2
    www.asistenta-avocat.ro said:Am gasit asta: ACORDARE de consultanta Juridica GRATUITA !!
    Pagina web:
    www.asistenta-avocat.ro

     Da' ceva cu asistenta sociala n-ai gasit?