Fosta

  •  
    • 5 mesaje
    11 Iul 2017, 13:50
    0 0
    Buna fetelor, am postat mai devreme la familie dar cred ca e mai mult trafic aici.

     Sunt impreuna cu sotul meu de 3 ani, si casatoriti de 1 an. El are o fetita de 7 ani dintr-o relatie anterioara pe care o creste familia lui in alta tara. De doua ori pe an, in vacante,  mergem impreuna, eu si sotul meu, sa o aducem la maica-sa pt. cateva saptamani, noi fiind din Bucuresti si ea locuind in alta localitate.
    Tin sa specific ca ei s-au despartit cu 4 ani inainte sa apar eu in viata lui. El pana la mine nu a mai avut o alta relatie serioasa.
    Problema este ca fosta i-a trimis ultima data  un mesaj (ei nu vorbesc la telefon, iar prin mesaje doar despre copil) in care il roaga sa nu mai vin si eu atunci cand ducem sau luam fetita, sau daca vin sa am bunul simt sa nu cobor din masina,  pt. ca din punctul ei de vedere eu nu am ce sa caut acolo, ca e voba despre ei doi si copilul lor.
    Ce ar trebui sa fac in conditiile astea? Eu nu merg acolo pt. ca mi-ar fi teama de ceva, merg pentru ca eu consider ca suntem o familie, fetita este foarte apropiata de mine si isi doreste sa mergem impreuna oriunde, si mi se pare normal ca ea sa stie ca este iubita de toata lumea, de tatal ei, de mama ei si de mine. Pentru binele copilului, nu consider ca ar trebui sa existe vreo antipatie sau tensiune intre noi, adultii.
    Voi ce parere aveti? Cum ar trebui sa procedez?
  •  
    • 2115 mesaje
    11 Iul 2017, 14:25
    1 1
    Dariana85 said:Buna fetelor, am postat mai devreme la familie dar cred ca e mai mult trafic aici.

     Sunt impreuna cu sotul meu de 3 ani, si casatoriti de 1 an. El are o fetita de 7 ani dintr-o relatie anterioara pe care o creste familia lui in alta tara. De doua ori pe an, in vacante,  mergem impreuna, eu si sotul meu, sa o aducem la maica-sa pt. cateva saptamani, noi fiind din Bucuresti si ea locuind in alta localitate.
    Tin sa specific ca ei s-au despartit cu 4 ani inainte sa apar eu in viata lui. El pana la mine nu a mai avut o alta relatie serioasa.
    Problema este ca fosta i-a trimis ultima data  un mesaj (ei nu vorbesc la telefon, iar prin mesaje doar despre copil) in care il roaga sa nu mai vin si eu atunci cand ducem sau luam fetita, sau daca vin sa am bunul simt sa nu cobor din masina,  pt. ca din punctul ei de vedere eu nu am ce sa caut acolo, ca e voba despre ei doi si copilul lor.
    Ce ar trebui sa fac in conditiile astea? Eu nu merg acolo pt. ca mi-ar fi teama de ceva, merg pentru ca eu consider ca suntem o familie, fetita este foarte apropiata de mine si isi doreste sa mergem impreuna oriunde, si mi se pare normal ca ea sa stie ca este iubita de toata lumea, de tatal ei, de mama ei si de mine. Pentru binele copilului, nu consider ca ar trebui sa existe vreo antipatie sau tensiune intre noi, adultii.
    Voi ce parere aveti? Cum ar trebui sa procedez?

     Simplu, daca mama fetei nu  vrea sa te vada nu te mai duce, desi mi se pare aiurea avand in vedere ca esti noua sotie a fostului ei. Nu-I da apa la moara, gasesti tu loc si timp sa dragalesti copila daca zici ca te place mult. 
     P.S. Formezi o familie tu cu sotul tau, ei 3 au format  o alta in care tu nu existai. Da-le spatiu ca nu pierzi nimic!


    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 11 Iul 2017, 14:29
  •  
    • 5 mesaje
    11 Iul 2017, 14:57
    0 0
    Cred ca ai dreptate...
    Dar de ce ar reactiona cineva asa? Mi se pare o prostie, atat timp cat ei nu mai sunt impreuna din 2010 iar eu nu am nici o legatura cu despartirea lor. Incerc sa inteleg ce e in mintea ei.
    Si in afara de asta, copilul, de fiecare data cand vine de la ea, spune lucruri care ma socheaza, ex. : am luat-o in brate si i-am spus ca o iubesc iar ea a tipat la mine si mi-a spus: "Tu nu esti mama mea! Minti, nu ma iubesti!" Apoi a inceput sa planga. A durat ceva pana am linistit-o. I-am explicat ca nu imi doresc sa fiu mama ei, vreau sa fim doar prietene....E un copil extraordinar, mi-a fost foarte greu la inceput sa ma apropii de el pt. ca eu nu am copii, dar in final am reusit si ma doare sa stiu ca cineva o influenteaza negativ, fara nici un motiv.




    Acest mesaj a fost editat de către Dariana85: 11 Iul 2017, 15:01
  •  
    • 2115 mesaje
    11 Iul 2017, 15:13
    1 2
    Dariana85 said:Cred ca ai dreptate...
    Dar de ce ar reactiona cineva asa? Mi se pare o prostie, atat timp cat ei nu mai sunt impreuna din 2010 iar eu nu am nici o legatura cu despartirea lor. Incerc sa inteleg ce e in mintea ei.
    Si in afara de asta, copilul, de fiecare data cand vine de la ea, spune lucruri care ma socheaza, ex. : am luat-o in brate si i-am spus ca o iubesc iar ea a tipat la mine si mi-a spus: "Tu nu esti mama mea! Minti, nu ma iubesti!" Apoi a inceput sa planga. A durat ceva pana am linistit-o. I-am explicat ca nu imi doresc sa fiu mama ei, vreau sa fim doar prietene....E un copil extraordinar, mi-a fost foarte greu la inceput sa ma apropii de el pt. ca eu nu am copii, dar in final am reusit si ma doare sa stiu ca cineva o influenteaza negativ, fara nici un motiv.



     Pai ti-ai raspuns singura, mama ei e rautacioasa si geloasa pe tine si o influenteaza. Iti trebuie multa rabdare, cand va mai creste va putea deosebi  intre calitatile tale si rautatile spuse de mama.

  •  
    • 514 mesaje
    11 Iul 2017, 15:28
    0 2
    Dariana85 said:Cred ca ai dreptate...
    Dar de ce ar reactiona cineva asa? Mi se pare o prostie, atat timp cat ei nu mai sunt impreuna din 2010 iar eu nu am nici o legatura cu despartirea lor. Incerc sa inteleg ce e in mintea ei.
    Si in afara de asta, copilul, de fiecare data cand vine de la ea, spune lucruri care ma socheaza, ex. : am luat-o in brate si i-am spus ca o iubesc iar ea a tipat la mine si mi-a spus: "Tu nu esti mama mea! Minti, nu ma iubesti!" Apoi a inceput sa planga. A durat ceva pana am linistit-o. I-am explicat ca nu imi doresc sa fiu mama ei, vreau sa fim doar prietene....E un copil extraordinar, mi-a fost foarte greu la inceput sa ma apropii de el pt. ca eu nu am copii, dar in final am reusit si ma doare sa stiu ca cineva o influenteaza negativ, fara nici un motiv.




    Ar trebui sa spui copilului ca daca te superi i vei face mai multi fratiori iar zestrea o sa se imparta  ..

  •  
    • 514 mesaje
    11 Iul 2017, 23:21
    0 1
    Povestea pusa de tine pe acest forum scoate in evidenta un compromis in momentul in care l ai cunoscut pe actualul tau sot ... Toata perioada in care sa desfasurat relatia ai incercat sa dovedesti cat de implicata esti in viata lui ... E clar ca nu esti mama copilului drept urmare ar trebui sa ai o distanta oarecare , nu e bine sa ai asteptari sa nu fii dezamagita ... Daca vrei sa fi mama adevarata fi mama copiilor tai ... Dupa mama urmeaza bona ca scara valorica , iar tu banuiesc ca vrei sa fi o Doamna !!!
  •  
    • 742 mesaje
    12 Iul 2017, 00:54
    1 0
    Cred ca mama fetitei reactioneaza asa pentru ca are probleme cu capul,imi dau seama ca prin fetita isi arata coltii.Tu bucurate de sotul tau,si accepta situatia,nu investi sentimente in fata pentru ca mama si tata sunt unici.
  •  
    • 12208 mesaje
    12 Iul 2017, 06:45
    0 2
    Tu gresesti incercand sa fii mama pentru copilul altcuiva , tu nu poti fi decat Dariana si atat !Cand vei aduce tu pe lume un copil atunci vei fi mama , pana atunci , fii ceea ce esti !El nu te va iubi mai mult daca te va iubi copilul lui , nicidecum ; relatia voastra este alta etapa a vietii lui .Nu ai de ce sa fii prietenoasa cu fosta lui nevasta , stai pe locul tau si traieste-ti viata cat de frumos poti atat ! Despre copil nu iti da cu parerea niciodata decat cand vei purta si naste unul !
  •  
    • 5 mesaje
    12 Iul 2017, 09:25
    0 0
    radiosantz said:Povestea pusa de tine pe acest forum scoate in evidenta un compromis in momentul in care l ai cunoscut pe actualul tau sot ... Toata perioada in care sa desfasurat relatia ai incercat sa dovedesti cat de implicata esti in viata lui ... E clar ca nu esti mama copilului drept urmare ar trebui sa ai o distanta oarecare , nu e bine sa ai asteptari sa nu fii dezamagita ... Daca vrei sa fi mama adevarata fi mama copiilor tai ... Dupa mama urmeaza bona ca scara valorica , iar tu banuiesc ca vrei sa fi o Doamna !!!

    Nu am incercat sa ii dovedesc, eu chiar sunt implicata. De fetita m-am atasat pentru ca e o dulceata de copil. Ar fi putut fi copilul oricui, la fel as fi simtit. Imi plac mult copiii.
    Sigur ca nu sunt mama ei, nici nu imi doresc sa iau locul mamei, nu as avea cum. Sunt constienta ca oricat de mult as iubi acest copil, nu am cum sa il iubesc mai mult decat mama ei, sau ea sa ma iubeasca la fel ca pe mama. Nu sunt absurda.
    Dilema mea era legata de dorinta mamei ei de a nu fi prezenta cand ducem copilul. Mi se pare exagerat. Mai ales ca am avut un comportament retinut, doar am coborat din masina sa ii dau niste lucruri si ne-am pupat de ramas bun, apoi am plecat.  De asta am si intrat aici pe forum, sa mai aflu si alte pareri.

     

  •  
    • 5 mesaje
    12 Iul 2017, 09:33
    0 0
    gabriela42 said:Tu gresesti incercand sa fii mama pentru copilul altcuiva , tu nu poti fi decat Dariana si atat !Cand vei aduce tu pe lume un copil atunci vei fi mama , pana atunci , fii ceea ce esti !El nu te va iubi mai mult daca te va iubi copilul lui , nicidecum ; relatia voastra este alta etapa a vietii lui .Nu ai de ce sa fii prietenoasa cu fosta lui nevasta , stai pe locul tau si traieste-ti viata cat de frumos poti atat ! Despre copil nu iti da cu parerea niciodata decat cand vei purta si naste unul !

    Am spus si mai sus, nu imi doresc sa fiu mama pt. copilul lui, nici macar nu locuieste cu noi copilul, vreau doar sa ii fiu prietena, i-am si spus lucrurile astea.
    Sigur ca nu are legatura iubirea lui pentru mine cu relatia pe care o am eu cu copilul.
    Nu vreau sa fiu prietenoasa cu fosta iubita (nu au fost casatoriti), vreau o relatie civilizata, pentru binele copilului. Consider ca nu avem de ce sa ne dusmanim. Eu nu am nimic cu ea.