Iubita mea

  •  
    • 1 mesaje
    2 Iul 2017, 13:55
    0 0
    Buna !! sunt nou pe acest forum si nu am gasit altundeva un loc mai bun pentru a cere o parere !!!
    Sunt intro relatie de 2 ani si cateva luni !!! Totul bine si frumos,ne intelegem bine,ne iubim,ne mai certam din cand in cand din diferite motive dar cam aceste certuri sunt nelipsite din fiecare relatie !!! Problema aparuse acum cand iubita mea  se angajase pe timp de vara la mine in oras la un restaorant la bucatarie !!! tin sa precizez faptul ca nu stam impreuna,ne vedem sambata si ocazional in timpul saptamanii !! Da,ii o relatie la distanta,iar vara urmatoare urmeaza sa ne mutam impreuna la casa noastra !! Problema o aparut de cand so angajat...tind sa precizez ca nu ma inselat niciodata !!! niciodata !!! Nu bea,nu merge la discoteca,cand iasa din casa iesim numai impreuna !!! deci totul ii ok !!!  Dar cu toate astea am niste banuieli foarte obositoare in suflet si rog daca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri,in special sfaturi de la doamnele care sunt aici ar fi excelent !!! Problema ii in felul urmator...ii ajutor de bucatar !! lucreaza cu o colega din clasa ei si cu bucataru care ii de altfel si patronul restaorantului !!! am mers in prima ei zi acolo sa mananc ceva si o puteam vedea pe geamul de unde preiau comenzile de mancare...totul ok pana aici muncea,isi vedea de treaba ei !!! dupa jumate de ora bucatarul merge langa ea la masa si ii explica ceva probabil ceva de lucru...dar nu inteleg de ce radea ea !!! daca iti explica cineva ceva de lucru...de ce ai rade ??? numa daca nu iti spune o gluma si atunci da razi !!! ceea ce se bate in cap cu ceea ce mi-a spus ea cand am intrebato !!! Si anume ca nu isi mai aduce aminte ce o zis,ca nu sta sa memoreze tot... si ca sunt doar colegi de serviciu si atat !!! Bun !!! daca ii doar coleg de serviciu,dicutii doar ce tine de lucru,nu ? si nimic mai mult !!!! nu dume si altceva !!!! o alta problema ii urmatoarea chestie...ea trb sa faca naveta si in majoritatea timpul vine unul din parintii ei dupa ea la lucru sa o aduca acasa...insa se cam ofera si patronul sa o duca acasa...si acum 2 zile i-am spus ca vin eu sa o duc acasa cu taxi !!! o zis ok,nici-o problema o duc eu daca vreau !!! ca dupa o zi sa ii zica patronul ca o duce el duminica si o zis ok !!! asta cu toate ca i-am spus eu ca o duc acasa cu o zi inainte !!! Motivul: Ca nu vrea sa dau bani pe taxi !!! ca nu ii place !!! ii de ajuns ca dau bani pe taxi cand merg la ea sa stam impreuna !!! nuuuu inteleg sub nicio forma deee ce nu o mai vrut sa o duc eu si nu vrea sub nicio forma sa o duc eu ca cica nu vrea sa cheltui bani pe taxi !!!! insa cand am intrebato care ii faza cu dusu asta cu masina de catre aceea persoana,ca de ce se tot inghesuie si se tot ofera atat sa o duca acasa sau de ce cand ii spune ala ca o duce acasa,numai conteaza nimic pentru ea sau ca am stabilit ca o duc eu acasa,ea cu ala merge !!!! Nu am primit niciun raspuns la aceasta intrebare !!! Mi-o zis doar ca nu vrea sa imi raspunda,pur si simplu nu vrea !!! si am intrebato daca imi ascunde ceva de nu vrea sa imi spuna,o zis ca nu are nimic de ascuns si ca niciodataaaa nu so dat la ea aceea persoana !!! niciodata !!! Atunci intrebarea mea ii : de ce nu mi-a raspuns ? simt ca imi ascunde ceva !!! simt ca ii ceva putred si nu am cum sa aflu ce anume,daca ii ceva sau ii doar in capul meu !!!! Va rog care sunte-ti in masura sa imi raspunde-ti si sa imi dati un sfat sau niste pareri,raspunde-ti va rog !!! ca simt ca o iau razna !!!
  •  
    • 7934 mesaje
    2 Iul 2017, 14:31
    0 0
    Vrea s-o futa de-aia o tot conduce.
  •  
    • 2115 mesaje
    2 Iul 2017, 15:26
    1 2
    Viktoras, te citez, dragule:" iubita mea vino-napoi/ Ca nu mai sunt cioban la oi/ M-am angajat la SMA/ Si am masina Dacia!
  •  
    • 12208 mesaje
    2 Iul 2017, 19:51
    1 2
    Tu o cicalesti de parca ati fi deja luati , nu observi ?//Nu esti nici sotul ei ...O RELATIE NU INSEAMNA CA AI PUS STAPANIREA PE OMUL ALA SI TREBUIE SA ITI DEA SOCOTEALA DE CE RADE SAU ALTE CHESTII ...
  •  
    • 4419 mesaje
    2 Iul 2017, 20:55
    0 1
    Ai grija ca foarte multe relatii sau distrus din cauza geloziei. Faza cu taxiul este putin ciudata, dar tu puteai bine mersi sa te duci la ea la munca, mai ales ca deja discutasei cu ea, si ai fi vazut cu ochii tai ce se intampla...adica, ii mai propuneai inca o data sa o duci tu, daca spunea ca o duce seful, te duceai si tu cu ei doi...asa se limpezeau lucrurile, zic si eu.
  •  
    • 2115 mesaje
    2 Iul 2017, 22:03
    0 2
    gabriela42 said:Tu o cicalesti de parca ati fi deja luati , nu observi ?//Nu esti nici sotul ei ...O RELATIE NU INSEAMNA CA AI PUS STAPANIREA PE OMUL ALA SI TREBUIE SA ITI DEA SOCOTEALA DE CE RADE SAU ALTE CHESTII ...

     Draga, o relatie este o relatie, razi, plangi, pupi, esti fericit ori ba. "Omul ala" momentan iti apartine, hai sa nu divagam, sa nu spunem tampenii, e al tau si faci ce vrei cu el, sau el cu tine...

  •  
    • 4419 mesaje
    2 Iul 2017, 22:40
    0 0
    white_storm2 said:
    gabriela42 said:Tu o cicalesti de parca ati fi deja luati , nu observi ?//Nu esti nici sotul ei ...O RELATIE NU INSEAMNA CA AI PUS STAPANIREA PE OMUL ALA SI TREBUIE SA ITI DEA SOCOTEALA DE CE RADE SAU ALTE CHESTII ...

     Draga, o relatie este o relatie, razi, plangi, pupi, esti fericit ori ba. "Omul ala" momentan iti apartine, hai sa nu divagam, sa nu spunem tampenii, e al tau si faci ce vrei cu el, sau el cu tine...

     
    Storm, ce patisi bre? Mi se pare mie, sau incerci mereu sa o pui la punct pe Gabi?

    Este adevarat si ce spune Gabi, parerea mea.

  •  
    • 2115 mesaje
    3 Iul 2017, 11:25
    0 2
    Si ce spun eu e gresit? Pai frate daca omul ala de langa tine nu-ti apartine deloc, n-ai niciun drept asupra lui cu ce draci se deosebeste de vecinul, colegul, nenea ala strain de pe strada, ha?
    Imi place Gabi, nu incerc s-o pun la punct, chiar nu fac asta, dar parerile pot fi diferite, nu? Fiecare cu a lui...
  •  
    • 12208 mesaje
    3 Iul 2017, 12:43
    0 2
    Nu vorbim de extreme , faptul ca cineva este langa tine nu te face automat stapan pe sufletul lui , la orice serviciu se rade se spun glume , cum adica sa ma intrebe de ce am ras ?//asta mi se pare o stupiditate !
  •  
    • 1841 mesaje
    3 Iul 2017, 13:02
    2 0
    Eu cred ca nimic nu te face niciodata stapan pe alta persoana si nimeni nu apartine nimanui decat siesi toata viata. Asta nu inseamna ca cineva nu iti este mai apropiat decat vecinul sau cetateanul de pe strada, ca nu il pretuiesti mai mult, ca nu vrei sa ii fii si sa iti fie alaturi mai tare, dar de aici pana la 'dreptui', 'apartenenta' si alte epitete de posesivitate este cale lunga.

    Eu una nu mi-as dori atentia cuiva care mi-o da pentru ca asa se cere in relatii. Nici complimentele sau florile pe care mi le ofera pentru ca stie ca ma astept si imi doresc. Cred eu, si aici e vorba de pareri personale, ca cea mai valoroasa atentie este aceea pe care ti-o ofera cineva pentru ca vrea EL / EA. Este singurul lucru autentic pe lume.

    On topic - tu o suspectezi serios pe iubita ta si nu reusesc sa imi dau seama din ce descrii care este motivul. Faptul ca undeva instinctual ai identificat ceva pericol si cauti sa te agati de dovezi prostesti (gen ca rade la discutii cu colegi, te rog inceteaza cu acest comportament de creeper), sau pentru ca este doar insecuritatea ta care isi spune cuvantul. 

    In orice caz, si daca e vorba doar despre insecuritatea ta si ea nu face de fapt nimic gresit, si daca intr-adevar ceva e puterd si nu stii tu sa formulezi concret, in ambele cazuri nu ai de ales decat sa ai rabdare si sa iti controlezi reactiile de urmarit femeia, sunt extrem de neplacute si chiar risti sa pari un disperat. O femeie este mereu atrasa de un barbat sigur pe sine, asa ca nu incepe sa ii arati insecuritatea ta in felul asta, luand-o la 13-14 ca de ce-a ras. Pai daca avea un pic mai mult caracter fata asta, ti-arata usa in secunda doi ca iti permiti macar sa ii tii socoteala la rasete, e chiar culmea.

    Insa daca simti ca turbezi efectiv, vorbeste cu ea, calm, spune-i ca pentru tine orice ar zice ea lucrurile sunt nesigure si spune-i femeii ce ai nevoie de la ea: mai mult timp impreuna, cateva vorbe care sa te reasigure, mai multa afectiune, etc. Si vezi cum reactioneaza. Dar calm si plin de incredere in tine, nu disperat si nici certaret, nimeni nu-i datoreaza absolutut nimic, numai tu iti datorezi tie sa fii onest cu tine si sa decizi daca accepti o relatie care nu-ti convine. Dar nu ii poti impune nimic, poti doar sa ii comunici ce anume ai nevoie de la ea si sa o respecti sa isi faca propriile alegeri daca iti ofera acest lucru pe care-l ceri sau nu, si tu sa actionezi in consecinta.

    Hai curaj!


  •  
    • 3765 mesaje
    3 Iul 2017, 21:39
    0 2
    tavyyy said:nu merge la discoteca,cand iasa din casa iesim numai impreuna !!!

     

    Deci Gica, discotecile s-a desfiintat de multi ani. In locul lor au aparut niste locuri ale pierzaniei carora lumea le spune "Club". Sa nu  lasi acolo, ca se apuca de beut uischi si redbule si apoi nu mai vezi decat pizda oii tale de la stana. Aia creata si nazdravana ce sta bosumflata de cand ti-ai facut iubita.

  •  
    • 115 mesaje
    3 Iul 2017, 22:20
    0 0
    Problema care o observ in situatia prezentata e GELOZIA...oricata iubire ar exista intr-o relatie pana la urma gelozia si posesivitatea erodeaza tot.. daca iubesti e firesc sa fii putin gelos dar sa ajungi sa ii ceri socoteala de ce a ras pare extrem..

    Cand un om simte ca e interogat de cele mai multe ori se retrage si refuza sa mai raspunda..comportandu-te asa doar o indepartezi.
  •  
    • 191 mesaje
    16 Iul 2017, 20:50
    0 0
    1. Esti gelos. Oricare dintre persoanele care scriu sau citesc aici ar simti la fel, in situatia prezentata de tine.
    2. Ajuta daca vorbesti cu ea si incerci sa-i explici cum te simti si, mai ales, ca te simti as apentru ca o iubesti. Cauta sa fiti cat mai mult impreuna, in timpul liber.
    3. Daca ceva nu merge, daca relatia se va rupe, trebuie sa ia grija de tine. Accepta durerea, ca un sentiment normal, de care nu trebuie sa scapi, deoarece iti va aduce aminte de lucrurile care conteaza si pe care le vei cauta in continuare: o relatie in care sa fii valorizat si care sa te implineasca alaturi de femeia care va dori sa iti fie alaturi.
  •  
    • 3765 mesaje
    17 Iul 2017, 13:54
    0 1
    diablero said:1. Esti gelos. Oricare dintre persoanele care scriu sau citesc aici ar simti la fel, in situatia prezentata de tine.
    2. Ajuta daca vorbesti cu ea si incerci sa-i explici cum te simti si, mai ales, ca te simti as apentru ca o iubesti. Cauta sa fiti cat mai mult impreuna, in timpul liber.
    3. Daca ceva nu merge, daca relatia se va rupe, trebuie sa ia grija de tine. Accepta durerea, ca un sentiment normal, de care nu trebuie sa scapi, deoarece iti va aduce aminte de lucrurile care conteaza si pe care le vei cauta in continuare: o relatie in care sa fii valorizat si care sa te implineasca alaturi de femeia care va dori sa iti fie alaturi.

     

     

    Imi place cum desfasori situatia. Ca un profesionist.  Ai vreo canapea libera?