Turta fetita

  •  
    • 2312 mesaje
    15 Mar 2007, 08:59
    3 1
    Am si eu o intrebare..cand se rupe turta la fetita, ce se pune pe tava?(Bani, pieptene...si mai ce?)Aveti idee ce obligatii avem noi ca parinti?Adica trebuie sa luam cadou la nasi?(daca da, ce?)Cum decurge ruperea turtei?
  •  
    • 4487 mesaje
    15 Mar 2007, 09:50
    0 1
    oana, turta la fetita se rupe inainte de a implini 1 an. apoi, pe tava pui bani, carte, foarfeca, pieptan, bijuterii,etc. ce-ti trece prin minte. ar trebui sa aleaga 3 obiecte, dar daca alege doua, tot este bine.
    inainte sa-i rupi turta la fetita, fetita trebuie pusa pe o oala cu apa, iar pe oala pui un fund sau ceva pe care sa stea fetita, dar sa fie stabil.
    Iar tu ca parinte nu-i iei nimic la nasi. Ei trebuie sa-i dea ceva copilului. Sper ca ai inteles. pupici.
  •  
    • 1013 mesaje
    15 Mar 2007, 10:43
    1 4
    mai,e musai sa faci chestia asta? mie mi se par asa de aiurea fazele astea,daca as intelege semnificatia lor ,ar mai fi ceva,dar asa?
    si cred ca e o traditie mai mult in sud,in maramu' n-am auzit sa se faca,dar ma interesez eu.
    dar cred ca-i musai s-o fac si io ca ma omoara mama daca nu rup turta Elisei
  •  
    • 2312 mesaje
    15 Mar 2007, 11:04
    3 0
    Multumesc, Cecs!Pai in fond nu e musai nici sa serbam zile de nastere...
    Dar tine de traditie treaba asta cu turta si in fond e alt prilej de sarbatoare. Abia astept sa vad ce o sa aleaga..eu ma gandeam sa trisez un pic si sa nu-i pun foarfeca, pieptene..ci doar carte, pix, bani.
  •  
    • 4487 mesaje
    15 Mar 2007, 11:04
    1 1
    paula ce sa-ti zic???? eu am rupt turta lui fii-mea inainte de a face un an. Acum.,..ce sa zic si eu. ca sunt multe traditii, dar eu nu le respect pe toate. doar cateva. daca este sa te iei dupa ele....nu stiu ce ai mai face, decat sa o tot tii dintr-o traditie in alta.
  •  
    • 4487 mesaje
    15 Mar 2007, 11:10
    1 0
    oana, pune ce vrei tu. nu conteaza. si nu trisezi deloc.
  •  
    • 1095 mesaje
    15 Mar 2007, 14:49
    0 0
    E prima data cand aud de ruperea turtei.La noi se taie motul
    Ma lamuriti si pe mine, se face ceva special in afara tavitei cu diferite obiecte?
  •  
    • 4487 mesaje
    15 Mar 2007, 14:58
    2 1
    Tracy, la ruperea turtei se face o turta, de obicei este din coca de cozonac si o rupi deasupra capului fetitei. Taierea motului se face la baieti. Dar...cate bordeie atatea obiceiuri. Deci...in Bucuresti asa se zice, prin alte parti se numeste taierea motului. Acum....daca este asa...de fapt inseamna acelasi lucru. Ca si la fetita, prin unele zone se taie din par.
  •  
    • 1095 mesaje
    15 Mar 2007, 15:54
    1 1
    Merci, cecs.Eu habar n-aveam de turta.Am si fata si baiat si la amandoi le-am taiat motul.Eu sunt din Brasov si nu am auzit de turta, desi este zona in care sunt imbinate cele mai multe traditii.Na, acum daca n-am rupt turta fetei, asta e....Dar pastrez cu mare grija motul
  •  
    • 4487 mesaje
    15 Mar 2007, 15:58
    0 0
    Lasa tracy, ca si eu imi pastrez motul. Ca si mie mi-a taiat motul cand eram mica.
    Dar aici in Buc. cica se rupe turta. Asa ca eu...i-am rupt turta lui fii-mea. wink:
  •  
    • 2331 mesaje
    15 Mar 2007, 16:39
    0 1
    Si eu cu turta, inainte de un an.Barbatimiu a facut greseala sa puna pe tava si un pahar cu wisiki.Copilu, normal, primu a luat paharu, doi paraii, trei pixu.Ma luat cu transpiratii
    Acu asa e, fiecare cu obiceiu lui.
    Eu nunta am facut-o fara lautari si fara gaini, brazi, mese pafara si hora in fata blocului si am fost acuzata ca nu respect traditiile.Care traditii taica, ca noi de la cuza incoace suntem toti din Bucuresti?
  •  
    • 1013 mesaje
    15 Mar 2007, 16:47
    2 1
    mai,la chestia asta cu turta,trebuie sa vina si popa?are si el vreun amestec?adeca ceteste ceva?ca daca-i vorba sa vina popa,nu ma pot trage ca popa-i preten de familie...
    si se pune masa,asa ca la botez?
  •  
    • 2312 mesaje
    15 Mar 2007, 17:08
    0 0
    Nu, cica e fara popa.
    Miki, eu am avut si hora in fata blocului, si barbieritul mirelui, luatul miresei de acasa(desi stateam impreuna de vreo 2 ani..la mine), si dansatul horei in fata blocului de se zgaiau toti vecinii ca la circ..o gramada..si sa vezi plimbare prin cartier cu lautarii dupa noi.
    Ca sa intelegi cum e cu traditiile: mama e din Bucovina, tata din Braila, ta'su de prin Giurgiu si ma'sa e olteanca.Sa vezi traditii..n-am scapat nici una. La nunta cand se punea sarba moldoveneasca(e mai saltata) cand aia olteneasca(mai pe loc)...cand geamparalele.La un moment dat nu mai intelegeam nimic..da' nu era o problema ca aveam o rochie lunga de nu se vedea ce joc.
    Pana la urma au un rost si traditiile astea..in fond e bine sa petrecem ca si asa viata e cum e..
  •  
    • 385 mesaje
    15 Mar 2007, 20:18
    0 0
    daca nu se pune foarfece sau alte obiecte nu se triseaza, daca copilului nu-i plac poate sa nu apuce nici un obiect, eu stiu cand le-a impins pe toate asa ca puneti ce vreti caci copilul oricum apuce ce ii place, daca chiar vreti sa pastrati aceasta traditie.
  •  
    • 2331 mesaje
    15 Mar 2007, 20:26
    0 0
    Da oana, ca ai avut de unde sa imprumuti traditii.Da io?S-au suparat nasii ca de ce sa nu pun masa acasa.Nu tata, io mi-am inchiriat o limuzina si m-am plimbat ca nebuna cu prietenele pe DN1 , ca era inchiriata 3 ore.Porma cu strigatu darului.la mine n-a fost tata cu dar.Cine a vrut, mi-a adus flori si citiva mi-au dat bani.Vb serios.Noi am facut ca un fel de petrecere dupa, cu meniu de nunta scump, dar bun.
    Acum fiecare cu traditia lui.
  •  
    • 1 mesaje
    22 Oct 2017, 15:46
    0 1
    In zona noastra nu se face turta si nici nu se taie motul.
    La noi obligatoriu vine patriarhul Daniel,si trebuie sa cante salam.
    Mai apoi dupa ce se fac "turta" toți se taie participantii la paranghelie intre ei(deci nu motul).
    Ne plimbam cu tractorul inchiriat,si cine are placere sa plateasca amenzile completate de domnii de la a 15-a,o pot face a doua zi.
    P.S.pe tava am pus un Rolex,un Iphone 8,un parfum Chanel,si cercei din aur alb.