ASCUS

  •  
    • 12 mesaje
    12 Mar 2007, 17:27
    22 11
    Am fost la dr si la testul papanicolau mi-a iesit ASCUS. mi-a dat dr 12 ovule cervugid si 3 ovule lomexin (iar in cele 3 de zile de lomexin si spalaturi cu tantum rosa) si zanocin de 400 mg 10 zile eu (si partenerul). mai are cineva ASCUS? daca da, ce imi puteti spune despre el?
  •  
    • 108 mesaje
    12 Mar 2007, 21:35
    6 2
    Mi-am facut papanicolaul dar,nu am auzit de termenulasta:ascus.recunosc ca nu sunt nici f.in tema pt.ca mie mi s-a spus ca nu am nimic si nu am insistat pe ceeace scria in fisa aceea.despre Zanocin sa-ti spun ca am luat si eu acum 2 luni si a fost f.eficient.E cam puternic ,totusi.La mine a avut reactiile adverse scrise pa prospect:somnolenta,dureri de cap,stari de voma.mai rau mi-a fost cu Cuminolul.Sunt o enciclopedie in materie de antibiotice.Iti recomand prudentaROTEJEAZA-TE!Am facut trei avorturi din cauza antibioticelor si nu am vrut.Tantum rosa,un pic cam scumpe,dar mai bune ca ceaiul de galbenele ,nimic.Si crede-ma pt ca iar sunt as in materie de antiseptice vaginale.Frecvant,foloseam femiginB.Ti-am zis,dupa ce termini tratamentul foloseste pt igiena intima ceai de galbenele si renunta total la sapun.Duce la inmultirea candidei.Intreba dr.Foloseste gel de dus sau intim cu ph neutru.Nu uita sa te protejezi cat timp iei antibioticele!
  •  
    • 12 mesaje
    13 Mar 2007, 09:10
    3 2
    Multumesc pt sfaturi... dar ce ai avut de ai luat zanocin? mie mi l-a dat pt o infectie... am luat anticonceptionale vreo 2 ani dar acum nu mai iau... folosesc prezervativul
    m-am programat luni la un alt dr. mai vreau sa vad o opinie... sa vad ce zice si dr asta si apoi o sa incep tratamentul... imi e cam frica de antibiotice pt ca in ianuarie am fost racita si am luat 2 antibiotice si am facut candida de la ele
  •  
    • 108 mesaje
    13 Mar 2007, 11:20
    2 1
    am avut anexita cronica.Sunt si periculoase antibioticele dak nu le iei cu prudenta si,da,faci si candida de la ele.Mie,una,a fost singurul tratament(asta cu zanocin)care mi-a facut bine.dupa fiecare tratament cu antibiotice ma molipseam cu candida.Din fericire nu mai am nimic,nici macar cea mai mica jena sau discomfort.Mai vb!
  •  
    • 83 mesaje
    13 Mar 2007, 12:10
    5 0
    Mie imi ieseau mereu acest ASCUS la testul papanicolau, unii doctori se uitau peste analize, se incruntau putin si imi spuneau sa stau linistita, sa mai repet testul pap ca poate iese bine.
    Asta pana cand am dat de o doctorita de laborator mai desteapta care mi-a zis ca cel mai probabil ASCUS-ul indica prezenta virusului HPV; asa a si fost, am facut testul AND-HPV si mi-au iesit tulpinile HPV cu risc crescut. Eu va sfatuiesc sa repetati papanicolaul dupa ce terminati cu tratamentul si daca va iese din nuu ASCUS mai cereti parerea unui alt doctor.

    Uite aici niste informatii:
    "Although various refinements have improved Papanicolaou (Pap) test reporting, it is still difficult to determine the best course of action for Pap smears that are reported as atypical squamous cells of undetermined significance (ASCUS). Because almost all cervical cancers are associated with human papillomavirus (HPV) DNA, Manos and colleagues conducted this study to determine if stratification of ASCUS results could be accomplished by simultaneous HPV testing. Study participants were drawn from a cohort of women belonging to a large health maintenance organization"

    "If your Pap smear has atypical squamous changes, it should be read out as either ASCUS favor benign or ASCUS favor dysplasia. Most physicians do not currently recommend colposcopy and cervical biopsy for the category of ASCUS favor benign. In addition, for the category of ASCUS favor dysplasia, there are still many physicians who will just repeat the Pap smears at 3-4 month intervals"


    Ascus poate fi dat de o infectie banala, caz in care dupa tratament ar trebui ca papanicolau sa iasa ok, dar ASCUS poate fi si un semn al prezentei viruslui HPV

    Aveti grija multa cui va incredintati sanatatea, din pacate foarte multi doctori trateaza superficial lucruri care uneori se dovedesc a fi mult mai grave decat par. Nu cred ca acesta este cazul vostru, dar e bine sa va asigurati ca nu exista nici o alta suspiciune.
    Multa sanatate!
  •  
    • 12 mesaje
    13 Mar 2007, 13:10
    0 0
    pai o sa merg luni sa vad alt rd dar am inteles ca se poate face cancer de la HPV... tie iti mai iese ASCUS la papanicolau? cu ce ai facut tratament?
  •  
    • 83 mesaje
    13 Mar 2007, 19:52
    4 5
    Dupa rezultatele alea cu ASCUS am facut testul HPV care a iesit pozitiv, apoi o colposcopie unde s-a vazut ca virusul mi-a afectat colul; dr. mea mi-a facut ERAD ( a indepartat zona de pe col afectata), ce a scos a trimis la biopsie unde a reiesit ca am CIN II, adica displazie moderata. Acum fac aplicatii cu Aldara, o crema care creste imunitatea locala si care ajuta la reepitelizare. In paralel iau tratamente naturiste pentru cresterea imunitatii si vreau sa ma apuc de o cura de dezintoxicare.

    Nu mai imi iese ASCUS, dar nu am facut decat un test papanicolau de la ERAD incoace. Trebuie sa mai astept cateva luni pentru ca papanicolau sa fie intr-adevar concludent.
  •  
    • 12 mesaje
    14 Mar 2007, 09:11
    2 1
    inainte sa merg la dr. asta am fost la un domn dr. am gasit aseara analiza pap pe care mi-a facut-o el si acolo era bifata casuta cu ascus (grad scazut)dar dr nu mi-a zis nimic de asta si cum eu nu stiam pe vremea aia ce e ascus ...
    sunt foarte ingrijorata si imi e tare frica... unde ti-ai facut testul la care ti-a iesit HPV pozitiv si cat a costat? nu ti-a zis nimic dr de vaccinul ala impotriva cancerului de col?
  •  
    • 83 mesaje
    14 Mar 2007, 16:32
    1 1
    Testul ADN-HPV l-am facut la Cantacuzino, parca m-a costat 2,5 mil, dar am inteles acum ca s-a mai scumpit, nu mai stiu care sunt preturile.
    Despre vaccin dr. mi-a spus exact ce stiam si eu, ca se face pentru a preveni infectarea, deci in cazul meu nu este numai inutil, ci si periculos, vaccinul facandu-se numai persoanelor sanatoase.
    Cauta un dr. bun, discuta cu el si cere-i amanunte despre toate lucrurile care te nelinistesc, nu te lasa pana nu lamuresti toate aspectele problemei.
  •  
    • 12 mesaje
    14 Mar 2007, 17:09
    0 1
    De unde ai cumparat Aldara? am o prietena care trebuie sa foloseasca dar nu gaseste. aceeasi prietena a facut testul saptamana trecuta si a dat 520 ron (cam scump zic eu)
  •  
    • 83 mesaje
    14 Mar 2007, 18:38
    0 3
    Aldara nu se gaseste in Romania, mi-a adus-o cineva din Franta, acolo costa aproximativ 70-80 de euro.
  •  
    • 12 mesaje
    15 Mar 2007, 09:45
    1 1
    multumesc mult.. ziceai ceva de o cura de dezintoxicare.... in ce consta?
  •  
    • 83 mesaje
    16 Mar 2007, 10:08
    0 1
    Buna Adriana, cura de dezintoxicare de care vreau eu sa ma apuc este foarte complexa, mi-a fost recomandata de un nene care se ocupa cu tramanete naturiste. Este si foarte grea, daca eu o tin si vad rezultate am sa o scriu aici, pana atunci nu pot sa garantez ca aceasta cura merge la toata lumea.
    Dar pot fi tinute alte cure: cura cu polen, cu argila...uite-te prin Formula As si da o cautare dupa cuvantul "dezintoxicare", vezi ce gasesti si ce crezi tu ca s-ar potrivi mai bine.
  •  
    • 12 mesaje
    16 Mar 2007, 13:22
    3 11
    ms.. o sa caut..
  •  
    • 1 mesaje
    23 Oct 2019, 20:41
    0 0
    antonia_r said:Dupa rezultatele alea cu ASCUS am facut testul HPV care a iesit pozitiv, apoi o colposcopie unde s-a vazut ca virusul mi-a afectat colul; dr. mea mi-a facut ERAD ( a indepartat zona de pe col afectata), ce a scos a trimis la biopsie unde a reiesit ca am CIN II, adica displazie moderata. Acum fac aplicatii cu Aldara, o crema care creste imunitatea locala si care ajuta la reepitelizare. In paralel iau tratamente naturiste pentru cresterea imunitatii si vreau sa ma apuc de o cura de dezintoxicare.

    Nu mai imi iese ASCUS, dar nu am facut decat un test papanicolau de la ERAD incoace. Trebuie sa mai astept cateva luni pentru ca papanicolau sa fie intr-adevar concludent.

     

  •  
    25 Aug 2020, 11:04
    0 0
    buna! Rezultat PAP : ASCH , am facut genotipare HPV - HPV risc inalt tulpina 35, am facut colposcopie si am o leziune mica. Tratament: trei luni cu GE 123 doua tablete pe zi ; Papilocare Gel 3 luni nu mi s-a recomandat ERAD , conizatie. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema de sanatate??