Sanatatea unghiilor

  •  
    • 3 mesaje
    12 Iun 2017, 22:15
    0 0

    Buna fetelor!

    Vin cu o problema foarte grava acum la inceput de vara. Am zis ca pana sa merg la un medic, poatereusesc sa gasesc o solutie printre voi. Am un stil de viata foarte agitat – lucrez in vanzari, merg la fitness, bazin, salon si ma straduiesc sa mentin o stare cat de cat de echilibru la cei 29 de ani.

    Recent m-a dat peste cap o unghie de la degetul mare al piciorului care a inceput sa isi schimbe culoarea de la un colt, unde a devenit  alba-galbuie si un pic ingrosata. Ma doare la mers si cred ca se si desprinde. Dupa ce ca am stat toata iarna si primavara in botine si cizme acum cand sa trec si eu la sandale nu prea pot. Deocamdata am acoperit cu oja, dar e clar ca asta nu va rezolva nimic. Mi-e tare frica sa nu se extinda pe toata unghia sau chiar la unghiile din jur. Nici nu-mi dau seama daca o fi de la salon, piscina, sala sau de altundeva.

    Aveti? Ati avut? Daca da...ce se poate face?

    Va pup!

    Miruna

  •  
    • 3 mesaje
    11 Iul 2017, 00:08
    2 0
    Buna,
    M-am gandit sa nu dispar asa cu totul, mai ales ca am inteles ca problema mea e destul dedeasa printre lume in perioada asta.
    Banuiala mea era corecta, e o micoza a unghiei. Am fost la farmacie, am avut o discutie cu o fata de acolo si mi-a confirmat. Am inceput tratamentul si merge foarte ok. Ce as vrea sa va zic din start e ca se poate lua foarte usor. Eu ma bucur ca nu s-a luat si la sotul meu. Altfel, am inteles ca urma sa se extinda si eventual sa apara alte complicatii.
    Cat despre solutie, mi-a dat un lac de unghii incolor numit Kitonail. E practic invizibil, nu are miros si nu pateaza. Indicat este totusi sa se dea seara dupa un dus.
    La mine e spre bine. Daca nu ati patit-o inca, aveti grija la saloane, pasicina si daca aveti cumva si voi problema asta, merita sa incercati varianta. La mine merge foarte ok.

    Va pup!
  •  
    • 10 mesaje
    30 Iul 2021, 15:58
    2 0
    Ciuperca piciorului sau micoza este cea mai frecventa boala in practica dermatologica. Nu este surprinzator faptul ca toti oamenii sunt expusi riscului de infectie, in special cei ale caror stiluri de viata si activitati profesionale sunt asociate cu efort fizic greu pe picioare

    Picioarele calde si umede sunt conditii ideale pentru dezvoltarea coloniilor fungice. Miceliul este prezent in mod constant pe piele si nu reprezinta o amenintare in norma naturala. De indata ce mediul de pe picioare devine favorabil (umiditate, temperatura ridicata la suprafata epidermei, imunitate slabita), microorganismele incep sa se inmulteasca si sa devina patogene.
    Boala se manifesta rapid si clar: un miros neplacut al picioarelor, descuamarea pielii intre degete si pe arcada picioarelor, roseata, mancarime severa. Daca ignori semnele principale ale micozei, apar ulcere, fisuri, crapaturi.

    Candidol este un remediu eficient pe baza de plante, sub forma de crema, impotriva ciupercilor piciorului. Cu utilizarea externa zilnica, medicamentul da un efect excelent asupra micozelor pielii si a placii unghiei.

    Formula naturala actioneaza impotriva oricarui tip cunoscut de infectie fungica si va elimina rapid simptomele enervante ale bolii. Din primele zile, mancarimea, arsurile si mirosul neplacut dispar. Nu este un secret faptul ca infectia cu o ciuperca nu este doar un factor care incalca functia de bariera a pielii si distruge placa unghiilor, ci si cauza disconfortului psihologic si a unui numar de complexe
    Acest produs din România poate fi cumpărat cu ușurință de pe site-ul unui distribuitor official http://eng.candidolnd.com/?TID=60C520FB005B7A609A0AF090&c=de