Va rog o idee pentru salvarea unei camasi denim compromisa la ma

  •  
    • 16 mesaje
    20 Mai 2017, 12:30
    0 0
    Buna ziua, ,i-mi cer scuze ca-m apelat la DVS ,dar cred ca numai un ajutor de specialitate ,ma poate scoate din impas. Camasa este din material denim de firma , cu maneca lunga.Se vede ca a fost purtata ,un pic decolorata in zona cotului ,dar gulerul si mansetele sunt inca OK.A fost agatata la maneca sub cot la aproximativ 7cm ,chiar de unde incepe fenta manecii .Ruptura e in forma de L aprox 6cm inspre manseta si 5cm in lateral. In situatia asta chiar nu stiu cum sa o salvez. Mi s-a mai intamplat  alte camasi a sotului sa se toceasca mansetele sau sa se uzeze la coate,dar l-am rezolvat.Am inlocuit manetele si am aplicat petice din acelasi material in coate.In cazul acesta inca n-am nici o idee. Am masina de cusut destul de performanta si-i pot face eu modificarile chiar si la denim sau materiale mai groase, Multumesc, Cu stima, Bianca
  •  
    • 85 mesaje
    20 Mai 2017, 12:52
    0 0
    Bianca,ma interesez si-ti raspund

     

  •  
    • 85 mesaje
    21 Mai 2017, 14:19
    1 0
    ildico102 said:
    Bianca,ma interesez si-ti raspund

     Buna Bianca,am o propunere,

      Se taie atele destramate de pe marginea rupturii. Se calca. Se coase frumos partile intre ele. Se calca din nou. Se face desen cu o figurina, apoi  decupezi dupa "tipar" pe o bucata de panza termocolanta. Se lipeste cu fierul de calcat si e foarte OK. Cred ca, in lipsa termocolantului, se poate folosi alt material, poate chiar denim, nu neaparat de aceeasi culoare. Se pot gasi pe net desene care pot fi listate la imprimanta, sau pot servi ca sursa de inspiratie. Poate e bine sa fie o aplicatie si pe cealalta maneca, nu neaparat la fel, ceva complementar, de marime mai mica. Figurinele depind de varsta si preferintele celui care poarta camasa.  Se pot aplica cu ajutorul masinii de cusut.  Sau se pot cumpara de la mercerie ori de pe net, brodate sau croite, la alegerea ta
     I-ti doresc mult succes!Sa - mi scrii daca ai rezolvat.

  •  
    • 16 mesaje
    8 Iun 2017, 23:38
    0 0

     Buna seara si multumesc Ildico.Am reusit sa acopar ruptura ,i-am cusut pe ambele maneci cate o aplicatie dar tot nu-mi place cum arata .Arata prea incarcata .

  •  
    • 6 mesaje
    12 Iul 2017, 13:54
    0 0
    bianca253 said:

     

     Eu cred ca daca se mai coase  inca vreo 3 aplicatii de ex pe umar ,pe piept ,depinde de imaginatia ta ,eu spun ca ar ar arata OK.Ce crezi?

  •  
    • 16 mesaje
    14 Iul 2017, 14:42
    0 0

     

     

     Merci,Danya pana la urma asa am procedat.I-am mai cusut cate o reclama pe umar ,una pe piept  si a iesit OK.

  •  
    • 85 mesaje
    26 Iul 2017, 14:19
    0 0
    bianca253 said:

     

     

     Ma bucur ca ai rezolvat.

     

  •  
    • 2115 mesaje
    8 Aug 2017, 21:36
    0 0
    Eu o aruncam dracului!!! Ce c....t, munceam la aia atat?
  •  
    • 16 mesaje
    19 Sep 2017, 20:24
    0 0
    white_storm2 said:Eu o aruncam dracului!!! Ce c....t, munceam la aia atat?
    Mie in putinul timp liber i-mi place si ma relaxeaza sa improvizez cate ceva,dar de multe ori sunt de acord cu tine white_storm2 

     

  •  
    • 13 mesaje
    2 Dec 2017, 03:18
    0 0
    Original