anorexie nervoasa atipica

  •  
    • 2 mesaje
    18 Apr 2017, 18:03
    0 0
    Cine poate sa-mi dea informatii despre acest subiect ??
  •  
    • 2 mesaje
    18 Apr 2017, 18:27
    0 0
    Tot eu o sa raspun. Cunosc bine, bine de tot acest subietc. Il ,,testeaza,, fiul meu de cativa ani. Din anul 3 de facultate, mai exact de cand a exagerat cu asa-zisul stil de viata sanatos, un stil de viata exlusiv bazat pe vegetale ....!! O eroare fantastica. Cunoasteti foarte bine ce presupune sa consumi dor vegetale( fara carbohidrahi, glutenuri, ,....etc...nici vorba de glucide, ! Intr-un cuvant a ajuns anorexic- nu numai ca a slabit enorm , dar nu mai constientizeaza senzatia de foame. Interesant e ca el fiind si absolvent de facultate de automatica si -a realizat un site in care posteaza articole scrise de el. Pasiunile lui sunt filozofia, spiritualitatea , psihologia.In multe articole da sfaturi extrem de pertinente privind : mod de viata sanatos, sau ,,scapa de frici" sau ,, ,,pentru o vointa mai darza" ...etc......Cu toate acestea el nu scapa de nicio frica, ii e teama de o bucata de paine, de o farfurie de mancare , si aia vegetala.!! Pot sa continui mult pe tema asta. A stat in spital in Italia cateva luni, s-a echilibrat bine, acum e acasa si a recidivat .Sta nemancat cate 24 ore. Nu ii este foame! Asta e explicatia lui si daca nu -i este foame de ce sa manance??Am multe sa impartasesc...
  •  
    • 2115 mesaje
    19 Apr 2017, 12:14
    0 1
    Vezi ca anorexia nervoasa inseamna altceva decat anorexia nervoasa atipica! Cea atipica nu are legatura cu tulburarile alimentare, se datoreaza unor boli somatice cunoscute.
    http://www.medipedia.ro/Articole/tabid/70/articleType/ArticleView/articleId/675/Anorexia-poate-fi-legata-anormalitate.aspx?src=rel2
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 19 Apr 2017, 12:17
  •  
    • 1 mesaje
    21 Apr 2018, 14:00
    0 0
    white_storm2, nu sunt de acord cu ce ai mentionat mai sus. Anorexia nervoasa atipica este o tulburare alimentara, dar spre deosebire de anorexia nervoasa ( unde indicele de masa corporala a pacientului trebuie sa fie sub 17.5 pentru a fi diagnosticat), anorexia nervoasa atipica prezinta aceleasi simptome: restrictii alimentare, ganduri excesive spre alimente, frica anormala de ingrasare, fara ca masa corporala sa fie foarte mica.