Unde se termina normalitate si incepe controlul sau ...

  •  
    • 33 mesaje
    10 Mar 2017, 17:57
    0 0
    Care ar fi trebuit sa fie reactia normala de ambele parti?

    Studiu: Ea iese in ora cu colegii afirmand ca nu are de gand sa stea mult. Mai mult imi spune sa ma asigur ca cel mic isi face temele si ca le va verifica ea cand se va intoarce. Ajunge pe la ora 23 si ceva acasa (mai tarziu decat sta de obicei cand iese cu colegii).  Ii zic ca putea sa fi trimis si ea un sms sa spuna ca sta mai mult. Mi se raspunde ca se astepta sa nu fiu asa de incuiat ca daca voiam sa vad daca mai sta puteam sa sun. I-am explicat ca normal era sa spuna ea daca stai mai mult si nu sa sun eu. (In alta ordine de idei daca o sun si in timpul zilei si are colegi in preajma vorbeste extrem de distant si evita orice raspuns care ar da impresia colegilor ca "imi da mie explicatii"  ba chiar mi-a zis o data ca a preferat sa-mi raspunda in doi peri decat sa "se compromita" in fata colegilor.)

    Prin urmare care ar fi din punctul vostru de vedere in ceea ce priveste normalitatea intr-o astfel de situatie?

    P.S. Cand se intampla sa ies eu in oras ori ii zic ca ajung pana la o anumit ora (si daca imi dau seama ca nu ajung ii trimit un sms si ii zic ca ajung ori la alta ora ori ca nu stiu cand ajung) sau spun de la inceput ca nu stiu cand ajung. (da nu stiu cand ajung e un raspuns perfect valabil de ambele parti)
     
  •  
    • 3765 mesaje
    10 Mar 2017, 19:03
    0 0
    incertitudine said:

     

     

    Iesiti in oras impreuna..


    Acest mesaj a fost editat de către igivansenior: 10 Mar 2017, 19:04
  •  
    • 2115 mesaje
    10 Mar 2017, 19:11
    0 1
    Si eventual fara prieteni...
  •  
    • 742 mesaje
    10 Mar 2017, 19:43
    0 1
    Eu dupa parerea mea..cel mai bine cred ca ar trebui sa aveti o discutie,este un om cu doua fete,se ascunde de ceva,ii e rusine de situatie,lucrurile trebuie explicate
    BAFTA
  •  
    • 33 mesaje
    10 Mar 2017, 19:46
    0 0
    dar in cazul acesta concret care ar fi fost atitudinea normala? Lasand problemele de fond.
  •  
    • 2115 mesaje
    10 Mar 2017, 20:03
    1 1
    incertitudine said:dar in cazul acesta concret care ar fi fost atitudinea normala? Lasand problemele de fond.

     Cand iubesti un om din tot sufletul, om pe care il vrei doar pentru tine, nu ii dai motive de indoiala, iubirea este fragila si in urma ei ramane un haos!
    Io zic ca nu te mai iubeste, nu te mai vrea. Se ascunde de colegii ei, pai tu nu esti omul ei drag?  Copilul este al tau? Sunteti casatoriti?

  •  
    • 33 mesaje
    10 Mar 2017, 21:05
    0 0
    Da suntem casatoriti si copiul este al meu.
    Intrebarea mea este: Este (a)normal sa anunti ca intarzii? Este (a)normal sa soliciti acest lucru? Este o incalrcarea a libertatii? Este un mecanism de control?
  •  
    • 742 mesaje
    10 Mar 2017, 21:44
    1 2
    NU TE MAI IUBESTE .stiu ca doare dar tu trebuie sa ramii vertical !
  •  
    • 33 mesaje
    10 Mar 2017, 22:36
    1 0
    Eu nu am intrebat daca ma mai iubeste sau nu. Eu am intrebat care este comportamentul normal intr-o astfel de situatie. Se poate raspunde la obiect?
  •  
    • 742 mesaje
    11 Mar 2017, 00:47
    0 2
    Unde dragoste nu e..nimic nu e.
    Oare tie iti spune ceva?Esti nervos?E poate ceva normal in situati de fata ,
  •  
    • 1841 mesaje
    11 Mar 2017, 01:44
    2 1
    incertitudine said:Eu nu am intrebat daca ma mai iubeste sau nu. Eu am intrebat care este comportamentul normal intr-o astfel de situatie. Se poate raspunde la obiect?

     
    Esti fixat cu normalul. Nu exista normal sau anormal, exista preferinte personale si compatibilitate (sau lipsa acesteia) intre preferintele personale ale partenerilor. Tu cauti aici validari pe forum pentru ca ea nu iti valideaza preferintele, sa vina cineva sa iti zica da frate e normal ce ii ceri, ca sa te simti indreptatit. Sau sa iti zica cineva nu, e absolut aberant, si atunci tu sa nu mai pretinzi. In ambele situatii n-ai opinia ta, ci cauti validari in jur. Eu te sfatuiesc sa renunti la nevoia asta aproape obsesiva de validare prin confirmarea altora ce e normal sau nu si sa faci doua lucruri:
    1) sa intelegi ca nu exista normalitate, ci preferinte, si fiecare are dreptatea lui pentru sine, si tu si ea
    2) sa te pretuiesti pe tine mai mult si sa realizezi ca problema e in alta parte, nu daca e normal sau nu (am stabilit sper pana la punctul asta ca normalitatea nu exista), ci faptul ca nu iti este respectata o anumita sensibilitate. Indiferent daca e normal sau nu, pentru tine anuntatul venirii acasa e important. Da-ti importanta necesara si pretuieste-te pe tine si ce simti TU, iar daca asta e un lucru de care ai nevoie de la partenera, da-ti dreptul sa ti-l permiti si fii sincer cu tine, asta esti tu si asta iti doresti, asta ai tu nevoie. Si apoi explica-i si ei, fara reprosuri, ca e important pentru tine, chiar daca nu e important pentru ea, si o rogi sa faca asta de dragul tau, ca sa iti arate ca ii pasa si este important ce iti doresti tu si ca vrea sa te faca fericit. Nu pentru ca asa e 'normal', pentru ca daca ii scoti ochii cu asta nu vei obtine nimic, ci pentru ca e ceva ce iti doresti TU, sotul ei, si ti-ai dori ca ea sa prioritizeze asta.

    Insa mie oricum mi se pare ca asta e doar un simptom de suprafata al altor probleme mai adanci intre voi, in care tu pari sa fii nemultumit de implicarea ei in relatie si o simti distanta, iar asta, fireste, te face sa te simti amenintat si nesigur, iar ea nu vede suferinta ta si se distanteaza si mai tare. Tu, nestiind cum sa recunosti, ca sa nu mai zic ca habar nu ai cum sa gestionezi emotia asta de insecuritate, scoti coltii si faci pipi pe tot perimetrul in stil clasic masculin si-i ceri (probabil in acelasi stil un pic obsesiv cum ne-ai cerut si noua aici repetat) un comportament anume sub pretextul ca e normal asa, ca si cum normalitatea chiar exista altfel decat ca si construct abstract, si ca si cum ar conta vreun pic in situatia de fata ce-ar fi normal si ce nu. 

    Cand te simti amenintat de indiferenta gradata a persoanei iubite, cand incepe sa se distanteze subtil, astfel incat sa nici nu poti sa pui degetul sa spui exact ce face si sa n-ai argumente valide sa ii reprosezi asta ca te face nebun pe fata tu neavand 'dovezi' de nedemontat... doare. Te cred si stiu. Si cred ca in situatia asta n-ai altceva de facut decat sa incerci s-o recuceresti, dar nu cu pisiceala, ci cu energia aia masculina pe care ai avut-o cand v-ati cunoscut si-a sedus-o si-a facut-o sa-i tremure genunchii in prezenta ta, plina de incredere si pe care se putea baza.

    Ia vezi, mai e ceva din barbatul ala in tine, de trezit un pic acum? Va certati voi dupa ca n-a facut tema cu ala micu' cand a iesit in oras, incearca sa vezi ce se intampla dac-o urci un pic pe pereti la fel cum faceati cand v-ati cunoscut si dac-o faci sa rada un pic la fel cum radeati pe vremuri, daca-i aduci flori si-i faci un masaj si-o tii in brate sau orice faceai tu ca sa o rasfeti atunci, la inceputuri, cand ai fi facut orice s-o seduci, cand se simtea importanta pentru tine si simtea c-o 'vezi' cu adevarat...

    Eh si daca nici asa nu se schimba situatia, atunci nu-ti ramane decat sa-ti reorganizezi prioritatile. Femeile se distanteaza de barbat din doua motive si atat: ori sunt ranite de tine, si asa te pedepsesc, si-atunci tre' sa le impact recucerindu-le, ori sunt indragostite de altu' si atunci poti sa uiti definitiv, ca nu se vor intoarce decat daca le refuza ala, garantat.

    Eu iti urez multa bafta si cu ceva efort din partea ta sa va reconectati (si mai ales sa iti accepti tu tie propriile dorinte fara validari din jur daca e normal sa le ai sau nu).
     

  •  
    • 2115 mesaje
    11 Mar 2017, 04:12
    1 1
    incertitudine said:Da suntem casatoriti si copiul este al meu.
    Intrebarea mea este: Este (a)normal sa anunti ca intarzii? Este (a)normal sa soliciti acest lucru? Este o incalrcarea a libertatii? Este un mecanism de control?

     Este un lucru foarte "normal" sa anunti intarzierea, dar asta trebuie sa simta ea, daca nu simte asta e cu capul ...in nori, iar tu cauti explicatii pe aici... Ceva s-a rupt acolo si niciun mecanism de control n-o va tine legata de tine, pai daca ea vrea altceva!?

  •  
    • 742 mesaje
    11 Mar 2017, 09:00
    0 2
    Outofhere..ai perfecta dreptate,el sigur citeste dar trebuie sa si inteleaga,el e cu copilul..daca i-a venit mintea la cap tipei si sa legat la cap.Femeia cind vrea ceva il obtine,cind tipul e impulsiv dupa cite se vede .tipa se gindeste la o alternativa.Nimeni nu este proprietatea nimanui,ceva sa rupt,sau se va rupe,El are mult de recuperat se pare dar toate dureaza.Femeia si pisica au ceva in comun,numai daca vor ele sa stea in brate ..sta.Cu forta nu obtine nimic.
  •  
    • 33 mesaje
    11 Mar 2017, 10:00
    1 0
    Multumesc mult outofthere.

    1) Da i-am explicat de nenumarate ori ca pentru mine acest lucru este important. Raspunsul a fost ca vreau s-o controlez ca ii incalc libertatea si viata privata. Deci suntem incompatibili. Pentru mine este important acest lucru, ea considera o incalcare a vietii ei private. Ce-i de facut?  Cauti pe forum sa vezi daca esti nebun sau nu. 

    2) Ma deranjeaza raspunsurile ce nu sunt la obiect si de asta am  insistat sa se raspunda punctual la ce am intrebat, nu aberatii de genul iesiti in oras, om cu n fete, nu te mai iubeste ... 
     
  •  
    • 33 mesaje
    11 Mar 2017, 10:03
    1 0
    white_storm2 said:
    incertitudine said:Da suntem casatoriti si copiul este al meu.
    Intrebarea mea este: Este (a)normal sa anunti ca intarzii? Este (a)normal sa soliciti acest lucru? Este o incalrcarea a libertatii? Este un mecanism de control?

     Este un lucru foarte "normal" sa anunti intarzierea, dar asta trebuie sa simta ea, daca nu simte asta e cu capul ...in nori, iar tu cauti explicatii pe aici... Ceva s-a rupt acolo si niciun mecanism de control n-o va tine legata de tine, pai daca ea vrea altceva!?

     
    O fi cu capul in nori, dar selectiv. Colegii nu uita sa-i anunte daca intarzie.  

  •  
    • 33 mesaje
    11 Mar 2017, 10:06
    0 0
       
    Acest mesaj a fost editat de către incertitudine: 11 Mar 2017, 10:07
  •  
    • 3765 mesaje
    11 Mar 2017, 11:54
    0 2
    incertitudine said:Multumesc mult outofthere.



    2) Ma deranjeaza raspunsurile ce nu sunt la obiect si de asta am  insistat sa se raspunda punctual la ce am intrebat, nu aberatii de genul iesiti in oras, om cu n fete, nu te mai iubeste ... 
     

     Aberant esti tu ciucurel. in loc sa-ti faci relatia unsa, te intereseaza ce zic altii despre ea. Tare!

  •  
    • 2115 mesaje
    11 Mar 2017, 15:18
    0 2
    incertitudine said:Multumesc mult outofthere.

    1) Da i-am explicat de nenumarate ori ca pentru mine acest lucru este important. Raspunsul a fost ca vreau s-o controlez ca ii incalc libertatea si viata privata. Deci suntem incompatibili. Pentru mine este important acest lucru, ea considera o incalcare a vietii ei private. Ce-i de facut?  Cauti pe forum sa vezi daca esti nebun sau nu. 

    2) Ma deranjeaza raspunsurile ce nu sunt la obiect si de asta am  insistat sa se raspunda punctual la ce am intrebat, nu aberatii de genul iesiti in oras, om cu n fete, nu te mai iubeste ... 
     

     Daca te deranjeaza raspunsurile nu mai intreba! 
    Gandesti prost, dar nu este nicio noutate, multa lume bate campii pe aici: o femeie cand nu te mai iubeste/vrea se duce... nu sta sa se intrebe "dar oare  trebuie sa-I spun ca vin mai tarziu?"
    Deci raspunsurile sunt la obiect, tu esti pe langa!

  •  
    • 2115 mesaje
    11 Mar 2017, 15:25
    0 2
    incertitudine said:

     
    O fi cu capul in nori, dar selectiv. Colegii nu uita sa-i anunte daca intarzie.  

     Pai daca sunt mai importanti ca tine!!!

  •  
    • 33 mesaje
    11 Mar 2017, 15:27
    1 0
    Mda, ce frumos ar fi daca lumea ar fi plina de oameni maturi, si aici nu ma refer la ani, ci la atitudine. Gata ati sari la jigniri. Oferiti si voi ce puteti. Relax nu raspunsuri ca ale voastre cautam.