Soacra, soacra poama acra!

  •  
    • 1890 mesaje
    13 Feb 2017, 17:50
    0 0
    coana_mare said:

    Soacrele.... cred ca fiecare nora ar putea sa scrie un roman despre soacra ei dar si despre soacrele altora :

    - cunosc o doamna , de altfel respectabila, care, intra noaptea peste fiul ei (35 ani) in camera, isi trage un scaunel langa pat si sta si se uita la el cum doarme

    - cunosc o doamna, contabila, familie respectabila, care pleca in week-end cu fiul si viitoarea nora la munte. Pt ca cei doi  nu erau casatoriti, ea dormea in mijlocul patului cu fi-su' de-a dreapta si viitoarea nora de-a stânga (sotul ramânea acasa...)

    - mai cunosc alta (sarita bine de 60 primaveri) care de vreo 10 ani isi face vacantele numai cu feciorul ei, un flacau tomnatic la vreo 35 . Pleaca impreuna , colinda, se tin de mâna, fac fotografii romantice la restaurant in doi, pe malul marii in doi, tinându-se de mâna...(sotul doamnei ramâne acasa sa pazeasca gospodaria)

    - cunosc alta care de când s-a insurat feciorul ei, plânge la telefon de cate ori vorbeste cu el, fara motiv anume, asa... doar "ce grea e viata fara tine, gigele !"

    - cunosc alta, fosta profesoara , care a intrebat-o pe nora-sa cum se descurca feciorul ei in pat

    -  mai stiu una , tot sarita de 60, care umbla in pielea goala in fata feciorului, pe motiv ca doar eu l-am facut, de la tâtele astea a supt !

    - mai stiu una care ii cere bani fiului, si pe urma ii imparte pe la vecini, pe la neamuri apoi iar nu are, iar ii cere, incât amâratul ala ajunsese sa creada ca in Romania viata e mai scumpa ca la Viena !

     

    Si toate "doamnele" astea provin din familii cu pretentii, sunt persoane cu studii superioare...

    Uneori te intrebi daca bunul simt si judecata sanatoasa nu au ramas undeva la tara, unde e aerul mai curat si lumea mai simpla...

     

    P.S. Despre soacra mea, cum s-ar zice, despre morti numai de bine, Dzeu s-o ierte !

     Vreau sa cred ca toate soacrele sus-citate sunt doar in povesti (horor!). Nu poate fi adevarat, nu nu!!!!!

  •  
    • 151 mesaje
    14 Feb 2017, 10:53
    0 0
    scorpion112 said:
    coana_mare said:

    Soacrele.... cred ca fiecare nora ar putea sa scrie un roman despre soacra ei dar si despre soacrele altora :

    - cunosc o doamna , de altfel respectabila, care, intra noaptea peste fiul ei (35 ani) in camera, isi trage un scaunel langa pat si sta si se uita la el cum doarme

    - cunosc o doamna, contabila, familie respectabila, care pleca in week-end cu fiul si viitoarea nora la munte. Pt ca cei doi  nu erau casatoriti, ea dormea in mijlocul patului cu fi-su' de-a dreapta si viitoarea nora de-a stânga (sotul ramânea acasa...)

    - mai cunosc alta (sarita bine de 60 primaveri) care de vreo 10 ani isi face vacantele numai cu feciorul ei, un flacau tomnatic la vreo 35 . Pleaca impreuna , colinda, se tin de mâna, fac fotografii romantice la restaurant in doi, pe malul marii in doi, tinându-se de mâna...(sotul doamnei ramâne acasa sa pazeasca gospodaria)

    - cunosc alta care de când s-a insurat feciorul ei, plânge la telefon de cate ori vorbeste cu el, fara motiv anume, asa... doar "ce grea e viata fara tine, gigele !"

    - cunosc alta, fosta profesoara , care a intrebat-o pe nora-sa cum se descurca feciorul ei in pat

    -  mai stiu una , tot sarita de 60, care umbla in pielea goala in fata feciorului, pe motiv ca doar eu l-am facut, de la tâtele astea a supt !

    - mai stiu una care ii cere bani fiului, si pe urma ii imparte pe la vecini, pe la neamuri apoi iar nu are, iar ii cere, incât amâratul ala ajunsese sa creada ca in Romania viata e mai scumpa ca la Viena !

     

    Si toate "doamnele" astea provin din familii cu pretentii, sunt persoane cu studii superioare...

    Uneori te intrebi daca bunul simt si judecata sanatoasa nu au ramas undeva la tara, unde e aerul mai curat si lumea mai simpla...

     

    P.S. Despre soacra mea, cum s-ar zice, despre morti numai de bine, Dzeu s-o ierte !

     Vreau sa cred ca toate soacrele sus-citate sunt doar in povesti (horor!). Nu poate fi adevarat, nu nu!!!!!

     

                Draga Scorpion112, te asigur ca persoanele respective sunt reale, si faptele lor la fel de reale ! Din pacate nu sunt rodul imaginatiei mele, caci daca as avea asa un "talent" as scrie o carte ceva...

               Sunt oameni pe care ii cunosc personal , cum spuneam , familii bine vazute in societate ... Una din ele a ajuns si pe la psiholog, târâta de o prietena, si s-a revoltat cand domnul psiholog i-a zis verde in fata: "Doamna, aveti o relatie bolnava cu fiul dvs ! " S-a indignat : "Cum adica ?! Ce vedeti dvs anormal ca fiul meu ma vede goala ? Dar pe unde a venit pe lume? La ce piept a supt ?!"

                Ca relatia e maladiva de ambele parti, nu incape discutie...

               

              

             

  •  
    • 1890 mesaje
    14 Feb 2017, 12:16
    0 0
    Doamne, multi nebuni umbla liber! Iti vine sa crezi ca spitalele de psihiatrie nu acopera nici pe departe "oferta" de pe piata! Ma rog la Dumnezeu sa-mi pastreze unitatea centrala intreaga pana m-oi intoarce in pamantul din care am iesit!
  •  
    • 1890 mesaje
    14 Feb 2017, 12:20
    0 0
    coana_mare said:

    -  mai stiu una , tot sarita de 60, care umbla in pielea goala in fata feciorului, pe motiv ca doar eu l-am facut, de la tâtele astea a supt ! 

     O scuza ar fi daca e bolnava la pat si nu are cine s-o ingrijeasca (spalat, sters, schimbat) in afara de fecior.

  •  
    • 10065 mesaje
    14 Feb 2017, 15:59
    0 1
    scorpion112 said:
    coana_mare said:

    -  mai stiu una , tot sarita de 60, care umbla in pielea goala in fata feciorului, pe motiv ca doar eu l-am facut, de la tâtele astea a supt ! 

     O scuza ar fi daca e bolnava la pat si nu are cine s-o ingrijeasca (spalat, sters, schimbat) in afara de fecior.

     

    Cit timp traiesc printre semenii lor, cred eu, scuza nu ocupa un loc prioritar nici intr-o situatie gen.

  •  
    • 7 mesaje
    20 Feb 2017, 12:03
    1 0

    Buna dragelor! Eu sunt gravida, si am sa nasc cam in doua saptamani. N a fost o perioada extraordinara pentru mine/noi, locuim cu soacra mea, si parca face totul dinadins. Ne-am tot contrazis legat de felul in care o sa nasc, de camera celei mici... a fost f urat. Ideea e ca eu si sotul meu suntem uniti, ne-am hotarat sa ne mutam si sa alegem ce-i mai bine ptr Sofia, care o sa vina pe lume. Ne-am hotarat, eu o sa nasc prin cezariana si o sa recoltam celule stem cu cei de la Baby Stem, indiferent de parerea soacrei, care e de moda veche. E pacat sa nu profitam de sansa pe care o pot avea copiii nostri acum. Va pup!

  •  
    • 12208 mesaje
    20 Feb 2017, 17:20
    0 1
    Sa fii sanatoasa si tu si copilasul tau !
  •  
    • 2115 mesaje
    5 Mar 2017, 16:06
    0 1
    Alin42 said:Alta intrebare..


    Dragule, sper ca ai realizat ca nu pe mine ma interesa subiectu',  povesteau fetele, poky si nu mai stiu care despre soacre, a mea e mai trecuta ... asa... si apoi daca ma descurc cu mama, ma descurc sigur cu socrela.

  •  
    • 2115 mesaje
    5 Mar 2017, 16:35
    0 1
    coana_mare said:

     

    Soacrele.... cred ca fiecare nora ar putea sa scrie un roman despre soacra ei dar si despre soacrele altora :

    - cunosc o doamna , de altfel respectabila, care, intra noaptea peste fiul ei (35 ani) in camera, isi trage un scaunel langa pat si sta si se uita la el cum doarme

    - cunosc o doamna, contabila, familie respectabila, care pleca in week-end cu fiul si viitoarea nora la munte. Pt ca cei doi  nu erau casatoriti, ea dormea in mijlocul patului cu fi-su' de-a dreapta si viitoarea nora de-a stânga (sotul ramânea acasa...)

    - mai cunosc alta (sarita bine de 60 primaveri) care de vreo 10 ani isi face vacantele numai cu feciorul ei, un flacau tomnatic la vreo 35 . Pleaca impreuna , colinda, se tin de mâna, fac fotografii romantice la restaurant in doi, pe malul marii in doi, tinându-se de mâna...(sotul doamnei ramâne acasa sa pazeasca gospodaria)

    - cunosc alta care de când s-a insurat feciorul ei, plânge la telefon de cate ori vorbeste cu el, fara motiv anume, asa... doar "ce grea e viata fara tine, gigele !"

    - cunosc alta, fosta profesoara , care a intrebat-o pe nora-sa cum se descurca feciorul ei in pat

    -  mai stiu una , tot sarita de 60, care umbla in pielea goala in fata feciorului, pe motiv ca doar eu l-am facut, de la tâtele astea a supt !

    - mai stiu una care ii cere bani fiului, si pe urma ii imparte pe la vecini, pe la neamuri apoi iar nu are, iar ii cere, incât amâratul ala ajunsese sa creada ca in Romania viata e mai scumpa ca la Viena !

     

    Si toate "doamnele" astea provin din familii cu pretentii, sunt persoane cu studii superioare...

    Uneori te intrebi daca bunul simt si judecata sanatoasa nu au ramas undeva la tara, unde e aerul mai curat si lumea mai simpla...

     

    P.S. Despre soacra mea, cum s-ar zice, despre morti numai de bine, Dzeu s-o ierte !

     Aoleu si vai de mine
    ! Eu sper ca sunt povesti, ca si scorpioana!!! A mea e pui, mama mea e mai rea.. inseamna ca sunt prea tolerabila?

  •  
    s_i
    • 2 mesaje
    6 Mar 2017, 15:37
    0 0
    Buna fetelor!
    Sunt noua pe aici si sper sa nu deranjez pe nimeni...dar sincer am nevoie de parerile si sfaturile voastre.
    Celor care aveti soacre de treaba si va intelegeti cu ele, sa le dea Dumnezeu sanatate si lor si voua.
    Cat despre doamna mea soacra....la inceput totul perfect pe vremea cand mergeam in vizita si ii facem smotru prin casa, sesiuni de masaj ei si celor doua fete ale ei. Lumea mea roz s-a naruit cand la cununia civila nu a aparut pe motiv ca nu a fost invitata. Anul acesta facem nunta. Ea s-a opus total de la inceput: nu va cununati, nu faceti copii ( cele doua fete care le are una e despartita fiindca fostul sot a prins-o cu altii si cealalta se chinuie sa creasca 2 copii fiindca sotul nu o ajuta cu nimic noroc ca ei stau in casa cu soacramea ) Buuun....ai mei cand au auzit de cununie au fost cei mai fericiti vor si nepoti, ne ajuta cu toate alea. Soacrei acum nu ii convine de nunta: nici locatia nici data si nici orarul. Ce a fost mai dureros este ca le-a spus asta si parintilor mei cu toate ca ea nu ne ajuta nici macar moral si nici asa zisa " binecuvintare" nu am primit-o de la ea. Sotul meu demult vrea sa se rupa de ei ( mai ales pentru cat m-au umilit pe mine dar asta e alta poveste si mai lunga) dar eu am zis sa se calmeze si sa isi respecte familia ca asa e cel mai bine. El incepe sa fie foarte rece cu ei iar ei spun ca asta e doar din vina mea doar ca eu singurul lucru care l-am facut a fost sa ma las mereu calcata in picioare doar ca poate poate vom putea trai in pace si armonie....dar intre soacra si cele doua cumnate( si soacra despartita) nu se poate.
    Va pup pe toate
    o zi minunata sa doresc
  •  
    • 2115 mesaje
    6 Mar 2017, 16:32
    0 1
    s_i said:Buna fetelor!
    Sunt noua pe aici si sper sa nu deranjez pe nimeni...dar sincer am nevoie de parerile si sfaturile voastre.
    Celor care aveti soacre de treaba si va intelegeti cu ele, sa le dea Dumnezeu sanatate si lor si voua.
    Cat despre doamna mea soacra....la inceput totul perfect pe vremea cand mergeam in vizita si ii facem smotru prin casa, sesiuni de masaj ei si celor doua fete ale ei. Lumea mea roz s-a naruit cand la cununia civila nu a aparut pe motiv ca nu a fost invitata. Anul acesta facem nunta. Ea s-a opus total de la inceput: nu va cununati, nu faceti copii ( cele doua fete care le are una e despartita fiindca fostul sot a prins-o cu altii si cealalta se chinuie sa creasca 2 copii fiindca sotul nu o ajuta cu nimic noroc ca ei stau in casa cu soacramea ) Buuun....ai mei cand au auzit de cununie au fost cei mai fericiti vor si nepoti, ne ajuta cu toate alea. Soacrei acum nu ii convine de nunta: nici locatia nici data si nici orarul. Ce a fost mai dureros este ca le-a spus asta si parintilor mei cu toate ca ea nu ne ajuta nici macar moral si nici asa zisa " binecuvintare" nu am primit-o de la ea. Sotul meu demult vrea sa se rupa de ei ( mai ales pentru cat m-au umilit pe mine dar asta e alta poveste si mai lunga) dar eu am zis sa se calmeze si sa isi respecte familia ca asa e cel mai bine. El incepe sa fie foarte rece cu ei iar ei spun ca asta e doar din vina mea doar ca eu singurul lucru care l-am facut a fost sa ma las mereu calcata in picioare doar ca poate poate vom putea trai in pace si armonie....dar intre soacra si cele doua cumnate( si soacra despartita) nu se poate.
    Va pup pe toate
    o zi minunata sa doresc

     Spune sincer, I-ai facut vraji?
    Pana nu ne rupem de parinti nu suntem maturi...  Cata vreme ei au un cuvant de spus, cuvant care pe noi ne afecteaza suntem doar ... copiii lor, indiferent de varsta!!!

  •  
    s_i
    • 2 mesaje
    6 Mar 2017, 16:45
    0 0
    Vraji i-as face soacrei! Hahaha, glumesc, Doamne Fereste. Adevarul este ca ma afecteaza mai mult pe mine decat pe el ceea ce spune mama lui. El se face ca o aude si apoi face tot ce vrea el.
  •  
    • 2115 mesaje
    6 Mar 2017, 18:15
    1 1
    s_i said:Vraji i-as face soacrei! Hahaha, glumesc, Doamne Fereste. Adevarul este ca ma afecteaza mai mult pe mine decat pe el ceea ce spune mama lui. El se face ca o aude si apoi face tot ce vrea el.

     Pai el este invatat cu ea, o cunoaste mai bine decat tine. Ce tot povestesc eu pe aici este ca nu se merita sa te certi cu sotul/ iubitul pentru soacra. Pierdeti timp pretios si va indepartati unul de altul aiurea, soacra asa a prins pe vremea ei, cunosc povesti urate despre ele, schimbati voi, astea tinere obiceiurile alea vechi!!!
     
    Cred ca voi fi o soacra misto... Macar ca a mea....

  •  
    • 11561 mesaje
    13 Mar 2017, 15:17
    0 2
    Aoacra de moda.................noua!
  •  
    • 2115 mesaje
    6 Apr 2017, 11:09
    0 1
    scorpion112 said:Am si eu baiat (e drept, mititel pentru varsta pe care o am!) si imi doresc din rasputeri sa nu fiu o acritura de soacra!

     Nici n-ai sa fii.  Varsta nu are importanta.

  •  
    • 11561 mesaje
    6 Apr 2017, 13:20
    2 3
    s_i said:Vraji i-as face soacrei! Hahaha, glumesc, Doamne Fereste. Adevarul este ca ma afecteaza mai mult pe mine decat pe el ceea ce spune mama lui. El se face ca o aude si apoi face tot ce vrea el.

     Si  tu  de  ce  esti  asa  tuta???