REFASHION Vesimentar

  •  
    • 7 mesaje
    20 Nov 2016, 19:39
    0 0
    Sunt pasionata de mica de refashionul vestimentar .I-mi pace sa dau alta forma pieselor achizitionate De exemplu in garderopa sotului meu existau 3 camasi din bumbac in carouri  pe care am hotarat sa le modific.Sunt dispusa sa ma consult cu DVS pe tema refashion vestimentar .Va multumesc Francesca
  •  
    • 12 mesaje
    20 Nov 2016, 20:10
    0 0
    f

        Si eu sunt pasionata de refashionul vestimentar pe care l-am adoptat cateodata mai mult de nevoie.Sunt dispusa Francesca sa discutam pe aceasta tema .
     

  •  
    • 85 mesaje
    8 Ian 2017, 19:08
    0 0
    frances.dam said:Sunt pasionata de mica de refashionul vestimentar .I-mi pace sa dau alta forma pieselor achizitionate De exemplu in garderopa sotului meu existau 3 camasi din bumbac in carouri  pe care am hotarat sa le modific.Sunt dispusa sa ma consult cu DVS pe tema refashion vestimentar .Va multumesc Francesca

     Buna francesca,cum au iesit modificarile 

  •  
    • 7 mesaje
    31 Mar 2017, 22:38
    0 0
    ildico102 said:
    f

     Buna francesca,cum au iesit modificarile 

     Buna seara ,n-am mai avut timp de ele.le-am lasat asa.Sunt dintr-un material subtire si desi m-am gandit sa le adaptez pentru vara,am decis sa nu le modific sa ramana pentru primavara -toamna, cu toate ca le-a purtat prea putin.

  •  
    • 9 mesaje
    6 Mai 2017, 21:34
    0 0

     Refashionul vestimentar i-mi place foarte mult  desi  l-am adoptat mai mult de nevoie .Sotul meu lucreaza intr-o fabrica de sticlarie si de multe ori a venit acasa cu camasa arsa sau taiata de cioburi.Ce s-a putut repara am reparat.Am cusut ,unde  nu s-a putut coase am taiat.Ce vreau sa sa -i modific e o camasa din material denim bumbac subtire pe care i-am cumparat-o acum un an si care da semne de uzura la mansete si s-a decolorat putin in zona cotului.In rest e in regula,la guler se vede ca-i putin purtata dar inca materialul e ok.Inca sunt in doua sa-i las maneca lunga sau sa o modific DVS ce parere aveti?
    Multumesc,
    Astrid 

  •  
    • 41 mesaje
    6 Mai 2017, 22:17
    0 0
    Astrid, Parerea mea e ca desi camasa de jeans arata purtata la maneci eu as lasa-o asa cu maneca lunga,arata mult mai bine decat transformata.
  •  
    • 9 mesaje
    8 Mai 2017, 17:33
    0 0

     Mersi,Gundem ,pana la urma am decis totusi sa tai manecile.Din pacate masina de cusut e stricata si a trebuit s-o tivesc  de mana ,dar a iesit ok.

  •  
    • 16 mesaje
    14 Iul 2017, 15:58
    0 0
    astridmar said:

     

     Refashionul vestimentar  ma pasioneaza .I-mi place sa modific si sa personalizez  lucrurile din garderoba.
    Am avut de reparat ceva asemanator ca tine Astridmar,tot camasa denim ,pe care pana la urma am rezolvat-o .Am aplicat reclame si i-am acoperit defectul.
    In momentul de fata ma gandesc  si pana in prezent nu-mi vine nici o idee cum sa personalizez 2 bluze simple din dantela cu maneca lunga pe care le-am comandat de pe net in iarna pe care le-am imbracat de cateva ori la serviciu,o camasuta de-a copilului si 2perechi de jeans tot ai lui.


    Acest mesaj a fost editat de către bianca253: 14 Iul 2017, 16:03
  •  
    • 3765 mesaje
    17 Iul 2017, 13:58
    0 0
    frances.dam said:3 camasi din bumbac in carouri  pe care am hotarat sa le modific.

     

    Faci carourile rotunde? Ca altfel nu-mi inchipui cum poti sa le modifici.

  •  
    • 85 mesaje
    26 Iul 2017, 14:15
    0 0
    bianca253 said:
    astridmar said:

     

     Refashionul vestimentar  ma pasioneaza .I-mi place sa modific si sa personalizez  lucrurile din garderoba.
    Am avut de reparat ceva asemanator ca tine Astridmar,tot camasa denim ,pe care pana la urma am rezolvat-o .Am aplicat reclame si i-am acoperit defectul.
    In momentul de fata ma gandesc  si pana in prezent nu-mi vine nici o idee cum sa personalizez 2 bluze simple din dantela cu maneca lunga pe care le-am comandat de pe net in iarna pe care le-am imbracat de cateva ori la serviciu,o camasuta de-a copilului si 2perechi de jeans tot ai lui.

     Buna Bianca,cum au iesit modificarile?

  •  
    • 16 mesaje
    19 Sep 2017, 20:18
    0 0
    ildico102 said:

     Buna Bianca,cum au iesit modificarile?

    Buna seara n-am avut timp sa fac nimic.Blugii i-au ramas scurti intre timp la fel si camasuta ii un pic  stramta si scurta la maneci,asa ca le-am pregatit sa le donez .In ce priveste cel 2 bluze simple din dantela cu maneca lunga pe care le-am comandat de pe net in iarna ,pe care vroiam sa le modific in vara le-am lasat asa cum le am cumparat ,desi m-am mai uitat prin reviste ,dar nici timpul si nici inspiratia n-au fost de partea mea.

     

  •  
    • 85 mesaje
    30 Nov 2017, 10:55
    0 0
    bianca253 said: 
    Si eu mi-am facut timp de am reparat cate ceva ,
    -i-am inlocuit mansetele de la o camasa de uniforma scolara a baiatului meu,dar nu recomand, pentru 50 lei cat costa o camasa de uniforma nu cred ca renteaza.

     

     

  •  
    • 15 mesaje
    2 Dec 2017, 00:18
    0 0
    ildico102 said:

     

     ildico si eu intampin astfel de probleme,am copiii in scoala primara.Baiatul e intr-a doua si fetita e in clasa a 4-a .In fiecare zi vin acasa de la scoala cu urme de pix,carioca si chiar marker pe maneci,mai ales pe mansete.Le am cuparat cate trei  camasi si bluze la fiecare. Le spal aproape zilnic ,dar nici materialul nu mai e de calitate se deterioreaza si nici dupa spalare ,petele nu ies complet tot se mai vad.Oricum pana la vacanta de iarna,le voi da asa sa le poarte,iar cand incepe scoala le voi cumpara altele noi care sper sa tina macar pana in aprilie.

     

  •  
    • 35 mesaje
    2 Dec 2017, 01:57
    0 0
    frances.dam said:.Sunt dispusa sa ma consult cu DVS pe tema refashion vestimentar .Va multumesc Francesca

     Si mie mi-a placut  de mica sa modific haine.Taiam orice: bluze,fuste,rochii,jeansi.Am observat ca si in Magazinele Second se gasesc si produse de calitate.Unele le cumpar de acolo si le modific acasa cum imi place altele le iau de pe net. Oricand Francesca putem discuta pe aceasta tema.

  •  
    • 13 mesaje
    2 Dec 2017, 02:58
    0 0
    Imi place subiectul ,mi-ar placea sa stiu sa modific haine, dar din pacate tema asta am aprofundat-o doar la nivelul de a face un tiv ,a coase un nasture si chestii marunte
  •  
    • 41 mesaje
    3 Ian 2018, 21:16
    0 0
    elena021 said:
    ildico102 said:

     

     ildico si eu intampin astfel de probleme,am copiii in scoala primara.Baiatul e intr-a doua si fetita e in clasa a 4-a .In fiecare zi vin acasa de la scoala cu urme de pix,carioca si chiar marker pe maneci,mai ales pe mansete.Le am cuparat cate trei  camasi si bluze la fiecare. Le spal aproape zilnic ,dar nici materialul nu mai e de calitate se deterioreaza si nici dupa spalare ,petele nu ies complet tot se mai vad.Oricum pana la vacanta de iarna,le voi da asa sa le poarte,iar cand incepe scoala le voi cumpara altele noi care sper sa tina macar pana in aprilie.

     

     Buna Elena am sa expun inca o data pe said cum am  procededat  eu in astfel de situatii   si cum  am trecut prin asta ,l .Camasutele din anul scolar precedent nu le aruncam chiar daca peste vara crestea si-i ramaneau un pic mici.Astea le taiam si deveneau camasi de desen.Toamna cand incepeam amul scolar erau pregatite 2 camasi noi noute pentru luni-joi ,iar pentru vineri una din cele 2 din vara la care le-am taiat manecile. Iarna procedam la fel si cele din toamna deveneau de desen.Asfel am rezolvat poblema si ieftin si practic.

  •  
    • 85 mesaje
    4 Ian 2018, 01:08
    0 0
    elena021 said:
    ildico102 said:

     

     ildico si eu intampin astfel de probleme,am copiii in scoala primara.Baiatul e intr-a doua si fetita e in clasa a 4-a .In fiecare zi vin acasa de la scoala cu urme de pix,carioca si chiar marker pe maneci,mai ales pe mansete.Le am cuparat cate trei  camasi si bluze la fiecare. Le spal aproape zilnic ,dar nici materialul nu mai e de calitate se deterioreaza si nici dupa spalare ,petele nu ies complet tot se mai vad.Oricum pana la vacanta de iarna,le voi da asa sa le poarte,iar cand incepe scoala le voi cumpara altele noi care sper sa tina macar pana in aprilie.

     Eu mai foloseam un produs italian cumparat de pe net ,pentru curatarea petelor de pix,acoarela etc si m-am descurcat fara sa trebuiasca sa-i modific.

     

  •  
    • 15 mesaje
    5 Ian 2018, 19:43
    0 0
    gundem said:
    elena021 said:
    ildico102 said:

     

     Buna Elena am sa expun inca o data pe said cum am  procededat  eu in astfel de situatii   si cum  am trecut prin asta ,l .Camasutele din anul scolar precedent nu le aruncam chiar daca peste vara crestea si-i ramaneau un pic mici.Astea le taiam si deveneau camasi de desen.Toamna cand incepeam amul scolar erau pregatite 2 camasi noi noute pentru luni-joi ,iar pentru vineri una din cele 2 din vara la care le-am taiat manecile. Iarna procedam la fel si cele din toamna deveneau de desen.Asfel am rezolvat poblema si ieftin si practic.

     Perfect de acord Gundem,dar in cazul nostru mai mult decat carpe de praf nu puteam face din ele,Le am cumparat altele noi si pana la vara vom vedea cum ne descurcam.Oricum multumesc.

  •  
    • 170 mesaje
    10 Ian 2018, 11:50
    0 0
    Eu mi-am mai actualizat garderoba cu cateva articole dragute de aici: https://www.imatrend.ro/
  •  
    • 13 mesaje
    30 Ian 2018, 22:16
    0 0
    Uitandu-ma pe said, mi-am amintit ca am si eu o bluza de dantela cumparata de pe net in primavara.In poza arata bine.Nu am purtat-o niciodata .Nu mi-a placut la ea terminatiile la maneca (parca erau de la izmene made in asia).Initial am vrut s-o returnez apoi m-am hotarat totusi sa o pastrez  si s-o modific. As vrea ca miine cand sunt libera sa ma pot ocupa de ea.M-am gandit sa ma consult cu voi deorece orice idee sau sfat bun e bine primit.Bluza este din dantela transpaenta cu broderie si este captusita in partea din fata iar partea din spate este din material.Manecile sunt din dantela iar terminatiile de la incheietura mainii la care m-am gandit sa renunt sunt din material elastic si mi se par nepotrivite.
    Multumesc