Mama mea sau tatal copilului meu. CUm ii impac?

  •  
    • 970 mesaje
    10 Oct 2016, 09:40
    0 0
    Bun, am lamurit aspectul asta, iti doresti copilul.
    Nu iti pot spune daca mama ta se va schimba, sau macar ca va accepta situatia. Iti faci griji in privinta tatalui tau - te-ai gandit ca poate el te va sustine mai mult?
    Totusi, un lucru este cert (din cate spui) ca partenerul tau iti este alaturi, ca vrea acest copil, ca se va implica. Asta este un lucru bun. Iar, in situatia de fata, asta e tot ce conteaza (vis-a-vis de intrebarea ta).
  •  
    • 10 mesaje
    10 Oct 2016, 09:47
    0 0
    Mulțumesc pentru răspuns!
  •  
    • 2115 mesaje
    10 Oct 2016, 17:33
    0 0
    Nu reusesti tu sa-I impaci, lasa-I sa se certe pana se plictisesc singuri si ai grija de sarcina ta si de cursuri sa-ti termini facultatea cu bine. In timp cine stie. Outofthere ti-a raspuns frumos la celalalt topic, cam ce ti-am spus si eu, nu esti minora sa te supui toanelor familiei. La o prima cautare pe net am si gasit 5 asociatii de intrajutorare a mamelor in caz de nevoie. Se va gasi o solutie, curaj!
  •  
    • 10 mesaje
    10 Oct 2016, 20:55
    0 0
    Mulțumesc!
  •  
    • 3765 mesaje
    11 Oct 2016, 09:45
    0 0
    dadeundee said:Da, m-au dus la medic cu gândul să îmi facă avort. Medicul nu a fost destul de nebun să o facă. Nu l-au speriat,

     

    fraza asta  m-a obsedat de ieri si nu stiam ce nu este bine.

     medicul nu v-a spus ca la sarcina inaintata la care esti, nu se face avort??? nu cred ca are treaba cu nebunia sau nenebunia medicului. d-asta cred ca este o poveste inventata. tu stai acasa, te plictisesti si inventezi povesti.

  •  
    • 10065 mesaje
    11 Oct 2016, 09:52
    0 0
    igivansenior said:
    dadeundee said:Da, m-au dus la medic cu gândul să îmi facă avort. Medicul nu a fost destul de nebun să o facă. Nu l-au speriat,

     

    fraza asta  m-a obsedat de ieri si nu stiam ce nu este bine.

     medicul nu v-a spus ca la sarcina inaintata la care esti, nu se face avort??? nu cred ca are treaba cu nebunia sau nenebunia medicului. d-asta cred ca este o poveste inventata. tu stai acasa, te plictisesti si inventezi povesti.

     

    Da - de - unde ...

     

  •  
    • 10 mesaje
    11 Oct 2016, 23:49
    0 0
    igivansenior, Ce bine ar fi fost sa fi inventat povestea!
  •  
    • 79 mesaje
    12 Oct 2016, 10:18
    0 0
    Ca orice mama,mai ales ca nu era de acord cu relatia voastra,gandesc ca e ,normal sa reactioneze intru-un fel sau altul,incearca sa judeci putin si din punctul de vedere al familiei,in ce fel asta depinde si de educatie sau de asteptari.Nu cred ca multi parinti ar radia de fericite in locul lor,cu siguranta iti doresc tot ce e mai bun,un viitor frumos si considera ca ti-ai ratat viata.Intr-un fel au dreptate te vei muta in chirie,el fiind in deplasare exista si varianta sa fiti nevoiti sa va mutati din loc in loc neavand stabilitatea unui loc de munca,tu cu siguranta vei renunta la studii , nu-ti va fi usor fara sprijinul familiei .,ce vei face,au dreptate doamnele daca aveati o casa a voastra .erai cu studii terminate,cu salariu era altceva asa nu cred ca-ti vei putea relua studiile prea curand ,ce vei face vei munci ca necalificata?Cand va veni bb lucrurile se vot complica mult,nopti nedormite,pampersuri,lapte,caricioare,plus cheltuieli,chirie,etc.....Nu va fi usor toti 3 intr-o camera.Asa ca incearca sa fii diplomata,stai linistita de vorba cu ai tai ,faptul e deja consumat,daca e un baiat cuminte vor ceda pana la urma,poate vor intelege si te vor ajuta,dar nu mai trage de timp ca e deja tarziu iar timpul curge in defavoarea ta,daca nasti la 7 luni?Stai la camin pana gaseste prietenul gazda?Ca nu toate se intampla cum vrem noi
  •  
    • 386 mesaje
    12 Oct 2016, 21:04
    0 0
    Nu te mai ocupa de mama ta, ocupa-te de copilul tau !!! Nu poti face absolut nimic sa-i schimbi parerile si comportamentul. Ai un partener pe care te poti baza, astepti un copil, concentreaza-te pe asta si construieste! Mama ta trebuie sa te ajute, sa te sustina, sa te iubeasca iar daca nu poate ori nu vrea , tu nu poti face nimic. Ocupa te de ce ai bun in viata!
  •  
    • 79 mesaje
    12 Oct 2016, 21:56
    0 0
    Pasarea-Spin said:Nu te mai ocupa de mama ta, ocupa-te de copilul tau !!! Nu poti face absolut nimic sa-i schimbi parerile si comportamentul. Ai un partener pe care te poti baza, astepti un copil, concentreaza-te pe asta si construieste! Mama ta trebuie sa te ajute, sa te sustina, sa te iubeasca iar daca nu poate ori nu vrea , tu nu poti face nimic. Ocupa te de ce ai bun in viata!

     SUBSCRIU


    Acest mesaj a fost editat de către BOGDY.2000: 12 Oct 2016, 21:57
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Oct 2016, 22:18
    0 0
    E mai dificil sa faci ce vrei, când depinzi de altul, nu?
  •  
    • 2115 mesaje
    12 Oct 2016, 23:14
    0 0
    Pasarea-Spin said:Nu te mai ocupa de mama ta, ocupa-te de copilul tau !!! Nu poti face absolut nimic sa-i schimbi parerile si comportamentul. Ai un partener pe care te poti baza, astepti un copil, concentreaza-te pe asta si construieste! Mama ta trebuie sa te ajute, sa te sustina, sa te iubeasca iar daca nu poate ori nu vrea , tu nu poti face nimic. Ocupa te de ce ai bun in viata!

     

    E.l. Am citat, dar n-am avut timp sa comentez. Mie mi se pare ca n-are partener încă, iar mama, daca era mama o invata una alta, ea putea sa i se confeseze despre orice, iar domnisoara nu patea ce a pățit. Un copil este cel mai frumos si binevenit cadou, o minune atunci când este dorit, asteptat, altfel...
    Acest mesaj a fost editat de către white_storm2: 13 Oct 2016, 13:13
  •  
    • 1890 mesaje
    13 Oct 2016, 12:52
    0 0
    white_storm2 said:E mai dificil sa faci ce vrei, când depinzi de altul, nu?

     Perfect adevarat. Cum sa-ti faci viata frumoasa cand, si ca sa-ti cumperi o pereche de chiloti, trebuie sa ceri bani de la cineva? Nici sa te uiti in vitrina de la cofetarie nu poti ca te zgaltaie pofta si tu n-ai in buzunar nici bani de un covrig?

  •  
    • 1890 mesaje
    13 Oct 2016, 12:58
    0 0
    white_storm2 said:
    Pasarea-Spin said:a Mama ta trebuie sa te ajute, sa te sustina, sa te iubeasca iar daca nu poate ori nu vrea , tu nu poti face nimic. Ocupa te de ce ai bun in viata!

     Mda, mai cunosc doua cazuri similare cu fete "mari"care au pus un nepotel in poala mamelor. Si mamele, chiar daca nu le-a picat bine "cadoul",  au tacut, au rabdat, au inghitit si au ajutat cu toata inima. Si fetele nu au invatat din experienta (sau nu le-a pasat!) ca au mai pus alt nepotel in poala mamelor. Fiecare copil avand alt tata.

  •  
    • 2115 mesaje
    14 Oct 2016, 21:36
    0 0
    igivansenior said:
    dadeundee said:Da, m-au dus la medic cu gândul să îmi facă avort. Medicul nu a fost destul de nebun să o facă. Nu l-au speriat,

     

    fraza asta  m-a obsedat de ieri si nu stiam ce nu este bine.

     medicul nu v-a spus ca la sarcina inaintata la care esti, nu se face avort??? nu cred ca are treaba cu nebunia sau nenebunia medicului. d-asta cred ca este o poveste inventata. tu stai acasa, te plictisesti si inventezi povesti.

     Pai daca ma-sa a facut programarea, doctorul nu stia varsta fatului...
    Io zic ca-I credibila povestea. 
    Altfel, e majora, se putea opune, dar depinde financiar si psihic de parinti.