Devin un om rau?

  •  
    • 970 mesaje
    7 Sep 2016, 14:04
    1 0
    Drag forumist, Astazi, pentru prima data de cand scriu pe aici, simt nevoia sa ma detasez de topicul meu special, motivul - cred ca ai ajuns singur la concluzia nu-prea-greu-de-dedus - am nevoie de o parere. Trebuie (neaparat) sa clarific vreo doua lucruri despre mine (cine nu m-a citit) inca de la inceput : nu sunt o fire rusinoasa, dar sunt foarte buna la a-mi da seama cu cine stau de vorba, in al doilea rand, sunt genul de femeie care prefera ca cineva sa fie deschis cu ea, mai curand decat sa o ia pe ocolite. Astea fiind spuse, te rog sa nu-mi spui ce vreau sa aud, ci adevarul. Acum, on topic: nu imi plac oamenii care profita de bunatatea mea, si stiu ca primul gand care iti trece prin minte este acela "de ce accepti astfel de oameni in preajma ta", doar ca aceasta persoana se intampla sa imi fie ruda. Nu ma deranjeaza faptul ca ajut, ci faptul ca nici macar nu e recunoscator pentru asta. Desi toti ma "avertizeaza" in legatura cu ura pe care o s-o resimt asupra persoanei, pot spune ca devine din ce in ce mai greu sa ma prefac in fata familiei si prietenilor ca nu sunt dezamagita de tot ce inseamna prezenta acestei fiinte in viata mea. Stiu ca e o companie gresita. Stiu, de asemenea, ca astfel de oameni nu se pot schimba orice ai face pentru ei. Intrebarea este : daca o indepartez, devin o persoana rea? - nu iti imagina ca ma intereseaza de ce ar spune lumea, doar pentru mine, in general; asa voi proceda de acum incolo cu toti care gresesc uneori? PS : imi cer scuze daca intrebarea nu e pusa corect. Nu obisnuiesc sa cer sfaturi deseori, prefer sa "povestesc" doar ; in astfel de situatie cuvintele curg usor.
    Acest mesaj a fost editat de către GirlOnline: 7 Sep 2016, 14:05
  •  
    • 10065 mesaje
    7 Sep 2016, 21:50
    1 1
    Draga forumista.

    Io demult am ajun la concluzia ca, pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti Punct

  •  
    • 12208 mesaje
    12 Sep 2016, 20:22
    0 1
    Da Girl , are dreptate nene Viktor ; mie personal mi-au trebuit prea multi ani sa invat a spune -NU !!! HOTARAT SI DEFINITIV!
    Nu tolera sa fii luata drept vaca de muls ,( scuze de comparatie ) confrunta pers respectiva si spune un stop !Fara regrete si fara sa iti faci reprosuri ca ai fi o pers. rea , dimpotriva , esti o pers corecta in primul rand cu tine insati !
  •  
    • 970 mesaje
    13 Sep 2016, 14:59
    1 0
    Multumesc mult pentru raspunsuri.
    Aveti dreptate, anumite persoane nu se schimba orice ai face (pentru ele). Treaba e ca, facand parte din familie mi-am dorit enorm sa pot face mereu, mai mult. Insa, daca nu ma voi debarasa de persoana asta, instinctul imi spune ca ma va rani pana in punctul in care nu-mi voi mai putea reveni (prinvind increderea in oameni).
  •  
    • 10065 mesaje
    13 Sep 2016, 16:52
    0 1
    Sigur tii a trage linie ?

  •  
    • 970 mesaje
    13 Sep 2016, 17:56
    0 1
    ViktorC, Nu trag o linie definitiva (deoarece e ruda si n-as avea cum), dar cu siguranta o sa trag una privind favorurile.
  •  
    • 12208 mesaje
    13 Sep 2016, 18:12
    0 1
    Detaseaza-te , fara prea multe explicatii !
  •  
    • 10065 mesaje
    13 Sep 2016, 22:22
    0 1
    GirlOnline said:ViktorC, Nu trag o linie definitiva (deoarece e ruda si n-as avea cum), dar cu siguranta o sa trag una privind favorurile.

     

    Mai bine zis, nu te lasa inimioara a trage linie definitiv, ca de putut se poate , cred eu.

     

  •  
    • 386 mesaje
    16 Sep 2016, 15:21
    0 1
    Girl, eu am trecut printr-o situatie asemanatoare- zic am trecut adica am rezolvat. A fost cumplit, ma chinuia dar nu reuseam sa rup , sa transez - asa cum imi e felul- pentru ca imi este ruda foarte apropiata. Nu este vorba de favoruri facute de mine ei - e exact invers, ea imi face mie favoruri pe care nu i le cer si de care nu am nevoie, favor e deci din punctul ei de vedere- ci de o interactiune absolut negativa pentru mine. Nu o intereseaza cine sunt cu adevarat, nu vrea si nici nu poate sa ma cunoasca in profunzime dar ii da inainte cu felul ei de a fi si de a da, de -a ma dis-pretui. In fine. Zice o vorba ca nu este important ce ni se intampla ci cum reactionam la ce ni se intampla. Si am pus mana si am schimbat interior niste reactii, le-am calmat si m-am detasat chiar. Am mai rarit intalnirile, am cautat sa inteleg viata ei si cum de e asa cum e . Eu nu pot schimba pe nimeni pot doar schimba in mine cate ceva, gandind, analizand, incercand sa inteleg...Fa la fel!
  •  
    • 386 mesaje
    16 Sep 2016, 15:23
    0 1
    PS. Daca nu rezolvi problemuta, risti sa te inraiesti. Si eu eram de nerecunoscut din cauza ca nu reuseam sa ies din situatie, eram complet blocata. Frustrata si suferinda.
  •  
    • 970 mesaje
    17 Sep 2016, 00:43
    0 1
    Pasare-Spin,
    Dintotdeauna am crezut (si cred in continuare) ca e un lucru bun, un lucru frumos sa tii la cineva. Cred asta, simt asta (privind multi prieteni). Avand in vedere ca mi-e si ruda, mai ales pentru ca mi-e ruda, ar trebui ca lucrurile sa fie (si) mai simple.
    Da, ajung la concluzia ca nu strainii iti confera acea stare de teama de a te atasa de cineva.
  •  
    • 615 mesaje
    20 Mai 2017, 23:40
    0 0
    In primul rand ar trebui sa te gandesti bine daca intr-adevar ajuti persoana respectiva ori ba. Mie imi lasa impresia ca nu, din moment ce tot are nevoie de ajutorul tau. Omul are nevoie sa invete sa pescuiasca, nu sa i se dea pestele de-a gata, fie ca vorbim de bani, favoruri, rezolvari de situatii, etc. In al doilea rand, nu mai avea asteptari si ajuta cand poti si vrei (dupa ce te-ai asigurat ca ajuti omul, nu ii prelungesti agonia) fara sa astepti (ma repet) nimic in schimb. Nu asta e definitia ajutorului (dezinteresat)? In al treilea rand, nu exista om bun sau rau decat prin comparatie cu niste standarde impuse de societate, religie, familie, grup de prieteni. Din puctul asta de vedere, simplul fapt ca te gandesti daca e bine sau nu sa faci ceva intr-o situatie ce implica si alta persoana, arata faptul ca esti un om 'bun'. Dar repet, nu cred in etichetare. Asa, acum observ ca tot ce am scris apare intr-o mare gramada. Tare bun.
    Acest mesaj a fost editat de către amizade: 20 Mai 2017, 23:51