Masina de cusut, ce sa aleg?

  •  
    • 1890 mesaje
    29 Aug 2016, 14:35
    0 0
    Imi doresc foarte mult o masina de cusut dar nu stiu ce marca sa aleg. Dupa vizionarea pe internet si am ramas sa aleg dintre doua marci: Minerva si Brother. As vrea o masina computerizata, pana in 2500 lei, fiabila, care sa mearga pe orice tip de tesatura (de la voal la blugi), sa nu gafaie dupa o ora de munca, sa-mi realizeze cusaturile decorative, butonierele, tivul ascuns fara defecte, intr-un cuvant, daca dau un ban inteleg sa iau ceva bun. Stiu ca o masina, oricat de competenta ar fi ea, nu poate realiza toate operatiile  la calitate excelenta (de exemplu, o masina de cusut nu poate realiza o butoniera sau  un surfilat de aceeasi calitate cum o face o masina speciala!), dar nu am si alti bani sa-i investesc in masini speciale, mai ales ca croitoria e doar hobby. Poate o sa-mi spuneti ca doar pentru hobby nu se merita atatia bani, dar vreau o masina de cusut puternica si sa indeplineasca macar o parte din cerinte (in proportie de 90%! :) )
    Deci, intreb cunoscatorii: masina de cusut Minerva MC500 vs.masina de cusut Brother Innovis-NV55? Recunosc ca balanta inclina pentru Brother din cauza brandului dar cand am vazut ce poate Minerva, Brother ramane de caruta!
  •  
    • 10065 mesaje
    13 Sep 2016, 11:47
    0 1
    Io nu gifai nici dopa doua ore de munca, asadar , io cred ca iesi in cistig de cauza de ma iei pe mine cu scula me (masina de cusut, fireste ) sa-ti trag tivu' la rochita.

    Rog seriozitate si fa-r de tenta obraznica ...

  •  
    • 1890 mesaje
    15 Sep 2016, 20:12
    0 0
    Draga Viktore, multumesc de amabilitate, dar sa stii ca scula ta face acelasi lucru ca si a mea (o Veronica veche de mai bine de 35 de ani), adica trage liniar. Eu vreau ceva mai mult, adica sa-mi faca butoniera, surfilare, cusatura elastica, decorativa, ascunsa, monograme. Am vizionat pe youtube astfel de masini computerizate. Bijuterii, comori la casa omului. Am mai vazut un Janome 6600 P. Mi-a plans inima cand am vazut ce poate face. Dar cand am sunat la reprezentanta si mi-a spus pretul, mi-am revenit. 4500 lei!!! E un dumicat mare pentru mine. As fi strans dintii la 2500 dar tot as fi luat-o, desi mi-ar fi dereglat rau bugetul.
  •  
    • 10065 mesaje
    16 Sep 2016, 10:54
    0 1
    Io zic totusi sa ni le imperechem (sculele) A me tine bine la orice unchi, orice figura, orice cusatura , nu doar liniar, si nu rupe acu' cu una cu doua ...

    Si-apoi ramine Janome de minciuna , crede-ma. Sa nu mai zic de costuri aproape de zero.

    Pai, sintem "golani" sau nu mai sintem...


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 16 Sep 2016, 10:56
  •  
    • 1890 mesaje
    16 Sep 2016, 21:23
    0 0
    Mare glumet mai esti, Viktore! Ce sa fac daca m-am indragostit iremediabil de masina de cusut computerizata?
  •  
    • 10065 mesaje
    19 Sep 2016, 07:22
    0 1
    Alea nu-s bune, da-le-n colo ... dau erori, n-au un istoric de baza , te trezesti ca te lasa cind ti-e lumea mai draga , ca o luara computeru' razna si ramii cu lucrarea neincheiata ... Pai, asta-i treaba? Nu tine decit la o juma' de norma ? Mai sa fie ...

    A me ... a me , da, calitate inainte de toate! Se incalzeste, se infierbinta chiar, da' ... schwarzkopf, acu' rezista ...


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 19 Sep 2016, 07:26
  •  
    • 1890 mesaje
    19 Sep 2016, 18:51
    0 0
    Are fina mea un Pfaff computerizat, de v'o doispe ani. O frumusete! De atunci jelesc dupa asemenea bijuterie! Fina lucreaza in domeniu, deci masina e forjata, nu are vacanta! Merge la fix, e drept ca e originala de la mama ei, nu de la fratii chinezi. Si uite asa bat internetul si forumurile de specialitate in cautarea masinii de cusut. Ma bate gandul sa merg pana la reprezentanta la Bucuresti si sa o iau direct de la sursa. Ce ma fac daca ceva se deregleaza la ea? Iar merg la Bucuresti? Imi vajaie capul de intrebari!
  •  
    • 10065 mesaje
    19 Sep 2016, 23:12
    0 1
    Cam lung drumul pina la reprezentanta . Nu mai bine stai vreo luna pe linga fina-ta si-ti trece of-ul ?



    Chiar nu vreau sa te dezcurajez, dar se merita investitia ? Intreb doar, din curiozitate. Hai, ca pina la urma te ajut a decide, de-mi promiti ca-mi faci un costum de mire ... da' nu ma intepi la proba bine ? Si ma taxezi asa ... ceva mai elegant, ca la urma toata a computerizata face toata treaba ...

  •  
    • 1890 mesaje
    21 Sep 2016, 22:02
    0 0
    ViktorC said:Cam lung drumul pina la reprezentanta . Nu mai bine stai vreo luna pe linga fina-ta si-ti trece of-ul ?


    Pai eu vreau sa am lucrul meu, nu sa ma uit la altul. Sa pot sa-mi fac un lucru fara sa apelez la nimeni. Si cred ca se merita efortul financiar. Nu vreau sa-mi scot banii, doar pentru pasiunea mea.
  •  
    • 10065 mesaje
    22 Sep 2016, 14:52
    0 1
    scorpion112 said:
    ViktorC said:Cam lung drumul pina la reprezentanta . Nu mai bine stai vreo luna pe linga fina-ta si-ti trece of-ul ?


    Pai eu vreau sa am lucrul meu, nu sa ma uit la altul. Sa pot sa-mi fac un lucru fara sa apelez la nimeni. Si cred ca se merita efortul financiar. Nu vreau sa-mi scot banii, doar pentru pasiunea mea.

     

    Corect ; exact ; desigur ; frumos !

     

    Am incercat a raspunde fiecarei propozitii, Da' mai pe scurt si intr-un cuvint : ai dreptate, draga.