Ce sa fac?

  •  
    • 6 mesaje
    26 Aug 2016, 18:24
    0 0
    Buna, sunt cu cineva intr-o relatie de aproape 7 ani. S-au intamplat multe lucruri intre noi, bune si rele.
    El are o amica pe care o cunoaste de cativa ani. Din cauza ei ne-am certat si despartit de foarte multe ori. I-am zis, i-am explicat in fel si chip ca ma deranjeaza prietenia lor si parea ca a inteles, doar pentru moment. Nu ma deranjeza ca vorbesc la telefon, pe facebook sau isi spun la multi ani de zilele de nastere.
    In trecut iesea cu ea la iarba verde, la scalda etc si pe mine ma lasa acasa, nici macar nu imi zicea iar cand il sunam nu-mi raspundea sau cand raspundea imi vorbea sec, scurt, cu da sau nu.
    Intre timp lucrurile s-au schimbat putin, in sensul ca ea e probabil sa se marite la anul.
    Dar ma deranjeza ca o face mult prea prezenta in viata noastra, se gandeste cum sa ma convinga sa mergem la ea acasa in vizita desi i-am explicat si rasexplicat ca nu vreau sa merg, ca nu ma simt confortabil, ca nu vreau sa stau sa ma uit cum vorbesc ei iar eu sa fiu in plus.
    De exemplu azi trebuia sa mergem la lac. Cu un amic si cu fratele fetei. M-a sunat si mi-a zis ca vine amicul si fratele respectivei si i-am zis ok. Apoi cand l-am sunat sa vad cat mai are pana ajunge a zis vezi ca s-ar putea sa vina si amica.... Am ramas efectiv dezamagita si nu am mai vrut sa merg... Bineinteles ca el a plecat desi stia de ce nu vreau sa mai merg.
    Ce doamne iarta-ma sa fac? Sunt eu nebuna sau am dreptate in ce priveste amica?
    Voi ce ziceti? 
  •  
    • 386 mesaje
    26 Aug 2016, 18:52
    2 0
    Nu esti deloc nebuna si ai foarte mare dreptate. Tu spui ca ii este amica dar poate ca sunt mai mult de atat. Au o legatura puternica , este clar. Indiferent ce sunt ori ce nu sunt, el iti datoareaza macar respect cata vreme sunteti in relatie de 7 ani, multisori adica iti datoreaza sa tina cont de punctul tau de vedere, de dorinta ta, de starea ta in ce o priveste pe amica. Ar fi ideal sa te si inteleaga dar asta ar presupune inteligenta, empatie, iubire. Eu zic ca va fi o vesnica prezenta in viata voastra de cuplu, ca vei suferi si ca mai devreme sau mai tarziu va veti desparti. Mai bine mai devreme, nu crezi? Nu-ti fa iluzia cum ca se va marita! Nu permite nimanui sa nu ti respecte ce crezi, ce vrei, ce gandesti si simti, mai ales omului care e langa tine! Mai bine singura decat asa.
  •  
    • 6 mesaje
    26 Aug 2016, 19:24
    0 0
    Am crezut totusi ca o sa ma inteleaga. Eu nu i-am impus nimic, doar i-am explicat si nu o data. Oricum, avand in vedere ca nu si-a putut anula iesirea de azi de la lac si a preferat-o pe ea si promisiunea facuta ei si nu am contat eu si relatia noastra, e mai mult decat clar...
  •  
    • 12625 mesaje
    26 Aug 2016, 20:12
    1 0
    0pufarinA said:Buna, sunt cu cineva intr-o relatie de aproape 7 ani. S-au intamplat multe lucruri intre noi, bune si rele.
    El are o amica pe care o cunoaste de cativa ani. Din cauza ei ne-am certat si despartit de foarte multe ori. I-am zis, i-am explicat in fel si chip ca ma deranjeaza prietenia lor si parea ca a inteles, doar pentru moment. Nu ma deranjeza ca vorbesc la telefon, pe facebook sau isi spun la multi ani de zilele de nastere.
    In trecut iesea cu ea la iarba verde, la scalda etc si pe mine ma lasa acasa, nici macar nu imi zicea iar cand il sunam nu-mi raspundea sau cand raspundea imi vorbea sec, scurt, cu da sau nu.
    Intre timp lucrurile s-au schimbat putin, in sensul ca ea e probabil sa se marite la anul.
    Dar ma deranjeza ca o face mult prea prezenta in viata noastra, se gandeste cum sa ma convinga sa mergem la ea acasa in vizita desi i-am explicat si rasexplicat ca nu vreau sa merg, ca nu ma simt confortabil, ca nu vreau sa stau sa ma uit cum vorbesc ei iar eu sa fiu in plus.
    De exemplu azi trebuia sa mergem la lac. Cu un amic si cu fratele fetei. M-a sunat si mi-a zis ca vine amicul si fratele respectivei si i-am zis ok. Apoi cand l-am sunat sa vad cat mai are pana ajunge a zis vezi ca s-ar putea sa vina si amica.... Am ramas efectiv dezamagita si nu am mai vrut sa merg... Bineinteles ca el a plecat desi stia de ce nu vreau sa mai merg.
    Ce doamne iarta-ma sa fac? Sunt eu nebuna sau am dreptate in ce priveste amica?
    Voi ce ziceti? 

     

    Pana acum aveam povesti din partea amantei...acum ne-am transferat in cealalta curte. Ce are amica si nu ai tu? Tupeu. In locul tau mergeam fresh de gatul lui, pupici si declaratii mieroase de dragoste. Si la un moment incetam cu toate si spuneam. Daca de azi va mai vedeti o sjngura data ti-l dau pe musiu cu funda cu tot.
  •  
    • 742 mesaje
    26 Aug 2016, 21:39
    0 0
    Fa-ti rinduiala in viata sentimentala,pune stop fostei relatii.
    BAFTA. 
  •  
    • 386 mesaje
    26 Aug 2016, 22:04
    1 1
    0pufarinA said:Am crezut totusi ca o sa ma inteleaga. Eu nu i-am impus nimic, doar i-am explicat si nu o data. Oricum, avand in vedere ca nu si-a putut anula iesirea de azi de la lac si a preferat-o pe ea si promisiunea facuta ei si nu am contat eu si relatia noastra, e mai mult decat clar...

    Este foarte clar. Pune punct si mergi mai departe! Vei intalni barbatul, omul care sa asculte cand vorbesti. Crede-ma, este foarte legat de cealalta femeie! 

     

  •  
    • 742 mesaje
    27 Aug 2016, 02:38
    1 0
    Sunt sigur ca vrei sa fi iubita.undeva exista acel om care e suflet pereche.cauta si vei gasi.
  •  
    • 54 mesaje
    27 Aug 2016, 02:51
    1 0
    0pufarinA said:Am crezut totusi ca o sa ma inteleaga. Eu nu i-am impus nimic, doar i-am explicat si nu o data. Oricum, avand in vedere ca nu si-a putut anula iesirea de azi de la lac si a preferat-o pe ea si promisiunea facuta ei si nu am contat eu si relatia noastra, e mai mult decat clar...

     

    Fa-i viteza dacă o tine tot așa.Pai ce-i asta?Tot ii spui ca te deranjează si el..ioc.Merge mai departe.Eu zic ca ai avut destula rabdare cu el.
  •  
    • 687 mesaje
    27 Aug 2016, 08:28
    0 0
    Cum adica a preferat-o pe ea in locul tau?
    Tu ai stat acasa si ei s-au distrat?
    Mergeam acolo, cu toate ca nu o tolerez pe don'soara si stateam o ora si ii ziceam: daca nu vii cu mine, ramai aici cu totii, dar pt totdeauna.
    Dupa 7 ani sa nu se schimbe nimic, mi se pare ciudat.
    O fi amica lui, dar in momentul cand te decizi sa ai o relatie serioasa care oate duce si la o casatorie, lasi relatiile amicale putin mai incolo. Iesi, nimic de zis, mai rarut ca-i mai dragut.
    Eu zic sa ii dai un ultimatum: daca o singura data mai iesi cu ea si eu zic ca nu ies, si tu totusi iesi si pe mine ma lasi acasa, ramai cu ea de tot.
    Si daca el tot va iesi, in ciuda faptului ca i-ai zis ca nu, il lasi cateva zile, sa vada ca nu glumesti si ca ti-a ajuns.
    Iii mai poti spune ca ti-au ajuns certurile pe care le-ati avut din cauza ei. El chiar nu a vazut ca toate relele care s-au intamplat dintre voi au fost din cauza ei sau baga placa clasica cum ca tu esti aia nebuna si ai viziuni ?
    Eu i-as da un ultimatum. Ma mir ca ai rezistat atat, amicele de genul asta iti pot distruge relatia.
    Mai bine sa stii ca ai terminat-o cu cineva ca nu a mai mers decat sa stii ca s-a bagat una oarecare
  •  
    • 2115 mesaje
    27 Aug 2016, 09:07
    1 1
    Mda, relatiile astea lungi sunt moartea pasiunii, la ce drac sa mai cumpere vaca omul, daca are laptele moca? Normal ca I s-a facut de alta, n-are nicio obligatie, e liber sa zboare pe unde ii casuna, iar tu draga pufarina vei ramane cu buzele umflate.
  •  
    • 3765 mesaje
    27 Aug 2016, 10:17
    2 0
    0pufarinA said:Buna, sunt cu cineva intr-o relatie de aproape 7 ani. S-au intamplat multe lucruri intre noi, bune si rele.
    El are o amica pe care o cunoaste de cativa ani. Din cauza ei ne-am certat si despartit de foarte multe ori. I-am zis, i-am explicat in fel si chip ca ma deranjeaza prietenia lor si parea ca a inteles, doar pentru moment. Nu ma deranjeza ca vorbesc la telefon, pe facebook sau isi spun la multi ani de zilele de nastere.
    In trecut iesea cu ea la iarba verde, la scalda etc si pe mine ma lasa acasa, nici macar nu imi zicea iar cand il sunam nu-mi raspundea sau cand raspundea imi vorbea sec, scurt, cu da sau nu.
    Intre timp lucrurile s-au schimbat putin, in sensul ca ea e probabil sa se marite la anul.
    Dar ma deranjeza ca o face mult prea prezenta in viata noastra, se gandeste cum sa ma convinga sa mergem la ea acasa in vizita desi i-am explicat si rasexplicat ca nu vreau sa merg, ca nu ma simt confortabil, ca nu vreau sa stau sa ma uit cum vorbesc ei iar eu sa fiu in plus.
    De exemplu azi trebuia sa mergem la lac. Cu un amic si cu fratele fetei. M-a sunat si mi-a zis ca vine amicul si fratele respectivei si i-am zis ok. Apoi cand l-am sunat sa vad cat mai are pana ajunge a zis vezi ca s-ar putea sa vina si amica.... Am ramas efectiv dezamagita si nu am mai vrut sa merg... Bineinteles ca el a plecat desi stia de ce nu vreau sa mai merg.
    Ce doamne iarta-ma sa fac? Sunt eu nebuna sau am dreptate in ce priveste amica?
    Voi ce ziceti? 

     

    nu exista prietenie intre un barbat si o femeie.

  •  
    • 3765 mesaje
    27 Aug 2016, 10:19
    0 1
    Alin42 said:Fa-ti rinduiala in viata sentimentala,pune stop fostei relatii.
    BAFTA. 

     

    esti paralel.

  •  
    • 6 mesaje
    27 Aug 2016, 14:02
    0 0
    Ok, va multumesc pentru raspunsuri.
    Am crezut ca poate gandesc eu gresit dar cu ajutorul sfaturilor voastre am reusit sa-mi dau seama ca nu e asa.
  •  
    • 2115 mesaje
    27 Aug 2016, 14:36
    0 1
    Vrei un raspus direct? Sa-I dai un sut, te-ai lasat folosita atatia ani, io zic ca ai gresit, dar mai sunt si alte pareri, nu?
  •  
    • 908 mesaje
    27 Aug 2016, 16:36
    0 0
    Ca orice femeie, iti faci griji degeaba. ... totul este numai in mintea ta.
  •  
    • 742 mesaje
    27 Aug 2016, 22:57
    0 0
    Juniorule...spalate pe dinti cind scrii aici..pute rau....creed si vaca mea cind rigiie pute mai frumos.
  •  
    • 3765 mesaje
    28 Aug 2016, 00:04
    0 0
    Alin42 said:Juniorule...spalate pe dinti cind scrii aici..pute rau....creed si vaca mea cind rigiie pute mai frumos.

     

     

    vai intelept ciucurel, sfatuitorul noptilor tarzii, daca citeai cum trebuie textul, ai fi citit ca nu este vorba de o fosta relatie.

    ai vaca acasa?

  •  
    • 742 mesaje
    28 Aug 2016, 09:33
    0 1
    Da..ai auzit de Angus.? Am si BR.
  •  
    • 970 mesaje
    29 Aug 2016, 14:05
    1 0
    OpufarinA,
    Daca dupa atatia ani ai probleme mari in ceea ce priveste increderea, e timpul sa pui capat. Da, relatiile nu sunt simple (numai lapte si miere); cateodata trebuie sa lucrezi la ele, dar daca nu ai cheful necesar sa depui efortul asta, inseamna ca nu merita si nu el e alesul.
    PS: tu esti si cu topicul "fara titlu"?
  •  
    • 151 mesaje
    29 Aug 2016, 15:55
    3 0
    0pufarinA said:Buna, sunt cu cineva intr-o relatie de aproape 7 ani. S-au intamplat multe lucruri intre noi, bune si rele.
    El are o amica pe care o cunoaste de cativa ani. Din cauza ei ne-am certat si despartit de foarte multe ori. I-am zis, i-am explicat in fel si chip ca ma deranjeaza prietenia lor si parea ca a inteles, doar pentru moment. Nu ma deranjeza ca vorbesc la telefon, pe facebook sau isi spun la multi ani de zilele de nastere.
    In trecut iesea cu ea la iarba verde, la scalda etc si pe mine ma lasa acasa, nici macar nu imi zicea iar cand il sunam nu-mi raspundea sau cand raspundea imi vorbea sec, scurt, cu da sau nu.
    Intre timp lucrurile s-au schimbat putin, in sensul ca ea e probabil sa se marite la anul.
    Dar ma deranjeza ca o face mult prea prezenta in viata noastra, se gandeste cum sa ma convinga sa mergem la ea acasa in vizita desi i-am explicat si rasexplicat ca nu vreau sa merg, ca nu ma simt confortabil, ca nu vreau sa stau sa ma uit cum vorbesc ei iar eu sa fiu in plus.
    De exemplu azi trebuia sa mergem la lac. Cu un amic si cu fratele fetei. M-a sunat si mi-a zis ca vine amicul si fratele respectivei si i-am zis ok. Apoi cand l-am sunat sa vad cat mai are pana ajunge a zis vezi ca s-ar putea sa vina si amica.... Am ramas efectiv dezamagita si nu am mai vrut sa merg... Bineinteles ca el a plecat desi stia de ce nu vreau sa mai merg.
    Ce doamne iarta-ma sa fac? Sunt eu nebuna sau am dreptate in ce priveste amica?
    Voi ce ziceti? 

     

     

    Opufarina, ti-am raspuns si la postul tau de pe "Familie".

     

    Hai sa-ti zic cum sta treaba: in viziunea lui, tu esti roata de rezerva, buna sa-l astepte acasa cu masa pusa, sa-i spele izmenele, sa-i incalzeasca patul...

    "Ailalta" e cea cu care are el o anume "chimie", ca sa nu zic mai mult... sau hai sa zic, mai Pufarina, asta se cheama amanta, si cu atat mai rau e ca o face pe fata, fara macar sa se ascunda.

    Adica ce dovada mai vrei, vrei sa-i prinzi si imbârligati ? Pai si atunci o sa nege, o sa zica ca ti s-a parut tie ca iti intrase o musculita in ochi, ca ea doar venise sa dea binete si a luat-o ameteala...

     

    Mai 0Pufarina, ti-ai irosit 7 ani din viata cu maimutoiul asta si nimic nu s-a legat, tot in certuri, deziluzii, amaraciune...

     

    Reda-i libertatea , si vezi-ti de viata ta ca nu s-au terminat barbatii.

     

    cu drag,

    coana_mare