sa ma-ntrebe cineva

  •  
    • 88 mesaje
    22 Iul 2016, 14:08
    1 0


    Acest mesaj a fost editat de către Beea38: 13 Iun 2017, 15:08
  •  
    • 88 mesaje
    22 Iul 2016, 14:16
    1 0
    Da, stiu, par cu capul, dar nu sunt.
    Nu sunt nici un om urat, rau, prost, necrescut.
    Imi place sa interactionez cu semenii mei sa-i ascult, inteleg, imi place la nebunie sa rad si sa fac oameni sa rada.
    Si totusi ??
  •  
    • 88 mesaje
    22 Iul 2016, 15:44
    1 0
    Pai, nici aici ?!

  •  
    • 970 mesaje
    22 Iul 2016, 15:59
    0 0
    Naspa, draga Beea38.
    Stai, la dracu. Tocmai am zis "naspa"? Voiam sa zic "Ce faci"?
    Naspa ca nu ai un nici un prieten. Macar pentru un motiv daca nu pentru un sezon. Ca sa nu mai spun de unul pe viata. Daca 38 din prelungirea nick-ului este varsta ta, este si mai naspa. Si la dracu, ca sa adaug mai multi "naspa" decat pot exista intr-o postare,naspa ca nici sotul nu ti-e de nici unele.
  •  
    • 12208 mesaje
    22 Iul 2016, 19:16
    0 0
    Nu dispera , as vrea sa iti recomand sa citesti ceva daca imi permiti si desigur sa te invit in" cafeneaua pentru oricare" .
    https://tophabits.ro/10-exercitii-pentru-a-ti-creste-stima-de-sine/
    http://www.succesdublu.ro/7-cai-pentru-a-ne-imbunatati-stima-de-sine/
    si o carte audio pe care ti-o recomand sa o asculti de mai multye ori si apoi sa incerci sa faci ceea ce iti sugereaza Robert :robert ionescu nu trimite gaina la scola de vulturi-
    https://www.youtube.com/watch?v=htWWCAILbPQ
  •  
    • 2115 mesaje
    22 Iul 2016, 22:34
    0 0
    Beea38 said:Sa ma-ntrebe si pe mine cineva "ce mai faci ?"
    Am constatat ca sunt foarte singura. Nu am rude nu am prieteni.
    Am un sot, dar nu mi-e de nici unele....Nici neam nici prieten.
    Si nu discuta cu mine fiindca el e barbat iar eu sunt femeie.
    A, bada, discutam despre problemele lui.
    Ma-ntreb uneori daca chiar exist sau mi se pare.
    Iar prietene nu am fiindca...nu stiu....Trebuie probabil sa ai timp ca sa cultivi si sa intretii o prietenie. E ca o floare, daca n-o uzi sistematic, iti moare. Dar si pentru ca mi-am furat-o zdravan de la cateva prietene "adevarate".
    Dar eu incerc ! Pe bune ca incerc !!.......Dau mesaje amicelor, cunostintelor, in opresc colegele pe coridor cu ce faci, esti bine ? ce e nou la tine?...... Primesc raspunsuri mai mult sau mai putin detaliate pe care le ascult cu atentie fericita ca vorbeste cineva si cu mine....si-atat !
    Sa ma intrebe si pe mine cineva " ce faci" ?

    " Prietenii nu te scot de la umbra la soare!" Asa ti-as fi raspuns acum ceva vreme si da, o prietenie cere timp, pentru ca in timp descoperi adevarata fata a "prietenilor" si mai cere rabdare si ascultare (adica ei povestesc si tu asculti ) si... si... Iar cand ai tu nevoie de un umar iti iei un sut (de cele mai multe ori) de nu-ti crezi ochilor. Eu zic sa nu-ti plangi de mila pentru lipsa lor: decat sa fii dezamagita de ei/ele mai bine "prietenii" de buna ziua cu toata lumea, nici asteptari n-ai, nici suparare.
    Acum ti-as spune ca totul tine de calitatea omului pe care l-ai considerat prieten, de asteptarile pe care le ai, de cat de realista esti in ceea ce priveste acea relatie si nimic mai mult. 
    Imi pare rau sa aud ca sotul tau e un egoist misogin, tu stii mai bine cum de te-ai ales cu el! 

  •  
    • 88 mesaje
    25 Iul 2016, 09:08
    0 0
    GirlOnline said:Naspa, draga Beea38.
    Stai, la dracu. Tocmai am zis "naspa"? Voiam sa zic "Ce faci"?
    Naspa ca nu ai un nici un prieten. Macar pentru un motiv daca nu pentru un sezon. Ca sa nu mai spun de unul pe viata. Daca 38 din prelungirea nick-ului este varsta ta, este si mai naspa. Si la dracu, ca sa adaug mai multi "naspa" decat pot exista intr-o postare,naspa ca nici sotul nu ti-e de nici unele.

     

    Da, 38 e varsta mea, stiu , e naspa, la dreaq !!

  •  
    • 88 mesaje
    25 Iul 2016, 09:10
    0 0
    ghiocel69 said:
    Beea38 said:
    Sa ma intrebe si pe mine cineva " ce faci" ?

     

     

    buna pisi. ce faci?

      Eee...e bine si "pisi " la o adica, decat nika.......

    Mersi de intrebare. Ia p-aci, cu stupii.....

  •  
    • 88 mesaje
    25 Iul 2016, 09:26
    0 0
    gabriela42 said:Nu dispera , as vrea sa iti recomand sa citesti ceva daca imi permiti si desigur sa te invit in" cafeneaua pentru oricare" .
    https://tophabits.ro/10-exercitii-pentru-a-ti-creste-stima-de-sine/
    http://www.succesdublu.ro/7-cai-pentru-a-ne-imbunatati-stima-de-sine/
    si o carte audio pe care ti-o recomand sa o asculti de mai multye ori si apoi sa incerci sa faci ceea ce iti sugereaza Robert :robert ionescu nu trimite gaina la scola de vulturi-
    https://www.youtube.com/watch?v=htWWCAILb

    Iti multumesc Gabriela pentru invitatia la cafenea si pentru recomandarile de lectura.
    Dar nu citesc lecturi despre formarea personala, prefer alt gen.
    Si-apoi cu stima de mine, stau mersi- bine.
  •  
    • 88 mesaje
    25 Iul 2016, 09:48
    0 0
    white_storm2 said:
    Beea38 said:Sa ma-ntrebe si pe mine cineva "ce mai faci ?"
    Am constatat ca sunt foarte singura. Nu am rude nu am prieteni.
    Am un sot, dar nu mi-e de nici unele....Nici neam nici prieten.
    Si nu discuta cu mine fiindca el e barbat iar eu sunt femeie.
    A, bada, discutam despre problemele lui.
    Ma-ntreb uneori daca chiar exist sau mi se pare.
    Iar prietene nu am fiindca...nu stiu....Trebuie probabil sa ai timp ca sa cultivi si sa intretii o prietenie. E ca o floare, daca n-o uzi sistematic, iti moare. Dar si pentru ca mi-am furat-o zdravan de la cateva prietene "adevarate".
    Dar eu incerc ! Pe bune ca incerc !!.......Dau mesaje amicelor, cunostintelor, in opresc colegele pe coridor cu ce faci, esti bine ? ce e nou la tine?...... Primesc raspunsuri mai mult sau mai putin detaliate pe care le ascult cu atentie fericita ca vorbeste cineva si cu mine....si-atat !
    Sa ma intrebe si pe mine cineva " ce faci" ?

    " Prietenii nu te scot de la umbra la soare!" Asa ti-as fi raspuns acum ceva vreme si da, o prietenie cere timp, pentru ca in timp descoperi adevarata fata a "prietenilor" si mai cere rabdare si ascultare (adica ei povestesc si tu asculti ) si... si... Iar cand ai tu nevoie de un umar iti iei un sut (de cele mai multe ori) de nu-ti crezi ochilor. Eu zic sa nu-ti plangi de mila pentru lipsa lor: decat sa fii dezamagita de ei/ele mai bine "prietenii" de buna ziua cu toata lumea, nici asteptari n-ai, nici suparare.
    Acum ti-as spune ca totul tine de calitatea omului pe care l-ai considerat prieten, de asteptarile pe care le ai, de cat de realista esti in ceea ce priveste acea relatie si nimic mai mult. 
    Imi pare rau sa aud ca sotul tau e un egoist misogin, tu stii mai bine cum de te-ai ales cu el! 

     

    "Acum ti-as spune ca totul tine de calitatea omului pe care l-ai considerat prieten, de asteptarile pe care le ai, de cat de realista esti in ceea ce priveste acea relatie si nimic mai mult. "

     

    Dreptate, ai !

     

    Cum m-am ales cu egoistul misogin ?

    Iesisem, tocma, scarmanata bine si cu nervii-muci, dintr-un mariaj lung cat o eternitate si cu un copil la pubertate.  Ete, rima !!

    Si de bine ce la inceputul cunostintei cu egoistul misogin, eu, nu si nu, ca mie mi s-a luat, eu nu ma mai marit, ...........m-a imbrobodit pana la urma si ne-am luat. Cu shaiba pe deget, cu pitzula, cu buchet, la pachet !

    Fu bine, cat fu......

    Dar de-acu-sh, s-a ispravit.

    Intai de toate, ii sta in gatzi copilu meu..... Adica face scene de gelozie daca stau de vorba cu el, daca ma ocup de el in vreun fel.

    S-apoi, are atitudinea masculului alfa caruia totul i se cuvine. Nevasta tre sa fie un fel de "cainele soldatului" care musai sa stea la picior si sa faca frumos,  aport !

    Scurtissim, cam asta.

  •  
    • 88 mesaje
    25 Iul 2016, 09:51
    0 0
    Si-ar mai fi ceva : ma bate gandul s-o tai, sa-mi vaz de viata mea, de amaru meu.......................................
  •  
    • 88 mesaje
    25 Iul 2016, 09:55
    0 0
    Beea38 said:
    GirlOnline said:Naspa, draga Beea38.
    Stai, la dracu. Tocmai am zis "naspa"? Voiam sa zic "Ce faci"?
    Naspa ca nu ai un nici un prieten. Macar pentru un motiv daca nu pentru un sezon. Ca sa nu mai spun de unul pe viata. Daca 38 din prelungirea nick-ului este varsta ta, este si mai naspa. Si la dracu, ca sa adaug mai multi "naspa" decat pot exista intr-o postare,naspa ca nici sotul nu ti-e de nici unele.

     

    Da, 38 e varsta mea, stiu , e naspa, la dreaq !!

     

    By the way....te citesc cu placere.

    Stiu ca poti mai mult.

    Baga !!

  •  
    • 970 mesaje
    25 Iul 2016, 10:32
    0 0
    Beea38,
    Inteleg, desi nu pot spune ca stiu exact cum te simti. Cred ca cea mai rea tortura pentru o femeie este ca barbatul(ei) sa o puna intr-un rol secundar. Da, la dracu, adica stiu ca barbatul trebuie sa fie capul intr-o familie, insa femeia e gatul, sustinerea. Mai cred si ca, in spatele unui barbat puternic , e o femeie si mai puternica. Si atunci, inteleg de ce te simti atat de slaba, pentru ca tipul asta e el asa si te-a facut sa-ti subminezi capacitatea de a fi, femeie!
    Dar, mai intai de toate; mai presus de tine si el, trebuie sa pui copilul, nevoia lui de a-i fi bine. Pentru ca intr-o relatie ce nu e tocmai stabila, copilul are cel mai mult de suferit. Chiar daca(poate) nu se manifesta si nu se exteriorizeaza, o simte. Si la naiba, poate avea urmari catastrofice.
  •  
    • 88 mesaje
    25 Iul 2016, 10:57
    1 0
    GirlOnline said:Beea38,
    Inteleg, desi nu pot spune ca stiu exact cum te simti. Cred ca cea mai rea tortura pentru o femeie este ca barbatul(ei) sa o puna intr-un rol secundar. Da, la dracu, adica stiu ca barbatul trebuie sa fie capul intr-o familie, insa femeia e gatul, sustinerea. Mai cred si ca, in spatele unui barbat puternic , e o femeie si mai puternica. Si atunci, inteleg de ce te simti atat de slaba, pentru ca tipul asta e el asa si te-a facut sa-ti subminezi capacitatea de a fi, femeie!
    Dar, mai intai de toate; mai presus de tine si el, trebuie sa pui copilul, nevoia lui de a-i fi bine. Pentru ca intr-o relatie ce nu e tocmai stabila, copilul are cel mai mult de suferit. Chiar daca(poate) nu se manifesta si nu se exteriorizeaza, o simte. Si la naiba, poate avea urmari catastrofice.

     

    Multumesc , asa este, ai dreptat in tot.

    Pentru mine e un supliciu cu atat mai mare cu cat sunt o personalitate mai independenta, asa.... Vreau la teatru, vreau la concert, vreau la muzeu, vreau o carte buna, vreau la taclale cu o prietena, daca ma-ntelegi, n-am voie nimic. Tre sa fiu langa el. Si lui nu-i place la teatru, muzeu, concert. Cum atat mai putin de o eventualas prietena, in  care ar vedea o concurenta in plus, pe langa copilul meu.

    Si fiindca nu ma obisnuiesc de fel sub papuc, m-am dus. La teatru, la concert, c-o prietena.

    Ca sa-i arat ca pot.

    De Craciun am primit de la un partener de job doo invitatii la cocktailuri diferite. Nu ma dau pe spate dupa chermeze scortoase, dar m-am dus. Singura. Fiindca din nou fusese magar, asa ca a ramas, pedepsit, acasa. Dupa, circ pe paine !  Mi-a spus ca daca merg si la urmatoarea nu mai am ce cauta acasa (!) . Evident, cu o ora inainte de al doilea cocktail m-am prezentat la stapan , aranjata, radioasa, stralucitoare si l-am informat ca plec, sa-mi spuna la ce adresa pot sa ma intorc dupa. La el sau aiurea.

    Sa nu ma intelegeti gresit. Nu-mi prieste nimic din ce fac de una singura. Daca tot m-am maritat, inteleg sa-i fiu cu suflet si trup alaturi, in toate. Si sa-mi fie, la randu-i.

    A avut ultimii ani o multitudine de probleme de naturi diferite, care mai de care, mai urata.

    Probabil alta, il locul meu, l-ar fi parasit. Eu i-am ramas alaturi. L-am sustinut, l-am incurajat, l-am ajutat, m-am luptat alaturi de el, ca o leoaica.

    Doar ca nu primesc nimic in schimb. Si lupt ca o disperata, cu ultimele puteri, sa-mi pastrez ultima bruma de demnitate, feminitate, sa nu ma faca presh.

    La naiba !!


    Acest mesaj a fost editat de către Beea38: 25 Iul 2016, 11:05
  •  
    • 88 mesaje
    25 Iul 2016, 11:15
    1 0
    Si da, imi vad in continuare de copilul meu care beneficiaza de prietenia mea, suportul meu, increderea mea , ii acord tot timpul pe care este dispus sa-l petrereaca cu mine. In ciuda scenelor pe care mi le face Zmeul. Chiar ieri m-a pus in situatia sa-i explic inteligentului ca practic ma aduce in situatia in care sa aleg intre el si copil. Si ca aleg COPILUL !!
  •  
    • 10065 mesaje
    25 Iul 2016, 11:19
    0 0
    Hi, Beea.

    Esti bine ?

  •  
    • 88 mesaje
    25 Iul 2016, 11:25
    0 0
    ViktorC said:Hi, Beea.

    Esti bine ?

     

    OOO, da ! Imi place.

    Danke !

    Atat de bine cat mai poate fi cineva, dupa tot ce ai citit mai sus.

     

    Tu cum esti ?

  •  
    • 2115 mesaje
    25 Iul 2016, 11:37
    1 0
    Beea38 said:

     

    "

     

    Dreptate, ai !

     

    Cum m-am ales cu egoistul misogin ?

    Iesisem, tocma, scarmanata bine si cu nervii-muci, dintr-un mariaj lung cat o eternitate si cu un copil la pubertate.  Ete, rima !!

    Si de bine ce la inceputul cunostintei cu egoistul misogin, eu, nu si nu, ca mie mi s-a luat, eu nu ma mai marit, ...........m-a imbrobodit pana la urma si ne-am luat. Cu shaiba pe deget, cu pitzula, cu buchet, la pachet !

    Fu bine, cat fu......

    Dar de-acu-sh, s-a ispravit.

    Intai de toate, ii sta in gatzi copilu meu..... Adica face scene de gelozie daca stau de vorba cu el, daca ma ocup de el in vreun fel.

    S-apoi, are atitudinea masculului alfa caruia totul i se cuvine. Nevasta tre sa fie un fel de "cainele soldatului" care musai sa stea la picior si sa faca frumos,  aport !

    Scurtissim, cam asta.

     Greu de impacat si varza si capra, odata ce a intrat hara intre voi... Daca barbati gasesti pe toate drumurile, copilul e doar unul si e al tau pe viata. Sa-ti traiasca si sa fie sanatos!

  •  
    • 88 mesaje
    25 Iul 2016, 12:26
    0 0
    Multumesc pentru gandurile bune .

    Sotul meu are o personalitate conflictuala, aduce multa tensiune in relatie, pune multa presiune pe mine. Azi ma iubeste de se sufoca, maine  reactioneaza isteric din te miri ce fleac.
    Traiesc periculos.
    Am inceput sa ma gandesc tot mai des sa fiu din nou singura.
    Locuim in prezent in casa sotului, una spatioasa cu z camere, gradina si mult confort.
    M-as muta inapoi in casuta mea mica unde e liniste, nu ma mai simt presata, umilita, constransa.
    Culmea insa, copilul meu nu vrea despartirea noastra, sau poate nu vrea sa renunte la confortul de aici.
    Acest mesaj a fost editat de către Beea38: 25 Iul 2016, 12:30
  •  
    • 10065 mesaje
    25 Iul 2016, 13:06
    0 0
    Beea38 said:
    ViktorC said:Hi, Beea.

    Esti bine ?

     

    OOO, da ! Imi place.

    Danke !

    Atat de bine cat mai poate fi cineva, dupa tot ce ai citit mai sus.

     

    Tu cum esti ?

     

    Singurel si plin de viata ca dupa un vin la gheata.