Cate poate indura un om? Cat poti jigni un om?

  •  
    • 63 mesaje
    19 Mai 2016, 16:32
    0 0

    Eu Rac, 40 de ani, divortata, o fetita de 13 ani, in cautarea sufletului pereche, in cautarea acelei personae care sa-si doreasca o relatie stabile, asezata si linistita, dupa o casnicie esuata, care m-a macinat sufleteste, trupeste si mintal, dupa multe incercari esuate, dand sanse persoanelor care nu meritau, crezand mereu ca am gasit ce cautam acum 3 luni il cunosc pe EL, scorpion ,40 de ani, o fata de 7 ani, necesatorit, trecut si el dupa spusele lui prin relatii esuate, cunoscand ca si mine personae profitoare, fiind si el in cautarea unei relatii serioase si stabile.

     

    Ne-am mutat impreuna  in CASA LUI, iar dupa 2 saptamani au inceput reprosuri de genul:

    -          Ce tot faci mancare, crezi ca eu depend de tine, crezi ca de 4 ani de cand sunt singur am stat nemancat, eu fac un singur fel de mancare si-l mananc o saptamana ca nu sunt bani;

    -          Ce apesi asa tare pe butonul ala, l-ai facut tu, ai contribuit tu cu vreun ban in casa asta. Nu dimpotriva ai venit si ai gasit totul facut;

    -          Nu ai dreptul sa umbli la calculator, nu e al tau, cumpara-ti daca vrei;

    -          Esti palie;

    -          Iti pun mancarea in cap;

    -          Esti o profitoare, mi-ar fi placut sa vin si eu in casa ta, sa gasesc toate facute si sa aduc doar lucrurile de pe mine;

    -          In casa nu mai fumezi decat cand fumez eu si nu mai vorbi ca esti femeie eu sunt barbat si faci ce spun eu;

    -          De acum incolo iti speli lucrurile acasa la tine ca-mi uzezi masina de spalat, eu spalam o data pe saptamana, acum spal de trei ori

    -          Nesimtita etc.

    Mentionez cam-am ingrijit tot timpul sa fie casa curata, sa fie de mancare, dar nu puteam sa pun toate lucrurile exact asa cum le punea el si tremura de nervi si tot timpul pus pe harta si scandal.

     

    L-am jignit si eu, l-am facut nesimtit, ca nu stie sa respecte un om, l-am dat dracu de nervi.

     

    M-a dat afara si m-am intors. Aseara am plecat pentru ca jignirile nu s-au oprit ba chiar s-au amplificat.

     

    Intreb doar atat? Cate poate indura un om? Cat poti jigni un om?

     

  •  
    • 3765 mesaje
    19 Mai 2016, 16:52
    0 0
    dar inainte de a te muta la el, cum a fost?
  •  
    • 63 mesaje
    19 Mai 2016, 16:54
    0 0
    lapte si miere. si dupa ce m-am mutat la el doua saptamani a fost ok
  •  
    • 12208 mesaje
    19 Mai 2016, 18:23
    0 0
    SUNT PERSOANE CARE ASA TRAIESC vorba e ce faci tu cu viata ta ca apari mereu cu alte povesti de groaza ....
  •  
    • 12208 mesaje
    19 Mai 2016, 18:24
    0 0
    alta poveste de a ta :"Il cunosc de cateva saptamani. Mi s-a parut un tip ok. Am comunicat cateva zile pe un site de socializare, iar la 2-3 zile mi-a spus ca este in divort si care 2 copii moment in care eu am creat un zid intre noi explicandu-i ca eu nu imi construiesc fericirea pe nefericerea altora si ca nu-mi doresc asta de la viata. Am acceptat sa ne vedem, m-a condus de 2 ori la serviciu mi-a tot promis ca ne vedem la o cafea dar pana seara intervenea ceva (i s-a facut rau si s-a dus acasa, se duce la sala si la carciuma cu baietii etc). I-am spus tot de ma deranjeaza si am convenit ca pana el isi rezolva problemele sa ramanem prieteni (ne auzim, ma mai aduce la munca).
    Insa tachinarile au continuat pana cand i-am spus ca nu mai conversam.
    Astazi m-a rupt in doua. M-a facut sa-mi pierd controlul.
    Mi-a lasat mesaje ca sunt o femeie slaba, ca nu stiu sa lupt, ca el de fapt este divortat de anul trecut si ca a vrut sa vada daca eu fac tot posibilul sa fiu cu el (gen dragoste fara frontiere), ca stiu sa pierd dar nu stiu sa castig pentru ca nu sunt o luptatoare. Adica el a mintit de la inceput. Ma dor vorbele lui, ma doare ceea ce mi se intampla.

    Va rog ajutati-ma, simt ca-mi pierd controlul."
  •  
    • 12208 mesaje
    19 Mai 2016, 18:25
    0 0
    asta e mai veche :"am si eu nevoie de parerile voastre, cat se poate de reale. Acum 2 saptamani am iesit cu un coleg de serviciu, mai tanar decat mine cu 6 ani. prin natura meseriei el se deplaseaza mult, adica este aproape imposibil sa visez macar ca ne putem vedea.Astazi este la Ploiesti, maine la Brasov, apoi la Iasi, etc iar de loc este din Motru.am petrecut 2 zile impreuna.De atunci pastram legatura prin mesaje, legate de munca, iar in ultimile zile a reusit sa mi transmita un mi e dor de tine si bineinteles ca mai vb si la telefon, dar tot legat de munca. Cum sa fac sa pastrez aceasta legatura vie, cum sa procedez, ce ma sfatuiti sa fac? ce sa-i spun.va rog am nevoie de parerile noastre..."
  •  
    • 12208 mesaje
    19 Mai 2016, 18:26
    0 0
    16 Mar 2013, 17:59

    00
    Buna dragii mei,

    De-a lungul vietii mele am avut parte numai de dezamagiri sentimentale.Am fost casatorita, am 37 de ani si singura mea realizare este fetita mea.Dar fara un om langa mine parca nimic nu are sens..stiti voi mai bine la ce ma refer.

    De cateva saptamani filtrez cu un coleg de munca, care este mai tanar decat mine, are 29 de ani. In ultimele 2 zile am fost impreuna, a avut grija de mine si in sfarsit dupa atata si atata timp m-am simtit si eu rasfatata si alintata.

    Mi-e teama ca asta a fost tot.Nu stiu cum sa fac, nu stiu cum sa procedez.

    Voi ce parere aveti?
  •  
    • 12208 mesaje
    19 Mai 2016, 19:41
    2 0
    Nu este obligatoriu sa fii cu cineva ca sa fii fericita , fii fericita cu copilul tau adolescent care are mare nevoie de tine , fii un model pentru ea si nu te mai incurca cu toti neispravitii ....
  •  
    • 1890 mesaje
    19 Mai 2016, 21:46
    4 0
    gabriela42 said:Nu este obligatoriu sa fii cu cineva ca sa fii fericita , fii fericita cu copilul tau adolescent care are mare nevoie de tine , fii un model pentru ea si nu te mai incurca cu toti neispravitii ....

     Bun sfat, dar sa stii ca unele femei sunt efectiv dependente de o relatie. Nu au sanatate daca n-au pe cineva in preajma. Disperarea, teama de a nu fi singure, agatarea cu orice pret de o relatie indiferent cat de nepotrivita ar fi, aduc in viata lor tot felul de indivizi dubiosi. Deviza acestor femei: "o relatie rea e mai buna decat nimic". In loc sa se extraga ce e mai bun din divort ("tanara sunt, de nimeni nu depand"), sa se bucure de libertate (sunt atatea lucruri de facut - citit, excursii, shopping, terasa la o cafea cu "fetele") de fetita ei care azi-maine se va face mare si va zbura din cuib, ea alearga dupa ciocanari.

  •  
    • 10065 mesaje
    19 Mai 2016, 22:04
    0 0
    Si toate astea pentru un kil de lapte ...

    Mai mai mai ...



    Apropo, asa-s toti scorpionii ?



    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 19 Mai 2016, 22:06
  •  
    • 514 mesaje
    19 Mai 2016, 22:06
    0 0
    Era o reclama , nustiu la ce maciuca maea , dar era ceva gen " femeile simt cand esti disperat !!" de a lungul escapadelor mele amoroase am descoperit ca : pe langa diferenta de studii mai este si diferenta de apetit sexual , ex ... Unele o malfaie n gura de poti dormi linistit faravsa ti trezeasca frun fior ceva .... Cert este ca suntem diferiti iar de la o anumita varsta ar trebui sa primeze experienta ... Gandeste-te draga mea cum esti tu si cum este el inteligenta ar trebui sa primeze la anumita varsta ...
  •  
    • 10065 mesaje
    19 Mai 2016, 22:21
    0 0
    Mai ieri ma intrebara un amic de sa se insoare cu X-uleasca ori ba . Nu prea ii ceea ce-si doreste (nu-i tiparul potrivit) dara na, o sa primeasca ceva banuti de la stat de se recasatoreste si extinde familionu. N-au decit vreo sale luni impreuna, abia se cunosc (ca de vreo doua luni doar locuiesc impreuna) si ... gata, ne punem cununie .
    Apoi , ce sa-i zic . Insoarate nene (doar astfel avem si noi femeia noastra si veti trai fericiti pina la adinci batrineti, ca oricum viata lunga nu prea vad io atit timp cit mergem pe interese ... ).





    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 19 Mai 2016, 22:22
  •  
    • 10065 mesaje
    19 Mai 2016, 22:53
    0 0
    gabriela42 said:SUNT PERSOANE CARE ASA TRAIESC vorba e ce faci tu cu viata ta ca apari mereu cu alte povesti de groaza ....

     

    Adevar graira-i.

     

    Si de ma las nitel la mila ochiului meu de soacra () imi sopteste ca, si Jorjiana baura apa din clopot . Asadar ... nu prea ne gasim locul in chenarul unei victime. Zise el.

     

    Pe undeva trebue sa-ti si placa gilceava, altfel, ai rezolva situatia in cea mai mare liniste . Te-ai retras si la revedere . Dara nu ! De ce nu i-as zice si io citeva ... adica io-s mai proasta ? Ioti breee ...

     

     


    Acest mesaj a fost editat de către ViktorC: 19 Mai 2016, 22:54
  •  
    • 742 mesaje
    20 Mai 2016, 01:11
    0 0
    Georgiana...fugi cit vezi cu ochii,sunt destui barbati seriosi,timpul e cel mai mare dusman.
    BAFTA 
  •  
    • 10065 mesaje
    20 Mai 2016, 08:12
    1 0
    Alin42 said:Georgiana...fugi cit vezi cu ochii,sunt destui barbati seriosi,timpul e cel mai mare dusman.
    BAFTA 

     

    Multumesc frumos, Aline .

     

  •  
    • 54 mesaje
    20 Mai 2016, 17:26
    0 0
    ViktorC said:Si toate astea pentru un kil de lapte ...

    Mai mai mai ...



    Apropo, asa-s toti scorpionii ?


     

    Mai sunt si unii ca tine,din fericire
  •  
    • 4346 mesaje
    20 Mai 2016, 19:36
    0 0
    georgiana_tucala said:

    Eu Rac, 40 de ani, divortata, o fetita de 13 ani, in cautarea sufletului pereche, in cautarea acelei personae care sa-si doreasca o relatie stabile, asezata si linistita, dupa o casnicie esuata, care m-a macinat sufleteste, trupeste si mintal, dupa multe incercari esuate, dand sanse persoanelor care nu meritau, crezand mereu ca am gasit ce cautam acum 3 luni il cunosc pe EL, scorpion ,40 de ani, o fata de 7 ani, necesatorit, trecut si el dupa spusele lui prin relatii esuate, cunoscand ca si mine personae profitoare, fiind si el in cautarea unei relatii serioase si stabile.

     

    Ne-am mutat impreuna  in CASA LUI, iar dupa 2 saptamani au inceput reprosuri de genul:

    -          Ce tot faci mancare, crezi ca eu depend de tine, crezi ca de 4 ani de cand sunt singur am stat nemancat, eu fac un singur fel de mancare si-l mananc o saptamana ca nu sunt bani;

    -          Ce apesi asa tare pe butonul ala, l-ai facut tu, ai contribuit tu cu vreun ban in casa asta. Nu dimpotriva ai venit si ai gasit totul facut;

    -          Nu ai dreptul sa umbli la calculator, nu e al tau, cumpara-ti daca vrei;

    -          Esti palie;

    -          Iti pun mancarea in cap;

    -          Esti o profitoare, mi-ar fi placut sa vin si eu in casa ta, sa gasesc toate facute si sa aduc doar lucrurile de pe mine;

    -          In casa nu mai fumezi decat cand fumez eu si nu mai vorbi ca esti femeie eu sunt barbat si faci ce spun eu;

    -          De acum incolo iti speli lucrurile acasa la tine ca-mi uzezi masina de spalat, eu spalam o data pe saptamana, acum spal de trei ori

    -          Nesimtita etc.

    Mentionez cam-am ingrijit tot timpul sa fie casa curata, sa fie de mancare, dar nu puteam sa pun toate lucrurile exact asa cum le punea el si tremura de nervi si tot timpul pus pe harta si scandal.

     

    L-am jignit si eu, l-am facut nesimtit, ca nu stie sa respecte un om, l-am dat dracu de nervi.

     

    M-a dat afara si m-am intors. Aseara am plecat pentru ca jignirile nu s-au oprit ba chiar s-au amplificat.

     

    Intreb doar atat? Cate poate indura un om? Cat poti jigni un om?

     

     

    mai bine te ai intreba de ce nu casti bine ochii , inainte sa sari in patul cuiva ???
    si mai ales  daca pana la varsta asta inca nu ti ai dat seama   cum recunosti un barbat  cu calitati de un idiot  care ti face viata amara....eu zic sa te lasi de relatii.....pt ca o sa continui la  nesfarsit cu esecurile! 

  •  
    • 742 mesaje
    21 Mai 2016, 10:08
    0 0
    Georgiana..considera ca ai facut cit trebuia....considera ca ai incercat sa faci bine,probabil ceva i-a dat cu minus tipului sii din motive obiective a declansat atacul,stiu ca o femeie e foarte rabdatoare dar daca ai ajuns sa ceri un sfat pe forum ..acolo e o problema delicata.Niciodata prima nu e ca a doua..sau primul nu e ca al doilea...suntem oameni diferiti ..crescuti in medi diferite,numai daca obiectivele sunt in procent foarte mare..... atunci se poate spune ca sunt pe aceiesi lungime de unda.Trecutul meu e SF...multumesc lui D-zeu ca sunt aici ,si pot da un sfat.Oare ce poate vrea o femeie de la viata...oare ce vrea un barbat de la viata?Bine ca ai plecat de la tip..va venii apa si pe strada ta,fiecare are undeva jumatatea.
    BAFTA MULTA. 
  •  
    • 10065 mesaje
    22 Mai 2016, 22:49
    0 0
    Alexandrinae said:
    ViktorC said:Si toate astea pentru un kil de lapte ...

    Mai mai mai ...



    Apropo, asa-s toti scorpionii ?

     

    Mai sunt si unii ca tine,din fericire

     

    Multumesc din suflet !

     

  •  
    • 10065 mesaje
    22 Mai 2016, 23:14
    0 1
    Acu' , na .

    Io n-am gindit nici o secunda ca Georgiana ar fi genul de dama dupa care sa stea omu cu scula-n mina douaspatru din douaspatru.
    Acum sa ma si explic, ca parca vad ca mi-s urechiat pentru exprimare anapoda ce poate fi inteleasa defectuos.

    Adica ... un fel de ... cine face si desface are zinlic ce face, zi lumina sa atirne de camuflaj cite un ciocan, patent, surubenlite s.a.m.d altfel te-ar ajunge plictiseala . Mai scoti un intrerupator din perede (ce fu nitel agresat), mai remontezi o priza ce fu smulsa cu stecher cu tot, mai repari o clanta, mai inlocui un geam ce cazu cind fu inchisa usa ...

    Mai sa fie ... acu pe bune, sint persoase (atit in cazul damelor cit si a barbatilor) pe urma carora in continu ai cite ceva de facut , zau de nu . Saptamina trecuta spre ex. cu treburele pe la melitie, la intrare usa termopan (fara piedica) , apoi iese un nene ce o deschide larg si cind ii da drumu ... uhuuu ... ziceai ca imediat zboara cu tot cu tot . Chiar in halul asta , bre ? Neee ...