Nu mai pot traii langa tatal copilului meu

  •  
    • 10065 mesaje
    31 Mai 2016, 18:20
    0 0
    gabriela42 said:
    ViktorC said:"Daca tati o zis ca afara ploua de jos in sus, asa e, copile ! Ai priceput ? "

    Scurt si la subiect . Si cred ca singurul antidot santajului .



    Totusi, d-na Gabriela, ce il determinara pe pusti a schimba macazul ?

     Simplu , sora mea i-a facut toate poftele la fel si mama mea , dar acum pustiul viseaza la o masina , sora mea i-a zis sa ia Bacul si after ii va lua si masina , doar ca la teze note mici , absente cam multe si sora mea l-a certat urat de tot . A doua zi a aterizat la taica-su si tati in sus , tati in jos , ....

     

    Neee ... nu umblam cu cioara vopsita, copile ... Mama-ta are perfecta dreptate, mai intii munca si apoi distractia. Gresit, de il scarpina intre cornite si tine sa il "cumpere" ...

    Asadar, copile draga, nu incerca santajul ca iti vei taia craca de sub picioare . Ha !

     

  •  
    • 1890 mesaje
    2 Iun 2016, 11:09
    0 0
    white_storm2 said:
    Poky said:
    Nu te baza ca iti poti continua studiile cu un copil. In primul rand, ca stresul psihic pe care o sa il resimti te va afecta si fizic, nu o sa ai puterea de a continua , asa ca te-as sfatui de 2 ori sa te gandesti inainte de asta.
    Alta intrebare: tu in 6 ani de zile nu ai observat nici un defect la el banuiesc ca nu ai facut copilul la un an de la inceputul relatiei

     Asta e o minciuna pentru puturosi, in ziua de azi poti lucra si avea copii si sa-ti continui si studiile, doar sa vrei. Daca unii si-au facut si a doua facultate, cu master si doctorat avand copii poate si ea.
    Poky, in situatia in care esti tu eu m-as mai gandi daca sa dau sfaturi si sa demoralizez pe cineva. Daca tu n-ai fost in stare, incurajeaza-I pe altii, nu le da in cap! 
    Fiecare cu norocul lui!!! 

     Nu numai sa vrei, trebuie sa si poti. Daca ea la 17 ani se "marita", crezi ca a luat macar bac-ul?? Apoi a venit copilul, probleme cu sotul, depresie etc, cum crezi ca ii arde de scoala?? Intr-adevar, poti face facultate si cu un copil dar sa ai continuitate la invatatura, sa ai baza solida, plus ajutor efectiv din partea celor din jur.

  •  
    • 1890 mesaje
    2 Iun 2016, 11:26
    0 0
    Te uiti numai la cum a scris titlul si iti dai seama care sunt sansele la facultate.
  •  
    • 12208 mesaje
    2 Iun 2016, 19:57
    0 0
    ViktorC said:
    gabriela42 said:
    ViktorC said:"Daca tati o zis ca afara ploua de jos in sus, asa e, copile ! Ai priceput ? "

    Scurt si la subiect . Si cred ca singurul antidot santajului .



    Totusi, d-na Gabriela, ce il determinara pe pusti a schimba macazul ?

     Simplu , sora mea i-a facut toate poftele la fel si mama mea , dar acum pustiul viseaza la o masina , sora mea i-a zis sa ia Bacul si after ii va lua si masina , doar ca la teze note mici , absente cam multe si sora mea l-a certat urat de tot . A doua zi a aterizat la taica-su si tati in sus , tati in jos , ....

     

    Neee ... nu umblam cu cioara vopsita, copile ... Mama-ta are perfecta dreptate, mai intii munca si apoi distractia. Gresit, de il scarpina intre cornite si tine sa il "cumpere" ...

    Asadar, copile draga, nu incerca santajul ca iti vei taia craca de sub picioare . Ha !

     

    A stat o saptamana la taica-su si a revenit spasit acasa . Acum o promis ca face orice efort sa isi indrepte notele si sa mearga si la meditatii ...Sa il vedem ....! 

  •  
    • 2115 mesaje
    2 Iun 2016, 20:52
    0 0
    scorpion112 said:

     Nu numai sa vrei, trebuie sa si poti. Daca ea la 17 ani se "marita", crezi ca a luat macar bac-ul?? Apoi a venit copilul, probleme cu sotul, depresie etc, cum crezi ca ii arde de scoala?? Intr-adevar, poti face facultate si cu un copil dar sa ai continuitate la invatatura, sa ai baza solida, plus ajutor efectiv din partea celor din jur.

     Mda, la 17 ani nu avea cum sa ia bac-ul, e mult mai greu in conditiile de acum si are multi ani de luptat pentru a-si termina liceul, dar sa mai termine si o facultate, iar in situatia de fata nu cred ca are nici posibilitati materiale, nici optimismul/increderea necesar/a.
    Dar poate incerca, din deznadejde si disperare multe lucruri iti reusesc! 

  •  
    • 2115 mesaje
    2 Iun 2016, 20:56
    0 0
    scorpion112 said:Te uiti numai la cum a scris titlul si iti dai seama care sunt sansele la facultate.

     Lasa ca si altii care au studii superioare folosesc termeni ca:" succesuri" si "almanahe"!
    Mai rau ca a pierdut niste ani, dar poate renaste din cenusa...

  •  
    • 10065 mesaje
    2 Iun 2016, 23:12
    0 0
    gabriela42 said:
    ViktorC said:
    gabriela42 said:
    ViktorC said:"Daca tati o zis ca afara ploua de jos in sus, asa e, copile ! Ai priceput ? "

    Scurt si la subiect . Si cred ca singurul antidot santajului .



    Totusi, d-na Gabriela, ce il determinara pe pusti a schimba macazul ?

     Simplu , sora mea i-a facut toate poftele la fel si mama mea , dar acum pustiul viseaza la o masina , sora mea i-a zis sa ia Bacul si after ii va lua si masina , doar ca la teze note mici , absente cam multe si sora mea l-a certat urat de tot . A doua zi a aterizat la taica-su si tati in sus , tati in jos , ....

     

    Neee ... nu umblam cu cioara vopsita, copile ... Mama-ta are perfecta dreptate, mai intii munca si apoi distractia. Gresit, de il scarpina intre cornite si tine sa il "cumpere" ...

    Asadar, copile draga, nu incerca santajul ca iti vei taia craca de sub picioare . Ha !

     

    A stat o saptamana la taica-su si a revenit spasit acasa . Acum o promis ca face orice efort sa isi indrepte notele si sa mearga si la meditatii ...Sa il vedem ....! 

     

    Ce tine de invatamint e poveste oarecum aparte , cred eu . Probabil nu vrea (din diverse motive) sau pur si simplu nu poate mai mult . Asta cam tine de el , de ce si cum . In schimb , cu datul fuguta de ici colo , de la mami la tati si invers ori de cite ori nu ne convine regimul ... aici se pot finisa lucrurile de catre adulti . Acum, fiecare dupa cum crede ...

     

    Am luat parte la astfel de scene pe viu, ce mie unu sincer nu mi-a placut, dara na, nefiind implicat direct ... mi-am tinut pliscul.  N-au decit sa-i joace, daca ii permite.

     

  •  
    • 2115 mesaje
    5 Iun 2016, 17:41
    0 0
    gabriela42 said:

     

    A stat o saptamana la taica-su si a revenit spasit acasa . Acum o promis ca face orice efort sa isi indrepte notele si sa mearga si la meditatii ...Sa il vedem ....! 

     Ma tot bag in discutia voastra, dar ma mananca degetele sa scriu. 
    Inseamna ca tati e un om destept si nu I-a dat apa la moara pustiului. Bravo lui, de multe ori te doare sufletul sa le refuzi multe chestii, dar maine-poimaine avand totul fara sa miste nici un deget nu vor mai avea ce-si dori, incep cu  bautura, droguri, prostituate.
    Sa se tina tare! 

  •  
    • 10065 mesaje
    6 Iun 2016, 13:53
    0 0
    Din punctul meu de vedere, in situatia data, tati cazu de mirlan in ochii copilului . "Tot mami ii mai bunaaa..."

    Dar cind o creste , o sa inteleaga , de vre.