cine se pricepe la masini?

  •  
    • 11 mesaje
    13 Feb 2016, 11:33
    0 0
    Buna ziua,

    Sa va explic.
    Mi-am cumparat o masina la care este recuperata taxa de inmatriculare si care in talon este trecuta pe fostul proprietar. Cand am cumparat-o, deoarece stateam impreuna cu iubitul meu(viitorul sot, credeam eu) am decis sa o trec pe el. Ca sa intelegeti s-a facut un contract de vanzare cumparare intre fostul meu iubit si proprietarul masinii. A fost radiata de la finante de pe proprietar si trecuta pe numele iubitului meu. Acum eu si iubitul ne-am despartit, ieri am mers si am facut un contract de vanzare cumparare intre mine si el si a fost radiata la finante de pe el si trecuta pe mine.
    In mod normal eu ar trebui sa platesc din nou taxa de inmatriculare ca sa pot fi eu proprietarul si in talonul masinii nu doar in contractul de vanzare cumparare, doar ca eu nu vreau sa platesc din nou taxa verde. Ca eu sa nu am  probleme atunci cand sunt oprita de politie fiind eu sofer si in talon alt proprietar inafara de mine se poate sa merg la un notar impreuna cu proprietarul din talon si sa imi faca o procura in care specifica, ca imi cedeaza mie masina sau ca ma imputerniceste pe mine sa o folosesc? sau cum trebuie sa procedez?
    Dna de acolo de unde am facut contractul intre mine si fostul prieten nu a vrut sa imi dea informatii deoarece dorea ca eu sa fac transcrierea talonului si sa platesc taxa de inmatriculare. 
    Cum ma puteti sfatui?

    Va multumesc,
    O zi cat mai frumoasa