Cum as putea sa scap de acnee?

  •  
    • 2 mesaje
    28 Aug 2015, 01:25
    0 0
    Cum as putea sa scap de acnee?
  •  
    • 0 mesaje
    29 Aug 2015, 17:07
    0 0
    Pe mine m-a ajutat foarte mult masca din lut alb, de la farmacie, pe care o aplicam odata pe saptamina, si mastile din ou batut bine la mixer.
  •  
    • 5609 mesaje
    30 Aug 2015, 05:46
    1 0
    Toate tratamentele dau rezultate daca respecti o igiena riguroasa a fetei! Spalatul pe fata cu apa calda si sapun, de cel putin 2 ori pe zi (dimineata si seara) sunt o necesitate. In situatia in care ai stat mult afara, sau ai facut sport si ai trnspirat, imediat apa calda si sapun, spalat riguros pe fata! Nu pui fard, pudra sau fond de ten pe fata, asta este cea mai mare greseala cand ai acnee, astupi porii si faci puroi. Nu pui alcool pe fata, doar apa calduta si sapun cu PH adecvat. Recomand DOVE sau sapunul pentru copilasi mici, care echilibreaza PH-ul si nu usuca pielea. Tine tenul curat si o sa ai o fata curata si frumoasa pana la adanaci batraneti. Fondul de ten si pudra se pun pe fata dupa 40 de ani, cand apar ridurile si petele de varsta.
  •  
    • 23 mesaje
    25 Sep 2015, 14:11
    2 0
    daca problema este cauzata de hormoni,ovare,sau vreo bacterie stai linistita ca nu va fi suficienta doar spalarea fetei cu Dove.Acneea este o problema a fetei si daca nu va fi tratata ca atare aceasta va dispare si reapare pe tot parcursul vietii tale.In ceea ce priveste fondul de ten ,as fi curioasa si eu ,daca o fata are tenul plin de cicatricii si acnee cum va face sa iasa din casa?Cand traim intr-o "epoca"unde totul si zic absolut totul depinde de aspectul fizic?Si cum va reactiona aceasta fata cu cei din jur cand acestia nu vor face altceva decat sa te fixeze si sa te bombardeze cu intrebari legate de problemele pielii tale!Hai sa fim seriosi.Eu am trecut prin asa ceva si pur si simplu acneea nu este produsa de faptul ca nu ne spalam pe fata,cum mancam,daca folosim fond de ten sau nu.Bineinteles igiena fetei este importanta,dar eu te sfatuiesc din suflet sa consulti un medic dermatolog .Doar el va fi in stare sa te poata ajuta si sa iti stabileasca tratamentul special pt tine.Intre timp foloseste si masca de argila simpla gasita in comert,timp de 14 zile (argila +apa de la robinet)aplicata pe fata timp de 20 de minute.Ca fond de ten iti recomand cel de la Vichy Normablend sau corectorul lor,acopera perfect (important seara sa iti demachiezi tenul)costa putin mai mult dar acopera tot...in privinta fondului de ten m-am consultat cu dermatologul si mi-a zis ca e ok!Bafta