colecist

•  
    • 562 mesaje
    25 Aug 2003, 15:11
    0 1
    Fetelor ce ştiţi de colecist?
  •  
    • 636 mesaje
    25 Aug 2003, 22:43
    0 0
    Ce vrei sa stii despre colecist?
  •  
    • 562 mesaje
    26 Aug 2003, 10:54
    0 0
    Adevarul este ca nu stiu prea multe. Nu am avut probleme, dar de citeva zile simt ceve intepaturi in partea dreapta mai sus. Am fost la medic care mi-a recomandat o ecografie. A spus ca este vorba de colecist,ca este fierea cam lenesa. Dar nu stiu ce inseamna acest lucru. Recunosc imi este cam frica.De astazi maseorul imi va face si reflexo terapie. Dar daca am nisip sau pietre nu stiu ce efect va avea reflexo.Voi ce parere aveti?
  •  
    • 13 mesaje
    3 Sep 2003, 12:05
    0 0
    daca e vb doar de "fiere lenesa", treaba se rezolva cu tratament medicamentos.daca iti descopera nisip sau "mil" ...tot cu tratament e bine sa te "salvezi", iara daca ai piatra, nu te opera decit daca e imperios necesar (la unii e mai rau dupa operatie)si asta iti poate spune un internist bun.oricum, fa-ti o ecografie si apoi mergi cu ea la un internist.pentru a-ti calma durerea si "intepaturile",ia NO-SPA (nu-ti face rau, indiferent ce ai avea la fiere).in rest, s-ar putea sa-ti recomande bilichol, de ex.
  •  
    • 562 mesaje
    4 Sep 2003, 12:39
    0 0
    Multumesc fetelor!Am fost si am facut ecografie. Am namol si putin nisip.Doctora mi-a spus sa nu imi fac griji sa beau foarte mult ceai. Asta fac , fac si reflexo terapie si deja nu ma mai doare. Dar cu ocazia asta am descoperit ca organismul meu este perfect minus aceasta bila lenesa siauziti voi lunga. A zis doctora ca asa e bila la persoanele slabe. Lunga. M-am terminat cand am auzit! Si din cauza asta colecteaza mai repede nisip.Sanatate fetelor!
  •  
    • 34 mesaje
    22 Sep 2003, 19:09
    0 0
    Buna, si eu am nisip la bila de vreo 2 cm si nu am auzit inca nimic prin care ar putea "dispare" si in cele din urma tot la operatie se ajunge. Si parca nu m-as indopa nici cu medicamente chiar daca pe moment ajuta...Nici nu mai stiu ce sa mananc, din cauza ca sunt f. multe interdictii Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
  •  
    • 562 mesaje
    23 Sep 2003, 13:27
    0 0
    Babirusa, daca ai citit ce s-a scris pana acum, ai vazut ca si eu am aceeasi problema. Dimineata, pe stomacul gol bea doua linguri de ulei de masline si stai cinci minute culcata pe partea dreapta.Bea ceai cat de mult poti si incearca si reflexo. Eu ma simt ft. bine. Sanatate!
  •  
    • 34 mesaje
    24 Sep 2003, 13:04
    1 0
    Cripis, am incercat deja o luna cura cu ulei de masline. M-am simtit bine cateva luni dar cand am incercat sa o reiau, n-am mai putut, mi s-a parut asa de gretos uleiul chiar daca era unul bun . Despre ce ceai vorbesti? Eu stiu ca ceaiul de anghinare neindulcit e indicat tot pe stomacul gol si inainte de mese. In ce consta reflexo terapia? Poti sa-mi spui mai multe?
  •  
    • 562 mesaje
    24 Sep 2003, 13:48
    0 0
    Babirusa draga mea, ti-am spus sa bei cat mai mult ceai. Ceai de coada calului amestecat cu turtita. Gasesti la plafar. Bea cat poti de mult.
    Reflexoterapia consta in masajul punctelor din talpa carora le corespunde organul afectat. Prin reflexoterapie te poti vindeca chiar su de chisturi sau fibron. Sangele circula cu mai multa putere in organul respectiv si il face sa lucreze. Cand am inceput sa fac reflexo, am simtit o durere ingrozitoare in punctul care corespundea colecistului. Sunt deja la a cincea sedinta si vreau sa-ti spun ca nu ma mai doare. Maseorul meu mi-a garantat ca o sa mi se elimine nisipul si se pare ca asa este. Merita sa incerci!! Te pup si multa sanatate.
  •  
    • 34 mesaje
    25 Sep 2003, 11:50
    0 0
    Cripis, mersi mult, o sa incerc ce mi-ai zis, sper sa functioneze si la mine. Sanatate!