cu ce curatati gresia ?

•  
    • 216 mesaje
    5 Feb 2007, 13:27
    0 1
    In bucatarie am gresie veche si nu mai are luciu, parca s-a acoperit de un strat de piatra de grasimea nici nu stiu. As vrea o solutie de curatat gresia, sa-i mentina luciul ???? Ce-mi recomandati ?
  •  
    610
    • 490 mesaje
    5 Feb 2007, 13:39
    0 0
    cilit sau cif
  •  
    • 2489 mesaje
    5 Feb 2007, 17:56
    0 0
    Intr-o revista era recomandat ca ultima clatire sa se faca cu apa cu spirt pt stralucirea podelei, incearca si tu poate merge si esti multumita de efect.
  •  
    Tey
    • 454 mesaje
    5 Feb 2007, 20:09
    1 0
    Eu pe gresia pe care sare ulei dau cu un detartrant cu pulverizator.Las un pic sa actioneze si apoi clatesc bine.
  •  
    • 216 mesaje
    6 Feb 2007, 13:01
    1 0
    Tey, ce detartrant ? cred ca asta ar trebuie si la mine. S i inca ceva inainte sa dau cu detartrant trebuie sa ud gresia sau aplic solutia pe gresia uscata? Merci
  •  
    • 1552 mesaje
    6 Feb 2007, 18:33
    0 0
    cilit bang e super ,eu aveam cada crem si acum e alba.
  •  
    • 5 mesaje
    6 Feb 2007, 20:45
    0 0
    Sal Tey. Iti voi recomanda un produs ,care face cu adevarat minuni. Se numeste L.O.C. plus. Il gasesti doar in reteaua Amway. Este in jur de 21 RON (500ml)si crede-ma ca este de o mie de ori mai bun decat Cilit bang sau mai stiu ce alte porcari. Produsul este concentrat, poate fi folosit ca atare sau diluat. Sfatul meu este de a invata sa apreciem calitatea in detrimentul cantitatii. Daca doresti mai multe informatii scrie-mi pe adresa aniola09@yahoo.com
  •  
    • 2825 mesaje
    7 Feb 2007, 10:16
    0 0
    Otet.
  •  
    • 216 mesaje
    12 Feb 2007, 17:15
    1 0
    eu cada o curat cu CIF care mi se pare super bun dar referitor la gresie tot nu o scot la liman. Sambata am spalato, am dat cu detartrant NUFARUL, otet cu apa si draci nimic, numai eu nu mai puteam respira si ma usturau si ochii.......
  •  
    • 2312 mesaje
    13 Feb 2007, 08:01
    0 1
    si eu sunt multumita de cilit bang, numai ca ii cam ia din luciu.Cred ca e singura solutie totusi..daca stratul acela e vechi si..greu de curatat.
  •  
    • 216 mesaje
    13 Feb 2007, 13:05
    0 0
    nu de curat e curat ca frec la ea mereu de-mi sar capacele dar ma gandeam ca e vreo solutie care sa-i dea luciu
  •  
    • 227 mesaje
    14 Feb 2007, 10:01
    0 0
    Pronto pentru gresie. Curata bine si lasa luciu, mai ales daca mai lustruiesti cu o carpa uscata dupa ce se usuca. Daca vrei sa cureti si rosturile dintre placi, este bine sa le cureti cu cif, frecand cu o perie fiecare rost in parte.
  •  
    • 216 mesaje
    14 Feb 2007, 13:21
    0 0
    multumesc
  •  
    • 5 mesaje
    16 Feb 2007, 12:36
    0 1
    Exista ceara pentru pardoseli (gresie, marmura, merge si pe faianta). Dupa ce o cureti bine, ii dai cu ceara, isi recapata imediat stalucirea.
  •  
    • 359 mesaje
    20 Feb 2007, 15:55
    0 0
    rosturile se curata cel mai bine cu detartrant. pui pe rost, lasi putin, face un fel de spuma si dai putin cu o periuta de dinti. e cel mai simplu
  •  
    • 5 mesaje
    2 Mar 2007, 09:13
    0 0
    ce fel de detartant?
    imi puteti spune si mie
  •  
    • 216 mesaje
    2 Mar 2007, 14:08
    0 0
    NUFARUL
  •  
    • 4 mesaje
    3 Mar 2007, 19:08
    0 0
    eu stiu ca detartrantul e f. coroziv.parerea mea e sa uiti de el.sunt atatea solutii pe piata ...si f. bune
  •  
    • 366 mesaje
    4 Mar 2007, 00:30
    0 0
    AJAX,MULTIPURPOSE,indeparteaza petele de grasime super.mai pulverizez si pe gresie frec si serg.ramine curat si primeste si un pic de luciu.LOC de la Amway este universal,pacatptasa ceva,merge bine la pete dificile in general,si pe haine.ei mai au o solutie de acest gen dar nu-mi aduc aminte de nume.sincer spus eu in Amway nu am gasit nimic extranou-bun fata de alte marci ,decat pretul.detergentul e doar scump dar cu nimic mai bun decat un ..ariel ..tide...si noi am avea produse bune numai nu stiu cum se reuseste sa nu fie bune.decand a aparut Bonux foral 2in1,nu folosesc altceva e singurul bonux in care vad ceva bun.acum mi-am cumparat de la Ungaria,si sa nuspun pata de pe pantalonul fiului a disparut care fusese
    patat de vre-o 2 luni si spalat cudetergentul de la noi.asta va explicati voi?
  •  
    • 9 mesaje
    4 Mar 2007, 12:55
    0 0
    Salutare! Eu si gresia si faianta le spal cu solutie de Mr Proper. orice varianta de Mr. Proper mi s-a parut excelenta, mai ales ca nu e nevoie sa clatesti dupa, ceea ce mi se pare grozav. se pun doua dopuri de Mr. Proper la 5 l apa. pentru cada folosesc Cif crema, iar Cilit Bang cu pulverizator mi se pare ineficient pentru grasime, imi place insa cum actioneaza pe bateria de la baie, care mai tot timpul are piatra de la apa super calcaroasa. sper sa-ti fi fost de ajutoram uitat sa va spun ca si gresia si faianta raman lucioase, stralucitoare chiar si are efect super si pe linoleum.