nunatza de argintiu pt parul blond

  •  
    • 891 mesaje
    1 Feb 2007, 20:46
    13 29
    Deoarece nu vreau sa ma(mai) decolorez luna de luna si inca nu am gasit pe piatza o vopsea care sa-m dea aceea nuantza pe care mi-o doresc asa mult(blond nordic,acel blond luminos care bate in alb-argintiu) va intreb:se gaseste pe undeva un nunatzator care sa fie in stare sa-mi "deschida"nuantza?
    Eu foloseam un truc pe care mi l-a spus o sotie de fotbalist(nu dau nume,k nu-i fac reclama moca)upa ce mi-am spalat parul,ultima clatire cu apa in care am picurat cateva picaturi de albastru de metil+violet de gentiana.KIAR MERGE!dar nu e prea practic....
  •  
    • 454 mesaje
    2 Feb 2007, 07:50
    12 10
    asta e cea mai buna solutzie .... dar eu nu shtiam de albastru de metil
    in fine daca poti sa imi explici d c se pune .... cu nuantzator sa shtii ca exista riscul sa ajungi mov cea mai buna solutie e asta cu violetul de gentiana in ultima clatire...
  •  
    • 891 mesaje
    2 Feb 2007, 12:05
    15 5
    cica albastrul de metil ar fi pt a "anihila" nuantza de galbui a parului...
  •  
    • 218 mesaje
    2 Feb 2007, 14:31
    6 2
    eu foloseam o masca de par blond de la l'oreal din cora, zicea ca are coloranti violeti, si mi-l deschidea la nuanta
  •  
    • 686 mesaje
    2 Feb 2007, 15:19
    5 4
    erzebet al meu e blond miere aproape, oare daca imi iau si eu masca loreal de care zici ar atenua din galben, si mie imi place blondul argintiu dar greu il obtin si tine putin culoarea.
  •  
    • 454 mesaje
    2 Feb 2007, 15:36
    6 1
    uite ca o sa incerc sa pun si putin albastru de metil eu pana acum imi dadeam cu violet de gentiana dar puneam la un castron maricel cu apa doar o picatura ca sa nu cumva sa apara shuvite mov oricum de fiecare data iese perfect si am un blond platinat fara pic de galben ....asa ca eu zic daca vreti sa scapati de galbem la fiekre spalar dupa ultima clatile dai cu apa cu violet in ea pe par si gata s-a dus galbenu
  •  
    • 686 mesaje
    2 Feb 2007, 15:39
    7 5
    hedonista violet de gentiana de unde iau de la farmacie? cam cati litri are castronelul tau mersi
  •  
    • 218 mesaje
    2 Feb 2007, 15:54
    6 4
    ciresika_me, eu zic ca poti sa folosesti masca, eu il aveam f putin decolorat si chiar mi-l deschidea,nu se mai vedea asa galbui, dar sa folosesti manusi cand o pui in cap, oricum iti dau ei o pereche, dar nu cred c-ai s-o folosesti pe acceasi pana cand se termina masca
  •  
    • 121 mesaje
    2 Feb 2007, 15:58
    18 10
    Eu am alt "secret"...invatat de la o coafeza...imi cumpar o vopsea negru sau saten inchis si pun intr-un castronel un varf de vopsea cu putin oxidant si restul apa. Il las cam vreo 5 min dp care il aplic pe parul ud si il si clatesc imediat dc vreau gri deschis,dc vreau mai inchis mai stau un minut. Actioneaza f f repede. Si imi place cum iese.Am fost si un cenusiu mai inchis. Cel putin pt parul meu merge.Ideea e sa aplici f bine p tot parul si sa masezi.Am folosit si balsam nuantator argintiu, dar imi ieseau numai pe alocuri gri..suvite...suvite..si la radacina ramanea galben . Pupici!!!
  •  
    • 686 mesaje
    2 Feb 2007, 16:08
    5 2
    mersi erzebet o sa-mi iau masca si o sa folosesc si violetul
  •  
    • 454 mesaje
    2 Feb 2007, 16:09
    3 6
    hmmm si asta cu vopseaua neagra e interesanta dar din moment ce imi iese cu violet de gentiana .... se ia de la farmacie si nu are litri e destul de mic e castronul unde imi amestec eu vopseua ...castronel dinala de supa ....mic toata lumea tre sa aibe numai ca al meu e din plastic ...daca tot nu ai inteles masor exact cata apa intra in el si iti zic
  •  
    • 891 mesaje
    2 Feb 2007, 19:20
    9 2
    eu fac altfel:imi umplu ligheanul cu apa si pun okiometric cateva picaturi de violet,cateva de albastru.si bag capul acolo
    buna ideea cu vopseaua dar eu vreau ceva alb-argintiu,am trecut de perioada in care vroiam alb-gri
  •  
    • 218 mesaje
    2 Feb 2007, 20:03
    5 1
    si chestia cu vopseaua neagra merge si daca nu sunt decolorata, adik am un par inchis la culoare?
    eu il decolorasem, dar acuma e acoperit de henna, ca tare despicat mai era
  •  
    • 686 mesaje
    2 Feb 2007, 23:51
    7 4
    castronelul meu are juma de litru, se duce la prima spalare violetul sau abia dupa mai multe spalari? ma gandesc ca daca nu o sa-mi placa cum iese nuanta sa ma spal.
  •  
    • 220 mesaje
    4 Feb 2007, 13:04
    5 3
    Buna, si pe mine m-ar interesa sa scap de galbenul din par (la mine portocaliu).
    Eu am fost bruneta si in decembrie mi s-a pus pata sa ma fac blonda....insa rezultatul a fost cam asa:blond cenusiu pe parul natural care crescuse la radacina de la ultima vopsire negru, blond galbui urmatoare portiune care a fost vosit negru de mai putine ori si blond portocaliu la varfuri...acum cu vopsea blond cenusiu am mai reusit sa il uniformizez insa tot reflexe de porocaliu am .
    As vrea sa stiu daca acest violet si albastru de metil ar putea sa mai atenueze portocaliul sau are efect doar pe parul blond galben?
    Daca nu,....ma fac bruneta din nou cum am fost 10 ani...
  •  
    • 2538 mesaje
    4 Feb 2007, 13:12
    8 1
    cu violet de gentiana iese sigur bine si e si apropae degeaba
    ideea este sa punet putin,cat sa se faca roz apa.
    in nici un caz sa nu folositi pe blond doar albastru de metil daca nu vreti sa fiti verzi
  •  
    • 220 mesaje
    4 Feb 2007, 13:14
    7 3
    Si inca ceva....mie imi creste parul f repede...la 2 saptamani am deja radacinile negre...voi ce vopsea folositi ca sa vopsiti radacinile?...sau le decolorati de fiecare data....?
  •  
    • 2538 mesaje
    4 Feb 2007, 13:14
    5 2
    ralu,am avut si eu perioada portocalie,si atenua putin.incearca...oricum dupa cateva spalari se duce din cate imi amintesc.
  •  
    • 220 mesaje
    4 Feb 2007, 13:19
    2 1
    Multumesc mult irina, o sa incerc si eu in seara asta....sper sa imi iasa...si daca zici ca iese in timp dupa mai multe spalari am sa ma spal in fiecare seara
  •  
    • 3 mesaje
    4 Feb 2007, 15:54
    14 6
    Si eu am fost blonda; de la blond inchis pana la blond argintiu.Mie mi-a placut samponul nuantator de la kalos,silver.Doar ca eu il aplicam pe parul uscat si cat mai mult in zona decolorata pt a estompa nuanta de portocaliu.nu am avut probleme cu el .Chiar mi s-a parut a avea efect bun in comparatie cu alte nuantatoare.(si se sta cu el pe par 20-30 min)Sper sa va fie de folos sfatul ,si atentie cu albastrul de metil ,pt ca usuca parul.