Bebelusul meu de 2 saptamani vomita

  •  
    • 220 mesaje
    1 Feb 2007, 11:22
    5 5
    Am un bebe de 2 saptamani, hranit la sticla. Vomita o data pe zi (ieri chiar de 2 ori in 10 ore)pe nas si pe gura, tot ce mananca.Este primul meu copil.Sta corect in brate cand suge, stomacul este relaxat,dar nu poate sa scoata aerul in timpul sau la sfarsitul mesei.Orice masaj i-as face si oricat ar dura, nu poate sa elimine aerul,decat o data cu laptele.Asta se intampla de regula dupa-masa,in ultimele 5-6 zile.Doctorul zice ca-i de la aerul inghitzit.Nu stiu ce sa mai fac, spal la rufe si lenjerii incontinuu,caci vomita si la un metru distantza,jet puternic.Acum a ramas de aseara cu senzatie de greatza,si mananca jumate de sticla (jumate din 125 ml)la o masa, in fiecare ora, si o ora doarme neintors.Ma puteti ajuta cu un sfat practic? Mai are cineva problema asta?
  •  
    • 213 mesaje
    1 Feb 2007, 11:42
    6 5
    Cumva gaura tetinei este prea mare si mananca o cantitate prea mare de lapte intr-un timp prea scurt?
    Ar trebui sa-l hranesti cu intreruperi de cateva minute,adica cu pauze dandu-i astfel ocazia sa dea afara aerul inghitit ,ridicandu-l in sus ,sprijinit pe umarul tau ,batandu-l usor pe spate la fiecare pauza.
    Sau este posibil sa aiba REFLUX GASTROESOFAGIAN sau hernie hiatala.Este nevoie de un examen medical amanuntit pt a stabili diagnosticul si eventual tratamentul. Daca hranirea cu intreruperi nu da rezultate te sfatuiesc sa mergi la un dr gastroenterolog.
  •  
    • 220 mesaje
    1 Feb 2007, 11:49
    9 0
    Ce ma bucur ca mi-a raspuns cineva.Cred ca biberonul este ok,caci uneori cand suge nu scapa nici un strop pe langa, alteori ii curge pe barba. Bebe este foarte lacom de fel,dar nu-i dau niciodata mai mult decat ar incapea in stomacelul lui la varsta asta.
  •  
    • 213 mesaje
    1 Feb 2007, 11:51
    2 4
    Deci mananca biberonul odata si abia la sfarsitul mesei il ridici in sus ,pe umarul tau sa dea aerul afara?

    Atentie mare daca vomita des si toata cantitatea de lapte atunci copilul se poate deshidrata .
    Si trebuie culcat pe partea dreapta dupa ce manaca si a scos aerul din burtica.
  •  
    • 2825 mesaje
    1 Feb 2007, 11:59
    3 2
    Tu il tii in pozitie verticala, in brate, spijinit pe umarul tau si il bati usor pe spate, dupa ce mananca, pana da un ,,ragait''?

    Cu bebelusii nu trebuie sa te joci, pentru orice chestie , anunta medicul!
  •  
    • 148 mesaje
    1 Feb 2007, 12:46
    1 1
    Povesteste-i medicului pediatru despre asta si fii cat mai exacta (pentru ca conteaza pana si felul in care vomita) jet, culoare, imediat dupa masa sau... fii atenta la orice detaliu pentru ca, iti repet, e destul de important...
  •  
    • 261 mesaje
    1 Feb 2007, 13:09
    2 6
    si fiul meu vomita cand era bebe pt ca se nascuse prematur si avea probleme de inghitire a laptelui. Inghitea si aer. Tot la biberon il hraneam. Daca am vazut ca vomita usor de la aerul ala, il tineam sa ragaie pana iesea tot aerul din el. Asta inseamna ca il tineam si 2 ore in brate dupa fiecare supt, si daca il puneam in pat, de fiecare data cand scotea sunete ciudate, il luam in brate.
    Sa nu il culci pe burta ca este pericol sa moara innecat. Mie mi-a fost tare frica sa nu moara innecat si din cauza asta, cat a avut probleme a stat mai mult la mine in brate. Din cauza asta am dormit cate 4 ore la 24 de ore in primele 3 luni.

    In mod obisnuit se recomanda sa fie tinut 1/2 de ora sa ragaie. Pt al meu nu era suficient.
  •  
    • 1272 mesaje
    1 Feb 2007, 14:26
    3 3
    fata mea are aproape 8 luni si mi-a vomitat in primele luni de viata, si am hranit-o si o hranesc la san. am intrebat medicul si la ea era normal.
    important e cat vomita. daca vomita cantitatea pe care i-o dai in sticla, atunci, da e sa te alarmezi.
    eu cred ca toti bebelusii vomita. si anna manca f lacom si inghitea mult aer. oricum vorbest cu un pediatru.
  •  
    • 366 mesaje
    1 Feb 2007, 14:52
    2 3
    daca vomita un pic dupa ce maninca este din cauza aerului.tine-l ridicat in vertical IN brate dupa ce maninca(pune-ti cevape umar sa nu te patezi)si usurel pe mijlocul spatelui cum a fost descris.in plus sant picaturiMETACLOPRAMID pt.bebe anume,sau 1-2 strop de lamii stors direct in gurita dupa mancare-acestea ajuta la elibrearea aerului inghitit in timpul mancarii.daca nu ai schimbari in cateva zile defel,du-l la medic.sa cresteti mari cu sanatate
  •  
    • 390 mesaje
    1 Feb 2007, 18:39
    5 3
    alibb, e normal sa manance la fiecare ora? Eu am fost mamica de bebe acum foarte multi ani, dar parca manca la trei ore. Asta daca nu e prematur.
    Oricum, dupa ce mananca, sau chiar in timp ce suge trebuie sa-l intrerupi si sa-l ridici la verticala, cum ti-au spus fetele si sprijinit cu capul pe umarul tau sa-l bati usurel pe spate pana ragaie. Ai sa vezi ca nu mai vomita. Sa fie sanatos si sa creasca mare puiul tau!
  •  
    • 220 mesaje
    1 Feb 2007, 19:07
    6 2
    Va multzumesc pentru toate sfaturile. Pe toate le-am aplicat pana acum. Bebe este foarte lacom, vrea mai mult de 125 ml,a trebuit sa il trec pe lapte praf mai bogat in proteine (Sma 2), creste rapid. S-a nascut normal,3,350 kg, luni avea 4,060kg si 56-57 cm lungime. S-a nascut lung si slab si colostrum-ul nu i-a ajuns, asa ca dupa crize de plans continue cu orele, dimineatza i-am luat lapte praf de s-a linistit baiatul meu si a inviat. Totusi nu era deshidratat, ca afost vazut de moase, doctori la urgentza chiar. Deci, nu stiu ce sa mai zic. Tatl lui are un apetit similar,de neinfranat, poate seamana...Oricum,copilul meu pare nemancat, desi ia in greutate frumusel. Poate e o chestie numai de temperament.Nu-i place sa-l "vantur", plange rau daca indraznesc sa-l opresc din supt.Nu avem in familie persoane cu probleme stomacale de genul prezentat mai la inceput si de acre am auzit ca sunt ereditare.Deci Fontanela nu e adancita, scutece ude are destule, un scaun pe zi principal, cam tare ce-i drept, dar exista... Stiu ca ar trebui sa manance din 3-4 ore in 3-4 ore daca e pe lapte praf, dar el este Fomila din povesti, imi mananca si urechile.Abia astept sa isi faca o rutina ceva, ca nu am timp nici de mic dejun. Iar a doua si ultima mea masa mi-o aduce sotul in camera, pe pat. Si mananc daca am maini libere.
  •  
    • 390 mesaje
    1 Feb 2007, 19:32
    2 3
    Pai, eu zic sa incerci sa-i faci un program si sa-ti permiti si tu sa te intinzi, sa te misti, sa mananci si sa nu te neglijezi, ca risti sa cazi din-picioare. Imi amintesc de perioada asta si stiu ca ai impresia ca ai toata energia din lume si sari la orice zgomot venit dinspre el, dar brusc nu mai ai putere si incep dureri de spate si picioare. Asta depinde si de cat esti de antrenata, dar oricum daca o sa aiba o mama odihnita o sa fie si el mai bine ingrijit. Totul pare teorie, dar incearca sa rupi pentru tine si sotul tau cateva zeci de minute. Tu esti centrul universului lor acuma, gaseste echilibrul, dar nu te neglija. Bucura-te ca ti-a dat Dumnezeu un baietel mancacios, dar intreaba medicul ce fel de lapte l-ar satisface. Nu cumva sa-i dai ceva fara recomandarea medicului. Laptele mai gras este pentru copiii mai mari, dar poate al tau fiind asa lung sa aiba nevoie de acel lapte. Doar medicul poate hotari.
  •  
    • 213 mesaje
    1 Feb 2007, 19:36
    1 3
    Din cate stiu eu un supt nu trebuie sa fie mai scurt de 20 de minute. Sugarul trebuie sa suga din sanul stang 5 minute, apoi e bine ca el sa fie trecut la sanul celalalt timp de alte 5 minute. Cand si acesta s-a golit aproape, bebe-ul revine la primul san, unde cantitatea de lapte s-a refacut si tot asa mai departe.

    Daca mama nu are lapte suficient se impune o alimentatie mixta cu o completare de lapte praf, copilului trebuie sa i se dea laptele din cana cu lingurita, nu cu biberonul, fiindca suge mai usor din biberon si astfel bebe-ul devine lenes, nu mai agreeaza sanul unde munceste mai mult in timpul suptului.

    Daca totusi ai lapte destul dar el este lenes si nu vrea sa suga ,stiu ca exista niste pompe mulgatoare cu care poti strange laptele tau intr-un recipient si apoi ii completezi masa (suptul) bebe-ului cu lingurita , daca refuza atunci pui laptele tau in biberon.
    Niciun lapte praf nu se compara cu laptele matern.

    Daca este lenes tare si nu vrea sa suga de la san atunci foloseste pompa mulgatoare ,colecteaza laptele tau si atunci vei stii exact ce cantitate de lapte ai ,cat mananca de la tine la o masa si daca mai trebuie sa-i completezi masa cu ceva.
  •  
    • 1260 mesaje
    1 Feb 2007, 19:48
    2 2
    alibb, eu sunt de parere ca trebuia sa insisti pe suptul la san. copiii hraniti cu lapte praf sunt in general mai constipati.
    plus ca, asa cum a spus si chantal nimic nu se compara cu laptele matern.
    daca nu se satura cu laptele tau, la inceput il pui la san cat de des, asa se stimuleaza producerea laptelui. daca nicicum nu-i ajunge, se completeaza cu lapte praf. nici la ai mei nu le ajungea laptele meu, dar primeau numai ca supliment lapte praf.
    din cate am inteles, vomita doar o data pe zi. daca ar avea vreo problema ar vomita dupa fiecare masa.
    a luat f. bine in greutate, in numai 2 saptamani aproape 700 g, plus ca a mai si scazut la inceput, asa ca eu as spune ca nu are probleme. poate ca inghite prea mult odata.
    cat despre mancatul la 2-3 ore, si eu le dadeam la ai mei "la cerere" si si-au facut singuri programul, cam in 6 - 8 saptamani.
  •  
    • 2312 mesaje
    1 Feb 2007, 20:16
    0 0
    Nu stiu daca ti-a mai spus cineva..ca nu am citit tot topicul..dar vezi ca sunt biberoane speciale care scot singure aerul..alea de la chico sunt ff bune.Si eu sunt adepta alaptarii..am vazut ca a mai zis cineva..oricum ce vreau sa spun e ca indiferent de ce probleme ai cu copilul, chiar si minore de-ar fi, te duci la doctor, suni asistenta si o bati la cap, daca ti se pare ceva ciudat chemi salvarea...Sa nu stai sa intrebi ca nimeni nu va sti exact.Sper s-o rezolvi pana la urma.
  •  
    • 366 mesaje
    1 Feb 2007, 21:38
    0 1
    posibil sa ai laptele slab,dar contine tot ce ara nevoie juniorul,ma refer la vitamine anticorpi...in prima tura da-titata,si complecteaza apoi cu lapte praf.sant biberoane care nu sant rotunde plate,cred ca ortodentice se numesc.ai grija de dantura lui de pe acum..si alunga-ti din cap cu ceea ce te bobbardam daca te-ai saturat.eu juniorul(AL3-LEA)si 40 min alaptam,sant multe schimbate in ultimul timp,evita alaptarea noaptea daca e posibil,sas poti sa te odihnesti mai mult.e greu acum,darte invidiez,e cel maisuperb lucru pe lume
  •  
    • 2312 mesaje
    2 Feb 2007, 10:20
    1 0
    Sa ii iei tetine cu orificiu fff mic..sa nu lase sanul, si cu forma asemanatoare cu sanul..
    Vezi ca ff multi copii lasa sanul din cauza biberonului.(se intarca)
    Si nu stiu daca folosirea laptelui 2 sau chiar 3 e buna la copil de 2 saptamani.Dr pediatru ce a zis?Du-te mai des, nu te juca cu asa ceva!
  •  
    • 856 mesaje
    2 Feb 2007, 13:45
    4 1
    cum a mai zis cineva...daca nu vomita din alte motive medicale,dai puiului sa suga de cate ori vrea.
    eu timp de 5-6 luni l-am hranit din ora in ora,asta dupa o noapte in care am incercat"sa-i fac program din 3 in 3 ore"si a plans saracu de plangeam si eu cu el.nu am tinut cont decat de sfatul unui medic f bun,care mi-a zis ca,copilul trebuie alaptat de cate ori cere.singur isi va fixa programul.iti spun din propria mea experienta.
    eu am avut multe nopti nedormite,multe chinuri.nici nu adormeam bine ca se si trezea.
    cat despre voma,iti spun sa intrebi medicul daca nu cumva are vreo problema la stomacel.
    daca nu are nu te ingrijora,asa e normal sa vomite,chiar si dupa fiecare masa.incearca sa-i scoti aerul cat de mult poti,si cum a mai zis cineva nu il culca cu fata in sus.
    sanatate multa.

    si despre faptul ca speli...obisnuieste-te pt ca vei spala muult de acum incolo.
    pupici si multa sanatate.
  •  
    • 283 mesaje
    2 Feb 2007, 14:52
    3 0
    Desi este greu sa dai sfaturi de la distanta voi incerca sa-ti spun ceva din experienta mea.
    La cateva saptamani mi se pare cam mult lapte pt o masa.Stiu ca bb meu manca la inceput o masura (30 ml) si la 2-3 ore.Acum are peste 1 an si mananca cam 200 ml la o masa.
    Probabil ca este prea satul de aceea vomita!Incearca sa-i dai laptele printr-o tetina mai stramta si sa respecti intervalul de timp dintre mese.Nu intotdeauna cand plange inseamna ca ii e foame,poate ca il doare ceva.Faptul ca el creste f bine inseamna ca totul e ok.
    Ti-am dat ac sfaturi in ideea ca e vorba de o greseala de alimentatie nu de o boala(reflux esofagian).
  •  
    • 2312 mesaje
    2 Feb 2007, 15:15
    1 2
    ma gandeam..cei ce sunt alimentati cu lapte praf de obicei vor si apa..
    ii dai apa?(daca doar suge nu e obligatoriu)Poate i-o fi sete..
    Ma tot gandesc l problema ta si nu-mi dau seama ce poate sa aiba.