recomandati-mi, please, un aragaz bun

  •  
    • 44 mesaje
    31 Ian 2007, 23:51
    0 2
    Nu mai suport aragazul meu:orice n-as pune la cuptor, arde jos si ramane crud deasupra! Am incercat toate combinatiile posibile: 15 min. pe raftul de sus, 10 pe cel de jos, 10 pe mijloc etc...nimic! Asa ca m-am hotarat sa cumpar unul nou. Dar, ma gandesc, ca am toate sansele sa ma aleg cu un cuptor nou-nout cu acceasi problema, adica sa nu distribuie uniform caldura.
    Are cineva dintre voi un aragaz achizitionat de curand, de cuptorul caruia e foarte multumita? Recomandati-mi, please, niste marci testate de voi, cu care nu aveti astfel de probleme!
  •  
    • 385 mesaje
    1 Feb 2007, 07:39
    1 0
    Buna, esti o dragalasa. Iti inteleg perfect problema, insa cu electrocasnicele treaba este ca trebuie sa ai noroc de ele-bune, am colegi care si-au luat aragaze mai scumpe de la firme cu renume in domeniu si sunt mai proaste decat cele ieftine, in ultimul timp face si arcticul aragaze, eu mi-am luat acum 2 ani unul si este super bun, si cuptorul, desi colegii mei ziceau ca numai frigiderele sunt bune de la arctic, eu am avut noroc cu el. Iti doresc sa ai noroc iar daca vezi ca arde, pune doua tigle jos caci absorb o parte din caldura cuptorului, jos in cuptor- ma refeream. Te sarut si o zi buna. Astept sa mai vorbim, pupici pupaciosi. Pa!
  •  
    • 385 mesaje
    1 Feb 2007, 07:41
    1 1
    Apropo de noroc , mi-am luat mixer si rasnita de cafea in aceeasi clipa cu sora mea, din acelasi loc si aceleasi modele, ale mele fac zgomot mic si merg de numa de 8 ani, ale surorii mele, faceau si zgomot de te innervau, si s-au stricat de mult. Deci, chiar trebuie sa ai noroc cu ele, ceea ce iti doresc si tie.
  •  
    • 29 mesaje
    1 Feb 2007, 09:36
    0 0
    Eu lucrez la ofirma ce produce aragaze e o firma vestita si pot sa iti recomand un cuptor electric si o plita pe gaz, dar pt cuptor vezi sa aiba si ventilator si rezultatele vor fi f bune.Pui orice in mijlocul cuptorului si iese bine.
    Pt cuptoriul tau eu zic sa pui tava cat mai sus si nu se va mai arde fundul ,sa nu pui pe gradena de jos niciodata la un cuptor pe gaz.
  •  
    • 366 mesaje
    1 Feb 2007, 09:43
    0 0
    Swetlana,pune tigla,si eu am avu aceasta problema,si mi-a mers\pana ce nu s-a rupt usa de la cuptor-juniorul statea pe el-acum anul trecut mi-am luat un BEKO masiv,mai lat cu cuptor mare(santem5)si grill.sant multumita,si fata de altele firme aceeasi model este mai ieftina cu vreo 100 lei...
  •  
    • 44 mesaje
    1 Feb 2007, 11:37
    2 1
    Of, fetelor, sunt foatre confuza! Incercasem si varianta cu tigla, si acuma o tin acolo, da diferenta, sa stiti, nu prea s-a vazut...Vasazica nu depinde de model, ci de noroc, uh? Asa imi spune si sotul, o marca mai scumpa nu inseamna neaparat una mai buna...Mi-am adus a minte acum ca maica-mea avea aceiasi problema acu cativa ani, apoi isi luase un Zanussi cu cuptor electric care coace super, am vazut chiar eu diferenta...poate ar fi asta o solutie: sa iau un model cu cuptor electric? Ca eu, deschizand topicul, ma gandeam la unul pe gaz, obisnuit...Voi de care aveti?
    Cuptor cu gaz vs. cuptor electric: deduc si eu, statistic, bazandu-ma pe raspunsurile voastre, care ar fi varianta cu mai putine sanse de a "lua plasa". Va multumesc mult si va pup!
  •  
    • 44 mesaje
    1 Feb 2007, 11:44
    0 0
    Mi-a venit in cap acuma ca un cuptor electric, avand 2 rezistente, una sus si una jos, si daca mai are si grill, ar fi (cel putin, ar trebuie sa fie)special conceput in asa fel incat sa "rumeneasca" mancarea cat mai uniform, ca de aia-i grill, nu? Credeti ca are vreo logica ideea asta a mea, sa fie oare functia grill o garantie cat-decat?
  •  
    • 3198 mesaje
    1 Feb 2007, 12:40
    0 0
    Sweetlana, ai nevoie de un cuptor electric. Categoric, e conceput sa coaca uniform si fara surprize. Si sensibil mai repede. Nu te teme de consumuri, ca nu e cazul.
    Singura problema e ca, din cate stiu, nu exista aragazuri cu plita pe gaz si cuptor electric, ci le poti achizitiona doar separat, in varianta incorporabila. Asta presupune si cel putin un corp de mobilier adecvat. Deci... buget, nu gluma, fatza de un simplu aragaz...
    Ar mai fi o idee:
    http://www.quelle.com.ro/ro/extern/index.html?EMBPERL_UID=:b51f91ed682dfcc1818cd51fadac875a&fsreloaded=1&referrer=http%3A%2F%2Fwww.google.ro%2Fsearch%3Fhl%3Dro%26q%3Dquelle%26btnG%3DC%25C4%2583utare%2BGoogle%26meta%3Dlr%253Dlang_ro
    Ma rog, genul asta de cuptoare...
  •  
    • 2825 mesaje
    1 Feb 2007, 13:57
    2 5
    Eu mi-am cumparat aragaz nou si....teapa!!
    Ardea jos si ramanea crud deasupra si i-am chemat pe cei de la reprezentanta, cat a fost in garantie si mi l-au reglat.Acum e super!
  •  
    • 44 mesaje
    1 Feb 2007, 20:56
    0 1
    E o idee, beauty, chiar am sa prospectez daca as putea gasi ceva de genul acesta, iti multumesc.
    Nici nu ma gandisem ca se poate regla cuptorul cumva, voi suna maine sa vad ce-mi spun astea de la reprezentanta.
    Multumesc tuturor si va pup!
  •  
    • 267 mesaje
    4 Feb 2007, 00:31
    0 0
    Buna evelor.Eu mi-am laut cuptor electric si plita separat.Pt ca inca nu mi-am facut mobila de bucatarie,am folosit doar cuptorul si pot spune ca e super.Nu arde mancarea, n-o usuca, se face si repede si nci nu consuma mult, deci e ok.
  •  
    • 1 mesaje
    11 Mai 2016, 07:50
    1 0
    si mama ar aceeasi problema cu cuptorul.ea pune o tava cu nisip pe ultima treapta de la cuptor chiar deasupra flacarii si nu mai are probleme.
  •  
    • 2 mesaje
    9 Iun 2020, 20:27
    0 0
    Buna si eu aveam un agragaz care ardea pana m-am enervat si am comandat unul nou la fel ca si tine aveam aceasi problema nu eram decis care este mai bun sa iau o decizie corecta .Pana am dat de o pagina unde am vazut clar comparative intre model ,performante ,caracteristicii si cele mai ok modele .Sunt foarte fericita de modelul achizitionat  Hansa FCMW582109 este un aragaz mix si coace super OK  https://topzece10.net/casa-gradina/cele-mai-bune-aragazuri-2020/
    Acest mesaj a fost editat de către andreea0011: 9 Iun 2020, 20:34