cancer la oase!!!!????

  •  
    • 3 mesaje
    29 Iun 2012, 13:43
    0 1
    cancer la oase!!!!????
  •  
    • 31 mesaje
    30 Iun 2012, 11:01
    0 1
    Dureri mari de oase si din pacate este o forma de cancer care avanseaza foarte repede.
  •  
    • 5609 mesaje
    2 Iul 2012, 18:33
    5 0
    Uite ce am gasit pentru tine: "Cancerul osos este o boala mai rar intalnita si este mai frecventa in randul copiilor decat la adulti. Cancerul osos poate aparea sub trei forme: - osteosarcomul - este cel mai des intalnit tip de cancer, care se dezvolta in tesuturi noi si in oasele aflate in dezvoltare - condrosarcomul - apare in cartilaje; aceasta forma apare mai frecvent in randul adultilor de peste 50 de ani - sarcomul lui Erwing - forma de cancer ce apare in tesuturile nervoase imature din maduva osoasa Osteosarcomul si sarcomul lui Erwing sunt forme ce apar mai frecvent in randul copiilor sau adultilor tineri cu varsta cuprinsa intre 10-20 de ani. Simptome Durerea este cel mai comun simptom, in special durerea in oasele lungi ale bratelor si picioarelor, desi celulele canceroase se pot localiza in alta parte a oaselor. Alte simptome posibil si semne specifice cancerului de oase sunt: - oase slabe, predispuse la fracturare - inflamarea articulatiilor sau sensibilitate acuta (in cazul tumorilor localizate in sau in vecinatatea articulatiilor) - oboseala - febra - slabire in greutate neintentionata - anemie Cauze Cancerul osos primar este diferit de cel secundar sau metastazic. In cazul celui de-al doilea, metastazic, cancerul este localizat in alta parte dar se raspandeste in toate oasele. Spre exemplu, o persoana cu cancer de prostata poate dezvolta leziuni ale oaselor. Cancerul osos metastazic apare mult mai frevent decat cel primar. Cancerul osos primar nu se refera la cancerul care incepe in maduva osoasa - miezul interior al oaselor ce produc sangele. Formele de cancer de maduva osoasa includ boli ale mielomului multiplu sau leucemie cronica. In unele cazuri, cancerul oso poate avea la baza elemente mostenite, cum sunt spre exemplu sindroamele Li-Fraumeni, Rothmund Thomson, retinoblastul ereditar sau exosteoze multiple. Radiatiile pot fi ocazional asociate cu cancerul osos. Expunerea la raze X nu fac rau, dar radiatiile in doze mari, cum sunt cele pentru tratarea diferitelor tipuri de cancer, cresc riscul de a dezvolta cancer de oase. Tratament Ca si in cazul altor tipuri de cancer, tratamentul difera in functie de tipul, evolutia cancerului osos, incluzand posibilitatea de a se fi raspandit si la plamani sau in alte parti ale corpului. Metodele de tratament includ: Interventie chirurgicala Chirurgia este cea mai frecventa metoda in tratarea cancerului si este eficienta in cazul in care cancerul nu s-a raspandit in alte parti ale corpului, deoarece permite eliminarea tumorii canceroase si a oaselor afectate. Terapia cu radiatii Radioterapia cu raze X este cea mai puternica in distrugerea celulelor canceroase, dar poate afecta si celulele sanatoase care se vor recupera in timp. Radioterapia poate fi folosita in acelasi timp cu chemoterapia, o alta metoda de tratament. Chemoterapia se foloseste de medicamente pentru a distruge celulele divizate. Dupa chemoterapie celulele sanatoase se vor reface, parul va creste din nou, de exemplu. Spre deosebire de terapia cu radiatii care trateaza doar partile afectate, chemoterapia trateaza intreg corpul. Scopul ei este acela de a trata celulele care au "scapat" din locul in care cancerul a aparut".
  •  
    • 19 mesaje
    21 Dec 2017, 10:39
    0 0

    Buna ziua! Bunica mea a avut cancer osos. In cazul acestui tip de cancer trebuie sa se intervina chirurgical. Bunica mea facuse 3 interventii si dupa aceea auzisem de niste suplimente naturale de la Oncoforte, care fac minuni. M-am consultat cu medicii de pe site-ul lor, pentru ca iti ofera consultatie gratuita in functie de problemele pe care le ai si iti dau un tratament pe baza de suplimente, care fac celulele canceroase sa devina mai slabe si organismul raspunde mult mai bine la la interventii si proceduri. Intr-adevar dupa cea de-a 4-a intervetie bunica mea s-a simtit mai bine. Acest ajutor a facut, intr-adevar, minuni! Pentru cei care suferiti de orice forma de cancer va sfatuiesc sa apelati la Oncoforte!

  •  
    • 199 mesaje
    8 Ian 2018, 14:56
    0 0
    Buna ziua! Bunica mea a avut cancer osos. In cazul acestui tip de cancer trebuie sa se intervina chirurgical. Bunica mea facuse 3 interventii si dupa aceea auzisem de niste suplimente naturale de la Oncoforte, care fac minuni. M-am consultat cu medicii de pe site-ul lor, pentru ca iti ofera consultatie gratuita in functie de problemele pe care le ai si iti dau un tratament pe baza de suplimente, care fac celulele canceroase sa devina mai slabe si organismul raspunde mult mai bine la la interventii si proceduri. Intr-adevar dupa cea de-a 4-a intervetie bunica mea s-a simtit mai bine. Acest ajutor a facut, intr-adevar, minuni! Pentru cei care suferiti de orice forma de cancer va sfatuiesc sa apelati la Oncoforte!