Propolis

•  
    • 79 mesaje
    21 Ian 2007, 14:05
    0 0
    imi puteti spune cum se administreaza tinctura de propolis si propolisul solid? si cam cat timp???
    am citit k este un antibiotic natural si au streptococ care mi-a invadat tot corpul, medicul mi-a spus k si in oase am...
    am primit un tratament dar totusi as lua si propolis

astept raspuns. merci!
  •  
    • 130 mesaje
    21 Ian 2007, 16:49
    0 0
    20-30 picaturi , de 3 ori pe zi, pe paine sau cu apa, cu 30 de minute inainte de masa.
    eu de cand folosesc nu mai iau antibiotice pt. gat, iau picaturile simple si au efect f. bun
    pentru ceea ce ai tu cred ca tratamentul trebuie sa fie de durata
    sanatate
  •  
    • 615 mesaje
    21 Ian 2007, 18:16
    0 0
    Eu am facut un amestec de 3 linguri de propolis uscat pe care l-am pus la macerat in alcool pur pt mai multe zile,agitand din cand in cand sticluta.In fiecare seara beau cate o cana de ceai in care pun cate 5-6 picaturi din tinctura de propolis astfel obtinuta.Este foarte sanatoasa si are efect inclusiv asupra ameliorarii starii psihice.
  •  
    • 231 mesaje
    21 Ian 2007, 18:25
    0 0
    Ai dreptate,willia,am luat si eu propolis granule,cand aveam stare de oboseala fizica,dar mai ales psihica si ma "reparam"foarte bine!!!Si imunitatea mai creste,dar acum nu mai pot lua,pentru ca am luat ceva Kg.si nu mai stiu cum sa le dau jos!!!Bine,nu de la propolis sunt!!!
  •  
    • 29 mesaje
    23 Ian 2007, 08:16
    0 0
    Si eu iau propolis si nu am probleme cu raceala si am inceput pt ca am avut ceva ciuperca in gat eu iau dimineata pe stomacul gol pe un biscuite 10 picaturi de tinctura de propolis si seara inainte de culcare si o jumatate de ora nu bei nimic nici nu mananci sau macar 10 minute pt ca asa are efect si pt gat .Intradevar e un tratament de durata dar te vei simti bine si te vei vindeca .Eu daca i-au mai mult de 15 picaturi ma doare capul ,am inteles ca e un efect secunder pt doza prea mare.Daca vei lua propolis sigur te vei simti bine .Sanatate
  •  
    • 167 mesaje
    24 Ian 2007, 07:22
    0 0
    Cel mai indicat este sa va faceti singure tinctura de propolis. Daca doreste cineva, reteta este urmatoarea: 50 g propolis uscat, 100 ml alcool dublu rafinat (din comert). Se pune amestecul intr-o sticla si se inchide ermetic. Se tine la loc racoros, nu la frigider.Se agita zilnic de 2 ori, timp de 10 zile, timp in care se face extractia. Dupa 10 zile, se filtreaza (daca aveti hirtie de filtru) sau se strecoara printr-o pinza deasa. Gata, aveti tinctura de propolis. Se tine in sticlute bine inchise. Se foloseste la nevoie asa cum scriau fetele. Da, este un antibiotic natural. Nu se administreaza niciodata concomitent cu antibioticele, pentru ca alcoolul anihileaza efectul antibioticelor. Va doresc multa sanatate!
  •  
    • 3528 mesaje
    24 Ian 2007, 09:13
    0 0
    scuze ca ma bag, dar stiti cumva, in sarcina se poate lua propolisul? incepe sa ma doara gatul. multam
  •  
    • 2489 mesaje
    24 Ian 2007, 11:16
    0 0
    Buna ,de la una din eve (ciresika_me)am primit si eu tratamentul cu propolis si apoi am dat google si am mai aflat cite ceva, eu am luat 7 zile cite 3 lingurite pe zi dar fara sa bei si maninci timp de 1h dupa ce ai luat si cite doua tablete de Oropivalone pe zi sa lupte cu infectia in git,se pare ca daca bei apa propolisul se intareste in stomac si nu isi mai face efectul,cel mai eficient este simplu,dar se poate pune si pe o bucatica de piine,o alta varianta ar fi granule amestecate cu miere,1lingurita propolis+2l. miere dimineata pe stomacul gol.Dar oricum il iei se pare ca efectul este la fel,curata organismul si intareste imunitatea.
  •  
    • 686 mesaje
    24 Ian 2007, 17:17
    0 0
    monic29 tocmai pt ca este natural nu are cum sa afecteze si spun asta pt ca o prietena de-a mea fiind gravida a luat pt ca o durea gatul si nu a patit nimic. Totusi intreaba doctorul sa fii mai sigura.
  •  
    • 79 mesaje
    24 Ian 2007, 17:32
    0 0
    multumesc pentru raspunsuri.
    eu m-am gandit sa iau tictura de propolis cu o lingurita de miere.

pt gravide sa ai grija sa nu iei tinctura de propolis pt ca contine alcool. eu am avut mai demult extract glicolic sau asa ceva... deci nu pe baza de alcool. din acela sa cauti.

sanatate!!!!!!
  •  
    • 14 mesaje
    29 Ian 2010, 16:42
    0 0
    Am si eu ceva in gat dar inca nu stiu ce ca nu am ajuns inca la ORL. Asta este singura explicatie pt cresterea temp peste 40 care am avut-o pt ca analizele la sange urina si ecografia mi=au iesit f bune. De cand iau ciprinol mi-a mai scazut temp dar mi-am luat propolis glicolic(fara alcool). Va rog sa-mi spuneti cum se ia ca sa fie bun si pt gat...cu apa?pe biscuite?cat timp?mc mult