AM CHIST OVARIAN

  •  
    • 654 mesaje
    26 Ian 2007, 12:09
    0 1
    cmarifaz la ce te referi cand zici:"o analiza a chistului?nu stiu ce fel de chisturi am!!!!si.....dureri nu prea am decat doar atunci cand e frig afara si nu sunt imbracata gros..atunci simt o mica durere de ovare!!!xine ti-a recomandat VIOX?cum te simti dupa el?
  •  
    • 654 mesaje
    26 Ian 2007, 12:12
    0 0
    marifaz dupa operatie ti-au mai aparut chisturi?cum te simti?ce operatie ai facut?
  •  
    • 205 mesaje
    26 Ian 2007, 13:06
    0 0
    analiza la care se refera e analiza care se face dupa ce te opereaza.chistul extirpat este trimis la laborator si este analizat.
    nu ai mai intrat pe mess esmeralda.asteptam sa vorbim.la ce dr. te duci pana la urma?
  •  
    • 654 mesaje
    26 Ian 2007, 14:13
    0 0
    roxi_r nu am mai intrat asa mult pe mess pt ca dupa cum ti-am spus sunt in sesiune si am foarte mult de inv!!!am mai intrat dar tu nu erai atunci!!!inca nu stiu la ce doctor sa merg!!!nici macar nu stiu ce sa mai fac!!inca nu stiu.........nimic
  •  
    • 205 mesaje
    26 Ian 2007, 16:39
    0 0
    stai linistita, credeam ca ai patit ceva cu chistul. am inteles ca ai sesiune. in seara asta se opereaza o prietena dea mea. de urgenta. ea trebuia sa se op. in martie dar i s-a agravat starea din pacate. ai grija cu sanatatea nu e de joaca. si ea era in sesiune miine avea examen dar il va da in august.asta e dar cel putin va fi sanatoasa.
    pupici, succes la examene si vb. cand termini, ori aici ori pe mess.
  •  
    • 85 mesaje
    26 Ian 2007, 20:23
    0 0
    Pe mine m-a ajutat Duphaston (12 - 25). acum 3 luni mi s-a descoperit un chist ovar dr. de 4,5 cm (chiar daca nu e foarte mare m-am speriaaaaat) si dupa 3 luni de tratament mi-a disparut total. in paralel am luat si tratament naturist, extract de mladite de zmeur si elixir din fructe de soc. Ce m-a ajutat mai mult nu stiu, dar important e ca s-a rezolvat.
  •  
    • 1913 mesaje
    26 Ian 2007, 21:03
    0 0
    Fawn, spune-mi si mie, te rog, cum ai luat acele extracte si cat timp? merci!
  •  
    • 17 mesaje
    26 Ian 2007, 21:18
    0 0
    Nu trebuie sa te sperii si trebuie sa iei o decizie pt ca e vorba de sanatatea ta.Cred ca perioada examenelor sunt o scuza pt tine.Asa am procedat si eu ,am tot amanat si pana
    la urma tot m-am operat.Operatia a fost cea clasica pt ca chistul era deja prea mare si doar asa se putea curata intreaga regiune.Nu,dupa aceea nu mi-au aparut altele.
    Dar as vrea sa mentionez ca depinde de la caz la caz.Sfatul cel mai bun pe care ti-l putem da noi,evele care am trecut deja printr-o asemenea situatie este sa nu te neglijezi.Bafta!!!!
  •  
    • 85 mesaje
    26 Ian 2007, 22:08
    0 1
    pt. chanse1 - tratamentul naturist l-am inceput cand am descoperit chistul ... dar il continui si acum, (pana imi termin sticlutele ) extractul din mladite de zmeur 2-3 ml dimineata diluat in putina apa iar elixirul din fructe de soc 5o picaturi (3 ml) de 3 ori pe zi.
    uite niste link-uri sa citesti mai multe :
    http://www.naturaplant.ro/produse/838/Elixir_din_fructe_de_soc
    http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

    Sanatate!!
  •  
    • 654 mesaje
    26 Ian 2007, 22:11
    0 0
    marifaz tu ai avut chist de 8,5 si nu te-ai putut opera numai clasic?poi atunci eu ce o sa fac cu chist de 10 cm,ca nu vreau operatia clasica(asta in cazul in care o sa ma operez)????se vede urat unde te-ai operat?sper sa nu te superi pe mine ca te intreb asta dar vreau sa stiu cum va fi daca voi face si eu operatia clasica!!!!
  •  
    • 654 mesaje
    26 Ian 2007, 22:13
    0 0
    roxi_r sa dea Dumnezeu sa se faca bine prietena ta!!!!DOAMNE AJUTA!!!!
  •  
    • 4 mesaje
    26 Ian 2007, 22:52
    0 0
    Iti recomand in Timisoara pe Dr Cioata este EXTRAORDINAR! E cam scump, dar merita toti banii. Are cabinet, dar lucreaza si in spital.
  •  
    • 27 mesaje
    27 Ian 2007, 10:40
    1 0
    Esmeralda daca chistul e mai mare de 8 cm se impune operatie altfel poate sa torsioneze ovarul si ajungi la urgenta tot pt operatie asa mai bine te duci tu mai inainte, al meu avea 12 cm si m-a operat clasic cu taietura dar ca la cezariana adica nu se vede prea mult dar abia am 2 sapt de la interventie si nu pot sa-ti spun ca arata f bine dar incet incet o sa se cicatrizeze si nu o sa se vada urit si eu am aminat ba cu tratament medicamentos ba cu naturist dar era prea mare si tot crestea ,atunci trebuie sa-ti faci curaj si sa te duci la medic, frica e mare dar pina la urma trece mai ales ca in spital sint la fel ca tine o multime de fete si mai tinere chiar deci o sa treaca usor deci, curaj.
  •  
    • 654 mesaje
    27 Ian 2007, 10:52
    1 0
    nicola7 DE CE AI FACUT OPERATIE CLASICA?NU PUTEAI SA FACI CU LASER?MIE MI S-A ZIS CA POT SA ALEG!!!SPUNE-MI MAI MULTE DESPRE OPERATIA TA!!CUM AI DESCOPERIT CA AI CHISTURI?.........
  •  
    • 27 mesaje
    27 Ian 2007, 11:28
    0 0
    ce pot sa-ti spun ca chistul meu era f mare avea 12 cm in decembrie si deja crestea cind mi-la scos avea 20 cm mai aveam putin si torsiona ovarul si pt reusita mai mare mi-a facut taietura clasica al meu era plin cu un lichid care a trebuit sa-l aspire si apoi mi-a scos si ovarul dar pot sa-ti spun ca eu am chisturilec astea din todeauna si le-am tinut sub control cu medicatie anticon. si dufaston dar in ultimii ani vre-o 3 nu m-am mai dus la nici un control si am ajuns aici ,deci trebuie sa-i supraveghezi neaparat
  •  
    • 19 mesaje
    27 Ian 2007, 20:43
    1 0
    Dragele mele eve,am citit cu f.mare atentie mesajele voastre si trebuie sa fiti foarte atente cu anticonceptionalele ,mai ales cu Dianele.Eu in urma cu ceva ani am avut asemenea probleme,ovare polichistice,adica pe ov.stang 6 chisturi si pe dreptul 4. In primul rand se face o analiza care se numeste LH ,aceasta poate sa determine natura chisturilor.Numai dupa aceasta luati o hotarare impreuna cu medicul despre ce fel de operatie este vorba.Eu am facut laparoscopie la Clinica Ginecologie 1 din Cluj. A fost o operatie dificila care adurat cam 4 ore,dar nu mi-a extirpat ovarele ci mi le-a curatat cu laserul.Vreau sa va spun ca este o operatie f. usoara,cu o recuperare f. rapida.Spitalizarea si analizele nu costa nimic,dar atentia conteaza si se multumesc cu putinul pe care il putem oferi fiecare.Va mai spum ca dupa 2ani de la aceasta operatie am ramas gravida si acum am o minune de copil care este sufletul si mandria mea Aveti grija de voi si nu va mai luati dupa toti medici de duzina ,in general cautati clinicile universitare pentru ca acolo se practica adevarata medicina.Multa bafta evelor.
  •  
    • 205 mesaje
    29 Ian 2007, 10:32
    0 0
    alina(esmeralda), prietena mea se opereaza maine, azi a internat-o in spital. ai f mare grija cu chisturile, pt. ca daca ti-a zis dr. ca tebuie operat poate e continutul chistului de vina. chistul poate fi si mai mic dar sa fie periculos. prietena mea vroia sa se op. in martie dupa sesiune dar daca astepta pana atunci exista posibilitatea sa i se torsioneze ovarul asa ca nu a mai asteptat.
  •  
    • 205 mesaje
    29 Ian 2007, 10:34
    0 0
    cea mai importanta e sanatatea tine minte fara sanatate degeaba iei examenele, daca maine risti sa nu mai poti avea copii sau sa ajungi la alte complicatii.
  •  
    • 205 mesaje
    29 Ian 2007, 10:39
    0 0
    sfatul meu e sa te duci la medic. poti face o analiza care ii arata dr. ce fel de continut are chistul. analiza se cheama CA 125.itit ia sange si din sange se face analiza.am uitat sa te intreb chistul tau are lichid inauntru? daca da e mai putin grav.cele cu tesut inauntru pot da in cancer netratate. nu vreau sa te sperii dar dute la dr. multa sanatate si vb.
  •  
    • 654 mesaje
    29 Ian 2007, 11:26
    0 0
    roxi_r nu stiu nimic despre chistul meu!!!!nu stiu daca are lichid inauntru......nu stiu nimic pt ca mie nu mi s-a zis numic!!!doar ca am chist de 10 cm si ca tb operat!!!!