AM CHIST OVARIAN

  •  
    • 654 mesaje
    11 Ian 2007, 19:29
    0 7
    BUNA!!SUNT ALINA SI AM 22 ANI!VREAU SA VA CER AJUTORUL SI SFATUL:IN URMA CU VRE-O TREI ANI AM FOST LA PRIMUL MEU CONTROL GINECOLOGIC PT CA AVEAM DURERI ABDOMINALE FOARTE MARI!AM DESCOPERIT CA AM CHIST PE OVARUL STANG!D-NA DOCTOR.... MI-A DAT TRATAMENT CU ANTICONCEPTIONALE DIANE SI MI-A ZIS SA REVIN PESTE 2 LUNI LA CONTROL!MI-A ZIS CA AM CHISTURI PE OVAR DE 10 CM SI CA DACA NU SE REZOLVA CU TRATAMENTUL CU DIANE TB SA MA OPEREZE SA-MI SCOATA OVARUL(EA NU MI-A ZIS CA OVARUL SE SI POATE CURATA DE CHISTURI)!!BINEINTELES CA NU AM FACUT OPERATIA PT CA ASA M-A SFATUIT MEDICUL DE FAMILIE!MI-A ZIS SA CONTINUI TRATAM CU ANTICONCEPTIONALE SI ASA AM FACUT!DUPA VRE-UN AN AM MERS LA CONTROL DAR LA ALTA FEMEIE GINECOLOG SI AM AFLAT CA AM CHIST SI PE OVARUL DREPT!!SI ACEASTA MI-A VB DE OPERATIE DAR CUM NU MI-AM PERMIS ATUNCI O OPERATIE AM CONTINUAT TRATAM CU ANTICONCEPTIONALE DAR DE DATA ACEASTA AM LUAT TRIREGOL PT CA FIIND STUDENTA NU-MI PERMITEAM SA DAU 300 MII PE LUNA PT TRATAMENT!!!!A MAI TRECUT UN AN SI IAR AM MERS LA CONTROL DIN NOU LA ALTA FEMEIE GINECOLOG!!SI ACEASTA MI-A SPUS CA TB SA FAC OPERATIE PT CA AM CHISTURI MARI SI CHIAR MI-A DAT NUMELE A DOI GINECOLOGI DIN TIMISOARA!!!VREAU SA STIU IN CE CONSTA O ASTFEL DE OPERATIE SI CAT TTREBUIE SA PLATESC,DACA EXISTA CEVA REDUCERI PT STUDENTI ETC!!!!MI-AU DFOST RECOMANDATI MEDICII GRIGORAS SI CATU DIN TIMISOARA!!!
  •  
    • 4 mesaje
    11 Ian 2007, 19:47
    3 3
    buna! eu am acum 23 de ani, si am o problema similara, pe care am descoperit-o acum 2 ani, intanplator. Este posibil sa o fi avut de mai mult timp. Este drept ca ale mele sunt de dimensiuni mai mici. Am luat si eu mai multe feluri de anticonceptionale, vreme de un an si jumatate dar am intrerupt pentru ca din cauza lor am dat in alta belea. Am dat in dezechilibru hormonal, in urma caruia mi-au aparut niste chisturi la san, foarte dureroase. Ai grija cu acle conceptionale!!!!! Nu accepta ca vreun ginecolog sa iti dea anticonceptionale asa cum crede el, iti trebuie niste analize de sange inainte pentru a vedea cantitatea de hormoni, si ce anume ti se potriveste. De regula aceste anticonceptionale te distrug! Din pacate asta este leacul pentru chisturi ovariene. Chisturile le mai am, le monitorizez si se pare ca s-au marit nitel, dar nu mai iai nici un tratament, pentru ca nu vreau sa imi revina acele chisturi la san, de care am scapat dupa doi ani chinuitori. Din cate stiu eu, la operatie ti se extirpa si o parte din ovar, nu numai chistul. Daca este foarte grav ti se extirpa ovarul cu totul. Risti sa nu mai ai copii, iar daca ti-i doresti viitor, problema e cu atat mai nasoala. Am inteles de la un medic ginecolog ca se poate duce la capat si o sarcina cu un singur ovar, dar ce faci dc ii operezi pe amandoi? Poti incerca si un tratament naturist, dar trebuie sa faci si o cura de dezintoxicare. Rau nu are cum sa-ti faca. Ti s-a spus cumva daca trebuie sa faci acea operatie urgent? Uneori ele se retrag de la sine sau stagneaza.
  •  
    • 293 mesaje
    11 Ian 2007, 20:27
    0 2
    Ani de zile am facut tratament,nici eu singura nu mai stiu cate retete am luat, la cati medici am fost....rezultatul?! Am incercat sa am un copil si nu se mai putea. Am dat fuguta la alt medic si m-am operat. Asa ca....de geaba am luat atatea pastile ca mai rau am ajuns. Acum ma rog sa fie bine, sa am un bebe si sa nu-mi mai reapara cu toate ca sunt cam sceptica.
  •  
    • 68 mesaje
    11 Ian 2007, 20:29
    2 0
    buna! chisturile ovariene de dimensiuni mari (asa cum ai si tu) nu se resorb prin tratament cu anticonceptionale. trebuie operatie.
    o alta eva spunea ca la operatie se extirpa o parte din ovar sau chiar tot ovarul daca e cazul...nu este adevarat. eu am suferit o astfel de operatie si nu s-a intamplat asa ceva. medicul care te opereaza trebuie sa absoarba acel chist (daca e lichid) sau sa curete ovarul de chist (daca e de natura dermica), dar doar in cazuri grave cred ca se extirpa o parte sau tot ovarul.
    cred ca trebuie sa-ti gasesti un medic bun in care sa ai incredere, sa-ti faci si analizele hormonale si sa te operezi daca asta ti se recomanda. din cauza unor astfel de chisturi mari poti sa nu ramai insarcinata pe viitor.
    este adevarat ca trebuie sa ai si ceva bani la dispozitie, dar cred ca sanatatea e mai importanta decat orice altceva. asa ca multa sanatate si controleaza-te!
  •  
    • 654 mesaje
    12 Ian 2007, 13:37
    4 3
    buna aghionana!in mes tau ai zis ca ai facut o operatie la ovare!te rog spune-mi si mie cum te-ai simtit dupa,cat a fost operatia,cum ai facut-o:clasica sau cu laser?poti sa faci copii dupa operatia asta?nu stiu ce o sa fac pt ca acum nu-mi permit o astfel de operatie!!!acum doar ma interesez si cred ca la vara o s-o fac!deocamdata imi continui tratam cu diane35!
  •  
    • 654 mesaje
    12 Ian 2007, 13:44
    1 2
    de operatie mi s-a vb inca de la prima mea vizita la giecolog!!mi s-a zis ca tb s-o fac cat mai repede dar pb e ca inca nu-mi permit o asemenea operatie,ca banuiesc ca-i scumpa!!!probabil ca la vara!!!o sa mai merg la un control sapt viit si o sa vad ce o sa fac!!!mi-e putin frica dar totusi inca nu realizez gravitatea situatiei!in legatura cu anticonceptionalele:eu le iau de 3 ani si nu am nimic(sper!!!)imi pare rau pt ce ti s-a intamplat tie!sper ca te simti bine acum!iti multumesc
  •  
    • 654 mesaje
    12 Ian 2007, 13:47
    1 0
    din mes tau am iteles ca ai facut operatia!!ai scapat de chisturi?cum te simti acum?poti sa faci bebe?spune-mi te rog ce operatie ai facut,cat ai platit......iti multzumesc mult
  •  
    • 68 mesaje
    12 Ian 2007, 15:38
    1 0
    buna! acum am venit de la servici si am vazut mesajele.
    si eu am facut tratament inainte de operatie tot cu diane 35. dar eu aveam si testosteronul marit, de aceea ti-am zis ca trebuie sa-ti faci si analizele hormonale la sange.
    eu aveam chisturi de dimensiuni mici care in urma tratamentului cu diane s-au resorbit, dar dupa ce s-au curaata ovarele de ele medicul a observat un alt chist de natura dermica care se elimina doar prin operatie. de asta m-am operat eu. m-a operat laparascopic, nu clasic. am stat internata 4-5 zile, nu am simtit nimic, m-am ridicat din pat in aceeasi zi si nu m-a durut deloc burta dupa operatie.
    insa mi-a aduc aminte ca in salon cu mine erau fete care au fost operate clasic pt. ca veau chisturi mari(de peste 10 cm) si saracele tare mult au mai suferit dupa operatie. plus ca e taietura aia mult mai amre. bine, nu vreau sa te sperii... depinde de fiecare cum se recupereaza si, bineinteles, de gravitatea situatiei.
    inca ceva, depinde f mult si de fondul hormonal al fiecarei persoane: daca esti predispusa la asa ceva, mai mereu iti vor aparea chisturi. dar nu la fel de mari. se pot tine sub control cu anticonceptionale. eu m-am operat acum 1 an, dar cred ca deja s-au mai format niste chistulete, dupa cum ma simt. am programare la ginecolog la sf. lunii si voi vedea exact.
    si da, poti sa faci copii. tocmai ca acele chisturi mari impiedica ovarul sa functioneze normal si din cauza lor poti risca sa ramai sterila.
    daca mai ai si alte intrebari te astept sa mi le pui. sper ca iti sunt de ajutor. dar nu trage concluzii referitoare la tine numai din ce iti soun eu acum. fiecare persoana e diferita si reactioneaza diferit. controleaza-te si vezi exact care e problema.
  •  
    • 68 mesaje
    12 Ian 2007, 15:42
    1 1
    referitor la costul operatiei: parca spuneai ca esti studenta, nu? nu stiu exact care e situatia cu elevii si studentii, eu eram salariata.
    deci in ternarea, analizele facute in spital nu m-au costat nimic. teoretic nici operatia nu costa nimic...dar, in realitate stii si tu ca trebuie sa cotizezi: la anestezist, la medic, la asistenet daca e cazul...
  •  
    • 68 mesaje
    12 Ian 2007, 15:44
    0 0
    inca ceva: cauta si du-te la un medic care face ecografie endovaginala.
  •  
    • 205 mesaje
    12 Ian 2007, 16:33
    0 0
    esmeralda, eu m-am operat in august anul trecut si daca vrei sa vorbim pe forum eu intru diseara de acasa si poate vorbim mai mult si o sa iti dau si alte detalii pe mess daca ai acasa.iti dau adresa mea pe privat acum.
  •  
    • 326 mesaje
    12 Ian 2007, 16:35
    0 1
    Daca esti studenta nu vei plati nimic, cu siguranta. Numai eventualele si necesarele spagi.
    Sanatate!
  •  
    • 205 mesaje
    12 Ian 2007, 16:43
    0 1
    si chiar daca nu ar fii studenta daca ar lucra nu trebuie sa plateasca nimic.daca are adeverinta de salariu totul este platit de asigurari.dar oricum trebuie sa dea la dr.,asistente,anestezist, etc. teoretic nu dai bani dar real dai sigur pe putin 4 milioane in spital.dar cu sanatatea nu e de joaca asa ca daca o amani sigur se agraveaza problema si s-ar putea sa o coste mai mult.
    daca vrei iti recomand un dr. bun.esmeralda!
  •  
    • 654 mesaje
    12 Ian 2007, 21:38
    0 0
    roxi_r vreau sa vb!!te-am cautat pe mess si am gasit "roxi_r" dar nu stiu sigur daca esti tu!!!da-mi accept daca da pt ca am inteles ca ma poti ajuta!
  •  
    • 654 mesaje
    12 Ian 2007, 21:46
    1 0
    ansdana mi-ai zis ca daca sunt studenta nu voi plati nimic!!nu sunt prea sigura de treaba asta pt ca in ziua de azi nimeni nu face nimic pe gratis(ma refer la vre-un medic privat ca recomandare am primit numai pt medici privati)!!!nu stiu!poate la vre-un medic de stat.........posibil!!!nici nu stiu unde sa merg ca nu cunosc pe nimeni!!!!!!
  •  
    • 654 mesaje
    13 Ian 2007, 10:18
    1 0
    iti multzumesc aghionana pt sfaturi!!!!se pare ca si tu ai trecut prin ce trec eu acum!!!sper sa fie bine!!!!!o sa merg sapt viit la medic!!ma bucur ca esti bine
  •  
    • 153 mesaje
    13 Ian 2007, 12:15
    1 1
    fetelor, vreau sa va dau un pont! prietena mea cea mai buna a avut un chist de 10 cm pe ovarul drept si unul de 4 cm pe ovarul stang. a tot facut tratamente mai bine de 3 ani fara nici un rezultat! au si programat-o la operatie pe 20 august 2006. asta a fost prin mai anul trecut. cineva i-a recomandat un medic homeopat de la Nasaud, a fost acolo, a inceput tratamentul si la inceputul lui august a fost la control si chisturile au disparut! e foarte greu de crezut, dar credeti-ma e adevarat. eu am fost alaturi de ea in acest timp si am vazut. de ceva vreme mi-am descoperit si eu un chist de 4 cm si am dat fuguta la Nasaud si de 3 zile am inceput tratamentul. eu sunt sigura ca va fi ok.
    evelor, fugiti la Nasaud. se merge cam o data la 1 jum 2 . nu e asa mare lucru. tratamentul pe 6 luni costa 3 mil, dar timp de 6 luni nu mai platesti nimic.
    dr.Petre Rai tel 0263 - 360037
    str.Granicerilor nr. 2-4 Nasaud
    credeti-ma cand am fost acolo era atata lume de nu mi-a venit sa cred. si foarte putini erau din Nasaud, erau multi din Bucuresti, Iasi, Alba
    va doresc sanatate si va tin la curent. eu trebuie sa merg la control peste 5 saptamani
  •  
    • 205 mesaje
    13 Ian 2007, 15:17
    2 0
    esmeralda:id-ul meu e baby_r7,intra sa iti dau accept si vb,ok?
    eu aseara nu am mai intrat pe forum
    da un semn sa stiu ca esti tu,ok?
    un mesaj pe forum cu id-ul tau ca sa pot sa iti dau accept
  •  
    • 145 mesaje
    13 Ian 2007, 15:24
    1 0
    de la ce se fac aceste chisturi?
  •  
    • 177 mesaje
    13 Ian 2007, 19:06
    0 1
    Eu cred ca nu ai nici o sansa sa scapi prin tratament ce chisturi de 10cm. Eu aveam un chist de 4.5 cm si ginecologul mi-a zis sa incercam cu tratament dar pt. chisturi de aproape sau peste 5 cm nu prea mai are efect tratamentul si trebuie neaparat operat.
    Mi-a zis ca exista riscul sa se sparga, sa faci hemoragie si sa ajungi la urgenta sau tot stand nu se stie ce-i acolo poate e o formatiune de cine stie ce natura...
    De aceea e mai bine sa nu mai amani ci sa mergi la un dr.bun pt ca esti f tanara.
    Mie mi-a dat inapoi chistul,dar mi-a aparut un nodul de 1 cm pe uter, deci inceput de uter fibromatos, cred ca din cauza tratamentului hormonal pt. chisturi , pt. ca inainte cu 3 luni nu aveam asa ceva.
    O sa ajung la un control sa vad evolutia lui.