manichiura frantuzeasca permanenta..pro.

•  
    • 44 mesaje
    8 Ian 2007, 21:56
    0 0
    am tot vazut k e o noua moda...sa-ti faci unghiile cu french permanent..am inteles k e un soi d praf cu gel..care s intareste p unghii iar apoi e slefuit...si actioneaza k un intariotor asupra unghiei..mi-am facut si eu programare la un salon..si sunt curioasa dak tehnica asta are intr-adevar efect..si ajuta la cresterea unghiilor...sau makr l intareste
  •  
    • 1062 mesaje
    8 Ian 2007, 22:32
    0 0
    zi -ne si noua la ce salon se face chestia asta..cat costa si cat dureaza
    mersi
  •  
    • 3158 mesaje
    8 Ian 2007, 22:51
    0 0
    permanent?pai nu are cum,unghia creste,deci e ca un fel de unghie falsa cu gel.Numai ca in loc de unghie falsa e unghia ta ...cred eu Iti toarna un gel special peste unghia ta si asta e tot.
  •  
    • 44 mesaje
    8 Ian 2007, 22:56
    0 0
    s numeste beauty salon..e in alba iulia...dupa c creste unghia..s "umple" practic locul ramas gol d la baza unghiei pana unde era gelul inainte..e foarte interesant si arata foarte natural
  •  
    • 44 mesaje
    8 Ian 2007, 22:57
    0 0
    costa f putin..in jur d un milion..si toata cehestia tre repetata km la 3 saptamani..dar ma gandesc k e destul d riscant..k practic unghia nu mai respira deloc
  •  
    • 85 mesaje
    8 Ian 2007, 23:09
    0 0
    Buna! cred ca stiu si eu despre ce este vorba. Se numeste manichiura tehnica - extensie gel, costa in jur de 130,00 (cel putin la salonul unde merg eu), este f rezistenta si estetica....dar trebuie si intretinuta ...nu am incercat pt ca deocamdata ma multumesc unghiutele mele.
  •  
    • 2794 mesaje
    8 Ian 2007, 23:23
    0 0
    Da, stiu ca arata superb, insa s-a mai discutat despre acest subiect si fetele care si-au facut spuneau ca si-au distrus unghiile naturale. Ca gelul sa poate fi aplicat si sa adere la unghie trebuie ca aceasta sa fie bine pilita. Regenerarea se face in decursul a citorva luni de zile, timp in care unghia naturala e ffff subtire si nerezistenta. Repet, nu vorbesc din proprie experienta, ci doar fac un rezumat a ceea ce s-a discutat mai demult pe forum. Am vrut si eu sa-mi pun, dar cind am auzit de treaba asta mi s-a parut cam mare bataia de cap. Mai bine am grija de unghiutele mele, sa fie sanatoase si sa arate bine, chiar daca asta implica manichiura saptaminal.
  •  
    • 85 mesaje
    8 Ian 2007, 23:27
    0 0
    Lolitaa, ms pt postare, chiar daca nu eu am initiat topicul chiar mi-a prins bine raspunsul tau....pt ca pt viitor ma batea un gand de "geluire" a unghiilor...dar asa m-ai pus pe ganduri si am sa ma mai documentez Ms.
  •  
    • 3158 mesaje
    9 Ian 2007, 00:26
    0 0
    nu e sanatos deloc...e exact ca si cu unghia falsa cu gel,atata numai ca gelul este pus direct pe unghia ta.Cand dai gelul jos e jale...unghia va fi distrusa.
  •  
    • 2539 mesaje
    9 Ian 2007, 07:32
    0 0
    bine punctat lolitaa.si eu imi fac saptamanal manichiura,am unghii bune si rezistente ce sens ar vea sa mi le distrug?
    off topic:nu prea apari pe mess ce-i drept nici eu ce mai faci?
  •  
    • 98 mesaje
    9 Ian 2007, 08:54
    0 0
    Neata fetele. Eu pot sa va spun din proprie experienta, am avut anul trecut asa ceva, si dupa ce l-am dat jos, gelul ma refer, a durat luni bune sa mi se refaca unghiile naturale, pt. ca au fost foarte pilite, aveam gauri in unghii. Eu nu mai incerc asa ceva, desi imi plac f tare, si le admir la persoanele care au, sunt f frumoase.
  •  
    • 289 mesaje
    9 Ian 2007, 10:11
    0 0
    Neata fetele..si eu am avut o experienta neplacuta cu aceste unghii cu gel. Intr-adevar, arata foarte frumos, dar unghile arata jalnic dupa ce ti se da agem gel jos.
    Din cate stiu, exista saloane care nu folosesc tehnica "pilirii", ci au o solutie care distruge gelul.Trebuie sa intrebi sa nu te trezesti cu surprize neplacute.
    Unghilor mele le-a trebuit 6 luni sa se refaca...deci nu as mai incerca asa ceva.
  •  
    • 686 mesaje
    9 Ian 2007, 11:45
    0 0
    Mie imi place manechiura french dar cea care nu presupune gel ci doar lac de unghii.
  •  
    • 74 mesaje
    12 Ian 2007, 23:10
    0 0
    'neata fetele,

nu stiu daca mai intra cineva pe topicul asta si o sa mai citeasca mesajul meu dar:
    eu am aceasta manichiura falsa de vreo 3 ani; tehnica e bine punctata de unele dintre voi: pilire a unghiilor naturale, aplicare de praf de acrylic combinat cu acetona se transforma intr-un mulaj care ia forma unghiei, se pileste si se da forma dorita; eu mi le "reumplu" cam la doua- trei saptamani si o data la vreo 6 luni mi le da manichiurista complet jos si imi pune din nou acrylic (ma lasa cu mainilie in acetona, acrylicul se "topeste" si e usor de inalturat; alte manichiuriste incearca sa le "ciobeasca" dar e dureros, deci nu recomand); la inceput imi punea toata unghia dintr-un singur tip de praf (exista 3 nuante; transparent, mediu roz si roz intens care aduce cu culoarea unghiei naturale) apoi imi facea manichiura frantuzeasca insa dupa cateva zile se ciobea (ma refer la culoarea alba care se aplica pe varful unghiei); de vreun an incoace imi aplica mai intai pe varful unghiilor un praf tot de acrylic insa este alb opac si apoi continua cu cel de "reumplere' a unghiilor, astfel incat manichiura se pastreaza intacta pentru o perioada mai indelungata de timp.
    e foarte adevarat ca, daca decizi sa reunuti la aceste unghii false, cele naturale sunt mai sensibile si cam dureroase daca te lovesti peste degete, insa numai pana cand unghiile cresc fresh. odata crescute sunt mult mai dure, si mai rezistente. important e sa stii ca, daca renunti la cele false, cele naturale vor fi dureroase NUMAI pt o perioada de cateva zile / saptamani. am o prietena care are aceste unghii false de vreo 15 ani si nu ar renunta la ele nici in ruptul capului. mai o alta prietena care le-a avut pentru cativa ani buni si acum inainte de craciun a decis sa si le dea jos si si le va pune la loc dupa ce va slabi (desi una n-are legatura cu alta, e felul ei de a se auto- stimula sa slabeasca )).
    cred ca in tara, manichiuristele noastre nu sunt experimentate cu aceasta tehnica dar cu trecerea timpului si pe masura ce vor folosi aceasta metoda, vor fi capabile si sa dea mai multe informatii despre avantajele si dezavantajele manichiurii cu acrylic.
    sper ca mesajul meu va fost de ajutor, numai bine!