anxietate atacuri de panica

  •  
    • 83 mesaje
    16 Apr 2007, 14:42
    0 0
    Draga Scufita Rosie, acesta este un forum liber si nu am facut decat sa-mi expun parerea. Mai mult, daca vei citi cu atentie si alte postari, vei vedea ca nu sunt singura persoana care spune aceste lucruri. Sportul, dragostea si aerul curat sunt cele mai bune "medicamente" si repet, ma bucur ca nu am spus numai eu asta. Sigur ca exista si cazuri ce sunt de competenta medicilor, dar de foarte multe ori vointa proprie, increderea in sine si modul pozitiv de a gandi fac minuni.

    Cat despre limbajul tau care lasa de dorit, iti recomand sa nu-mi mai vorbesti asa; poate ca asa se vorbeste la tine acasa sau la servici, e treaba voastra, dar eu te rog insistent sa te exprimi decent.
  •  
    • 35 mesaje
    16 Apr 2007, 15:09
    0 1
    De acord cu DoiOchiVerzi.

    Am avut si eu un episod de anxiatate cu atacuri de panica si depresie si am trecut cu bine peste folosind tratamente naturiste (care imi ameliorau simtomele)si psihoterapie.

    E FOARTE importanta psihoterapia,activitatea fizica( aerobic sau orice sport), imageria dirijata ( cand iti imaginezi starea de bine) si multe alte metode.

    Sunt niste stari mentale, nu e o boala fizica,poate doar unele dereglari ale adrenalinei si a altor hormoni din organism.

    Pentru cele care suferiti de anxiatate sau depresie:CURAJ,multa INCREDERE in voi pentru ca TRECE!!!

    Multa rabdare...poate sa dureze un an sau doi sau si mai mult,dar, cu incredere si vointa,veti reusi sa razbateti.

    (scufita rosie,nu mai vorbi doar ca sa te afli in treaba.Si,asa cum te-a rugat DoiOchiVerzi, pastreaza un limbaj decent si matur)
  •  
    • 1620 mesaje
    16 Apr 2007, 18:47
    0 0
    DoiOchiVerzi la data: 2007-04-16 09:07

    "Atacurile" astea de care "suferiti" sunt doar inchipuite. Nu aveti nevoie de nici o consiliere si, mai ales, nu aveti nevoie sa cheltuiti banii pe medicamente care va vor ajuta precum frectia la un picior de lemn!




    Draga Doi Ochi Verzi, pentru ca e un forum public pot sa spun ca ma deranjeaza , ba chiar foarte tare, parerile de tip : astea, atacurile de panica si anxietatile sunt inchipuiri.
    Daca sunt inchipuiri, de ce mai dai remedii de tip sport, dragoste si altele?
    Ori sunt inchipuiri ori nu?

    @ Annabela - daca iti place sa vina cineva si sa te nege ca persoana - decretand ca suferinta ta e o inchipuire- ei bine mie nu
  •  
    • 83 mesaje
    16 Apr 2007, 20:07
    0 0
    Eu cred ca nu ai inteles nimic si probabil esti genul de femeie care pune mainile in sold si se ratzoieste ori de cate ori cineva nu e de aceeasi parere cu tine...
    Oricum acesta este ultimul raspuns pe care ti-l dau, nu am chef sa pierd vremea polemizand cu tine. Salut!
  •  
    • 1913 mesaje
    16 Apr 2007, 20:17
    0 0
    Dragi eve, cu riscul de-a repeta ceea ce au spus si alte eve si cu acela de a fi judecata de ateiste, va spun si eu cate ceva, din experienta personala:
    desi am trecut prin destule incercari si sufletul mi-a fost zbuciumat, n-am apelat la psihiatri. Nu am puterea de a va povesti, insa un psihiatru f bun chiar m-a intrebat cum am reusit sa depasesc situatiile tensionate din viata mea: cu rabdare, dragele mele, cu intelepciune, dar, mai ales, cu ajutorul Maicii Domnului! De mic copil am avut incredere ca Maica Sfanta va fi alaturi de mine ori de cate ori voi avea nevoie si asa a si fost. In momentele cele mai grele, am mers la preot, m-am spovedit, m-am rugat, dar cu increderea ca numai Dumnezeu are puterea de-a ma ajuta sa trec peste necazuri.
    Nu mai merg la Sf Biserica( spre rusine mea), aproape ca nici Tatal Nostru nu mai spun la culcare, dar stiu ca nimeni NU POATE AJUTA OMUL SA-SI VINDECE SUFLETUL, CUM IL AJUTA CREDINTA!
    Nu spun mai multe...poate ca nu vreau sa-mi mai amintesc, insa nu puteam sa tac. Fiecare face in viata ceea ce crede de cuviinta. Veti alege calea care credeti voi ca e mai aproape de sufletul vostru. Eu am gresit ducandu-mi fiica la psihiatru, deoarece era posibil sa devina dependenta de tratament. Nu, n-a mers la Biserica, insa e bine ( suferea de anxietate capatata in urma unui cutremur).
    Cand epuizati toate caile care vi se par mai accesibile si nu rezolvati, incercati-o si pe aceasta, care NU COSTA NIMIC!!!
    PS: Nu sunt pocaita! (sa evit comentariile ).
    Dumnezeu sa va ajute si pe voi!
  •  
    • 204 mesaje
    16 Apr 2007, 20:49
    0 0
    Draga scufitza...stii cred Legea atractie Binele atrage bine.
    Trebuie sa gandesti pozitiv si sa simti dragoste sau bunavointa nu sa sa fii negativista mereu .Daca simti fustrare...asta nu ajuta la nimic. Doiochiverzi cred ca a vrut sa spuna altceva si sa te ajute nu sa inceapa o "cearta" cu tine. De altfel si chanse are dreptate. Trebuie sa CREZI in ceva.
    Relaxeaza-te si fa-ti viata frumoasa doar pentru tine
  •  
    • 476 mesaje
    16 Apr 2007, 21:07
    0 0
    eu cred ca doar cele care nu au avut un atac de panica pot afirma ca este ceva inchipuit;pe mine aceste stari m-au tinut cateva luni si a fost foarte nasol in sensul ca nu puteam respira, aveam palpitatii si ma dureau toti muschii corpului in ceea mai mare parte a timpului, asa ca nu veniti si imi spuneti voi mie ca au fost inchipuite. la inceput am luat calmante in doze mici pentru durere si senzatia de lipsa de aer insa pe parcurs mi am dat seama ca pot reusi si fara ajutorul lor asa ca am inceput sa ma rog mai des, sa merg la slujbe si incetul cu incetul au disparut acele stari,din cand in cand in perioadele stresante imi mai apar insa dispar destul de repede
  •  
    • 1 mesaje
    7 Feb 2012, 19:15
    0 0
              Buna Maria, sunt Corina, 34 ani, si eu ca tine am atacuri de panica: lipsa banilor, nu am serviciu, acuma, gheata, si vantul azi mi le-au provocat.
     
             Mi s-a pus diagnosticul depresiv anxios, am luat coaxil, piracetam, si stilnox. Dar problemele nerezolvandu-se, mergeam pe strada si ameteam. Am renuntat la ele definitiv, fara sfatul doctorei si de 3 luni i-au: dim:  2 RHODIOLIN, MEGA PROTECT 4 LIFE; GARLIC CAPS;
    pranz RHODIOLIN, SENIOR FORMULA; GARLIC CAPS; seara RHODIOLON, MEGA PROTECT 4 LIFE.


             Iti recomand RHODIOLIN; OMEGA 3; SUPER SOYA LECITHIN;Acestea sunt baza la starile de panica; depresie. Mai poti lua GARLIC CAPS; MEGA PROTECT 4 LIFE tot pentru depresie.
    Si sfatul meu nu sta in casa, iesi afara ca un om normal, bea 2 litri apa pe zi; comunica.
  •  
    • 10 mesaje
    13 Feb 2021, 22:27
    0 0
    Buna. Și eu am fost la ghicit la o doamna tânăra e jurist de profesie. Consilierea de fapt mi-a făcut-o telefonic. Aveam atacuri mari de panica. Am fost la toți doctorii și in plus avea un psoriazis in tălpile picioarelor de nu puteam sa merg. Era carne vie. Am fost la toți doctorii și in Italia. Ma costa un minut de impuls 100 RON și asta se întâmpla acum ani. Mi-a recomandat-o o cunoștiință, mai exact doctorul meu stomatolog care e și al dânsei. Când am sunat-o mi-a explicat ca CLARVIZIUNEA E CA UN RMN IN MEDICIN trupească. Adică vede ce am și pune cum ar fi un diagnostic. Dar, fata de alte ghicitoare ( ca am mai căutat sa pot face o comparație, “ ce nu face omul când e la atrăgătoare”) ea da și rețeta, soluția sa te faci bine. Mi-a explicat ca totul e energetic și așa cum doctorii dau tratament pt trup ea se ocupa cu un tratament energetic pt spirit. Inițial, nu am înțeles mare lucru și mai eram și sceptica. Dar când a început sa îmi spună exact cu detalii tot : numele celor din familie, ale unei mătuși, sora bunici, care umblate sa facă atac energetic asupra familiei, iar eu fiind mai vulnerabila am preluat, viața mea de parca a trăit lângă mine, m-a uimit, sincer am rămas masca! Apoi mi-a explicat energetic ce se întâmpla ca un fel de terapie psiho-spirituală, apoi mi-a dat soluția, mai exact, curățarea energetică pe care tot dansa o face ( bine-nțeles nu e in același preț al consilierii). Dansa numea aceasta curățare operație energetică! Am recurs la tot. Mi-a spus ca in trei zile va dispărea Psoriazisul și atacul de panica, dar pana ma echilibrez durează 40 de zile! INTR-adevăr in trei zile a dispărut! Ma uitam și plângeam de fericire! Nu îmi venea sa cred! Și acum ma rog pt sănătatea acestei doamne! Pentru mine a fost îngerul care a apărut in viața mea la momentul potrivit! E tare pe ce face! Nu as fii scris despre povestea mea, dar m-am gândit ca sunt atâția oameni disperați de propriile probleme, încât in agitația lor apelează la oricine așa zisa clarvăzătoare, care nu le face nimic și pot profita de situația in care omul se afla! Cumva m-am simțit plină de recunoștință fata de divinitate sa scriu povestea mea ca sa ajut și alți oameni care se afla in impas! Am gândit-o: De ce doar eu sa fiu ajutata, Dumnezeu a trimis acest om pe pamant și pentru ceilalți! Nu pot fi egoista sa țin sursa ajutorului la secret doar pentru mine! Așa ca cine vrea sa apeleze la dansa, o poate face cu încredere. Acesta este Nr dânsei de telefon: 0727.594.994