oglinda sparta

•  
    • 517 mesaje
    18 Dec 2006, 15:18
    0 0
    am spart dimineata o oglinda mica.
    era pusa unde nu trebuie.

stiu ca nu e bine.

la vreo 2 ore, am aflat ca a murit nasul meu care imi e si ruda.

ce se intampla cand se sparge oglinda??
  •  
    • 1272 mesaje
    18 Dec 2006, 17:42
    1 0
    nu se intampla nimic cand se sparge o oglinda .
    din batrani s-ar spune ca nu te mai mariti, dar stii tu superstitiile astea

•  
    • 622 mesaje
    18 Dec 2006, 18:44
    0 0
    Nu e adevarat!Chipurile,inseamna 7 ani de ghinion...
    Dar poti sa gandesti ca a fost un semn..urma sa se duca nasul tau.
  •  
    • 293 mesaje
    18 Dec 2006, 19:03
    1 0
    ,,ce se intampla cand se sparge oglinda??"
    Miki, daca-ti trebuie, cumperi alta
  •  
    • 9617 mesaje
    18 Dec 2006, 19:43
    1 0
    Nici eu nu cred in superstitia asta, dar "just in case"... arunca cioburile in apa.
  •  
    • 2825 mesaje
    18 Dec 2006, 20:06
    1 0
    Nu te mai mariti 7 ani de acum incolo
    Dar nu dispera, fi-mea a spart 3 oglinzi, si nu mititele, d'alea de 2 m inaltime
  •  
    • 4913 mesaje
    18 Dec 2006, 21:44
    0 0
    nu cred in superstitii deloc...din pacate pentru mine insa cei 7 ani de ghinion s-au adeverit...
    da' am scapat de ei si acum ma feresc din rasputeri sa mai sparg vreo una..oricat de mica ar fi ...
  •  
    • 382 mesaje
    18 Dec 2006, 21:55
    1 0
    io le spargeam cand eram mic cu prastia
  •  
    • 4913 mesaje
    18 Dec 2006, 22:46
    1 0
    si uite ce nick folosesti acu'
  •  
    • 427 mesaje
    18 Dec 2006, 23:00
    0 0
    stai linistita ca nu se intempla nimic. si eu am spart una vara asta si nu am observat nimic anormal. dupa ce s-a spart eu am zdrobit una din bucati in 7 bucatele diferite ca cica asa trece ghinionul. asa ca fuga lacosul de gunoi si fa rost de un ciocan.
  •  
    • 4267 mesaje
    18 Dec 2006, 23:08
    0 0
    Este de retinut faza cu spartul unui ciob in 7 ,nu am stiut'o,mai ales ca eu le am cu spartul oglinzilor si nu stiu cum se face dar ghinionul se tine de mine,cu toate ca nu sint superstitioasa...
  •  
    • 198 mesaje
    19 Dec 2006, 10:34
    0 0
    E, pe naiba! Eu am spart anul asta 3 oglinzi de perete si nici nu ma gandesc ca ar insemna ceva rau..doar ca am fost eu bleaga
  •  
    • 18 mesaje
    3 Ian 2007, 14:24
    0 0
    shi eu am spart oglinzila viata mea dar nu m-am ingrijorat (chiar daca stiam ca inseamna 7 anisori cu ghinion shi eram superstitioasa) mare branza!
  •  
    • 1225 mesaje
    3 Ian 2007, 23:46
    5 0
    Mai, eu stiam demult ca, la fete , in cate bucati se sparge oglinda, peste atati ani se vor marita...mie mi s-a intamplat o chestie cu oglinda in care ma pensam, era mica, s-a spart in trei si peste vreo trei ani eram "regina aragazului"... Nu ca as fi crezut in superstitii, dar faza am retinut-o fiindca eram tare curioasa daca si cand...
    Mikiela, imi pare rau , condoleante!
  •  
    • 1 mesaje
    4 Ian 2007, 17:49
    0 1
    SUPERSTITII LEGATE DE OGLINZI

Se spune ca:
    ...spargerea unei oglinzi e un lucru ingrozitor, pentru ca sapte ani de nenorociri se vor abate peste tine timp de 7 ani de acum incolo. Probabil, motivul vine din credinta stramoseasca privind faptul ca sufletul omului salasluieste in oglinda, si odata sparta oglinda, si sufletul omului este distrus, condamnându-l pe om la o moarte timpurie, fara a avea mai apoi sansa de a intra in rai. Exista totusi metode de a evita consecintele catastrofale ale spargerii unei oglinzi? Desigur. Trebuie sa culegi cu grija toate cioburile si sa le arunci intr-un râu. Doar asa ghinionul va fi spalat.
    ...fetele care indeplinesc un anumit ritual isi pot vedea sortitul in oglinda, iar familiile pot chema imaginile rudelor moarte.
    ...aduce ghinion sa-ti vezi chipul intr-o oglinda la lumina lumanarilor.
    ...oglinzile trebuie acoperite cu ceva in timpul furtunilor pentru ca se spune ca atrag fulgerele.
    ...daca o oglinda cade si se sparge, cineva din acea casa va muri curand.
    ...e semn de ghinion sa primesti in dar o oglinda.