noduli tiroidieni

  •  
    • 15 mesaje
    13 Dec 2006, 18:35
    0 0
    De curand mi a adus Mosul vestea unui nodul tiroidian fara nici un simton caracteristic dupa analize 2 variante interventie chirurgicala sau 3 luni tratament cu thyroxina .Analize anti topo 6,13 FT415,79 TSH 0,964 Mg 1,87 Ca8,64 Scintigrama tiroida cu val moderate de hipocaptare in 1/3 mediolombara stg formatiune nodulara de cca 1/1cm izofixanta Acum nu stiu ce sa fac ?? ce sunt hiper sau hipo ??? POATE MA AJUTATI cu ce sa incap avand in vedere unele reactii ale L Thyroxinei va multumesc
  •  
    • 14 mesaje
    13 Dec 2006, 20:42
    0 0
    off...vad ca e din ce in ce mai multa lume cu probleme toroidiene. Tb tratata cu multa,multa seriozitate...Nu ti-o spun sa te sperii din contra e mai bine sa previi decat sa tratezi...dc nodulul nu este canceros, urmeaza tratamentul nu face operatia pt ca te pripesti;cu atat mai mult cu cat ai si o a doua varianta...eu m-am operat de nodul in august...al meu avea 1.5cm dar era canceros...acum fac iod radioactiv...E f imp sa ai un doctor bun, pe care tb sa il pui sa iti explice orice nelamurire ai...dc nu are rabdare cu tine schimbal...Nu te descuraja din fericire dc e tratata corespunzator nu iti va afecta in nici un fel viata...multa sanatate!!
  •  
    • 367 mesaje
    13 Dec 2006, 22:15
    0 0
    ma surprinde ca atat de rapid ai discutat despre operatie.
    in general dupa cativa ani de tratament se pune problema operatiei
    sfatul meu e sa gasesti un doctor bun si sa incepi cu tratamentul
    inca ceva,ai grija de ovare si sani
    multa sanatate
  •  
    • 15 mesaje
    14 Dec 2006, 19:44
    0 0
    iti multumesc pt sfat dar deunde ti ai dat seama ca era canceros ai facu biopsie.Ai incercat un tratament naturist ??? Crezi ca ar merge ? eu am mare incredere in ele
  •  
    • 248 mesaje
    14 Dec 2006, 22:10
    0 0
    Nu te grabi cu operatia, chiar daca majoritatea doctorilor asta iti vor propune. La urma urmei, nu trec ei prin trauma psihica a unei operatii. Incearca tratamente naturiste, eventual si bioenergie, fa tratament medicamentos si doar daca si acest caz nodulii cresc foarte rapid, doar atunci gandeste-te la operatie. Pana atunci insa, incearca toate celelalte metode.
  •  
    • 15 mesaje
    15 Dec 2006, 20:45
    0 0
    oare ecografiile mai dese pentru a ma verifica si evalua nu mi fac rau ??? iti multumesc o seara minunata si linistita
  •  
    • 4487 mesaje
    15 Dec 2006, 21:31
    0 0
    ardus si eu am noduli tiroidieni. am facut tratament cu euthyrox si probabil o sa mai fac. trebuia sa fac in noiembrie o ecografie, sa vad cum mai stau cu ei, dar nu am avut timp, asa ca o sa fac in ianuarie sau cand voi avea timp. nu ma sperii, stiu ca sunt mici. mi s-a propus operatia si am refuzat categoric.
    nu te speria. se va rezolva problema. nu fa analizele tiroidei decat din 4 in 4 luni, chiar din 5 in 5 luni. nu-i bine sa faci foarte des.
    oricum, multa sanatate si sa ne auzim cu bine la Anul.
  •  
    • 15 mesaje
    16 Dec 2006, 23:46
    0 0
    Multumesc mult pentru urari iti doresc ca anul nou si sfintele sarbatori ale Craciunului sa ti aduca sanatate si numai bucurii la buna revedere.
  •  
    • 4487 mesaje
    17 Dec 2006, 09:25
    0 0
    si tie ardus. pupicei.
  •  
    • 15 mesaje
    19 Dec 2006, 21:55
    0 0
    multumesc pentru raspuns iti urez sarbatori fericite
  •  
    • 318 mesaje
    19 Dec 2006, 23:06
    0 0
    Am avut si eu din astia, iau L-Thyroxin de 5 ani, si s-au dus. Ce a ramas, si probabil o sa tot ramana, e o hipofunctie a tiroidei. Continui sa iau bulina de dimineata si nu are efecte secundare.
  •  
    • 8403 mesaje
    20 Dec 2006, 01:08
    0 0
    de ce nu urmezi o cura cu argila si un tratamnent cu Spirulina de exemplu mai intai?evident,cu monitorizare medicala.
  •  
    • 599 mesaje
    20 Dec 2006, 11:19
    0 0
    mi-am facut si eu analizele si mi-a iesit TSH-ul, 7.82, mai mare putin decat normalul si anti-TPO mai mare decat 600 si normalul este mai mic de 34. Acum nu stiu exact ce am la tiroida, hiper hipo sau altceva? stie careva...oricum ma voi duce la medic
  •  
    • 15 mesaje
    20 Dec 2006, 21:45
    0 0
    Un medic bun neaparat si multa incredere in tine si se pare ca nu este de glumit cu doamna TIROIDA E cred inca in tratamentul naturist cu sanziene (dragaica) LA MULTI ANI
  •  
    • 15 mesaje
    20 Dec 2006, 21:50
    0 0
    MULTUMESC dupa anul nou poate ca nu voi aves alta solutie si eu,sper ca nu voi avea reactii. Lumina tainica a CRACIUNULUI sa fie in sufletul vostru,iar NOUL AN sa fie unul bun ,cu impliniri, sanatate si bucurie .Sa ne auzim sanatoase.
  •  
    • 4487 mesaje
    21 Dec 2006, 09:01
    0 0
    ardus, scanteie si celelalte fete va doresc La Multi Ani, fericire, sanatate, implinirea tuturor dorintelor, sa aveti un an mai bun decat cel ce va trece nu peste mult timp si inca o data multa, multa sanatate, ca asta este cea mai importanta. pupicei si sa ne auzim, vedem, scriem cu bine la anul.
  •  
    • 1 mesaje
    28 Dec 2006, 13:43
    0 1
    draga mea,eu sunt reflexoterapeut,si pot sa-ti spun ca am avut cazuri asemanatoare cu al tau pe care le-am tratat cu succes,prin masaj reflexogen si ceva remedii naturiste si fara a se ajunge la operatie;daca doresti contacteaza-ma si iti voi da detalii.iti doresc un An Nou cu sanatate !
  •  
    • 9 mesaje
    28 Dec 2006, 19:41
    0 0
    eu sunt operata de tiroida am avut boala Basedow-Graves si iau Euthyrox, nu regret sub nici o forma fatul ca m-am operat. Probabil acuma eram o leguma din cauza inimii asa probleme am avut. De simiti ma simt excelent, in afara de anemie nu am nici o problema sunt f activa, comparativ cum eram inainte care nu puteam sa urc pana la etajul 4. Important daca faci pasul spre operatie sa gasesti un doctor bun care s-o faca eu am avut noroc de o doctorita exceptional, si sa urmezi imediat dupa un tratament, eu nu am urmat imediat si imi pare rau acuma, nu ca nu m-as simti bine. M-am ingrasat dupa operatie dar numai din cauza ca nu am luat tratament, acuma am slabit chiar f mult. A si inca ceva valabil pt bolnavii cu tiroida regim alimentar f strict e bine sa nu consumi carne, eu maanc numai peste si pui,zaharul cu f mare restrictie, eu nu manac nci carbohidrati rai, manc numai cereale integrale si orez. Nu e un capat de tara si e preferabil sa te operezi cat poti pt ca sunt situatii cand nu te mai opereaza nimeni. Tiroida nu e o boala care trece de la sine, sau se vindeca cu plante sau alte chestii, poate doar sa amelioreze anumite sintome, chiar daca sunt adepta medicinii naturiste, in sitatia de fata nu are efect.
    Multa sanatate.
  •  
    • 15 mesaje
    4 Ian 2007, 09:38
    0 0
    Mama mea are noduli tiroidieni. De la un timp au inceput sa o doara, nu mereu, doar atunci cand se supara. Mi-a zis ca nu are dificultati la inghitire, de asemenea in urma unei ecografii s-a constatat ca sunt noduli tari. Insa nu stiu daca sunt maligni sau benigni. Mama uraste sa faca analize, i se face rau daca i se ia sange. Iar biopsie in niciun caz nu va face. De asemenea ii este extrem de teama de operatii. Este posibil sa aiba cancer?
  •  
    • 29 mesaje
    4 Ian 2007, 10:28
    0 0
    Sfatul meu e sa nu te pripesti cu operatia se poate controla boala prin tratament.Sa-ti spun o intamplare: Sora mea casatorita in Germania a ramas gravida prima data la 41 de ani nestiind ca are asemenea boala si la 8 luni de sarcina a intrat in coma atunci descoperindu-i boala.I-au facut cezariana asa in starea in care era desigur copilul s-a nascut cu grave malformatii la inima(3 luni incubator da acum e bine)iar sora mea a fost salvata fara operatie si acum controleaza boala facand ionizari(sunt 6 ani de atunci) si duce o viata normala, lucreaza etc. dar in Germania. Iti doresc sanatate si s-o tii sub control.